Lifestyle Zdrowie

Pokaż mi swoje zdjęcie na Instagramie, a powiem ci, czy masz depresję

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
10 sierpnia 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Zdjęcia, które wrzucasz na swój profil na Instagramie, mogą powiedzieć o tobie więcej niż ci się wydaje. Oprócz tego, że można z nich odczytać, jaką jesteś osobą i typem użytkownika, można także wykryć, czy cierpisz na depresję.

Nowe badania dowiodły, że zdjęcia wrzucane przez osoby chore różnią się od tych, które publikują osoby zdrowe. Według statystyk mogą powiedzieć więcej o twoim stanie psychicznym niż specjaliści.

Cierpiąc w samotności, czyli kilka słów o depresji

Jest uznawana za najczęstszą chorobę cywilizacyjną (zaraz po chorobach układu krążenia) i występuje niezależnie od regionu. Według danych ok. 1,5 mln Polaków jest chorych, ale tylko połowa z nich otrzymuje fachową pomoc medyczną. Częściej zapadają na nią kobiety. Szczególnie narażone są te w przedziale wiekowym 35-44 lata oraz matki – co piąta cierpi na depresję poporodową.

W jej leczeniu najbardziej skuteczne są dwie metody, które najlepiej stosować równocześnie. To psychoterapia i leczenie farmakologiczne. Nieleczona jest bardzo groźna i może mieć tragiczne skutki.

Fot. iStock / &#169 Larisa Lofitskaya

Fot. iStock / © Larisa Lofitskaya

Zdjęcie zdradza, czy masz depresję

Naukowcy opracowali specjalny algorytm, który pozwala w efektywny sposób wykryć depresję u użytkowników Instagrama. Przeanalizowali oni ponad 40 tysięcy zdjęć 166 osób, które miały założone konto. U 70. z nich już wcześniej zdiagnozowano depresję.

Posiadając tę informację wykorzystali algorytm do zidentyfikowania charakterystycznych cech zdjęć osób z depresją. Następnie porównali je z treściami wrzucanymi przez zdrowych użytkowników. Dzięki temu otrzymali dane, które wykorzystali do wskazania osób cierpiących na depresję wśród nowej grupy posiadaczy kont.

Okazało się, że osoby chore częściej posługują się niebieskim odcieniem, wpadającym w szarość. Rzadziej używają filtrów i unikają zdjęć w grupie. Poza tym otrzymują mniej polubień, ale za to więcej komentarzy.

– Ten algorytm może czasami wykryć depresję przed dokonaniem diagnozy klinicznej – twierdzą autorzy badania. I rzeczywiście, to prawdopodobnie prawda. Potwierdzają to statystyki. Stworzone przez nich narzędzie w 70 proc. przypadków poprawnie wskazało osobę z depresją. Dla porównania specjalista jest w stanie zdiagnozować chorobę podczas pierwszego kontaktu jedynie w 42 proc. przypadków.

Wczesne wykrycie depresji może uchronić wiele osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są chore. To także ratunek dla tych, którzy nie są świadomi przykrych konsekwencji, które mogą się pojawić, jeśli nie skorzystają z pomocy specjalisty. A nieleczona może doprowadzić nawet do samobójstwa.


 

Źródło: sciencedaily, bezdepresji


Lifestyle Zdrowie

10 rzeczy, w których zawsze wyjdziesz dobrze na zdjęciu!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 sierpnia 2017
Fot. iStock/GCShutter
Następny

W dobie, kiedy zdjęcie jest nośnikiem informacji, bardzo dużą wagę przywiązujemy do tego, jak wyglądamy na zdjęciach. Bo Instagram, bo Facebook, tam najchętniej pokazujemy się w nowych odsłonach. A że chcemy wyglądać dobrze – to zupełnie naturalne. Nawet jeśli nie chodzi o foto na mediach społecznościowych, to w ogóle mam wrażenie, że kobiety bardziej o siebie dbają.

A jeśli lubisz robić zdjęcia i się fotografować, warto wiedzieć, jakich trików użyć, żeby zawsze wyglądać dobrze.

Oto 10 rzeczy, które wysmuklają i wyszczuplają sylwetkę.


źródło: powerwow.com

Lifestyle Zdrowie

Każde dziecko potrzebuje dobrej cioci – to najlepsza rola świata!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 sierpnia 2017
fot. iStock/ ArtMarie

Każde dziecko potrzebuje dobrej cioci. To osoba, która w życiu najmłodszych odgrywa bardzo istotną rolę – jest kimś pomiędzy rodzicem pilnującym porządku i przestrzegania zasad,  babcią, która rozpieszcza, karmi czekoladą i ma zawsze czas dla swojego wnuka i dobrą kumpelą, z która można powygłupiać się, pobawić lub pójść do kina. Poza tym, to najlepsza, najfajniejsza i najbardziej wdzięczna rola świata!

Serce rośnie

Choć powszechnie wiadomo, że miłość rodzicielska nie ma porównania, to uczucia, które odczuwa się wobec swojego bratanka czy siostrzeńca są bardzo podobne. Gdy na świecie pojawia się mała istotka, zaczyna uśmiechać, wyciągać do nas rączki i dawać oznaki miłości i sympatii, nie ma szans, by serce nam nie zadrżało i by nie poczuć tego wspaniałego przywiązania i pozytywnych emocji. Bo choć słowo „mama” czy „tata” wypowiedziane przez maluszka sprawiaj, że człowiek mięknie, to wołanie „ciocia” też potrafi człowieka rozbroić.

Przy cioci można więcej

Ciocia, choć troszczy się i opiekuje, stawia nawet granice i wymaga, to pozwala na więcej niż mama czy tata. Po pierwsze, dlatego, że nie zawsze wie na ile może pozwolić i jakie na co dzień panują reguły (zwłaszcza, jeśli bywa z wizytą kilka razy w roku lub rzadziej), po drugie, nie ma w głowie tylu zmartwień i czarnych scenariuszy, co rodzice, a po trzecie, nie zakłada z góry, że dziecko nie wie, nie potrafi, jest za małe i nieporadne – działa metodą prób i błędów.

Partner do wygłupów

Z dobrą ciocią (albo z dobrym wujkiem!) można się powygłupiać, poopowiadać sobie śmieszne historie, anegdoty, a nawet głupkowate żarty. Ciocia nie zwróci uwagi, że spodnie się nie dopiorą, jak będziemy się tarzać po trawie, albo, że 22 to nie czas na pieczenie ciastek i oglądanie „Shreka” po raz dziesiąty – większy luz to dla dzieciaków plus!

Upomnienie boli jakby mniej

Kiedy rodzice coś każą albo zwrócą uwagę, to następuje bunt i próby manipulacji, a w pewnym wieku jawny sprzeciw i pyskówka. Ale czasami wystarczy, by to ciocia zwróciła uwagę i efekt jest zupełnie inny! Dlaczego? Bo to sytuacja niecodzienna, bo zupełnie inne układy, bo często robi to z dużo większym spokojem i w innej formie – nie ma monologów, krzyku i długich wywodów.

Dorosły z funkcją „kumpel”

Ciocia to niby dorosła osoba, trochę jak rodzic, ale jednocześnie kumpel i przyjaciel, z którym można się świetnie bawić, pogadać, zwierzyć z problemów z rodzicami (to bardzo potrzebne dzieciakom!) albo mieć wspólne sekrety. Rodzice mogą na trudności i małe tajemnice dzieciaków reagować zbyt emocjonalnie – to normalne, włącza się w nich instynkt opiekuńczy, który każe im bronić, chronić i dorwać tego, który krzywdzi ich potomka. Ciocia podchodzi do sprawy spokojniej, doradzi, wysłucha i pomoże (a dopiero potem ruszy dorwać tego, kto krzywdzi jej rodzinę).

Najlepsza do zabawy

Odwiedzając swoich siostrzeńców czy bratanków ciocia ma dla nich czas, energię, ciekawe pomysły i kreatywność. Odpowie na milion pytań, zasypie zabawkami i razem z najmłodszymi będzie odkrywać ich zastosowanie (serio, te współczesne gadżety bywają super!). Często też to ciocia pokazuje dzieciakom nowości i dba o to, by nie zostały w tyle ze współczesną modą. Bo dobra ciocia sobie niczego nie kupi, ale o maluchach będzie pamiętać zawsze!

Skarb dla rodziców

Wiadomo, rodzice mają furę obowiązków na głowie, więc dobra ciocia i dla nich jest wybawieniem – zajmie się dzieckiem, weźmie do kina, zabierze na wakacje i zaopiekuje się nimi równie dobrze jak rodzice. A przy okazji porozpieszcza, wytuli, wycałuje i sprawi dziecku ogrom radości. No czy można oczekiwać więcej?

Pomost między rodzicami a dziećmi

Dobra ciocia pozwala dzieciom inaczej spojrzeć na swoich „starych”, pokaże młodym inną perspektywę, gdy będą się skarżyć, doradzi, jak się porozumieć. Rodzicom zaś wytłumaczy, uspokoi, będzie podkreślać dobre cechy i pozytywy dzieciaków, pochwali wywołując tym samym wzruszenie i dumę mamy i taty. Gdzie rodzic nie może, tam niech ciotkę pośle! 😉

Ciocia też zyskuje!

Nie myślcie sobie, że ciocie to takie altruistki – czas spędzany wspólnie z dzieciakami to dla nich ogromny zysk!

– można być na bieżąco ze wszystkimi filmami animowanymi i ekscytować się Minionkami bez obaw o uznanie za dziecinną

w końcu masz kogoś, komu możesz przekazać żenujące opowieści o rodzeństwie (tak, zemsta jest słodka!)

– jeśli wciąż się dogadujecie bez problemu, dzieciaki uznają cię za super ciotkę i traktują jak kumpla, to znaczy, że jesteś młoda i żadna metryka tego nie zmieni!

możesz rozpieszczać, zasypywać prezentami, sprawiać radości i udawać, że jesteś niczym dobra wróżka

– za dużo w budżecie? Jeśli jesteś ciocią, ten problem nie istnieje 😉

jako ciocia przechodzisz kurs przygotowujący cię do macierzyństwa i posiadania własnych dzieci

– inni chwalą cię za twoją troskę i wysiłek, a twoja samoocena szybuje pod sam sufit

widząc radość i miłość w oczach siostrzeńców lub bratanków wiesz, że to, co robisz jest tego warte.

Każdemu dziecku na świecie życzymy samych dobrych ciotek i niesamowitych wujków, a każdej cioci i wujkowi, by ze swojej roli wywiązywali się po mistrzowsku i odczuwali z tego ogromna satysfakcję i zadowolenie.

Zapisz


Zobacz także

W ten sposób rujnujesz swoje życie wg znaku zodiaku. Zupełnie bez wysiłku

Wybrano najlepsze Położne w ramach kampanii społecznej „Położna na medal”

Uważaj na nadmiernie miłych ludzi. Nauka twierdzi, że mistrzowie dyplomacji miewają zaskakujące oblicze