Go to content

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?
Fot. iStock

Spirala antykoncepcyjna to jedna z nowocześniejszych metod antykoncepcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet. Te, które już się zdecydowały na jej założenie, zazwyczaj sobie chwalą spiralę, ale można usłyszeć głosy o jej wadach. Co więc należy wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna, wewnątrzmaciczna) ma za zadanie zapobiegać nieplanowanemu poczęciu. Tę metodę antykoncepcji często pacjentkom polecają lekarze ginekolodzy.

Wkładka zazwyczaj przypomina wyglądem literę T, S lub spiralę, wykonana jest polichlorku winylu, z dodatkiem srebra, miedzi, lub progesteronu (wkładki hormonalne). Jej działanie polega na powodowaniu zmian w konsystencji śluzu, co przeszkadza plemnikom w przemieszczaniu się. Spirala antykoncepcyjna z jonami miedzi dodatkowo działa  plemnikobójczo oraz wywołuje stan zapalny, który w razie ewentualnego zapłodnienia utrudni zagnieżdżenie się w macicy zarodka. Spirala antykoncepcyjna zakładana jest przez lekarza ginekologa w trakcie miesiączki. W ciągu 12 tygodni od jej założenia należy przeprowadzić badanie kontrolne.

Komu polecana jest spirala antykoncepcyjna i jaka jest jej cena?  

Spirala antykoncepcyjna najczęściej polecana jest kobietom, które mają już za sobą porody i nie planują potomstwa w najbliższym czasie, lub nawet wcale. Także panie, które np. karmią piersią i nie mogą lub nie chcą sięgać po tabletki hormonalne, mogą skorzystać z wkładki. Część ginekologów nie proponuje stosowania tej metody kobietom, które nie rodziły, ze względu na lekki stan zapalny w macicy, wywoływany przez spiralę. Mimo wysokiej skuteczności (99%) ta metoda nie jest jeszcze powszechna. Wpływ na to ma m.in. cena – spirala antykoncepcyjna wraz z założeniem może kosztować od kilkudziesięciu, do nawet ponad tysiąca złotych. Ostateczna cena zależy od rodzaju samej wkładki (hormonalna jest droższa), ceny wykonania USG w danym gabinecie, oraz wizyt kontrolnych. Ten koszt jednak w perspektywie wielu lat stosowania jest dobrą inwestycją w antykoncepcję, o której można na co dzień zapomnieć.

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Fot. iStock

Spirala antykoncepcyjna – kiedy jej założenie nie jest zalecane?

Okazuje się, że przeciwwskazań do założenia spirali jest kilka. O tym, czy kobieta może nosić wkładkę wewnątrzmaciczną, decyduje ginekolog podczas wywiadu z pacjentką i badania. Spirala antykoncepcyjna nie jest polecana w przypadku, gdy kobieta cierpi na:

  • częste stany zapalne narządów rodnych, lub w obrębie miednicy mniejszej,
  • nieprawidłowości w budowie macicy,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • mięśniaki macicy,
  • nadżerki szyjki macicy,
  • niedokrwistość
  • podejrzenie ciąży lub ciąża pozamaciczna zaistniała w przeszłości,
  • wielokrotne poronienia,
  • macica nie mniejsza niż 6 cm i nie większa niż 9 cm,
  • zmniejszona odporność, leczenie immunosupresyjne,
  • uczulenie na substancje obecne w spirali.

Spirala antykoncepcyjna – wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę przed jej założeniem

Zanim zapadnie decyzja o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej, należy uświadomić sobie wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety spirali antykoncepcyjnej

Bez wątpienia jest to wygoda jej użytkowania oraz fakt, że po jej prawidłowym założeniu, nie trzeba się już martwić o zabezpieczenie przed każdym stosunkiem. To likwiduje stres związany z nieplanowanym zajściem w ciążę. Wkładki zazwyczaj skracają i łagodzą krwawienia menstruacyjne (nawet do 1-2 dni), co jest ogromnym komfortem w porównaniu do kilkudniowej miesiączki. Sam zabieg założenia spirali jest dla pacjentki prosty i bezpieczny, a ewentualny dyskomfort i krwawienie ustępuje w drugim dniu po jej umieszczeniu w macicy. Hormonalne wkładki zmniejszają ryzyko rozwoju polipów i mięśniaków macicy. I wracając do ceny – mimo jednorazowego wydatku, w perspektywie lat działania, spirala to ekonomiczny sposób zapobiegania ciąży.

Spirala antykoncepcyjna – wady

Spirala antykoncepcyjna ma także wady, których nie można przemilczeć. Po założeniu wkładki należy wziąć pod uwagę zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji w pierwszych tygodniach. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po założeniu spirali mogą pojawiać się plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami. W pierwszym miesiącu noszenia wkładki jej skuteczność antykoncepcyjna jest nieco obniżona, więc w tym czasie należy stosować inne sposoby zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Niekiedy może się wydarzyć, że wkładka może się przesunąć lub wypaść, co może wynikać z nieprawidłowego doboru wkładki lub założenia, a także anatomii kobiety.

Spirala antykoncepcyjna i jej skuteczność – o czym trzeba pamiętać?

Spirala antykoncepcyjna ma wysoką skuteczność określaną na 99%. Wg wskaźnika Pearla, wynosi około 0,2, co określa liczbę 2 ciąż w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Samo poprawne założenie wkładki to nie wszystko. Wkładka musi być regularnie kontrolowana przez lekarza ginekologa, który ocenia jej umiejscowienie wewnątrz jamy macicy. Spirale mają także określoną datę wymiany, określaną przez producenta – od 2 do 6 lat. Po upływie określonego czasu należy albo założyć nową, albo wybrać inny rodzaj antykoncepcji.

Spirala antykoncepcyjna. Co należy o niej wiedzieć przed założeniem?

Fot. iStock


źródło: dimedic.eu