Go to content

Nie możesz doczyścić brudnego piekarnika? Wypróbuj ten sposób

Pisałam już kiedyś, że z wielką przyjemnością ozłociłabym człowieka, który skonstruował zmywarkę. To rewelacyjny sprzęt, który wykorzystuję na wiele sposób – nie tylko do mycia naczyń. Tak naprawdę z jej pomocą możemy dokładnie wyczyścić kilka innych przedmiotów, których używamy każdego dnia. Więcej na ten temat możesz przeczytaj TUTAJ. Jeśli masz w domu zmywarkę, z pewnością masz też zapas kostek. Je również możesz wykorzystać na wiele sposób. Dziś wyjaśnię, dlaczego każdy powinien mieć w domu tabletki do zmywarki.

Brudny piekarnik, zaschnięte garnki po obiedzie, wazon , którego nie da się dokładnie umyć ze względu na kształt – to tylko kilka przedmiotów, które używamy, a których nie potrafimy myć. Może i są dostępne różne preparaty, które mają ułatwić to zadanie, problem jednak w tym, że kiepsko działają.

Moją największą zmorą jest piekarnik. Pewnie dlatego, że najczęściej używa go mój mąż, który raczej nie dba o porządek. Po kilkunastu użyciach sprzęt trzeba już porządnie wyczyścić. Ja używam do tego właśnie kostki do zmywarki. Rozpuszczam ją w niewielkiej ilości wody, by powstała papka. Potem nakładam ją przy pomocy gąbki wewnątrz piekarnika i na całą blachę. Tak zostawiam na kilka godzin. Potem zmywam wilgotną ściereczką. Ważne, żeby zaopatrzyć się w rękawiczki, które chronią dłonie, ponieważ tabletki do zmywarki mają bardzo intensywnie działanie, przez co podrażniają skórę.

Do czego jeszcze można wykorzystać kostki do zmywarki?

Teoretycznie do wszystkiego, czego nie możesz doczyścić. Przydadzą się na przykład, gdy masz przypalone garnki i naczynia żaroodporne. Tu procedura jest łatwiejsza, ponieważ wystarczy wrzucić tabletkę do naczynia i zalać ciepłą wodą.  Ty się lenisz, ona się rozpuszcza. A wraz z nią znika brud. Cudowne!

Ale to nie wszystko! Kostkę możesz dodać do białego prania, jeśli zafarbowało. W ten sposób przywrócić ubraniom dawną biel. Możesz także potrzeć nią trudne plamy, których nie dało się wywabić. Czasem działa (co masz do stracenia, skoro ubrania i tak naprawdopodobniej będziesz musiała wyrzucić?).

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/MediaProduction

1/1 Nie możesz doczyścić brudnego piekarnika? Wypróbuj ten sposób

Osobiście najbardziej lubię ostatni sposób… Ręka w górę, kto w tym roku mył kosz na śmieci? A w zeszłym roku? Zgaduję, że niewiele osób. No cóż… wydaje nam się, że wystarczy regularnie wyrzucać śmieci, żeby utrzymać porządek. Tymczasem nasz kosz na śmieci to siedlisko zarazków – czasem coś się rozleje, innym razem worek się naderwie… i o nieszczęście nietrudno.

Warto więc raz na jakiś czas nalać do kubła ciepłą wodę i wrzucić do niego kostkę do zmywarki. Nie tylko wyczyści wnętrze, ale także zabije mnóstwo zarazków. Nie natomiast nie będziesz musiała skrobać i szorować. Proste? Proste!

Dajcie znać, do czego wy używacie kostek do zmywarki!