Nektarynki, będące odmianą brzoskwini, to owoce, po które chętnie sięgamy latem. Można jeść je prosto z drzewa, dorzucić do owocowej sałatki, lub zdrowych koktajli, wypieków i deserów. Dostępne są w handlu cały rok, ale najlepiej po nie sięgać w sezonie, gdy mają najwięcej witamin i wartości odżywczych.
Nektarynki i brzoskwinie są ze sobą spokrewnione. Nektarynka jest odmianą brzoskwini, o gładkiej, cienkiej skórce i słodkim, soczystym oraz bardziej zwartym miąższu, który wygodniej jest oddzielić od pestki, niż w przypadku brzoskwini. Owoc ten wywodzi się z Chin, gdzie uprawiany był już 4000 lat temu. Choć naturalnym środowiskiem dla ciepłolubnej nektarynki są kraje takie jak: Włochy, Grecja, Hiszpania, Francja, Chiny, czy Stany Zjednoczone, to można ją spotkać także w sadach w Polsce. Owoce pojawiają się już w lipcu, ale zbierane w sierpniu i wrześniu są najsmaczniejsze.
Nektarynki — co dobrego kryją w sobie?
Nektarynki należą do soczystych owoców, które znakomicie gaszą pragnienie w upalne dni. W ich miąższu znajduje się nawet 87 % wody, co jest ważne dla odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Nektarynka należy do bardzo zdrowych owoców, polecanych jako element diety dla zdrowia. Dostarcza witaminy A, C, E, K, oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6 i B9). Jest dobrym źródłem potasu, niacyny, cynku, magnezu, żelaza i boru. Zawiera karotenoidy takie jak: beta-karoten, luteinę, zeaksantynę i beta-kryptoksantyny. Obecność antyoksydantów sprzyja zahamowaniu szkodliwego działania wolnych rodników na komórki organizmu. W 100 gramach nektarynki dostarczają niemal 2 g błonnika pokarmowego, który niezbędny jest dla prawidłowej pracy układu pokarmowego.
Nektarynki — kalorie (kcal) i indeks glikemiczny
Zdecydowanie należą do owoców niskokalorycznych, które bez obaw można jeść także na diecie odchudzającej. Średnia nektarynka bez pestki waży ok. 120 g. W 100 g nektarynki zawierają 44 kcal, natomiast ich indeks glikemiczny wynosi 35. Oznacza to, że należą one do owoców, po które mogą sięgać osoby cierpiące na cukrzycę.
Właściwości nektarynek
Nektarynki zaliczamy do owoców lekkostrawnych, po które mogą sięgać nawet osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Ponieważ zawierają dużo wody, działają moczopędnie, co wspiera oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Większe wydalanie moczu wpływa także na obniżenie ryzyka osadzania się złogów mogących tworzyć kamienie nerkowe, oraz może pomóc przy obrzękach kończyn.
Nektarynka to owoc sycący, który dzięki błonnikowi chroni przed pojawieniem się ataków głodu, pomaga również dbać o sylwetkę, wpływając na lepsze trawienie. Te słodkie owoce są dobrym źródłem potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze krwi (również dzięki pomocy w usuwaniu nadmiaru płynów).
Dodatkowo obecność przeciwutleniaczy takich jak luteina, zeaksantyna i beta-kryptoksantyny, wspiera wzrok.
Czy można jeść nektarynki w ciąży?
Przyszłe mamy często zadają sobie pytanie, czy mogą jeść w ciąży nektarynki. Nie ma przeciwwskazań, przez które trzeba rezygnować z tych smacznych i zdrowych owoców będąc w ciąży. Włączenie ich do diety ciężarnej jest dobrym pomysłem ze względu na obecność kwasu foliowego oraz wielu innych witamin, które są istotne dla przyszłej mamy i dziecka.
Jak jeść nektarynki?
Najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe są świeże nektarynki. Znakomite na surowo, jak i wykorzystane jako składnik ciast, sałatek owocowych, czy słodkich deserów. Można z nich przygotować odżywczy i orzeźwiający koktajl.
Koktajl z nektarynkami
- 2 dojrzałe nektarynki
- 1 dojrzałe mango
- 1/4 limonki
- szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżeczka kurkumy w proszku
- 1 łyżeczka imbiru w proszku
Nektarynki oddziel od pestek, mango obierz i usuń pestkę, limonkę wyciśnij. Składniki przełóż do kielicha blendera, zblenduj. Podawaj dobrze schłodzone.