Nie każda szczęśliwa mężatka w pakiecie z drugą połową, otrzymała cudowną, wyrozumiałą i szanującą jej odrębność teściową. Zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że „mamusia” ciągnie się za młodym małżeństwem, jak ten cień. Tu doradzi, tam poprawi, a gdzie indziej jeszcze wyręczy. A nic nie potrafi zdemotywować i zirytować kobiety tak jak upierdliwa teściowa.
Czasem na nic zdają się tłumaczenia, że młodzi dadzą sobie radę. Bywa, że „mamusia” uprze się uszczęśliwiać na siłę związek, bo przecież nikt tak jako ona nie zna jej syna. Różne sytuacje z tego wychodzą, czasem atmosfera jest tak gęsta, że siekierę można w niej zawiesić. A z czasem problem narasta.
Zanim jednak w ruch pójdą noże, warto wypróbować kilka całkiem sensownych wskazówek, jak przetrwać u boku trudnej teściowej.
12 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z trudną teściową
1. Coś pozytywnego
Pamiętaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża (o ile faktycznie jest dobry). Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie super facet, wspomnij teściowej, jak dobrze się spisała. Takie docenienie jej starań może przełamać między wami lody.
2. Nie zapominaj o empatii
Dzięki porządnej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy lęki, które powiązane są z jej ukochanym z synem (przy okazji z tobą też). Próba zrozumienia, z czego wynikają jej starania i intencje, łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie przymknąć oko na pewne niedogodności.
3. Przemyśl własną rolę
Spójrz na wasze relacje z perspektywy, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy przypadkiem w jakiś sposób celowo nie próbujesz rozdrażnić swojej teściowej, zrobić jej na złość. Być może nieświadomie robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.
4. Odrzuć oczekiwania
Jeżeli w twojej głowie ułożyła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. Wasz „związek” najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś tego chciała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie o zrozumienie.
5. Nie próbuj jej na siłę do siebie przekonać
Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać akceptację teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój specyficzny sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.
6. Bądź asertywna
Czasem trudno powiedzieć teściowej, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być obcesową, czy nieuprzejmą, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.
7. Nie udawaj, że jest dobrze, jeśli nie jest
Bądź grzeczna na tyle, na ile pozwalają wasze relacje. Jednak nie odgrywaj i przed nią, czy przed rodziną super przyjaźni, która nie istnieje. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich uczciwości, to fałsz będzie wyczuwalny.
9. Nie zniżaj się do jej poziomu
Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.
10. Nie przejmuj się nadmierną krytyką
Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wtedy przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości puszczaj mimo uszu. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.
11. Nie angażuj w konflikt małżonka
Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i zapewne w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie roznoszenie konfliktu grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.
12. Ćwicz zdrowy egoizm
Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na kolejny obiad do „mamusi” w tym tygodniu, nie rób sobie wyrzutów. Masz pełne prawo do ograniczenia czasu spędzonego z teściami, bo przecież poza nimi masz także przyjaciół, własnych rodziców, a przede wszystkim potrzebujesz czasu tylko dla siebie, żeby czuć się jak najlepiej.
źródło: themindsjournal.com