Go to content

Migrena miesiączkowa – co może wywoływać dokuczliwe objawy i jak z nimi walczyć?

migrena miesiączkowa
Fot. iStock

Migrena miesiączkowa to dokuczliwe dolegliwości bólowe, na które skarżą się kobiety przed miesiączką lub w jej trakcie. Napadowemu bólowi głowy towarzyszą inne objawy. Z czego wynika migrena miesiączkowa, jakie objawy jej towarzyszą i w jaki sposób można łagodzić przykre dolegliwości?

Migrena to przypadłość, która dotyka aż 1 miliard ludzi na całym świecie. Cierpią z jej powodu przede wszystkim kobiety. Statystyki pokazują, że aż 75% wszystkich dotkniętych nią osób, to właśnie panie. Najczęściej migrenowym bólom głowy towarzyszą inne objawy, które poważnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wyszczególniono kilka jej rodzajów — migreny z aurą i bez aury, w tym migrena miesiączkowa.

Powód pojawiania się migren nie został jednoznacznie określony. Za jedną z przyczyn uważa się nadmierną produkcję serotoniny. Zbyt duża ilość tego neuroprzekaźnika może wywoływać gwałtowny skurczu i rozkurcz naczyń krwionośnych w mózgu, a co za tym idzie — napadowy ból głowy. Do innych przyczyn zalicza się przyjmowanie pewnych leków oraz pokarmów, narażenie na nadmiar stresu, niedobór lub nadmiar snu. Ryzyko wystąpienia migreny mogą podnosić: wahania ciśnienia atmosferycznego, hałas, światło, czy silne zapachy. Inną przyczyną, na którą szczególną uwagę zwrócili badacze, może być także niedobór witaminy D, koenzymu Q 10, kwasu foliowego i ryboflawiny.

migrena miesiączkowa

Fot. iStock/migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa — przyczyny

Do przyczyn pojawiania się migreny miesiączkowej zaliczamy spadek stężenia estrogenów, który naturalnie pojawia się przed wystąpieniem miesiączki. Estrogeny (estron, estriol i estradiol), to hormony wytwarzane w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Wywierają one wpływ na rozwój cech płciowych kobiety, a później regulują poziom libido oraz seksualne reakcje. To prawdopodobnie nagły spadek stężenia estrogenów, który wpływają również na aktywność neuronów, może prowadzić do migreny menstruacyjnej.

Problem, jakim jest migrena miesiączkowa, może dotyczyć także kobiet, które mają akurat przerwę w przyjmowaniu hormonów płciowych z powodu antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej.

Wiadomo, że migrena miesiączkowa ma wiele wspólnego z klasyczną migreną, jednak mówimy o niej dopiero wtedy, gdy występują przy niej dodatkowe objawy.

Migrena  miesiączkowa — objawy 

Migrena miesiączkowa, zaliczana do migren bez aury, występuje przed lub w trakcie czasu trwania miesiączki. Zazwyczaj wywołuje silny i nawracający ból głowy, obejmujący zazwyczaj jedną stronę głowy. Ból głowy może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Migrena miesiączkowa  może przebiegać również z nudnościami lub/i wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i/lub dźwięki. Może być ona równie dokuczliwa, co klasyczna migrena i skutecznie wykluczać cierpiącą z jej powodu kobietę z codziennego funkcjonowania. O migrenie menstruacyjnej mówi się także, gdy objawy pojawiają się przez co najmniej 2 z 3 kolejnych cykli, nie wcześniej niż 2 dni przed krwawieniem, lub do 3 dnia miesiączki.

Migrena menstruacyjna — czy można ją leczyć?

Migrena menstruacyjna jest schorzeniem, któremu można przeciwdziałać dzięki odpowiednim lekom.

  • Jeśli bóle migrenowe w czasie menstruacji pojawiają się sporadycznie i cechują się umiarkowanym natężeniem, najczęściej stosuje się tryptany w połączeniu z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Takie zestawienie leków może przerwać atak bólu głowy.
  • Z kolei regularnie pojawiająca się migrena miesiączkowa, która cechuje się ciężkim przebiegiem, wymaga innego traktowania. Może wymagać przyjmowania leków już na 48 godzin przed menstruacją aż do 3 dnia krwawienia. W tym przypadku zazwyczaj stosowane są tryptany, niesteroidowe leki przeciwzapalne, magnez, dihydroergotamina.
  • Inną formą zapobiegania migrenom miesiączkowym jest podawanie estradiolu (aktywnego biologicznie estrogenu) przed i w czasie miesiączki.
  • Kobiety stosujące tradycyjną antykoncepcję hormonalną dwuskładnikową, mogą zdecydować się na przyjmowanie tabletek bez comiesięcznej przerwy. To prowadzi do zupełnego zaniku krwawień, a co za tym idzie — dolegliwości. Można również zdecydować się na leki zawierające wyłącznie progesteron lub np. wkładkę wewnątrzmaciczną.

Aby złagodzić problem, jakim jest migrena miesiączkowa, można próbować także domowych sposobów. Warunkiem powodzenia jest łagodzenie dopiero rozpoczynających się dolegliwości. Szczególnie polecane są masaże przy użyciu olejku miętowego w okolicy czoła i skroni. Pomocny może się okazać kojący masaż karku i ramion, lub też moczenie stóp w gorącej wodzie,  lub ogrzanie ich termoforem.

 


źródło:  instytutleczeniabolu.pl, www.poradnikzdrowie.pl