Go to content

Mycie włosów odżywką. Czy ma to sens i jakich efektów można się po tym spodziewać?

Mycie włosów odżywką
Fot. iStock

Mycie włosów odżywką to kolejny sposób na utrzymanie pięknych i zdrowych włosów. Brzmi dość przewrotnie, ponieważ przywykliśmy do tego, że odżywkę stosujemy zazwyczaj po myciu, ale nie zamiast szamponu. Czy to ma sens? Dla kogo jest ten sposób i jaki efekty może przynieść mycie włosów odżywką?

Odżywka to produkt, który stoi na półkach w łazienkach jeśli nie wszystkich, to na pewno większości kobiet. Trudno sobie bez niej wyobrazić pielęgnację włosów, ponieważ dzięki niej stają się po myciu błyszczące, miękkie, odżywione i wyglądają zdrowiej. Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywa trend, w którym to odżywka zastępuje szampon do mycia włosów. Spowodowane jest to poszukiwaniem sposobu na łagodną pielęgnację skóry głowy. Zwolenniczki mycia włosów odżywką zachwalają zbawienne działanie tej metody i zachęcają do jej wypróbowania.

Mycie włosów odżywką — na czym to polega?

Metoda ta polega na nakładaniu na włosy odżywki na zmoczone wcześniej włosy i skórę głowy, i odczekaniu kilku minut. Po tym czasie należy odżywkę wmasować w skalp tak, aby się nieco spieniła. Następnie należy ją spłukać, i to wszystko. Można również odżywkę wcześniej rozwodnić z niewielką ilością wody i dopiero tak nałożyć ją na głowę.

Mycie włosów odżywką to prosty zabieg, który delikatnie oczyszcza skórę głowy, bez narażania na podrażnienia i przesuszenie. Sprawia także, że włosy po nim są odżywione, wygładzone i miękkie. Ten sposób poleca się szczególnie kobietom, które mają wrażliwą skórę głowy lub przesuszone kosmyki, a także posiadaczkom mocno kręconych włosów, które po myciu szamponem niełatwo jest ujarzmić.

Nie bez znaczenia jest przy tym, po jaką odżywkę sięgniemy do umycia skalpu. Ważne jest, aby posiadała jedną z substancji emulgujących, które oczyszczą skórę głowy:

  • Behentrimonium Chloride
  • Cetrimonium Chloride 
  • Tricetyldimonium Chloride 
  • Methosulfates.

Za każdym razem należy pamiętać o dokładnym spłukaniu odżywki, by włosy nie były obciążone.

Metoda OMO

Jeśli komuś trudno sobie wyobrazić mycie samą odżywką, bez szamponu, można zastosować metodę OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka). Polega ona na nakładaniu najpierw odżywki na same włosy z pominięciem skóry głowy, następnie umyciu samej skóry szamponem (odżywka nadal zostaje na włosach), i spłukanie wszystkiego z włosów. Na tak przygotowane włosy nakłada się znów odżywkę lub maskę i po kilku minutach zmywa z włosów. Ta metoda dzięki zastosowaniu szamponu lepiej oczyszcza skórę głowy, więc może odpowiadać także paniom o szybko przetłuszczających się włosach, ale ma także minus — zabiera sporo czasu, którego szczególnie przy porannej pielęgnacji nam brakuje.

Przy tej metodzie warto zainwestować w dwie odżywki o różnych składach tak, aby włosy otrzymały inne wartościowe dla nich substancje.

Mycie włosów odżywką — zalety i wady

Mycie włosów odżywką ma sens. Doskonale je odżywia, wygładza i pozwala na delikatne oczyszczenie skóry głowy bez wysuszania jej. Ale mimo tych zalet, można odnotować także pewne wady tej metody. Mycie samą odżywką może nie sprawdzić się u kobiet, które skarżą na szybkie przetłuszczanie się włosów. W ich przypadku włosy po umyciu odżywką mogą być obciążone, przyklapnięte. Poza tym nakładanie odżywki na skórę głowy zużywa sporo produktu, podczas gdy szamponu używa się w niewielkiej ilości.

Należy także pamiętać o tym, że taka pielęgnacja włosów nie jest polecana do codziennego wykorzystania. Przynajmniej raz w tygodniu warto umyć włosy samym szamponem, aby dobrze oczyścić pasma z zanieczyszczeń i zapobiec zapychaniu się porów skóry głowy.


źródło: www.glamour.pl