Go to content

10 zachowań, które świadczą o tym, że masz toksyczną teściową

Stosunek do mam naszych mężów bywa różny, od traktowanie ich jak drugą matkę, po unikania jakichkolwiek kontaktów. Wiele zależy od teściowej i od jej podejścia do związku, jaki kobieta tworzy z jej ukochanym synem oraz indywidualnych oczekiwań i zachowań każdej synowej.

Można pozazdrościć tym z nas, których teściowe są troskliwe i uważne, ale nie wchodzą z butami w życie. Niestety część kobiet ma zupełnie odmienne doświadczenia z teściową, prowadząc z nią regularną wojnę podjazdową. Wiele kobiet rzeczywiście nie przesadza  mówiąc, że mamy ich mężów, to potwory w ludzkiej skórze. Istnieje wiele wyraźnych sygnałów, które mówią, że „mamusia” to tak naprawdę toksyczna osoba, którą trudno będzie pokochać szczerym uczuciem.

10 zachowań, które świadczą o tym, że masz toksyczną teściową 

1. Nigdy się nie przyzna, że nie ma racji

Nawet gdy popełnia potężny błąd, cały czas twardo obstaje przy swojej racji. Co więcej, tak obróci kota ogonem, żeby wszelkie niepowodzenia zrzucić na inną osobę, na przykład na ciebie albo na twego męża. I choćby miała rozpętać najgorsze piekło, będzie uparcie twierdziła, że nic takiego się nie stało.

2. Ma w nosie to, co chcesz jej powiedzieć

Twoja teściowa absolutnie cię nie słucha, a może nawet przerywa w pół zdania to, co chciałabyś jej powiedzieć. Nie liczy się z twoją uwagą, ma w nosie twoje opinie chcąc udowodnić, że na niczym się nie znasz i to, co robisz, robisz zdecydowanie źle. Możesz nawet do niej krzyczeć, ale nie zmieni to faktu, że nadal będzie cię ignorować i więcej ważnych rzeczy o twoim związku z jej synem omówi z  przyjaciółką, niż z tobą.

3. Nie uznaje cię za godną wejścia do rodziny

Być może miała kandydatkę zupełnie inną niż ty, więc cały czas podkreśla, że nie zasłużyłaś na wejście do rodziny. Traktuje cię jak wyrzutka i z satysfakcją akcentuje odczuwaną wyższość nad tobą. Co więcej, nie tylko da ci to odczuć, ale i poinformuje cały świat o tym, że jej syn „jeszcze przejrzy na oczy”.

4. Przejmuje nad tobą pełną kontrolę

Kontrola nad synem, choć niepożądana, może w przypadku teściowej nie dziwić. Jednak gdy twoja przyszywana „mamusia” stara się robić wszystko, byś ty tańczyła tak, jak ona zagra, należy tylko współczuć. Ciągnie cię na każdą imprezę, którą organizuje, wykorzystuje do pomocy w domu, mówi, jak masz wychowywać dzieci. Wymaga, że zrobisz to, o co prosi i nie ma znaczenia, czego ty naprawdę chcesz. A jeśli nie zrobisz czegoś według wskazówek, możesz być pewna, że wszyscy o tym się dowiedzą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/JayKay57

1/1 10 zachowań, które świadczą o tym, że masz toksyczną teściową

5. Z uśmiechem cię oczernia

Pół biedy, jeśli twoja teściowa cię nie lubi i się specjalnie z tym nie kryje, ale nie psuje ci opinii. Gorzej, jeśli nie tylko nie lubi i się z tym nie kryje, ale też oczernia cię nawet w twoim towarzystwie. Toksyczna teściowa potrafi przekraczać granicę dobrego zachowania, wywracać oczami na twój widok i mówić o tobie źle do osoby, którą spotkała po raz pierwszy w życiu. Ona doskonale wie, że plotki szybko się roznoszą i nie żałuje o tobie złego słowa.

6. Nie szanuje cię

Nie licząc tego, że w jej oczach wszystko, czego dotkniesz jest jej niegodne, nie szanuje również twoich opinii, podważa twoje decyzje. Z największą przyjemnością krytykuje cię i wytyka wady udowadniając, że kto jak kto, ale ona wie lepiej.

7. Z przyjemnością karci cię na różne sposoby

Toksyczna teściowa, kiedy wyczuje, że zrobiłaś coś złego, z przyjemnością ukarze cię na różne sposoby. Albo przestanie z tobą rozmawiać, albo będzie do ciebie przemawiać tak, byś na zawsze tonęła w poczuciu winy. Z radością przypomni ci, że nie kontrolujesz ani siebie, ani twojego życia, więc jak chcesz zapanować nad wspólnym życiem z jej synkiem?

8. Ukrywa prawdziwe oblicze

Tylko ty zauważyłaś, kim jest twoja 'mamusia”. Wśród innych osób toksyczna teściowa będzie się jawić jako pani w dojrzałym wieku, której nie sposób nie lubić. To tylko gra na pokaz, przez którą ludzie nigdy nie uwierzą, że to, co masz do powiedzenia na jej temat, jest prawdą.

9. Traktuje syna jak własność

Toksyczna teściowa stara się kontrolować dzieci po wyfrunięciu ich z gniazda. A że mają po 40 lat albo i więcej, koniecznie musi czuć, że nadal ma tyle samo do powiedzenia, gdy byli pacholętami. Obawia się, czy będą kroczyli po jej śladach, a ponieważ ty możesz mieć własne zdanie i będziesz próbowała żyć po swojemu, musisz liczyć się z tym, że zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby oddzielić cię od jej syneczka.

10. Jest nieobliczalna

Toksyczna teściowa jest jak rollercoaster — przez kilka miłych dni okazuje troskę, stara się sprawić ci przyjemność, żeby później cię zgłębić, wpędzić w psychiczny dołek. Gdy tobie zaczyna się wydawać, że jesteś przez nią akceptowana, dzieje się coś, czego się nie spodziewasz. Następuje atak, który rozwiewa wszelkie nadzieje na równowagę i poprawne relacje.

źródło:  themindsjournal.com