Związek

Wojna rozwodowa na horyzoncie, czyli czego można spodziewać się po rozwodzie z HCP

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2022
HCP, rozwód,
fot. Ilya Burdun/iStock
 

Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Jedynie utrata dziecka lub śmierć współmałżonka uznawane są za zdarzenia bardziej traumatyczne niż rozwód. Problem diametralnie wrasta, jeśli jedno ze współmałżonków posiada tak zwaną „osobowość wysokokonfliktową” (high-conflict personality), HCP. Wtedy do wpisanego w rozstanie stresu dodać trzeba ten związany z lękiem o to, co jeszcze ta druga osoba wymyśli, jakie brudy wyciągnie spod szafy i kiedy uderzy poniżej pasa. 

5 znaków, że czeka was wojna rozwodowa

HCP ma kłamliwe usposobienie

Kłamliwe usposobienie, to charakterystyczna cecha dla tych osób. Kiedy uczucia są nieadekwatne do sytuacji, HCP tworzy „własną rzeczywistość”. Nagina prawdę w taki sposób, by dopasować ją do swoich emocji. Aby dowieść, że to, co czuje ma sens. Trzeba być gotowym na różnego rodzaju nieścisłości, fałszywe oskarżenia albo kłamstwa skierowane w twoją osobę. Im bardziej mijają się przy tym z prawdą, tym ostrzejszego języka będą używać.

Obwinianie

Czego byś nie zrobiła i tak zawsze będziesz winna. A przynajmniej on będzie tak uważał. Jeśli twój partner regularnie bije ciebie albo twoje dzieci, to i tak postara ci się wmówić, że to twoja wina. HCP nie jest w stanie zmierzyć się ze swoimi wadami i dlatego projektuje je na innych. Często bywa agresywny i obraźliwy.

HCP manipuluje innymi

HCP w oczach inny chciałby być postrzegany jako „ten lepszy” (tutaj: „ten lepszy rodzic”) lub niewinna ofiara. Aby to uzyskać HCP będzie starał się nawiązać kontakt z twoją rodziną, przyjaciółmi, opiekunami czy nauczycielami dziecka i przedstawić im swoją wersję wydarzeń. Być może uda mu się w ten sposób przeciągnąć ich na swoją stronę, za to na pewno zaspokoi przy tym swoją potrzebę bycia w centrum uwagi.

Jest bezwzględny

Przekonasz się, że negocjowanie jakichkolwiek warunków separacji z HCP jest niezwykle trudne (o ile w ogóle możliwe). Taka osoba nie zna słowa „kompromis”. Z lęku przed porzuceniem, po prostu nie może pozwolić ci odejść. Za wszelką cenę będzie się więc starać postawić na swoim. Nawet jeśli już wydawało ci się, że w jakichś kwestiach doszliście już do porozumienia, HCP może na nowo starać się renegocjować warunki.

Charakteryzuje go brak empatii

Osoba wysokokonfilktowa zrobi wszystko, by dostać to, czego chce. Jeżeli zależy mu na wyłącznej opiece nad dzieckiem, możesz spodziewać się dowodów na to, że w jakikolwiek sposób zaniedbywałaś lub źle traktowałaś swoje dziecko. HCP nie cofnie się przed niczym, nawet jeśli będzie musiał te dowody sfabrykować. Za nic będzie miał uczucia i potrzeby innych. Najważniejsze jest bowiem dla niego, aby zrealizować własny cel – wymierzyć ci wystarczająco wysoką karę.

Dla własnego dobra pamiętaj o tym, żeby:

Dokumentować wszystko, co tylko możliwe.

Pamiętaj też, że nie musisz o wszystko walczyć. Każdy mały problem, będzie dla niego pretekstem do wszczęcia konfliktu. Zdecyduj się, którą bitwę chcesz podjąć, a z której lepiej będzie zrezygnować. Wybierz te sprawy, które mają dla ciebie kluczowe znacznie.

Zachować trzeźwość umysłu. Nie daj się wciągnąć w cały ten dramat. Twoja uwaga i zaangażowanie to woda na młyn dla takiej osoby. Nie inwestuj więcej emocji w kogoś, kto niczego nie jest już w stanie ci dać.

Szukać wsparcia. Wśród rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim znajdź dobrego prawnika. Osobę, która zrozumie z jakim typem osobowości ma do czynienia. Jeśli tego potrzebujesz skorzystaj z pomocy terapeuty, dzięki temu łatwiej pozbędziesz się tkwiącego w tobie, destrukcyjnego żalu i gniewu.

 


Związek

To, co zobaczyłaś tu jako pierwsze, określa twoją dominującą… narcystyczną cechę

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2022
 

Kiedy słyszymy o narcyzach, często jesteśmy w stanie wyobrazić sobie każdego, ale… na pewno nie siebie. Jednak każdy z nas ma tendencje narcystyczne, niezależnie od tego, czy chce to zaakceptować, czy nie.

Każdy z nas ma zdolność bycia samolubnym, a może nawet czasami nieco manipulacyjnym. Ale chociaż możemy mieć takie cechy, nie oznacza to, że jesteśmy narcyzami. Z drugiej strony narcyz to ktoś, u kogo te cechy objawiają się w ekstremalnym stopniu. Pamiętaj, występowanie jakiejś cechy nie czyni cię narcyzem.

Mając to wszystko na uwadze, spójrz na poniższy obrazek. Co najpierw rzuciło ci się w oczy?

Jeśli zobaczyłaś kobietę

Twoją narcystyczną cechą jest obsesja na punkcie twojego wizerunku. Chociaż możesz nie być całkowicie próżna, czasami możesz być pochłonięta myśleniem o tym, jak wyglądasz. Kiedy nie wyglądasz dokładnie tak, jak chcesz, może to spowodować niezadowolenie, a nawet lekkie dołki psychiczne.

Jeśli zobaczyłaś rzekę

Jesteś kimś, kto ceni sobie status. Trudno ci poczuć się tak, jakbyś była u podstawy słupa totemowego. Wolisz być wysoko oceniana, niż pogardzana – to jest coś, z czym często się zmagasz.

Jeśli zobaczyłaś most

Czasami trudno jest ci wczuć się w innych. Nie chodzi o to, że całkowicie brakuje ci empatii, ale czasami zmagasz się z jej z brakiem. To nie tak, że jesteś pozbawiona emocji czy że nie potrafisz współczuć. Musisz po prostu pamiętać lub myśleć o tym, jak inni mogą się czuć, ponieważ nie zawsze jest to dla ciebie oczywiste.

Jeśli zobaczyłaś łódź

Zmagasz się ze swoim poczuciem własnej wartości. Znajdujesz się w sprzeczności ze swoim ego, co może czasami sprawiać, że jesteś bardzo uparta. I chociaż nie jesteś potworem, to poczucie ego często stoi ci na drodze, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. W takich chwilach najlepiej oprzeć się na samoświadomości i sprawdzić siebie.


ZOBACZ TEŻ: Zobacz także

Uwolnij się od niezdrowych relacji

Za co kobieta jest wdzięczna mężczyźnie? Najczęściej za to, że ją zostawił

7 sygnałów, które świadczą o tym, że on przestał już kochać