Napoje Przepisy

Nalewka z pigwy – cztery przepisy na rozgrzewający, domowy trunek

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 maja 2020
Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem
Fot. iStock
 

Nalewka z pigwy (tzw. pigwówka) to jeden z najpopularniejszych domowych trunków. Taka nalewka ma wyjątkowy smak i aromat, a jej przygotowanie nie sprawia wielkich problemów. Wystarczy odrobinę chęci i cierpliwości, by przygotować domowy trunek na wzmocnienie. Oto domowa nalewka z pigwy – przepis na spirytusie i z miodem.

Nalewka z pigwy – idealna na zimne wieczory

Nalewka z pigwy to domowy trunek, za którego smakiem wiele osób wprost przepada. Co ciekawe, można ją przygotować zarówno z owoców drzewa pigwy, jak i krzewu pigwowca, które są ze sobą spokrewnione i najczęściej przez wygląd mylone.

Owoc pigwy zawiera niemało witaminy C, witaminy z grupy B, A, minerały takie jak: magnez, miedź, potas, sód, wapń i żelazo. Pigwa zawiera również cenne antyoksydanty, kwasy owocowe, sole mineralne i pektyny.

Owoc pigwowca zawiera: witaminy B1, B2, PP, prowitaminę A oraz kilka razy więcej witaminy C niż cytryna. Obfituje w dużą ilość błonnika, pektyn, potasu, żelaza, fosforu, magnezu, molibdenu, cynku, wapnia. jest tu również  kwas jabłkowy, kwas bursztynowy i chinowy oraz moc antyoksydantów.

Nalewka z pigwy (lub owoców pigwowca) w medycynie ludowej stosowana jest podczas przeziębienia i grypy, oraz wzmacniająco w sezonie jesienno-zimowym. Owoce pigwy i pigwowca można mieszać dla ciekawszego smaku nalewki.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy – przepis na wódce

Prosta nalewka z pigwy to przepis idealny dla początkujących. Z trzech składników można wyczarować nalewkę idealną na chłodne wieczory.

Nalewka z pigwy – składniki 

 • 1 litr wódki
 • 1 kg pigwy (pigwowca)
 • 0,5 kg cukru

Nalewka – przygotowanie:

Owoce pigwy umyj, wydrąż gniazda nasienne, pokrój. Pigwę włóż do słoja, zasyp cukrem, nakryj ściereczką i zostaw na na 2-3 dni. Po upływie tego czasu zalej je wódką, zamknij słoik i na 4 tygodnie odstaw. Co kilka dni należy potrząsnąć słoikiem. Po upływie 4 tygodniach odcedź nalewkę i przelej ją do butelek. Najlepiej wykorzystać do tego kilka tetrę złożoną w kilka warstw. Zostaw ją, by nabrała mocy, około 5 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że nalewka pigwowa na początek będzie miała bardziej intensywny kolor. Z upływem czasu przybierze ciemniejszy kolor, przechodząc w barwę herbaty lub bursztynu.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy – przepis na spirytusie

Taka nalewka z pigwy na spirytusie jest znacznie mocniejsza, w porównaniu do nalewki przygotowanej na wódce.

Aby ją przygotować, potrzebujesz:

Nalewka pigwowa na spirytusie – składniki:

 • dojrzałe owoce pigwy – kilogram
 • 1 kg cukru
 • 1 litr spirytusu

Nalewka pigwowa na spirytusie – przygotowanie:

Owoce umyj, obierz, usuń gniazda nasienne, pokrój w ósemki. Włóż owoce do dużego, wyparzonego słoja, zasyp cukrem. Słój nakryj czystą ściereczką i na 2 tygodnie odstaw w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu zlej do wyparzonych butelek odcedzony sok i wymieszaj go ze spirytusem. Po upływie kolejnych 3 tygodni odcedź jeszcze raz i nalewka będzie gotowa do picia.

Nalewka z pigwy z miodem 

Nalewka z pigwowa z miodem doskonale sprawdzi się przy jesiennym przeziębieniu i grypie. Wesprze także organizm przy wychłodzeniu i przesileniu wiosennym.

Nalewka z pigwy - przepis na spirytusie, na miodzie, z rumem

Fot. iStock

Nalewka z pigwy z miodem – składniki:

 • kilogram dojrzałych owoców pigwy
 • 3 szklanki wody
 • 1,5 szklanki wódki
 • pół szklanki miodu lipowego
 • 3 łyżki cukru

Nalewka pigwowa z miodem – przygotowanie:

Umyte owoce pokrój i usuń gniazda nasienne. Włóż pigwę do słoja i zalej wódką, wodą oraz dodaj miód i cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciemne miejsce na 48 godzin. Następnie po upływie tego czasu przelej przez sitko. Nalewkę przechowuj w lodówce maksymalnie 4 miesiące.

Nalewka z pigwy z rumem

Nalewka z pigwy z rumem to nieco bardziej wysmakowany i szlachetny przepis na trunek.

Składniki:

 • dojrzałe owoce pigwy – 1 kg
 • 1 szklanka cukru
 • 1/2 l litra wódki
 • 50 ml rumu
 • 4 łyżki płynnego miodu lipowego
 • sok i skórka z połowy pomarańczy

Nalewka – przygotowanie:

Owoce umyj, oczyść z gniazd nasiennych, pokrój, włóż do słoja i zalej wódką. Po upływie 2–3 tygodni ekstrakt zlej i odstaw. Pozostałą w słoju pigwę zasyp cukrem, zakręć słój, zamknij i zostaw w ciepłym miejscu na tydzień. Codziennie potrząsaj naczyniem, aż cukier się rozpuści. Syrop zlej i połącz z ekstraktem, dodaj miód, rum, sok i skórkę pomarańczy. Odstaw wszystko na znowu na 2 tygodnie, następnie przelej na sito wyłożone gazą do wyparzonej butelki. Nalewka potrzebuje ok 3 miesięcy, by dojrzała.


źródło: www.ekologia.pl ,fajnyogrod.pl ,www.wszelkieprzepisy.pl 

Napoje Przepisy

Testy owulacyjne – prosty i pomocny sposób na wsparcie starań o dziecko

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 maja 2020
Testy owulacyjne - działanie, wyniki, opinie
Fot. iStock
 

Testy owulacyjne to cenna pomoc w określaniu, kiedy kobieta może spodziewać się dni płodnych. Są wartościową pomocą, gdy trwają starania o dziecko. Testy owulacyjne mają dobra opinię, są tanie i proste w wykonaniu. Jak dokładnie działają i jak je wykonywać, by wynik nie był zakłamany?

Wg statystyk w każdym cyklu miesiączkowym, podczas dni płodnych, para zdrowa, bez żadnych problemów z płodnością ma 15%-25% szans na poczęcie dziecka. To nie tak dużo, jakby się mogło wydawać. Dni płodne występują kilka dni przed owulacją i po niej, dając szansę na zapłodnienie. Jednak by do tego doszło, do kontaktu komórki jajowej i plemnika musi dojść w ciągu 12 godzin od jajeczkowania. Plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych 5-6 dni, z tego powodu wiele par regularnie współżyje na kilka dni przed owulacją, by zwiększyć szanse na zapłodnienie. Gdy tak się nie stanie, niezapłodniona komórka obumiera i wraz z krwią miesiączkową jest wydalana. Jajeczkowanie poprzedzają pewne symptomy, jak np. wzrost libido, zmiana konsystencji śluzu na przezroczysty i śliski, tkliwość piersi, zmiana temperatury ciała, plamienie owulacyjne. Sygnały te nie zawsze jednak są precyzyjne odczytywane, stąd wiele kobiet sięga po testy owulacyjne, które mogą określić czas jajeczkowania.

Testy owulacyjne - działanie, wyniki, opinie

Fot. iStock

Testy owulacyjne – na jakiej zasadzie działają?

Testy owulacyjne, wyglądem przypominające testy ciążowe, to nieoceniona pomoc w określaniu terminu dni płodnych. Wykonanie takiego testu pozwala na wykrycie wzrostu hormonu luteinizującego (LH) w organizmie kobiety. Tuż przed jajeczkowaniem dochodzi do nagłego wzrostu hormonu, a owulacja występuje zazwyczaj w ciągu 24–36 godzin po owym wzroście. Właśnie ten czas daje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Kiedy należy zrobić test owulacyjny? Jeśli cykl miesiączkowy liczy 28 dni, test owulacyjny najlepiej wykonać 11 dnia cyklu. Cykl miesiączkowy liczy się liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następną miesiączką.  Dni płodne, w zależności od długości cyklu, mają miejsce między 10 a 16 dniem cyklu (najczęściej 14).

Testy owulacyjne - działanie, wyniki, opinie

Fot. iStock

Testy owulacyjne – rodzaje

Testy owulacyjne nie sprawiają kłopotu podczas ich wykonywania, choć różne modele mogą wymagać nieco innego zastosowania. Przed użyciem testu owulacyjnego należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania testu. Wykonuje się  podobnie do testów ciążowych:

 • Testy owulacyjne paskowe – wykonuje się je zanurzając na kilka sekund pasek w moczu do poziomu znajdujących się na nim strzałek. Do zebrania moczu potrzebny jest sterylny i suchy pojemnik. Po zanurzeniu końcówki paska, odkładamy na płaską powierzchnię. Wynik odczytujemy z zabarwionych prążków, uwidaczniających się na pasku po paru minutach.
 • Testy owulacyjne płytkowe – wykonuje się je przez wkroplenie moczu pipetą do mniejszego okrągłego okienka na płytce testu. Drugie okienko wskaże wynik po kilku minutach.
 • Testy owulacyjne strumieniowe – wykonuje się je przez zdjęcie nasadki i podstawienie końcówki pod strumień moczu.

Testy owulacyjne – jak je odczytywać ?

Aby wynik by jak najbardziej miarodajny, zaleca się wykonywanie testów owulacyjnych mniej więcej o tej samej porze dnia. Często producenci zaznaczają, że nie należy wykonywać badania z pierwszego, porannego moczu. Jego zagęszczenie po nocy może może zakłamywać wynik. Zaleca się także ograniczenie ilości spożywanych płynów na ok. 2 godziny przed badaniem. Wynik należy odczytać w czasie wskazanych przez producenta – zarówno zbyt szybkie, jak i zbyt późne odczytanie testu może dać fałszywy wynik. Jeśli kobieta ma kłopot z określeniem czasu owulacji, może sobie pomóc wykonując takie testy przez jeden pełny cykl, by określić, kiedy u niej występują dni płodne. Warto również w zeszycie lub w kalendarzyku zapisać daty, godziny i wyniki wykonanych badań.

Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem

Fot. iStock/dni płodne

Na testach owulacyjnych powinny widnieć dwa paski. Pierwszy jest paskiem testowym, który uwidacznia się, gdy test wykonano poprawnie. Drugi pasek wskazuje stężenie hormonu. Jeśli kolor jest intensywny, wskazuje wysoki poziom hormonu luteinizującego. Kolor zbyt jasny wskazuje, że dni płodne nie nadeszły lub jest już po jajeczkowaniu. Inny powód zbyt jasnego może wynikać ze zbyt dużej ilości przyjętych płynów przed badaniem i rozcieńczenia moczu. Należy pamiętać, że testy owulacyjne nie gwarantują wystąpienia owulacji, a wskazują czas, kiedy powinna się pojawić.

Testy owulacyjne – kiedy mogą zafałszować wynik?

Testy owulacyjne nie są polecane kobietom cierpiącym na PCOS, ponieważ mogą dawać pozytywny wynik na obecność hormonu mimo braku owulacji. Przyjmowanie leków hormonalnych także może fałszować wynik testu. W przypadku kobiet mających cykle nieregularne, krótsze niż 25 dni i dłuższe niż 35 dni, testy także bywają niemiarodajne. Warto również  pamiętać, że o ile testy zasygnalizują owulację lub jej brak, nie wskażą innych nieprawidłowości wpływających na możliwość zajścia w ciążę. Jeśli kobieta stosuje testy regularnie od dłuższego czasu, a starania o dziecko nie przynoszą rezultatów, powinna zgłosić się na konsultację do lekarza ginekologa.

Testy owulacyjne - działanie, wyniki, opinie

Fot. iStock

Testy owulacyjne – opinie

Testy owulacyjne zbierają opinie pozytywne wśród kobiet, ponieważ wielu parom pomogły przyspieszyć proces starania się o dziecko. Nie są one kosztowane, nie sprawiają kłopotu podczas ich stosowania, więc cieszą się niemałą popularnością, jako jedna z metod ułatwiających zajście w ciążę. Na koniec warto dodać, że testy owulacyjne bywają stosowane jako metoda antykoncepcji, pozwalająca unikać współżycia w dni płodne. Nie jest to jednak polecany sposób, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać dłużej w drogach rodnych kobiety, niż trwa sama owulacja.


źródło: www.klinikainvicta.pl 


Zobacz także

Serowe mini pączusie, bez drożdży - zrobisz w 10 minut - poważnie!

Serowe mini pączusie, bez drożdży – zrobisz w 10 minut – poważnie!

Kluski lane - na wodzie, na mleku, z sosem, przez sito

Kluski lane na mleku, do zup oraz sosów. Jak przygotować to pyszne danie z dzieciństwa?

Ciasto dla leniwych. Wasze przepisy wielkanocne