Orzechy włoskie to jedne z najzdrowszych orzechów. Warto zadbać, by pojawiały się regularnie w diecie, ze względu na ich prozdrowotne właściwości. To popularna przekąska, a także składnik ciast, deserów czy dodatek do sałatek i mięs. Co kryją w sobie orzechy włoskie, jakie mają zalety, i czy istnieją przeciwwskazania do wprowadzenia ich do jadłospisu?
Orzechy włoskie na stałe wrosły w krajobraz polskich ogrodów. Te potężne drzewa zaczynają owocować już po 4-5 roku od zasadzenia i mogą dożywać nawet 500 lat. Owoce orzecha włoskiego dojrzewają w październiku. Jadalny orzech ukryty jest w zielonej, mięsistej okrywie, która po dojrzeniu pęka, odsłaniając twardą, jasnobrązową skorupę orzecha. Aby dostać się do jego wnętrza, należy skorupę rozłupać. Co ciekawe, nazwa orzechów włoskich nie ma wiele wspólnego z Włochami, a z Rumunią i jej historyczną krainą o nazwie Włoszczyzna.
Orzechy włoskie — wartości odżywcze, kcal
Jak wszystkie orzechy, orzechy włoskie są bardzo kaloryczne — w 100g kryje się 683 kcal. To dużo, jednak trzeba pamiętać o tym, że to nie są puste kalorie, ponieważ orzechy dostarczają one wiele wartościowych dla zdrowia substancji. Ze względu na kaloryczność zaleca się zjadanie maksymalnie garści orzechów włoskich dziennie. W orzechach włoskich znajdziemy przede wszystkim tłuszcze (63 g/100g), w tym zdrowe tłuszcze nienasycone, białko (17 g/100g), węglowodany (10 g/100g), oraz błonnik (5,9 g/100g). W orzechach włoskich znajdziemy także witaminę E, C, witaminę B1, B6, B9, oraz minerały: miedź, mangan, żelazo, fosfor, wapń, cynk, potas.
Warto także wspomnieć, że mają one niski indeks glikemiczny = 15, dzięki czemu nie powodują wahań poziomu glukozy we krwi, a tym samym mogą po nie sięgać bezpiecznie osoby z cukrzycą typu 2.
Orzechy włoskie — właściwości
Tradycja przypisuje orzechom włoskim liczne właściwości, które związane są z ich niezwykłym kształtem przypominającym mózg. Faktycznie zaliczamy je do jednych z najbardziej wartościowych orzechów, które wpływają na zdrowie na kilka różnych sposobów.
Wspierają pracę mózgu
Orzechy są włoskie niezastąpione w diecie osób uczących się i pracujących umysłowo, ponieważ są skarbnicą fosforu, niezbędnego dla prawidłowej pracy mózgu. Fosfor jest budulcem mózgu, wspiera zachowanie funkcji poznawczych, a jego obecność jest konieczna w procesie przewodzenia bodźców nerwowych. Porcja 100 g orzechów dostarcza prawie połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Ponadto obecne w orzechach włoskich antyoksydanty i kwasy omega-3, wpływają na poprawę pamięci i wspierają procesy myślowe.
Chronią kości
Wspomniany fosfor jest niezastąpiony dla zdrowych kości i zębów. Wpływa na utrzymanie kości w dobrym stanie i wzmacnia je, podobnie jak zęby. Udowodniono, że odpowiednia ilość wapnia i fosforu w diecie dobrze wpływa na gęstość kości. Jednak nadmiar fosforu przy niedoborze wapnia może przynieść odwrotny skutek. Dieta dla zdrowia powinna być zrównoważona.
Chronią serce
Orzechy włoskie wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, chronią przed powstawaniem zakrzepów krwi. Obecna w orzechach L-arginina wspiera rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na obniżenie ciśnienia krwi i, tym samym, ryzyka zawału serca.
Obniżają ryzyko rozwoju nowotworów i chorób przewlekłych
Obecność antyoksydantów (przeciwutleniaczy) w orzechach przemawia do włączenia ich do diety antynowotworowej. Antyoksydanty chronią komórki organizmu przez szkodliwym wpływem wolnych rodników, przez co obniżają ryzyko rozwoju nowotworów i chorób przewlekłych. Warto wiedzieć, że większość antyoksydantów kryje się w brązowej jadalnej skórce okalającej orzechy, dlatego nie warto ich z niej obierać
Mogą wspierać proces odchudzania
Mimo że są kaloryczne, orzechy włoskie zawierają dużą ilość białka oraz niski indeks glikemiczny. Dzięki temu po zjedzeniu ich odczuwamy sytość, a niski indeks glikemiczny zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi, więc ryzyko podjadania dla zabicia głodu maleje. Ponadto duża ilość błonnika dobrze wpływa hamowanie odczuwania głodu i na procesy trawienne.
Wspierają płodność
Orzechy włoskie, od dawna uważane są za skuteczne afrodyzjaki. Przeprowadzone badania wykazały, że obecne w orzechach laskowych kwasy omega-3, witaminy C i E, selen, cynk, kwas foliowy, poprawiają jakość nasienia. Jest to szczególnie istotne, jeśli dotychczasowa dieta pozostawiała wiele do życzenia.
Chronią skórę
Przeciwutleniacze w orzechach zwalczają wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się komórek. Zawartość witaminy E (witamina młodości), oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływa na odpowiednie nawilżenie i poprawia wygląd skóry.
Orzechy włoskie — przeciwwskazania
Liczne zalety sprawiają, że orzechy włoskie są cennych elementem diety, jednak nie każdy powinien po nie sięgać. Ostrożne powinny być osoby zmagające się z kamieniami nerkowymi. Szczawiany obecne w orzechach włoskich przyczyniają się do powstawania kamieni. Unikać ich powinny osoby z alergią na inne orzechy. W tym przypadku mogą pojawić się objawy takie, jak: problemy żołądkowo-jelitowe, zespół alergii jamy ustnej, pokrzywka i świąd skóry, napady astmy, obrzęk górnych dróg oddechowych, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Jak przechowywać orzechy włoskie?
Najlepiej kupić orzechy włoskie w łupinach, ponieważ zawierają dużą ilość tłuszczu i szybko jełczeją. Twarde osłony chronią je przed szkodliwym wpływem słońca, powietrza, wilgoci, więc są dłużej świeże i zdrowsze. Łuskane należy przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku i niskiej temperaturze, np. w lodówce (ok. roku). Trzymane w wyższych temperaturach będą krócej zdatne do spożycia (ok. 3 miesięcy), ponieważ szybciej będą jełczeć. Orzechy w łupinach można przechowywać ok. roku w materiałowym worku, wiklinowym koszu lub drewnianej skrzynce, w suchym, przewiewnym, i w miarę możliwości, dość chłodnym miejscu.