Go to content

Pływanie – sport idealny, łączący przyjemne z pożytecznym. 9 powodów, by regularnie korzystać z basenu

pływanie
Fot. iStock / SolisImages

Pływanie to umiejętność, która przydaje się w życiu. To tak, jak z jazdą na rowerze — gdy raz się tego nauczysz, już nie zapominasz! A pływanie służy nie tylko urozmaiceniu wypoczynku na plaży, ale zdecydowanie pomaga zdrowiu i sylwetce. Jeśli jeszcze nie zapłonęłaś miłością do zajęć na basenie, koniecznie przyjrzyj się korzyściom płynącym z tej aktywności.

Zaleta nr 1: Wzmocnione mięśnie 

Nic, tak jak pływanie, nie wzmacnia mięśni jednocześnie oszczędzając stawy. Podczas pływania pokonujesz opór wody, gęstszej od powietrza. Tym samym każdy ruch ręką czy nogą wymaga znacznie więcej wysiłku. Pływacy wykorzystują więcej grup mięśniowych od osób trenujących inne sporty — dwa miesiące treningu pływackiego pozwalają zwiększyć masę tricepsów o blisko 23%.

Zaleta nr 2: Silniejsze serce

Pływanie jest nieocenione dla poprawy pracy mięśnia sercowego. Wystarczy 30 minut pływania każdego dnia, by obniżyć ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca u kobiet o 30-40% oraz wyhamować nadmierne ciśnienie krwi. Poziome ułożenie ciała podczas ruchu w wodzie sprawia, że serce tłoczy krew bez oporów wynikających z działania grawitacji. Z tego powodu rośnie rozciągliwość mięśnia sercowego, objętość krwi wypływającej z serca przy jednym skurczu zwiększa się o 20%, a tętno spoczynkowe spada.

Zaleta nr 3: Zmniejszone ryzyko osteoporozy

To bardzo ważna wiadomość dla nas, kobiet. Badania wykazały, że pływanie przyczynia się do zwiększonego przyrostu mineralnej gęstości kości (BMD — bone mineral density), mimo że do tej pory uważano za skuteczne w tej materii, wyłącznie aktywności silnie obciążające kości i stawy.

Zaleta nr 4: Wzmocnione plecy

Ruch ciała w wodzie zmniejsza nacisk na kręgosłup, wspomaga rozluźnienie mięśni i poprawia ruchomość stawów. Dzięki łagodzeniu bólu pleców w wodzie pływanie jest polecane np. kobietom w ciąży, których kręgosłupy są poważnie obciążone.

Zaleta nr 5: Uelastycznione stawy

Pływanie jest sportem wysoce ogólnorozwojowym. Wymaga ono wykonywania szerokiego zakresu ruchów jednocześnie, co pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów i więzadeł. Podczas ruchu w wodzie, poruszasz nogami, głową, ramionami, biodrami i kręgosłupem.

Zaleta nr 6: Zwiększona objętość płuc

Osoby pływające, mają większą pojemność oddechową od biegaczy. Pływanie aktywuje mięśnie poruszające przeponę, ponieważ większy opór i nacisk wody wymagają silniejszego wydychania powietrza.

Zaleta nr 7: Spalanie kalorii

A przy tym znakomicie wysmukla sylwetkę. Podczas pływania żabką przez 10 minut spalisz 60 kcal, na grzbiecie — 80 kcal, kraulem — 100 kcal, a motylkiem — nawet 150 kcal. Dla porównania: 10 minut biegu pozwala spalić 100 kcal.

Zaleta nr 8: Pełen relaks

Podczas pływania można wyłączyć myśli i skupiać się tylko na regularnym oddychaniu oraz ruchu. Szum wody odcina od mniej istotnych hałasów, a dzięki rozciągnięciu mięśni połączonemu z głębokim oddychaniem przynosi efekt relaksacyjny.

Zaleta nr 9: Cofa zegar biologiczny 

Pływanie obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, w zamian wzmacniając wydajność układu krążenia, ośrodkowy układ nerwowy, funkcjonowanie poznawcze, masę mięśniową i biochemię krwi. Dzięki takiemu oddziaływaniu na organizm u osób regularnie pływających, ich wiek biologiczny szacuje się o 20 lat niżej, niż wiek wynikający z daty urodzin.


źródło: fitness.sport.pl