Psychologia

Ludzie inteligentni emocjonalnie są bardzo elastyczni. Też robisz te 5 rzeczy?

Redakcja
Redakcja
8 lipca 2019
Fot. iStock / Benjavisa
Następny

Umiejętność adaptacji do nowych wyzwań, elastyczności w stawianiu kolejnych kroków do przodu zdecydowanie ułatwia realizację planów. Największe możliwości mają osoby inteligentne emocjonalne, ponieważ robią rzeczy, które w każdej sytuacji się bronią i otwierają możliwości do działania.

Ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej duzo łatwiej mierzą się z wyzwania i problemami. Dlaczego tak się dzieje? Mają pięć bardzo przydatnych, choć nieoczywistych nawyków.

Obejrzyj galerię

Psychologia

Strefa Małych Ratowników w Świnoujściu – 1189 przeszkolonych dzieci i 3567 złotych zebranych dla Fundacji ECHO!

Redakcja
Redakcja
8 lipca 2019
Fot. Materiały prasowe
 

To dopiero pierwszy weekend, kiedy na plaży można było spotkać strefę Małych Ratowników, a już na koncie najmłodszych są nie lada sukcesy! Mimo pogody, która była wyjątkowo kapryśna, dzieci chętnie uczyły się udzielać pierwszej pomocy, a tym samym pokazywały innym dzieciom i dorosłym jak pomagać – zebrali 3567 zł dla podopiecznych Fundacji ECHO.

Świnoujście to pierwsze z ośmiu miast, do którego zawitała strefa Volkswagena Mali Ratownicy, gdzie ratownicy medyczni uczyli najmłodszych podstawowych zasad pierwszej pomocy. Mimo wietrznej pogody dobry humor nie opuszczał nikogo.

Fot. Materiały prasowe

Dzieci z uwagą i przejęciem słuchały instrukcji ratowników. Dowiedziały się jak zareagować, kiedy zobaczą nieprzytomną osobę i jak skutecznie wezwać pomoc. Głośno powtarzali 30na2 – czyli ogólną zasadę przeprowadzenia RKO (RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA). Niektórym tak bardzo spodobało się, że po szkoleniu stwierdzili, że już nie chcą być w przyszłości strażakiem, ale właśnie ratownikiem medycznym. Ogromną popularnością cieszyła się też GIGA GRA MALI RATOWNICY, w którą w tym roku można zagrać w strefie Volkswagena. Planszową mini wersję tej gry dzieci mogły zabrać ze sobą i zagrać z rodzicami na plaży, ucząc ich zasad bezpieczeństwa. Najmłodsi chętnie robili sobie wodne tatuaże czy spędzali czas przy stanowisku z kolorowankami. Wszystkim dopisywały świetne humory, także rodzicom i dziadkom, którzy dopingowali swoje pociechy.

Fot. Materiały prasowe

Do zdobywania super mocy pomagania zachęcała dzieci Paulina Krupińska – jedna z ambasadorek projektu, która w tym roku odwiedziła plaże w Świnoujściu.

Fot. Materiały prasowe

Już drugi raz jestem ambasadorką akcji Mali Ratownicy. To cudowne móc patrzeć, jak dzieci z ogromną chęcią i radością uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Ta niby wakacyjna zabawa dała im wiedzę na całe życie, a także wzmocniła w nich poczucie własnej wartości i pewności siebie. Bezpieczeństwo, samodzielność i odwaga – czy można przywieźć lepsze pamiątki z wakacji? – powiedziała Paulina Krupińska.

Fot. Materiały prasowe

W tegorocznej edycji Volkswagen zdecydował się wesprzeć Fundację Echo, która pomaga w rozwoju dzieci z wadami słuchu. Każde przeszkolone dziecko w strefie Małych Ratowników to 3 zł jakie marka przekaże na rehabilitacje podopiecznych Fundacji. Rodzina Małych Ratowników po weekendzie w Świnoujściu powiększyła się o 1189  super bohaterów, a to oznacza, że zebraliśmy 3567zł.

Kolejna strefa Małych Ratowników Volkswagena zawita do Kołobrzegu w dniach 12 – 14 lipca.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Psychologia

Jak rozpoznać, czy bliska ci osoba cierpi na depresję? Słuchaj uważnie, jakich słów używa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 lipca 2019
Depresja utajona - jak ją rozpoznać? 5 naturalnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z depresją
Fot. iStock / Anna_Isaeva – Depresja utajona - jak ją rozpoznać?

Czy wiecie, że depresją dotkniętych jest ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. Oczywiście, że każdy z nas jest co jakiś czas w dołku i czuje się przygnębiony. Jednak depresja kliniczna jest poważną chorobą, która polega na poczuciu pustki, beznadziejności, zmniejszeniu energii i zainteresowania rzeczami, które dotychczas były naszym hobby. Ponadto depresja to także utrata apetytu, trudności w zasypianiu. To choroba, która sieje spustoszenie w życiu osobistym, odbija się na naszym zdrowiu fizycznym, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa.

Jednak rozpoznanie objawów depresji nawet wśród najbliższych nam osób nie jest łatwe. Depresja świetnie się maskuje. Osoba, która na nią zapada wcale nie musi leżeć w łóżku patrząc otępiałym wzrokiem w sufit, wręcz przeciwnie na zewnątrz, każdego dnia może tryskać energią. Są jednak pewne symptomy, które da się zauważyć.

Nowe badanie wskazują, że warto zwracać uwagę na to, co mówią nasi najbliżsi, jakich słów używają.

Naukowcy przeprowadzili analizę tekstową 63 forów internetowych składających się z ponad 64 000 członków i stwierdzili, że ludzie cierpiący na depresję mają tendencję do używania słów takich jak „nic”, „nigdy”, „wszyscy” i „wszystko”. To wskazuje, że świat cierpiących na depresję staje się czarno-biały, zero-jedynkowy, co przejawia się w ich języku. Albo wszyscy albo nikt. Okazało się ze na forach dla osób lękowych i depresyjnych powszechność tych słów była o 50 proc. wyższa niż na innych i o 80 proc. większa na forach samobójczych.

Inne odkrycia pokazują, że osoby cierpiące na depresję mają tendencję do używania wielu negatywnych przymiotników i przysłówków, takich jak „samotny”, „smutny” lub „nieszczęśliwy”, co nie jest zaskoczeniem. Co ciekawsze, znacznie częściej używają zaimków pierwszoosobowych takich jak „ja”, „moje”, „ja sam”. To pokazuje, że ludzie z depresją są bardziej skoncentrowani na sobie niż innych.

Tego typu badania mogą być szczególnie cenne dla rodziców nastolatków, którzy coraz częściej zupełnie niepostrzeżenie dla otoczenia zapadają na depresję.

FB/ohmepl


Zobacz także

Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste

Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste

Stajecie pod drzewem i staje się TO, jesteś jak sparaliżowana. Gdyby to wydarzyło się dziś…

Lubisz mówić do siebie? Świetnie! Masz zadatki na geniusza