Go to content

Nalewka z pigwy – cztery przepisy na rozgrzewający, domowy trunek

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem
Fot. iStock

Nalewka z pigwy (tzw. pigwówka) to jeden z najpopularniejszych domowych trunków. Taka nalewka ma wyjątkowy smak i aromat, a jej przygotowanie nie sprawia wielkich problemów. Wystarczy odrobinę chęci i cierpliwości, by przygotować domowy trunek na wzmocnienie. Oto domowa nalewka z pigwy – przepis na spirytusie i z miodem.

Nalewka z pigwy – idealna na zimne wieczory

Nalewka z pigwy to domowy trunek, za którego smakiem wiele osób wprost przepada. Co ciekawe, można ją przygotować zarówno z owoców drzewa pigwy, jak i krzewu pigwowca, które są ze sobą spokrewnione i najczęściej przez wygląd mylone.

Owoc pigwy zawiera niemało witaminy C, witaminy z grupy B, A, minerały takie jak: magnez, miedź, potas, sód, wapń i żelazo. Pigwa zawiera również cenne antyoksydanty, kwasy owocowe, sole mineralne i pektyny.

Owoc pigwowca zawiera: witaminy B1, B2, PP, prowitaminę A oraz kilka razy więcej witaminy C niż cytryna. Obfituje w dużą ilość błonnika, pektyn, potasu, żelaza, fosforu, magnezu, molibdenu, cynku, wapnia. jest tu również  kwas jabłkowy, kwas bursztynowy i chinowy oraz moc antyoksydantów.

Nalewka z pigwy (lub owoców pigwowca) w medycynie ludowej stosowana jest podczas przeziębienia i grypy, oraz wzmacniająco w sezonie jesienno-zimowym. Owoce pigwy i pigwowca można mieszać dla ciekawszego smaku nalewki.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy – przepis na wódce

Prosta nalewka z pigwy to przepis idealny dla początkujących. Z trzech składników można wyczarować nalewkę idealną na chłodne wieczory.

Nalewka z pigwy – składniki 

  • 1 litr wódki
  • 1 kg pigwy (pigwowca)
  • 0,5 kg cukru

Nalewka – przygotowanie:

Owoce pigwy umyj, wydrąż gniazda nasienne, pokrój. Pigwę włóż do słoja, zasyp cukrem, nakryj ściereczką i zostaw na na 2-3 dni. Po upływie tego czasu zalej je wódką, zamknij słoik i na 4 tygodnie odstaw. Co kilka dni należy potrząsnąć słoikiem. Po upływie 4 tygodniach odcedź nalewkę i przelej ją do butelek. Najlepiej wykorzystać do tego kilka tetrę złożoną w kilka warstw. Zostaw ją, by nabrała mocy, około 5 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że nalewka pigwowa na początek będzie miała bardziej intensywny kolor. Z upływem czasu przybierze ciemniejszy kolor, przechodząc w barwę herbaty lub bursztynu.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy – przepis na spirytusie

Taka nalewka z pigwy na spirytusie jest znacznie mocniejsza, w porównaniu do nalewki przygotowanej na wódce.

Aby ją przygotować, potrzebujesz:

Nalewka pigwowa na spirytusie – składniki:

  • dojrzałe owoce pigwy – kilogram
  • 1 kg cukru
  • 1 litr spirytusu

Nalewka pigwowa na spirytusie – przygotowanie:

Owoce umyj, obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój w ósemki. Włóż owoce do dużego, wyparzonego słoja, zasyp cukrem. Słój nakryj czystą ściereczką i na 2 tygodnie odstaw w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu zlej do wyparzonych butelek odcedzony sok i wymieszaj go ze spirytusem. Po upływie kolejnych 3 tygodni odcedź jeszcze raz i nalewka będzie gotowa do picia.

Nalewka z pigwy z miodem 

Nalewka z pigwowa z miodem doskonale sprawdzi się przy jesiennym przeziębieniu i grypie. Wesprze także organizm przy wychłodzeniu i przesileniu wiosennym.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy z miodem – składniki:

  • kilogram dojrzałych owoców pigwy
  • 3 szklanki wody
  • 1,5 szklanki wódki
  • pół szklanki miodu lipowego
  • 3 łyżki cukru

Nalewka pigwowa z miodem – przygotowanie:

Umyte owoce pokrój i usuń gniazda nasienne. Włóż pigwę do słoja i zalej wódką, wodą oraz dodaj miód i cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciemne miejsce na 48 godzin. Następnie po upływie tego czasu przelej przez sitko. Nalewkę przechowuj w lodówce maksymalnie 4 miesiące.

Nalewka z pigwy z rumem

Nalewka z pigwy z rumem to nieco bardziej wysmakowany i szlachetny przepis na trunek.

Składniki:

  • dojrzałe owoce pigwy – 1 kg
  • 1 szklanka cukru
  • 1/2 l litra wódki
  • 50 ml rumu
  • 4 łyżki płynnego miodu lipowego
  • sok i skórka z połowy pomarańczy

Nalewka – przygotowanie:

Owoce umyj, oczyść z gniazd nasiennych, pokrój, włóż do słoja i zalej wódką. Po upływie 2–3 tygodni ekstrakt zlej i odstaw. Pozostałą w słoju pigwę zasyp cukrem, zakręć słój, zamknij i zostaw w ciepłym miejscu na tydzień. Codziennie potrząsaj naczyniem, aż cukier się rozpuści. Syrop zlej i połącz z ekstraktem, dodaj miód, rum, sok i skórkę pomarańczy. Odstaw wszystko na znowu na 2 tygodnie, następnie przelej na sito wyłożone gazą do wyparzonej butelki. Nalewka potrzebuje ok 3 miesięcy, by dojrzała.


źródło: www.ekologia.pl ,fajnyogrod.pl ,www.wszelkieprzepisy.pl