Gotowanie Przepisy

Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado

Redakcja
Redakcja
8 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Pyszna, lekka i sycąca… idealna! Sprawdźcie konieczne przepis na ekspresową sałatkę z rukolą, mango i awokado.

Ekspresowa sałatka z rukolą, mango i awokado

Składniki:

  • 170 g mieszanki sałat z rukolą np. Toscana mix marki Eisberg
  • mango
  • awokado
  • 150 g rolady z sera koziego
  • 2 garście orzechów włoskich

Sos winegret:

  • ¾ łyżki musztardy
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • szczypta soli i pieprzu

Wszystkie składniki połączyć za pomocą trzepaczki.

Przygotowanie:

Gotową mieszankę sałat z rukolą przełożyć na talerz. Dodać obrane i pokrojone w kostkę mango oraz awokado. Orzechy włoskie posiekać, uprażyć przez minutę na suchej patelni i posypać nimi sałatkę. Dodać pokrojony w kostkę kozi ser. Całość polać przygotowanym wcześniej sosem winegret.


Gotowanie Przepisy

Zapalenie spojówek – objawy, które mogą świadczyć o problemie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 marca 2021
Zapalenie spojówek objawy
Fot. iStock
 

Zapalenie spojówek i ich objawy to przykre dolegliwości, które mogą przytrafić się każdemu. Ten powszechny problem do szczególnej rangi urasta wiosną, gdy zaczynają pylić rośliny. Istnieje kilka typów zapalenia spojówek, wywołanych przez różne czynniki. Jakie są objawy zapalenia spojówek i co należy zrobić, by przyspieszyć zdrowienie?

Zapalenie spojówek 

Zapalenie spojówek to problem, który, według statystyk, dotyczył lub będzie dotyczyć każdego z nas. Przyczyny rozwinięcia się stanu zapalnego w spojówkach są różne. Problem może wynikać z namnażania się bakterii, wirusów czy grzybów, lub być efektem wadliwego działania układu immunologicznego i związaną z tym alergią. Mianem zapalenia spojówek określamy stan zapalny błony pokrywającej powierzchnię gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Kojarzymy go najczęściej z wieloma dokuczliwymi objawami, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Cieknący nos, łzawiące i zaczerwienione oczy to tylko część z objawów, z którymi do czynienia mają osoby cierpiące na zapalenie spojówek. Ponieważ stan zapalny spojówek wywołują różne czynniki, może mieć on inne objawy, przebieg, oraz wymagać innego leczenia.

Najczęściej występuje zapalenie spojówek alergiczne, bakteryjne, wynikające z zespołu suchego oka. O wiele rzadziej pojawia się zapalenie spojówek powodowane wirusami lub wynikające z zakażenia chlamydiami.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Alergiczne zapalenie spojówek — objawy

Alergiczne zapalenie spojówek wywołują różnego typu alergeny. Najczęściej są to unoszące się w powietrzu pyłki roślin kwitnących, których największe stężenie obserwuje się wiosną. Zapalenie spojówek może wynikać także z alergii na roztocza, kurz, pleśnie, sierść, naskórek,  wydzieliny zwierząt futerkowych, kosmetyki czy substancje chemiczne. Problem może być sezonowy (w przypadku pyłków) lub całoroczny (np. z powodu kurzu czy sierści).

Alergiczne zapalenie spojówek — objawy:

Najczęściej ostry przebieg mają alergie sezonowe, w momencie kontaktu z dużą ilością alergenu. W wyniku tego może wystąpić ostre alergiczne zapalenie spojówek, wywołujące silny obrzęk z towarzyszącym mu łzawieniem i swędzeniem. Obrzęk może być tak silny, że jego narastanie prowadzi do zamknięcia przez opuchliznę szpary powiekowej.

Z kolei całoroczne alergiczne zapalenie spojówek ma zazwyczaj łagodniejszy przebieg. Na skutek kontaktu z alergenem pojawia się  okresowe swędzenie oczu lub jedynie kącików oczu, albo ich ciągłe przekrwienie występujące z pieczeniem i uczuciem „zmęczonych oczu”. Może także pojawić się zatkany nos, a znacznie rzadziej niż kichanie lub katar.

Bakteryjne zapalenie spojówek — objawy

To również jeden z najczęściej występujących typów zapalenia spojówek. Zazwyczaj wynika z zakażenia paciorkowcami i gronkowcami, może mieć charakter ostry lub przewlekły. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż 5-7 dni.

Bakteryjne zapalenie spojówek — objawy:

Ostre bakteryjne zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach zajmuje drugie oko. W jego przebiegu pojawia się charakterystyczna gęsta ropna wydzielina, zaklejająca brzegi powiek. Najbardziej dokuczliwa jest rano, gdy często niemożliwe jest swobodne  otwarcie sklejonych wydzieliną powiek. Wydzielinie towarzyszy zaczerwienienie oka i obrzęknięte powieki.

Przewlekłe zapalenie spojówek daje objawy łagodniejsze — znacznie mniej ropnej wydzieliny, która może osadzać się na rzęsach i powiekach jako małe zeschnięte łuseczki, oraz słabsze przekrwienie spojówek. W przewlekłym zapaleniu spojówek mogą pojawić się brodawki spojówkowe.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Zespół suchego oka — objawy

Suche zapalenie spojówek i rogówki, czyli zespół suchego oka, polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeń w składzie filmu łzowego. To skutkuje wysychaniem rogówki i spojówki i prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Często cierpią na nie osoby z chorobami autoimmunologicznymi, kobiety w czasie menopauzy, oraz osoby przyjmujące różnego typu leki, i po zabiegach korekcji wad wzroku. Chorzy zauważają u siebie wydzielinę surowiczą, skarżą się na pieczenie i umiarkowane przekrwienie oczu.

Wirusowe zapalenie spojówek — objawy

Najczęściej wywoływane jest przez adenowirusy, rzadziej wirus opryszczki pospolitej lub półpaśca. Zakażenie powoduje przeniesienie wirusów dłońmi na powieki i do oczu. Choroba zaczyna się w jednym oku, a po ok. 2 dniach przenosi się na drugie. Wirusowe zapalenie spojówek może trwać ok. 2-3 tygodni.

Wirusowe zapalenie spojówek — objawy:

W jego przebiegu pojawia się bardzo obfita wodnista wydzielina surowicza, duży obrzęk powiek, światłowstręt w przypadku pojawienia się nacieków w rogówce. Pojawia się znaczne przekrwienie spojówek, może rozwinąć się odczyn grudkowy w powiece, krwawienia podspojówkowe. Towarzyszy temu zapalenie górnych dróg oddechowych oraz powiększenie węzłów chłonnych, najczęściej przyusznych.

Chlamydiowe zapalenie spojówek — objawy

Ten rodzaj zapalenia spojówek diagnozowany jest dość rzadko. Zakażenie Chlamydia trachomatis powoduje stan zapalny spojówek trwający dłużej niż 3 tygodnie, z okresami zaostrzenia i łagodzenia objawów. Może ono wynikać z przeniesienia chlamydii z narządów płciowych do oczu. Zapalenie najczęściej rozwija się w jednym oku, powodując wytwarzanie śluzowo-ropnej wydzieliny i powstanie odczynu grudkowego spojówek. Powieki są obrzęknięte, do tego przyuszne węzły chłonne stają się powiększone i bolesne. Choroba może skutkować zapaleniem rogówki czy zbliznowaceniem spojówki. Bardzo często chlamydiowemu zapaleniu spojówek towarzyszy zapalenie pochwy i szyjki macicy u kobiet, lub cewki moczowej u mężczyzn.

Zapalenie spojówek objawy

Fot. iStock/Zapalenie spojówek objawy

Zapalenie spojówek — leczenie

Jeśli wystąpią objawy, które sugerują zapalenie spojówek, choć nie zawsze jest to konieczne, warto wybrać się do okulisty. W zależności od przyczyny zmian można zastosować odpowiedni rodzaj leczenia. Jeśli przyczyną problemów jest alergen, lub fizyczny czy chemiczny czynnik drażniący, należy – o ile jest taka możlwiość – unikać kontaktu z nim. Czasem potrzebne są odpowiednie preparaty antyhistaminowe, łagodzące przykre alergiczne dolegliwości. Zakażenie bakteryjne leczone jest kroplami antybiotykowymi o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Bakteryjne zapalenie spojówek zazwyczaj ulega samowyleczeniu w ciągu tygodnia, ale leczenie skraca czas trwania procesu zapalnego. Natomiast zakażenie wirusowe można leczyć odpowiednimi lekami przeciwwirusowymi w żelu.


źródło:  www.mp.pl 

Gotowanie Przepisy

Młodość jest hot, a starość is not

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
8 marca 2021
Fot. iStock

W pewnym wieku one zaczynały chodzić po domach wyraźnie ubrane w jakąś tajemnicę. Jakby chowały coś, co należało ukryć a potem strzec tego jak cerber. „Sprawy kobiece”, „jest niedostępna”, „poszła na jakiś zabieg”, „wizyta u lekarza od spraw kobiecych” – to były słowa klucze złączone w niemym, słowiańskim tańcu mojego otoczenia. Klucze do drzwi, które nigdy przez nikogo, poza samą zainteresowaną, nie powinny zostać otwarte. Te drzwi miały być szczelnie zamknięte, zaryglowane, bo za nimi znajdowała się kraina objęta płaszczem milczenia, kraina starości. Kraina menopauzy. Kraina, w której wszystko przekwita, zamiera i usycha.

O przekwitaniu się nie mówiło. Nie rozmawiało. A jeśli już, to podśmiewało z tych „fal ciepła i gorąca”, wahań nastroju czy zmian hormonalnych. Tak jak o okresie i dojrzewaniu mówiło się mało, tak o klimakterium mówiło się jeszcze mniej. Żyjemy w świecie, w którym przekwitanie kobiet jawi się mało atrakcyjnie. Starzenie się ani nie jest lubiane, ani mile widziane – dosłownie. Stąd popularność wszelkiego rodzaju aplikacji do obróbki zdjęć, klinik poprawiających urodę i magicznie zatrzymujących czas. Ukuło się nawet takie powiedzenie, że „starość się panu bogu nie udała”. Tak jakby było z tą starością coś nie tak. Jakby była zepsuta. A prawda jest taka, że zatraciliśmy wiarę w cudowność starości i wynikającej z niej dojrzałości.

Łapczywie karmimy się młodością, zwinnością, energią. Prostujemy sobie skóry, naciągamy, wygładzamy skalpelem albo filtrem Instagrama. Cofamy dostępnymi wszystkimi środkami czas tak, żeby nas przypadkiem nie zdradził. Tak jakby w starzeniu się był jakiś błąd, który trzeba zataić. A prawda jest taka, że młodość jest od bycia młodym a starość jest od bycia starym. Młodość karmi się szybkością, wigorem, szaleństwem. Starość mądrością, dystansem i spokojem. Zapętliliśmy się w mierzeniu atrakcyjności fizycznej jako wiodącego wskaźnika wszystkiego. Młodość stwierdziliśmy, że jest hot a starość, że is not. Wstydzimy się więc tego, co z tą starością się wiąże. Wstydzimy się mniejszej mobilności. Wstydzimy się bycia zależnym od kogoś. Wstydzimy się wiotkiej skóry. Wstydzimy się zmarszczek. Wstydzimy się spadku libido. Wstydzimy się brzucha. Wstydzimy się rozciągniętej porodami pochwy. Wstydzimy się tego, tamtego, owego. Ileż w tym wszystkim jest oceny.

Mam 39 lat. Według statystyk do menopauzy mam jakieś 6-10 lat. W dzieciństwie taki wiek uznawałam za coś z okolic dinozaurów. No i te wszystkie teksty cioć „o rety Asia, ja to czuje się jakbym nadal miała 20 lat” albo „wiesz… matura to czuję, jakby był wczoraj” również wychodzą aktualnie z moich ust. Nazywając rzeczy po imieniu: zmieniłam się we własne ciotki. Dawniej, kiedy słyszałam jak do mnie mówiły tymi nostalgicznymi tekstami, to cisnęło mi się na usta „Ciociu serio? Przecież ty to maturę pisałaś jeszcze kałamarzem, a to nie mogło być wczoraj.” Albo „Nie możesz się czuć na 20 lat skoro masz 503”. Teraz myślę inaczej. Oczywiście po pierwsze dlatego, że jako reprezentantka grupy „ciotek tuż po maturze” nadaję z epoki dinozaura ale też dlatego, że zaczynam rozumieć, że starzenie się to nie podróż w dół. To podróż w głąb. To podróż tam, gdzie tylko świadomość potrafi dotrzeć. To podróż tam, gdzie tylko doświadczenie życiowe jest nas w stanie zaprowadzić. To podróż tam, gdzie akceptacja siebie jest źródłem siły. To wreszcie podróż tam, gdzie wdzięczność za to co mam, gdzie jestem, co czuję – syci do pełna.

Jako kobieta i psycholożka przyglądam się nie tylko swojej historii ale tez mam przywilej wysłuchać historii wielu kobiet i można powiedzieć, że boimy się rzeczy ze wspólnej listy lęków. Że ciało się zmieni – ale co z tego, że moje ciało się zmienia, ciało moich cioć, mojej mamy czy babci już jest inne niż na zdjęciu? Że z dziećmi nie zdążą, bo zegar biologiczny tyka – ale co z tego, że ewolucyjnie nie będą może te ciała mogły wydać potomków? Że widać zmęczenie, niewsypanie, szarość – ale co z tego, że skóra na szyi, dłoniach czy twarzy wyraźnie wskazuje metrykę? Co z tego wszystkiego? Te wskaźniki nie zmieniają naszej wartości. Co więcej, ten dojrzały wiek tę wartość pomnaża, rozwija, umacnia. I tak, nasze ciało, umysł i serce będzie ulegało przemianom. Z wiekiem będzie zmieniać się w kolejne swoje wersje. Od blond loczków do srebrzystych pukli. Od zwinności do sztywności. Od wzroku pełnego szczegółów do zamazanych obrazów przeszłości. To naturalne, normalne i … piękne.

Kiedy więc patrzę na swoje rozstępy po tym jak chudłam i tyłam przez lata. Kiedy patrzę na zmarszczki wokół oczu, które „wszyscy kochają” a mnie często prześladują. Kiedy potrzebuję znacząco więcej snu, żeby się zregenerować. Kiedy makijaż jednak pomaga, to łatwo mi wejść na drogę żalu, po tym co było. Ratuje mnie wtedy uważność i czułość. Przystawia do pionu myśl, że z każdym rokiem będzie we mnie więcej mądrości, miłości, świadomości i mam nadzieję odwagi, żeby z dumą prezentować światu te ślady przeżytego życia.

Marzy mi się patrzenie na kolejne etapy mojego życia jak na przywilej, jak na jaskinię skarbów, jak na odkrywanie lądu, który czekał na swoją kolej, aby być odkrytym. Marzy mi się, żeby sukcesy w życiu mierzyć wielością zmarszczek, które nie tylko ujawniają mój wiek ale i są dowodem na to, że przez te wszystkie lata śmiałam się do łez. Marzy mi się, żeby moje rozstępy były mapą wspomnień po, tym jak mój przyjaciel na życie, moje ciało, na krok mnie nie opuszczało. Przed maturą chudło, na wakacjach tyło, przed rozwodem chudło, a po przeprowadzce wracało do swojej wagi. Marzy mi się zachwyt nad kobiecą dojrzałością i jej piękną starością. Marzy mi się taka dojrzała miłość do dojrzałości.


Szukasz spokoju? „Daj spokój! – o odnajdywaniu wewnętrznej równowagi” na https://kursdajspokoj.pl 

Joanna Chmura, psycholożka. Specjalizuje się w odwadze. Między innymi w odwadze przeżywania, doświadczania i nietłumienia emocji. Pracuje z osobami indywidualnymi oraz biznesowymi w Polsce i na świecie. Jest członkinią Rady Programowej Magazynu Coaching. Należy również do międzynarodowego zespołu Dare to Lead™ Speaking Team stworzonego przed dr Brené Brown.


Zobacz także

wigilijne kluski z makiem - z bakaliami, pomarańczą, przepis

Kluski z makiem – wypróbuj dwa przepisy na to tradycyjne, wigilijne danie

Co roku tony jedzenia lądują w koszu. Jak tego uniknąć?

Rondel – żeliwny, miedziany czy ze stali nierdzewnej? Jak wybrać ten najlepszy?