Go to content

Brzoskwinia. Co kryje w sobie i jak wpływa na zdrowie ten „słoneczny” owoc?

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia
Fot. iStock

Brzoskwinia jest owocem, który od dawna gości w naszym jadłospisie. Doceniamy brzoskwinie za smak, ale rzadko skupiamy się na tym,  jak wartościowe są dla zdrowia. Po te „słoneczne” owoce najlepiej sięgać latem, gdy trwa sezon na nie. Są popularne – wiele osób uprawia drzewka na własnych działkach, bez problemu można kupić ją w sklepach i na straganach.

Brzoskwinia — krótka charakterystyka 

Brzoskwinie należą do rodziny różowatych. Te popularne drzewka pochodzą z Chin, gdzie znane były od ponad 4 tysięcy lat. Stamtąd, przez starożytną Persję, brzoskwinie trafiły do starożytnej Grecji, następnie rozprzestrzeniły się w Rzymie. Na pozostałych ziemiach Europy pojawiły się dopiero w XVI wieku. Teraz brzoskwinie nie są spotykane jako dziko rosnące drzewa owocowe, ale jako uprawne. Mimo że lubią ciepło i słońce, uprawiane są również w naszym klimacie, przy zachowaniu właściwej pielęgnacji.

Brzoskwinia to owoc pestkowy o charakterystycznym wyglądzie: jest duża, pełna soku, o pomarańczowo-czerwonawej skórce pokrytej „włoskami”, która nie wymaga obierania. Nie bez przyczyny uznawało się je niegdyś za symbol płodności i piękna.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/Brzoskwinie

Brzoskwinia — wartości odżywcze, witaminy, kalorie (kcal)

Brzoskwinia jest źródłem wielu wartościowych dla zdrowia składników. Owoc brzoskwini składa się głównie z wody (90% miąższu) zawiera sporo węglowodanów, w tym błonnik, a także białko i niewielką ilość tłuszczów. Zawiera również beta-karoten, sporo witamin z grupy B, witaminę PP, witaminy D, E, K i C, dostarcza wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Brzoskwinia — kcal, indeks glikemiczny 

Brzoskwinia w 100 g dostarcza zaledwie 39 kcal, przy czym jeden owoc waży mniej więcej  85 g. Jako niskokaloryczny owoc jest pożądanym elementem diet odchudzających. Należy do owoców lekkostrawnych, dlatego mogą jeść ją osoby z wrażliwym układem pokarmowym. Indeks glikemiczny brzoskwiń jest niski i wynosi 35, co sprawia, że bez obaw mogą sięgać po nie osoby cierpiące na cukrzycę.

Brzoskwinia — właściwości dla zdrowia 

Wspierają zdrowie układu moczowego

Brzoskwinie składają się głównie z wody, dlatego działają moczopędnie i przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Większe wydalanie moczu zapobiega osadzaniu się złogów tworzących kamienie nerkowe. Działanie moczopędne jest pomocne także przy dokuczliwych problemach z obrzękami kończyn.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/ Brzoskwinie

Brzoskwinia likwiduje zaparcia

Brzoskwinia, dzięki zawartości błonnika pokarmowego, jest owocem przydatnym w diecie przeciwko zaparciom. Owoce brzoskwini są lekkostrawne, ale sycące, zapobiegają nagłym atakom wilczego głodu. Wpływają na lepsze trawienie i wspierają ruchy jelit, wykazując delikatne działanie przeczyszczające.

Warto jeść brzoskwinie w ciąży

W brzoskwiniach znajduje się kwas foliowy, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Kwas foliowy chroni płód przed rozwojem wad,  jest ważny dla prawidłowego kształtowania się kości, zębów i chrząstek. Ponadto kwas foliowy wpływa na lepsze przyswajanie żelaza przez organizm, co jest równie istotne dla przyszłych mam.

Brzoskwinia chroni przed stanami zapalnymi

Brzoskwinie stanowią dobre źródło karotenoidów (beta-karotenu i beta-kryptoksantyny) słynących z silnych właściwości antyutleniających. Antyoksydanty neutralizują szkodliwe wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń komórek, z których tworzą się stany zapalne, a nawet rozwijają się nowotwory. Do przeciwutleniaczy chroniących przed stanem zapalnym zaliczamy także obecne w niewielkiej ilości luteinę i likopen, oraz polifenole takie jak: kwas chlorogenowy, kwas galusowy, katechiny. Według badań polifenole mają zdolność hamowania rozwoju raka okrężnicy, wzrostu guza piersi oraz hamowania przerzutów do płuc. Najwięcej karotenoidów (nawet 3-8 x więcej niż w miąższu) znajduje się w omszałej skórce brzoskwinie. Dlatego nie warto obierać tych owoców przed spożyciem.

Może wpływać na obniżenie ciśnienia 

Brzoskwinie zawierają niewiele sodu, i w dodatku są świetnym źródłem potasu, który posiada potwierdzone właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi. W dodatku działanie moczopędne brzoskwiń wspiera usuwanie nadmiaru płynów, co również przekłada się na niższe ciśnienie.

Brzoskwinia - kalorie, właściwości dla zdrowia, alergia

Fot. iStock/Brzoskwinie

Brzoskwinia a alergia

Mimo iż brzoskwinie są owocami bardzo smacznymi i bezpiecznymi dla zdrowia, osoby cierpiące na alergię powinny na nie uważać. Szczególnie narażone są na nią osoby uczulone na pyłki brzozy, pyłki traw i pyłki bylicy. Wiadomo również, że silniej alergizuje skórka niż miąższ brzoskwini.

W przypadku rozwinięcia się reakcji alergicznej na brzoskwinie mogą pojawić się objawy takie jak: pokrzywka na skórze, nieżyt nosa, problemy ze strony układu pokarmowego, zespół alergiczny jamy ustnej (czyli obrzęk i świąd błony śluzowej warg, jamy ustnej, gardła), astma, oraz obrzęk naczynioruchowy.

Jak jeść brzoskwinie?

Najsmaczniejsze i najzdrowsze są świeże owoce. Można jeść je bezpośrednio surowe, lub wykorzystać jako składnik ciast, deserów, jogurtów, itp. Można je także zamrozić, co powoduje zachowanie większości cennych dla zdrowia substancji. Najmniej zdrowe brzoskwinie to te w puszce, w słodkim syropie. Takie owoce są znacznie bardziej kaloryczne i uboższe w substancje wartościowe dla zdrowia.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl,www.mp.pl