Wiedza jak się rozgrzać zimą przydaje się każdemu. Niskie temperatury panujące na zewnątrz, którym często towarzyszą lodowate podmuchy wiatru, potrafią wyziębić organizm. Po powrocie do domu bywamy przemarznięci do ostatniej kosteczki i organizm domaga się szybkiego rozgrzania. Warto pamiętać o sposobach na to, jak się rozgrzać zimą szybko i skutecznie.
Jak się rozgrzać zimą szybko i skutecznie? Sposoby dla każdego
Po te sposoby powinien sięgać każdy, kto zmarzł i marzy tylko o tym, by poczuć błogie ciepło.
Napij się herbaty
Gorąca herbata poprawia nastrój i rozgrzewa, a dzięki dodatkowi owoców i przypraw posiada walory zdrowotne. Świeżo zaparzona herbata jest szybkim sposobem na to, jak się rozgrzać zimą po przemarznięciu. Jest doskonała także na to, by pokonać pierwsze objawy infekcji, gdy tylko czujemy, że przemarzliśmy i coś nas bierze. Swoją rolę spełni, gdy znajdzie się w niej np. imbir, cytryna, sok lub syrop z czarnego bzu, miód, owoce (maliny, róża, aronia, żurawina, pigwa), które obfitują w witaminy i składniki mineralne. Wiele z tych składników działa bakterio i wirusobójcze, rozgrzewająco i napotne.
Zrób gorącą czekoladę
Gorąca i pachnąca czekolada cudownie rozgrzewa i poprawia nastrój. Przyrządź ten napój z dodatkiem szczypty sproszkowanego chili oraz nieco większą ilością cynamonu.
Zjedz zupę
Wpadając do domu często rozglądamy się za tym, by coś szybko wrzucić na ząb. To „coś” jednak powinno być nie tylko treściwe, ale też rozgrzewające tak jak np. zupy. Gorące zupy zaspakajają głód, nawadniają organizm oraz rozgrzewają go od środka. Doprawienie ich pikantnymi przyprawami (pieprz, chili, tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano) wzmocni ten efekt. W tej roli sprawdzi się domowy rosół, zupa gulaszowa, krupnik, kapuśniak. Zupę możesz jeść nie tylko na obiad, poza tym ugotujesz ją na dwa dni, więc wystarczy, że wyciągniesz ją z lodówki i szybko podgrzejesz.
Zrób sobie trening
Choć zmarznięta zapewne chętniej myślisz raczej o zalegnięciu na kanapie pod kocem, warto się przełamać i postawić na ćwiczenia. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna pobudzi krążenie i rozgrzeje, a dodatkowo zadba o zdrowie, wzmocni mięśnie i stawy, pobudzi wydzielanie endorfin poprawiających nastrój.
Sięgnij po termofor
Termofor to jeden z ulubionych gadżetów wszystkich zmarzluchów. Wystarczy wlać do niego odpowiednią ilość gorącej wody, by przykładając go do rąk czy stóp rozgrzać te szybko marznące części ciała. Termofory najczęściej posiadają miękką osłonę, która chroni przed ryzykiem oparzenia. Warto mieć go pod ręką, ponieważ sprawdzi się także przy łagodzeniu bólu brzucha.
Jak się rozgrzać wieczorem?
Odrębnie warto potraktować propozycje na to, jak się rozgrzać wieczorem, z czego w ciągu dnia nie zawsze można skorzystać choćby ze względu na dodatek alkoholu.
Herbata z prądem
Parząc herbatę możesz wzmocnić jej rozgrzewające działanie, dodając do niej alkohol np. rum, czy domowej roboty nalewkę. To dobry sposób na rozgrzanie dla dorosłego zmarzlucha.
Jak się rozgrzać wieczorem? Przygotuj grzaniec
Grzane piwo, grzane wino, lub grog, to ekspresowo rozgrzewające organizm napoje dla dorosłych. Są idealne na zimowe wieczory, gdy już nie planujesz nigdzie wychodzić, a już na pewno prowadzić auta. Grzaniec nie tylko przyjemnie rozgrzeje i zrelaksuje, ale pomoże rozprawić się organizmowi z pierwszymi objawami przeziębienia. Dodaj do niego przyprawy o przeciwzapalnych właściwościach np. imbir, cynamon, kardamon. Grzaniec w połączeniu z kocem i książką to idealny scenariusz na leniwy zimowy wieczór.
Weź rozgrzewającą kąpiel
Nic nie rozgrzewa lepiej niż gorąca i pachnąca olejkami kąpiel. Jej minusem jest jednak to, że najczęściej w ciągu dnia brakuje nam czasu, by z niej skorzystać. Idealną porą na nią jest wieczór, gdy nic nas już nie goni. Wystarczy przygotować ciepłą kąpiel i poleżeć w wannie od 10 do 30 minut. Nie należy jednak wskakiwać do niej od razu po powrocie z zewnątrz, bo taka zmiana temperatur może nam nie posłużyć. Trzeba chwilę pobyć w temperaturze pokojowej. Wchodząc pod prysznic warto zacząć od letniej wody i dopiero po chwili zwiększyć temperaturę. A po kąpieli załóż ciepłe skarpetki, przygotuj grzańca lub herbatę i wskocz pod polarowy koc, lub ciepłą kołdrę.
Zrób sobie masaż
A jeszcze lepiej, niech ktoś go tobie wykona. Masaż zadziała rozluźniająco, relaksacyjnie, i oczywiście rozgrzewająco. Przed jego wykonaniem zadbaj o to, by w pomieszczeniu było ciepło, a pod ręką znalazł się odżywiający skórę olejek o przyjemnym zapachu, np. cynamonu. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem masażu rozgrzać w dłoniach odrobinę olejku i dopiero po tym zacząć masaż. Istnieje zasada, której należy się trzymać — ciało zawsze masuj w kierunku od dołu do góry, czyli zaczynając od stóp i wędrując wzdłuż nóg wyżej. Można sięgnąć po dodatkowe akcesoria, takie jak kamienie do masażu, rękawice czy specjalne rollery, które dodatkowo poprawią stan skóry.
FB/ohmepl