Ciasto marchewkowe, dyniowe czy z buraków – to może brzmieć dziwnie, ale prawda jest znacznie słodsza. Ciasta oparte na tych warzywach są pyszne, słodkie i cudownie wilgotne, aż proszą się o zjedzenie. Szczególnie wilgotne ciasto marchewkowe ma wielu miłośników, czemu absolutnie nie można się dziwić. Podobnie jego inni warzywni kuzyni.
Ciasto marchewkowe, wbrew obawom tych, którzy jeszcze go nie próbowali, nie przypomina w smaku marchewki znanej w surowym wydaniu. Wielbiciele tego wypieku twierdzą, że raczej przypomina piernik i naprawdę trudno przejść obok niego obojętnie. A gdy jeszcze oblany jest grubą warstwą pysznego lukru lub kremu, trafiamy do kulinarnego nieba. Właśnie dlatego, gdy raz spróbujesz – zakochasz się w nim na zabój.
Wilgotne i pyszne ciasto marchewkowe zyskuje na popularności, co powinno cieszyć. To w porównaniu do innych ciast zdrowy wypiek, który dodatkowo smakuje obłędnie. Czy można chcieć czegoś więcej?
Ciasto marchewkowe – przepis z Kwestia Smaku
Ten zaczerpnięty ze strony Kwestia Smaku przepis na ciasto marchewkowe, określony został mianem najlepszego. To opinia wielu osób, które miały przyjemność z niego skorzystać i polecają go dalej. Warto więc spróbować i samemu stwierdzić, czy to prawda.
Składniki na ciasto marchewkowe:
- 2 jajka,
- 200 g drobnego cukru lub cukru pudru,
- 150 ml oleju roślinnego,
- 200 g drobno startej marchewki,
- 50 g posiekanych orzechów włoskich + do dekoracji,
- 75 g drobno pokrojonego ananasa lub jabłka,
- 50 g wiórków kokosowych,
- 200 g mąki,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- po 1 łyżeczce sody i cynamonu,
- szczypta soli.
Składniki na polewę:
- 125 g kremowego serka, np. Philadelphia,
- 50 g miękkiego masła,
- 100 g cukru pudru.
Ciasto marchewkowe – wykonanie ciasta
- Jajka należy wcześniej wyjąć z lodówki tak, by osiągnęły temperaturę pokojową. Gdy tak się stanie, ubijamy je do momentu, aż podwoją objętość. Dodajemy cukier i ubijamy aż masa będzie gładka i puszysta. Gdy nie będzie grudek, ubijając dalej na wysokich obrotach masę, dolewamy do niej powoli, cienkim strumieniem olej.
- Dodajemy marchewkę, ananasa, orzechy, wiórki kokosowe i delikatnie wymieszać.
- Piekarnik nagrzewamy do temperatury 150 stopni C.
- Do osobnej miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sodę, cynamon i sól. Mieszamy suche składniki i przesypujemy do miski z marchewką, delikatnie łącząc wszystko ze sobą.
- Ciasto wykładamy do formy o średnicy 24 cm, wyłożonej papierem do pieczenia.
- Pieczemy przez 1 godzinę lub do suchego patyczka.
- Ubijamy serek razem z miękkim masłem i cukrem pudrem. Gotową masę odkładamy na kilkanaście minut do lodówki.
- Dobrze wystudzone ciasto przekrawamy poziomo na dwie części. Spód smarujemy 1/3 ilości polewy, przykrywamy drugą częścią ciasta i rozsmarowujemy resztę polewy. Na koniec ciasto dekorujemy orzechami.
Przepis na ciasto marchewkowe fit z kremem
Ciasto marchewkowe w wersji dla osób na diecie? Da się zrobić, internet aż pęka od ilości pomysłów na odchudzone ciasto. My proponujemy przepis na ciasto marchewkowe fit, ze strony Codziennie Fit, które zdecydowanie przysłuży się figurze.
Przepis na ciasto marchewkowe fit z kremem:
Składniki na ciasto:
- 250 g mąki pełnoziarnistej
- 4 marchewki średniej wielkości
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 3-4 łyżeczki cynamonu
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej
- szczypta soli
- 1 łyżka oleju roślinnego (rzepakowy), oleju kokosowego roztopionego bądź roztopionego masła klarowanego
- 1 jajko duże
- szklanka mleka
- 2 łyżeczki aromatu z wanilii
- 5 łyżek ksylitolu lub erytrolu
- 250 g serka twarogowego śmietankowego
- 2 łyżki ksylitolu lub erytrolu
- 1-3 łyżki cukru pudru
- odrobina soku z cytryny
- garść malin
Przepis na ciasto marchewkowe fit z kremem – wykonanie
- Nastawiamy piekarnik do 180 stopni, w termoobiegu. Przygotowujemy prostokątną blaszkę małych rozmiarów (połowa standardowej, dużej).
- W jednej misce mieszamy ze sobą: mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon, gałkę, sól, ksylitol.
- W drugiej misce mieszamy ze sobą: olej roślinny, jajko, mleko, aromat.
- Do miski z płynnymi produktami dodajemy startą marchew.
- Powoli łączymy zawartość obu misek i dokładnie mieszamy. Jeśli ciastu brakuje mąki bądź mleka – należy je dodać do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Bardzo dokładnie mieszamy.
- Wylewamy ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 40 minut lub do suchego patyczka.
Wykonanie kremu:
- Miksujemy serek twarogowy z ksylitolem i cukrem pudrem oraz sokiem z cytryny. UWAGA: ksylitol i cukier puder dodajemy stopniowo sprawdzając, czy nie jest za słodki. Wkładamy krem do lodówki.
- Po wystygnięciu ciasta smarujemy je kremem i dekorujemy malinami. Odkładamy do lodówki na 40 minut, po czym jest gotowe do jedzenia.
Ciasto marchewkowe – zalety
Wilgotne ciasto marchewkowe nie licząc smaku, ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim marchew, która jest podstawą ciasta, zawiera karotenoidy wpływające na zdrowy wygląd skóry. Zawiera ponadto witaminy z grupy B, witaminę A , witaminy C, E, H, K. Marchew jest także źródłem błonnika oraz minerałów takich, jak: potas, wapń, sód, magnez, żelazo, siarka, miedź, fosfor, kobalt, mangan.
To niepozorne warzywo zawiera bogactwo flawonoidów, alkaloidów, kwasu foliowego. Marchew przyspiesza trawienie, dobrze wpływa na poziom cholesterolu we krwi, pomaga pozbyć się pasożytów, wspiera metabolizm i usuwanie toksyn z organizmu. Właśnie dlatego to cenne dla zdrowia i urody warzywo warto jeść gotowane i na surowo, pić soki z jego dodatkiem, a także piec ciasta, które są smacznymi i zdrowymi wypiekami.
Być może ciasta warzywne zostaną waszymi ulubionymi deserami? Wydaje się, że to ciasto uwielbiane przez wszystkich – od przedszkolaków po wyrafinowanych amatorów słodkości.