Joga to trening dla ciała i ducha, który ma wielką moc wzmacniania. O jej zaletach i dostępności nawet dla osób początkujących mówi się nie od dziś. Praktykowanie jogi powoduje zmiany, które można szybko zauważyć zarówno w sprawności ciała jak i kondycji psychicznej. Naprawdę niewiele trzeba, by cieszyć się tym, co oferuje joga z zamian za zaangażowanie.
Joga wywodzi się z obszaru Indii, gdzie była na początku ćwiczeniem mentalnym, mającym prowadzić do osiągnięcia oświecenia poprzez medytację. Aby osiągnąć ten cel, wypracowano właściwe asany (ćwiczenia), które miały wzmocnić ciało i przygotować je do wielogodzinnych medytacji. Asany łączone były z różnymi technikami oddychania i relaksacji. Joga okazała się skuteczną metodą i zdobyła ogromną popularność w najróżniejszych zakątkach świata.
Współcześnie istnieje wiele odmian jogi, które różnią się od siebie zasadami, ale każda z nich daje tyle dobrego, że po prostu trzeba wejść na matę i wreszcie tego dobrodziejstwa spróbować.
10 ważnych powodów, dla których warto praktykować jogę
1. Joga redukuje stres
Podczas praktyki dochodzi do zmniejszenia poziomu kortyzolu, który nasz organizm wytwarza w stresujących chwilach. Praktykowanie jogi wpływa na redukcję stresu i łagodzi jego zgubny wpływ na organizm, pozwala na załagodzenie fizycznego i emocjonalnego napięcia.
2. Uczy wyczucia ciała
Joga pozwala zauważyć mocne i słabe strony naszego ciała, popracować nad nimi. Asany, szczególnie te bardziej złożone, zachęcają do wychodzenia ze strefy komfortu, robienia czegoś, co dotychczas mogło wydawać się zbyt trudne. Praktykowanie jogi uczy wyczucia ciała i poprawia zachowanie równowagi.
3. Poprawia elastyczność
Regularna praktyka jogi zwiększa zakres ruchu ciała, doskonale wpływa na elastyczność ścięgien i więzadeł, wzmacnia nawet głęboko położone mięśnie, o których istnieniu najczęściej nie pamiętamy.
4. Wyszczupla sylwetkę
Joga zmusza mięśnie do wysiłku, dzięki czemu przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, pięknie wyszczupla i rzeźbi ciało. Jeśli do tego zostanie dołożona mądra dieta nastawiona na zdrowie, na zmiany w sylwetce nie trzeba będzie długo czekać. Ponadto aktywność prowadzona z zadowoleniem sprawia, że wchodzi w krew i łatwiej bez przymusu utrzymać satysfakcjonujące rezultaty.
5. Dotlenia organizm
Prawidłowa technika oddychania oraz wykonywania asan sprawia, że podczas praktyki organizm jest lepiej dotleniony, a tętno niższe, co korzystanie wpływa na układ oddechowy i krążenia.
6. Ułatwia regenerujący sen
Regularna praktyka wyciszającej jogi i głęboki oddech przed snem znakomicie wpływa na jakość nocnego wypoczynku. Joga łagodzi różne stany emocjonalne, pozwala się wyciszyć, oddalić od problemów, a także zrelaksować ciało. To idealny wstęp do tego, by sen był dłuższy, spokojniejszy i rzeczywiście regenerujący.
7. Pozwala usłyszeć wewnętrzny głos
W jodze nie chodzi o to, by idealnie wykonywać asany, ale by poświęcić czas na wsłuchanie się we własne potrzeby. Joga to nie tylko właściwy oddech i odpowiednie pozycje, ale także uważność na to, co tkwi w nas samych. Niezwykle ważne jest tutaj mindfulness, czyli świadome skierowanie własnej uwagi na to, co się odczuwa tu i teraz. Po pewnym czasie naturalnie przychodzi uważne wsłuchiwanie się w głos wewnętrzny, intuicję.
8. Wpływa na zmianę złych nawyków
Wiele osób rozpoczynających praktykowanie jogi wykorzystuje swą ciekawość i pogłębia wiedzę. Próbuje kolejnych asan, technik relaksacyjnych, sięga do tematyki zdrowego odżywiania czy zrywa z nałogiem. Nawyki ulegają modyfikacji na lepsze dla ciała i ducha. To przychodzi z biegiem czasu, ze wzrostem zaangażowania, a zmiany na lepsze widać na wielu płaszczyznach.
9. Jest dla każdego
Joga jest praktycznie dla każdego, ponieważ nie zmusza do nadmiernego wysiłku czy wykonywania karkołomnych asan. Można poziom i trudność poszczególnych asan wybierać do stopnia zaawansowania lub modyfikować pozycje. Joga nie należy do kontuzjogennych aktywności, szanuje ograniczenia ciała.
10. Nie kosztuje
Każdy może sobie pozwolić na jogę. Wystarczą wygodne ubrania i mata pod gołe stopy. Jedyny większy wydatek, jaki można wziąć pod uwagę, to ewentualne lekcje jogi, na których instruktor pokaże, jak powinny prawidłowo wyglądać asany, nauczy prawidłowo oddychać, i objaśni zasady. Ale to nie jest żelazny wymóg. Można skorzystać z filmów na platformie YouTube, by samodzielnie i bez nakładów finansowych spróbować jogi z trenerami online.
FB/ohmepl