Go to content

Migrena z aurą i bez aury – jak rozpoznać jej objawy?

Migrena objawy - bez aury, z aurą, neurologiczne
Fot. iStock/Migrena objawy

Migrena jest przewlekłą chorobą, której objawy są bardzo dokuczliwe i często nie pozwalają na normalne funkcjonowanie w czasie ataku. Migrena wywołuje różne objawy, a silny, napadowy ból głowy to jedynie część tego, co spotyka migreników.

Można powiedzieć, że migrena jest problemem powszechnym. Szacuje się, że cierpi z jej powodu aż 1 miliard ludzi na całym świecie. Dotyka coraz młodszych osób, i nie jest specjalnie sprawiedliwa – zdecydowana większość migreników to kobiety. Migrena kojarzona jest z napadowym występowaniem bólów głowy, którym niekiedy towarzyszą dodatkowe objawy neurologiczne.

Migrena objawy – przyczyny problemów

Sytuację utrudnia fakt, że nie jest znana konkretna przyczyna migren. Na ich powstawanie może mieć wpływ wiele czynników. Najbardziej prawdopodobna jest teoria dotycząca związku bólów migrenowych z nadmiernym wydzielaniem serotoniny. Serotonina odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu, i to ona może powodować nagły skurcz i rozkurcz naczyń, co wywołuje dolegliwości. Badacze szczególną uwagę zwracają na poziom witaminy D, koenzymu Q 10, kwasu foliowego i ryboflawiny. Istnieją podejrzenia, że niski poziom tych składników może powodować lub nasilać chorobę. Zaobserwowano również, że wpływ na wystąpienie ataków może mieć przyjmowanie pewnych leków, pokarmów, oraz dodatków do żywności. Niedostatek snu lub jego nadmiar, czy nieregularny rytm dobowy może przyczyniać się do ataków migreny. Ponadto ryzyko zwiększa nadmierny stres, nagłe przerwanie nałogowego wypijania kofeiny w kawie, wahania ciśnienia atmosferycznego i gwałtowne zmiany klimatyczne. Do innych czynników należą bodźce zewnętrzne takie jak hałas, światło, silne zapachy.

"<yoastmark

Migrena objawy

Migrena powoduje objawy bardzo dokuczliwe i w wielu przypadków trudne do zniesienia. Specjaliści rozróżnili kilka typów migreny, z których najczęściej (80% wszystkich bólów głowy) pojawia się migrena prosta, następnie tzw. migrena oczna (migrena z aurą, klasyczna), która powoduje często objawy neurologiczne.

Migrena powoduje zazwyczaj silny i nawracający ból głowy, który zazwyczaj obejmuje jedną stronę głowy. Ból najczęściej jest pulsujący i nasila się przy ruchu, choć to nie jest sztywna reguła. Migrenicy skarżą się podczas ataku nie tylko na ból głowy, ale i nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, nudności, niekiedy występowanie wymiotów. Atak migrenowy rozwija się szybko, a największe natężenie bólu następuje w czasie dwóch pierwszych godzin trwania ataku. Ból migrenowy trwa od 4 do 72 godzin, co zależy od zastosowanego lub braku leczenia.

Migrena z aurą – objawy neurologiczne

Zazwyczaj pierwsze napady aury z atakami bólu głowy ujawniają się do 30 roku życia, by od 40 roku życia z czasem ulegać wyciszeniu. Zaobserwowano, że u pacjentów po 50. roku życia, migrenowy ból głowy dokucza rzadko. Wiadomo także, że u osób, których bliscy krewni cierpią na migrenę, ataki pojawiają się wcześniej, niż u innych i ustępują późnej. Migrena z aurą (oczna) najczęściej powoduje objawy neurologiczne, które są zaburzeniami krótkotrwałymi i odwracalnymi. U 2/3 pacjentów migrena oczna i jej objawy mają charakter jednostronny. Aura może wystąpić poprzedzając ból głowy, lub zaistnieć samodzielnie, bez bólu. Zazwyczaj objawy aury trwają od kilku do kilkunastu minut.

"<yoastmark

Migrena oczna – objawy: 

W zależności od rodzaju, migrena oczna może powodować różne objawy:

  • pojawiające się przed oczami migające plamy lub linie – zamglona plamka zauważalna w polu wzrokowym. Z czasem plamka rozszerza się, tworząc półokrągłe zygzakowate linie (teichopsje). Pacjenci zauważają też „ruch” przypominający falujące powietrze, drgające plamki lub przebłyski światła;
  • problem z ostrością widzenia i podwójne widzenie;
  • szumy uszne –  dzwonienie w uszach, aż do wrażenia utraty słuchu;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia);
  • mrowienie i drętwienie twarzy lub kończyn – najczęściej lokalizowane w rękach lub wokół ust. Mogą z tego powodu pojawić się problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach, lub utrata czucia pozycji ciała;
  • zaburzenia mowy – aurze czuciowej towarzyszy niekiedy drętwienie języka oraz zaburzenia mowy;
  • zawroty głowy;
  • niekiedy może pojawić się osłabienie jednej połowy ciała;
  • w rzadkich przypadkach pojawia się tkliwość mięśni, zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.

Migrena – objawy, jak można je łagodzić?

Leczenie doraźne może pomóc już w trakcie ataku migreny, choć nie zawsze jest w pełni skuteczne. Należy działać, zanim ból stanie się dokuczliwy, przyjmując zalecony przez lekarza lek przeciwbólowy. Jeżeli przy migrenie występują nudności lub wymioty, jeśli jest takie wskazanie, można zastosować lek przeciwwymiotny. W trakcie ataku migreny warto znaleźć dla siebie ciche miejsce, by w wygodnej pozycji przeczekać ból.  Aby ograniczyc ryzyko kolejnych ataków warto przejść na zdrowy styl życia, unikać sięgania produktów takich jak czekolada, wino, żółty ser, lub zapachów, które wywołują migreny.

Migrena i jej objawy mogą ulec wyciszeniu dzięki leczeniu profilaktycznemu. Wpływa ono na ograniczenie ilości i natężenia występujących napadów migreny. Leczenie profilaktyczne migreny opiera się na na codziennym przyjmowaniu wskazanych przez lekarza leków. Zalecane jest osobom, u których migrena utrzymuje się powyżej 3 dni lub ataki występują co najmniej 2 razy w miesiącu, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Aby leczenie profilaktyczne przyniosło pożądany efekt, powinno trwać przynajmniej trzy miesiące, nawet do roku.


źródło:  www.mp.pl