Polewa czekoladowa to dodatek do wypieków, bez których wiele z nich trudno sobie wyobrazić. Błyszcząca, słodka, pięknie uzupełnia wygląd tortów, ciast i ciasteczek. Jej przygotowanie nie jest trudne, i co więcej, do przygotowania polewy w awaryjnych sytuacjach wcale nie musisz mieć pod ręką czekolady. Jak sprawić, by polewa czekoladowa ganache, z kakao, białej czekolady lub z chili była idealna?
Polewa czekoladowa — mniej lub bardziej plastyczna, zazwyczaj słodka, choć wiele zależy od rodzaju użytej czekolady, dla wielu osób jest przysłowiową wisienką na torcie.
Polewa czekoladowa (krem) ganache
Krem do tortu ganache to typowy krem kryjący, bardziej gęsty, sztywny i błyszczący, niż zwykły krem. Można nim pokrywać i dekorować nie tylko torty, ale i babeczki, ciasta oraz inne desery. Powstaje z czekolady i dodatku śmietanki kremówki, niekiedy masła. Aby polewa czekoladowa ganache miała pożądaną konsystencję, można modyfikować ilość śmietanki w stosunku do czekolady. Im więcej śmietanki, tym mniej zwarty i bardziej miękki będzie ganache w temperaturze pokojowej.
Polewa czekoladowa (krem) ganache — przepis
Składniki na krem ganache:
- 200 g śmietanki słodkiej 30 %
- 200 g gorzkiej czekolady min. 60 % (2 tabliczki)
Przygotowanie:
- Do rondelka wlej śmietankę i podgrzewaj, nie doprowadzając do wrzenia, kilka minut na małej mocy palnika. Gdy śmietanka będzie już bardzo gorąca, dodaj gorzką czekoladę w kawałkach i wymieszaj delikatnie, by rozpuściła się w śmietance. Zdejmij ganache z palnika i odstaw do wystudzenia.
- Gdy całkiem wystygnie i będzie miał konsystencję gęstej pasty, możesz już użyć go jako „tynku” czy też polewy do tortu. Jeśli ma być bardziej sztywny i przeznaczony do dekorowania, umieść go w lodowce na kilka godzin.
Jak sprawdzić, czy efekt końcowy jest zadowalający?
Po przygotowaniu polewy odstaw ją na dobę w temperaturze pokojowej. Po tym czasie będziesz mogła ocenić, czy gęstość ganache jest satysfakcjonująca. Możesz rozrzedzić masę dodając śmietankę. Jeśli z kolei masa jest zbyt rzadka i jest ryzyko, że spłynie z tortu, wlej do niej trochę roztopionej czekolady i porządnie wymieszaj, by stała się bardziej gęsta.
Jeśli gotowa polewa czekoladowa ganache zawiera kawałki czekolady, które się nie rozpuściły jak należy, jest i na to rada. Podgrzej ganache w kąpieli wodnej lub mikrofali przez parę sekund (max 5 sec.) i wymieszaj energicznie. Należy uważać na to, by nie przegrzać śmietany, ponieważ tłuszcz oddzieli się od kakao.
Polewa czekoladowa z kakao
Jeśli pech ciał, że zabierając się za dekorowanie tortu czy ciasta odkrywasz, że zabrakło czekolady na ulubioną polewę, to nic straconego. Możesz ratować sytuację przygotowaniem polewy z kakao, która znakomicie zastępuje polewę z czekolady, bez wyczuwalnej różnicy w smaku. Można ją wykorzystać nie tylko do dekorowania wypieków, ale także naleśników czy gofrów.
Polewa czekoladowa z kakao — przepis
Składniki:
- 5 łyżek oleju kokosowego
- 6 łyżek kakao
- 6 łyżek cukru pudru
- 3-4 łyżki mleka do nadania pożądanej konsystencji
Przygotowanie polewy:
- W rondelu na małym ogniu rozpuść olej kokosowy. Jeśli chcesz, by nie było czuć kokosu w polewie, wybierz bezzapachowy olej kokosowy rafinowany.
- Do płynnego oleju dodaj kakao i cukier puder, mieszając trzepaczką do dokładnego połączenia. Nie dopuść do zagotowania.
- Jeśli polewa wyjdzie zbyt gęsta, rozrzedź ją dodatkiem mleka (może być roślinne).
- Gorącą polewą polej ciasto.
Polewa czekoladowa na sernik z białej czekolady
Polewa czekoladowa z ciemnej czekolady to klasyka i przepis przetestowany na różnego rodzajach wypieków. Nie jest jednak powiedziane, że polewa czekoladowa musi być wyłącznie klasyczna, ciemna. Polewa czekoladowa na sernik z białej czekolady to propozycja, która zachwyci wszelkich miłośników słodkości. Bez kłopotu można ją wykorzystać także do polania innego rodzaju wypieków, np. tortów.
Polewa czekoladowa na sernik z białej czekolady — przepis
Składniki na polewę:
- 100 g tabliczka białej czekolady
- 2 łyżki śmietanki 30%
Przygotowanie:
- Białą czekoladę posiekaj drobno, na w miarę równe kawałki do miseczki, dodaj śmietankę i energicznie mieszając rozpuść w kąpieli wodnej lub włóż na kilka sekund do mikrofali.
- Rozpuszczoną czekoladą polej sernik.
- Gdy sernik z polewą będzie już chłodny, wstaw do lodówki na kilka godzin, by całość porządnie się schłodziła.
Polewa czekoladowa z chili
Ta polewa czekoladowa to wariant dla osób lubiących wyczuwalną wytrawnej słodyczy ostrą nutę chili. Należy uważać z ilością tej pikantnej przyprawy, by jedynie przebijała przez smak czekolady, a nie paliła w podniebienie żywym ogniem.
Składniki na polewę z gorzkiej czekolady i chili:
- 100 g (tabliczka) gorzkiej czekolady
- 6-7 łyżek śmietanki 30%
- szczypta chili w płatkach lub proszku
- 1 łyżka masła
Przygotowanie:
- Czekoladę pokrusz na niewielkie kawałki.
- Przełóż czekoladę do miski, wlej śmietankę i dodaj masło, rozpuść w kąpieli wodnej, ucierając energicznie.
- Gdy nie będzie już grudek, dodaj szczyptę chili, wymieszaj dobrze.
- Jeśli polewa wyjdzie zbyt gęsta, rozrzedź ją dodatkiem mleka (może być roślinne).
- Gotową polewą udekoruj wystudzone ciasto.