Go to content

Grzane piwo z miodem, z jajkiem lub z imbirem na przeziębienie. Rozgrzewające przepisy na zimowe wieczory

Grzane piwo
Fot. iStock

Grzane piwo to napój nieco mniej popularny, niż klasyczny grzaniec z wina, ale wcale nie ustępuje mu w smaku. Dobrze przyrządzony grzaniec z piwa również rozgrzeje organizm, a w zależności od użytych do niego składników, wzmocni go, gdy wrócimy do domu przemarznięci lub pojawią się pierwsze objawy przeziębienia. Warto wypróbować przepis na grzane piwo z miodem, grzane piwo z jajkiem lub z imbirem na przeziębienie.

Grzane piwo, podobnie jak grzane wino, to idealny napój dla dorosłych na zimowe wieczory. Idealnie komponuje się z ciepłym kocem i dobrą książką lub filmem. Znakomicie rozgrzewa organizm, co jest nie do przecenienia, gdy pogoda nie rozpieszcza. Sprawdzi się również jako napój przy pierwszych objawach przeziębienia. Wystarczy dodać do niego rozgrzewające przyprawy o przeciwzapalnych właściwościach (np. imbir czy cynamon), aby wesprzeć organizm w walce z rozwijającą się infekcją. Do przygotowania napoju można zastosować jednakowo piwo jasne, jaki i ciemne, ale to pierwsze cieszy się większą popularnością, ponieważ nie tłumi smaku dodanych do napoju przypraw.

Grzane piwo — właściwości dla zdrowia

Grzane piwo jest nie tylko smacznym napojem, ale także służy zdrowiu. Już samo piwo korzystnie na układ pokarmowy, moczowy i krwionośny. Piwo zawiera antyoksydanty, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, krzem i potas. Gdy podgrzejemy je i dodamy kilka aromatycznych dodatków, piwny napój zyska głębię smaku i szczególne właściwości dla zdrowia.

Grzane piwo

Fot. iStock

Do grzanego piwa zdecydowanie pasują korzenne przyprawy. Najchętniej dodawane są:

  • cynamon — można wykorzystać szczyptę cynamonu sproszkowanego lub w kawałku. Cynamon ceniony jest m.in. za działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, łagodzenie napadów kaszlu i chrypy, w dodatku szybko i skutecznie rozgrzewa organizm;
  • imbir — trudno sobie wyobrazić miksturę przeciwko przeziębieniu bez imbiru, który znany jest ze swojego działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i wykrztuśnego. Imbir stosowany w formie naparu ze świeżego korzenia zalecany jest w przypadku bólu gardła;
  • goździki — wykazują działanie antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie w przypadku infekcji gardła. W przypadku dokuczliwego kaszlu i zatkanego nosa zaleca się popijanie rozgrzewającej herbatki z goździkami;
  • gałka muszkatołowa — rozgrzewa i dzięki obecności eugenolu, może wpływać na hamowanie rozwoju stanów zapalnych w organizmie;
  • kardamon — ta korzenna przyprawa wspiera leczenie infekcji dróg oddechowych. Dzięki obecności olejków eterycznych kardamon udrażnia nos podczas kataru, uspakaja męczący kaszel.

Grzane piwo — co jeszcze dodać, by podnieść jego smak i właściwości? 

Do grzanego piwa można dodać również owoce takie jak cytrynę czy pomarańczę, które dzięki zawartości witaminy C również wzmacniają układ odpornościowy. Dodatek soku z malin, najlepiej przygotowanego według domowej receptury, również zadziała korzystnie dla zdrowia. Sok z malin polecany jest w przypadku przeziębienia, jako środek zmniejszający gorączkę, rozgrzewający, napotny i działający przeciwzapalnie. Maliny działają podobnie do aspiryny, dzięki obecności kwasu salicylowego i benzoesowego.

Grzane piwo chętnie wzbogacane jest także o miód, niezastąpiony w stanach przeziębienia i grypy. Ten naturalny antybiotyk zawiera nadtlenku wodoru, olejki eteryczne i flawonoidy, o silnym działaniu przeciwzapalnym, wspierające leczenie przeziębienia, grypy i infekcji dróg oddechowych. Miód wykazuje właściwości uspokajające suchy kaszel, jak i działa wykrztuśnie na mokry. Działa antybakteryjnie, oraz niszczy drożdżaki. Ponadto dodatek miodu do grzanego piwa łagodzi jego naturalną goryczkę. Należy tylko pamiętać, że miodu nie należy podgrzewać do temperatury powyżej 40º Celsjusza, ponieważ niszczy to cenne enzymy. Im niższa temperatura napoju, tym więcej cennych właściwości miodu zachowany. Jednak grzane piwo najlepsze jest gorące, dlatego należy dopilnować, by miodu po prostu nie dodawać do bardzo gorącego napoju, a już na pewno nie gotować go.

Grzane piwo

Fot. iStock

Przepis na grzane piwo z miodem

Grzane piwo z miodem — składniki:

  • 500 ml jasnego piwa
  • 2 łyżki miodu
  • 1/4 łyżeczki cynamonu w proszku

Przygotowanie grzanego piwa:

Piwo wlej po ściance do małego garnka, dodaj cynamon i podgrzewaj, aż będzie gorące, ale nie pozwól się jemu zagotować. Posłodź miodem, pij gorące.

Przepis na grzane piwo z jajkiem

Grzane piwo z jajkiem — składniki:

  • 500 ml jasnego piwa
  • 1 żółtko kurze
  • 1,5 łyżki miodu
  • 4-5 goździków
  • szczypta cynamonu

Przygotowanie grzanego piwa:

Piwo wlej po ściance do małego garnka, dodaj przyprawy, podgrzej, ale nie gotuj. Miód rozetrzyj z żółtkiem w szklance, wlej ostrożnie do gorącego piwa (nie gotuj). Tak przygotowane grzane piwo przelej przez gęste sitko do wysokich szklanek i pij, póki gorące.

Grzane piwo

Fot. iStock

Przepis na grzane piwo z imbirem na przeziębienie

Grzane piwo z imbirem na przeziębienie — składniki:

  • 500 ml jasnego piwa
  • 2-3 cm świeżego korzenia imbiru
  • 4-5 goździków
  • 2 plastry cytryny/pomarańczy
  • 1 łyżka miodu
  • szczypta cynamonu

Przygotowanie grzanego piwa:

Piwo wlej do małego garnka, dodaj przyprawy, plasterek cytryny lub pomarańczy i podgrzej na średnim ogniu, ale nie dopuść do wrzenia. Możesz zostawić napój na kilka minut pod przykryciem, by przyprawy oddały aromat. Przed podaniem piwo posłodź miodem. Przelej do wysokich szklanek i pij gorące.


źródło: www.przyslijprzepis.pl , bonavita.pl