Go to content

Olej sezamowy dla zdrowia i urody. Jak wykorzystać jego właściwości?

olej sezamowy na twarz i włosy
Fot. iStock

Olej sezamowy zdobył popularność ze względu na swój łagodny orzechowy smak i aromat. Wykorzystuje się go nie tylko w gastronomii, ale również w kosmetyce. Regularnie stosowany poprawia kondycję włosów i skóry, warto więc skorzystać z jego właściwości pielęgnacyjnych i prozdrowotnych.

Olej sezamowy 

Olej pozyskuje się z nasion sezamu, w procesie tłoczenia na zimno. Może on przybierać barwę od jasnożółtej, po ciemniejszą, co zależy od jakości wykorzystanych nasion. Olej sezamowy charakteryzuje się nieco orzechowym smakiem i zapachem. Największą popularność zdobył w kuchni azjatyckiej, jako element potraw zarówno wytrawnych, jak i słodkich, z kolei w Europie najchętniej dodawany jest do sałatek i sosów. Nie należy smażyć na oleju sezamowym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zmienia smak na gorzki. Innym przeciwskazaniem do tego jest fakt, że kwasy tłuszczowe z oleju pod wpływem temperatury przekształcają się w szkodliwe tłuszcze trans.

olej sezamowy na twarz i włosy

Fot. iSrock

Olej sezamowy — co zawiera?

Olej sezamowy zawiera przede wszystkim tłuszcze. Większość z nich stanową kwasy tłuszczowe wielonienasycone (42 g) i  kwasy tłuszczowe jednonienasycone (40g), a także kwasy tłuszczowe nasycone (14g) Znajdziemy w nim także witaminę: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B9 (kwasu foliowy), witaminy A i E. Dostarcza także wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i cynk. Oprócz tego olej sezamowy zawiera lecytnę i sezaminę, dwa silne przeciwutleniacze.

Olej sezamowy — właściwości 

Olej sezamowy włączony do diety pomaga chronić układ sercowo-naczyniowy m.in. przed zawałem serca, m.in.ze względu na działanie roślinnych fitesteroli. Wynika to również z faktu, że obecny w oleju z ziaren sezamu fosfor i magnez wpływają na prawidłową pracę serca, z kolei sezamina i wapń regulują ciśnienie krwi oraz wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Wspomniana sezamina jest silnie działającym antyoksydantem, który wpływa na wyhamowanie tempa tworzenia się tkanki tłuszczowej. Z tego powodu olej z nasion sezamu może być składnikiem diet odchudzających. Olej z sezamu może także załagodzić problemy z nawracającymi zaparciami. Można go dodawać do sałatek, lub wypijać z kubkiem ciepłej wody i odrobiną miodu, aby pobudzić perystaltykę jelit. Ponadto oczyszcza on organizm z toksyn i poprawia gęstość kości. Pomaga także w oczyszczeniu dróg oddechowych z lepkiej wydzieliny w przypadku męczącego mokrego kaszlu. Jego wykrztuśne działanie znane jest w ludowej medycynie od dawna.

Ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny po olej sezamowy śmiało mogą sięgać diabetycy.

olej sezamowy na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej sezamowy na twarz

Olej z ziaren sezamu jest chętnie stosowany w kosmetyce, do pielęgnacji skóry i włosów. Wygładza i poprawia koloryt skóry, odżywia ją, regeneruje i chroni przed uszkodzeniami. Olej z nasion sezamu może być stosowany do różnych typów cery, także do cery trądzikowej, ponieważ wykazuje działanie oczyszczające pory i regulujące pracę gruczołów łojowych. Ponadto ma działanie łagodzące pieczenie i świąd skóry. Stosuje się go również jako naturalny, łagodny filtr przeciwsłoneczny.

Jak stosować olej sezamowy na twarz?

Olej z ziaren sezamu sprawdzi się jako samodzielny kosmetyk nakładany wprost na skórę twarzy, lub na jego bazie można utworzyć domowe kosmetyki. Można go mieszać z innym odżywczym olejkiem, dodać niewielką ilość do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Kilka kropel oleju sezamowego można dodać do odżywczej kąpieli. Na bazie olejku można także przygotować domowe peelingi dla gładkiej skóry.

Fot. iStock

Olej sezamowy na włosy

Olej z ziaren sezamu działa także na poprawę kondycji włosów, odżywiając je od samych cebulek i regenerując, przywracając blask i zdrowy wygląd. Wsmarowany w skórę głowy wzmaga porost włosów i wzmacnia rosnące już kosmyki. Jego stosowanie sprawia, że włosy są nawilżone, a ich kolor bardziej intensywny.

Jak stosować olej sezamowy na włosy?

Olejek sezamowy nadaje się zarówno do wsmarowania w przesuszone końcówki włosów, jak i olejowanie ich na całej długości. Można go wykorzystać jako dodatek do szamponów, odżywek i maseczek wzmacniających włosy. Rozsmarowanie kilku kropel olejku sezamowego w dłoni i przejechanie ją po długości włosów ujarzmi puszące się kosmyki. Należy jedynie uważać, by nie użyć zbyt dużo oleju, ponieważ włosy mogą stać się przyklapnięte, wyglądać na nieświeże.


źródło: www.zdrowy-olej.pl, oliwka24.pl