Zdrowie

Tłuszcz trzewny – do czego nam służy i jak zredukować otyłość brzuszną, by pozostać zdrowym?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lipca 2020
Tłuszcz trzewny - co to jest, norma, jak go spalić
Fot. iStock
 

Tłuszcz trzewny osadza się na narządach wewnętrznych i pełni ważną funkcję w organizmie. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, są szkodliwe. Szczególnie ten nadmiar bywa wręcz zabójczy, ponieważ otyłość brzuszna zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, które mogą skutkować śmiercią. Co to jest tłuszcz trzewny i jaka jest jego norma w organizmie?

Tłuszcz trzewny – co to jest?

W organizmie człowieka tkanka tłuszczowa może gromadzić się tuż pod skórą, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, lub też otaczać organy i pozostawać niewidoczny, jako tłuszcz trzewny.

Tłuszcz trzewny zwany także wisceralnym, to tłuszcz, który gromadzimy dostarczając nadmiar kalorii do organizmu wraz z pożywieniem. Ma on do spełnienia ważną rolę w organizmie, ponieważ otacza tkanki wewnętrzne oraz narządy, takie jak nerki czy wątroba i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, tworząc warstwę amortyzującą. Pełni także inną rolę w organizmie, biorąc udział w różnych procesach metabolicznych i hormonalnych.

Tłuszcz trzewny – norma

Żeby jednak tłuszcz trzewny spełniał w sposób właściwy swoje zadanie, musi być w organizmie na odpowiednim poziomie. Zakłada się, że u mężczyzny powinien, jako norma, wynosić około 3% masy ciała, a z kolei kobiety powinny mieć go nieco więcej, biorąc pod uwagę tłuszcz, jaki fizjologicznie gromadzi się wokół bioder oraz w piersiach.

Odpowiednia ilość tłuszczu trzewnego nie powoduje ryzyka rozwoju groźnych chorób, nie otłuszcza organów. Natomiast jeśli poziom tłuszczu trzewnego wzrasta, powoduje początkowo niezauważalnie gromadzenie się go wokół tkanek wewnętrznych i ich otłuszczenie. Dopiero później widać tak zwany „brzuszek”. O otyłości brzusznej u mężczyzn można mówić w przypadku, gdy obwód talii wynosi 94 cm lub więcej, natomiast u kobiet obwód talii musi przekraczać 80 cm lub więcej, by podlegał pod określenie otyłości brzusznej. Może zdarzyć się, że ktoś ma prawidłową masę ciała, ale mimo tego cierpi na otyłość brzuszną.

Tłuszcz trzewny - co to jest, norma, jak go spalić

Fot. iStock

Skutki otyłości brzusznej

Zbyt duża ilość tłuszczu brzusznego predysponuje do rozwoju cukrzycy typu 2, insulinooporności, podnosi poziom złego cholesterolu, zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, zatorów żylnych, zawału. I nie tylko, ponieważ nadmiar tłuszczu wokół brzucha obciąża również stawy i kręgosłup oraz wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, powodując różne zaburzenia, na przykład w cyklu miesięcznego u kobiet. U mężczyzn z kolei jego niedobór prowadzi  do spadku poziomu testosteronu i osłabienia libido.

Jak zbadać poziom tłuszczu trzewnego w organizmie?

Na „oko” nie da się określić poziomu tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół narządów wewnętrznych . Potrzebne są do tego badania obrazujące sytuację, takie jak:

 • tzw. pomiar DEXA (DXA) – polega on na naświetlaniu promieniami X i zbadaniu odpowiedzi organizmu na nie. Poziom tkanki tłuszczowej jest dość precyzyjny – zakłada możliwość odchylenia od rzeczywistego poziomu +- 2%.
 • analizator składu ciała – analiza polega na mierzeniu oporu przepływu impulsu elektromagnetycznego. Przepływy różnią się w przypadku tkanki tłuszczowej, wody i mięśni, co pozwala oszacować poziom % ich zawartości. Wynik może mieć jednak wahnięcie, ze względu na ilość nawodnienia, niedawno zjedzony posiłek lub pełny pęcherz czy jelita.

Tłuszcz trzewny – ćwiczenia i dieta

Ćwiczenia redukujące tkankę tłuszczową

Tłuszcz trzewny gromadzi się w nadmiarze przede wszystkim w wyniku niewłaściwej diety oraz niehigienicznego trybu życia. Brak ruchu, jedzenie bogate w węglowodany proste, tłuszcze trans i cukry sprzyjają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i powstawaniu tak zwanego brzuszka. By uchronić się przed katastrofą, należy zmienić dietę i wprowadzić regularne ćwiczenia fizyczne, już na stałe. Trzeba podkreślić, że aż 33% tłuszczu trzewnego wraca rok po schudnięciu, przy braku stałej aktywności fizycznej. Osoby o dobrej kondycji, już ćwiczące, mogą wybrać intensywne treningi interwałowe. Mniej intensywne, odpowiednio dobrane do możliwości ćwiczenia aerobowe będą dobre dla osób, które dopiero podejmują walkę z tłuszczykiem na brzuchu.

Tłuszcz trzewny - co to jest, norma, jak go spalić

Fot. iStock

Dieta na tłuszcz trzewny 

Same ćwiczenia nie zredukują w wystarczający sposób nadmiaru tłuszczu. Jeżeli masz poważny problem z tuszą, przed podjęciem próby odchudzania skonsultuj się z dietetykiem.

Konieczne jest wdrożenie zdrowej diety z niewielką ilością zdrowego tłuszczu. Jest on potrzeby, ze względu na to, że rozpuszczają się w nim witaminy A, D, E oraz K, które bez tego nie zostaną przyswojone przez organizm. Poza tym dieta pozbawiona tłuszczu nie tylko nie tylko utrudnia rozbudowywanie mięśni, ale wręcz je osłabia. Zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, orzechy, olej lniany) powinny stanowić od 20 do 35% dziennej dawki energii. Szczególnie dużo powinno być jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasycone tłuszcze zwierzęce należy ograniczyć, a tłuszcze trans zupełnie wykluczyć z diety.

Tłuszcz trzewny - co to jest, norma, jak go spalić

Fot. iStock

Należy także ograniczyć ilość węglowodanów w pożywieniu i zastąpić je produktami białkowymi (piersi z indyka i kurczaka, polędwica wieprzowa i wołowa, jajka, orzechy, jogurty i przetwory mleczne).

Białe pieczywo należy zastąpić pełnoziarnistym pieczywem i ciemnym makaronem, kaszami, brązowym ryżem. Im mniej oczyszczone i przetworzone produkty, tym lepsze. Dostarczają one do organizmu błonnik, wiele witamin i mikroelementów. Jeśli chodzi o owoce, trzeba je ograniczyć (szczególnie te słodkie – banany, winogrona), pamiętając, że zawierają sporo naturalnych cukrów, więc nie zawsze są pomocne w odchudzaniu. Ważne jest zapobieganie zaparciom i przyspieszenie perystaltyki jelit. Pomoże w tym błonnik, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz regularne spożywanie jogurtów, kefirów, bogatych w dobre bakterie probiotyczne.

Warto wykluczyć produkty takie jak: cukier (głównie słodycze),  produkty wysokoprzetworzone i alkohol. Wtedy odpowiednio zaplanowane treningi sprawią że tkanka tłuszczowa, która już nie będzie stale „dokarmiana”, odda pole coraz silniejszym mięśniom.

Po osiągnięciu zamierzonego celu nie warto wracać do starych nawyków – tkanka tłuszczowa nie potrzebuje wiele czasu, by wrócić do dawnego rozmiaru, a nawet zwiększyć swą objętość.


źródło:  www.fabrykasily.pl , www.runners-world.pl 

Zdrowie

Czego potrzebujemy w związku, w zależności od tego jakim językiem miłości mówimy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lipca 2020
Najpopularniejsze mity o związkach i miłości
Fot. iStock / pixdeluxe – Najpopularniejsze mity o związkach i miłości
 

Każdy z nas jest inny, każdy inaczej postrzega miłość i dbanie o ukochaną osobę. Bywa, że kochamy się, choć mówimy różnymi językami miłości. Żeby komunikacja była łatwiejsza, warto zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy w związku my sami,  a czego w relacji potrzebuje nasz partner. Ta świadomość pomoże nam lepiej się zrozumieć i umocnić naszą więź.

Jeśli twoim językiem miłości jest działanie

Potrzebujesz:

 • okazywania emocji bardziej niż odczuwania
 • udowadniania, że robi się to, co się mówi, że się zrobi
 • obecności przy tobie, gdy robisz coś wyczerpującego emocjonalnie i stresującego
 • „małych rzeczy” za pomocą których partner okazuje ci wsparcie (gotowanie, przygotowanie kąpieli, opłacenie rachunku za prąd)
 • bycia spontanicznym (np. niespodzianki takie jak przysłanie kwiatów do pracy)

Unieszczęśliwia cię u partnera:

 • ignorowanie twoich próśb o pomoc
 • niedotrzymywanie słowa
 • powielanie stereotypów
 • bierność

Jeśli twoim językiem miłości jest bliskość fizyczna

Potrzebujesz:

 • częstego kontaktu fizycznego, takiego jak relaksujący masaż, głaskanie po plecach, trzymanie za rękę
 • inicjowania wspólnych, intymnych chwil
 • przytulania jako nawyku
 • dotyku, który przypomina o obecności partnera
 • obejmowania

Unieszczęśliwiają cię u partnera:

 • długie okresy bez bliskości
 • „chłodne” okazywanie uczuć
 • ciągłe czekanie, aż partner okaże chęć i potrzebę zbliżenia się do ciebie

Jeśli twoim językiem miłości są deklaracje słowne

Potrzebujesz:

 • motywujących, pełnych miłości liścików
 • słów uznania i zapewnień o tym, że jesteś doceniany
 • mówienia o emocjach – tych dobrych i tych złych
 • komplementów

Unieszczęśliwia cię u partnera:

 • kiedy musisz się domyślać, że on cię kocha, ale tego od niego nie słyszysz
 • kiedy musisz się domyślać, że on jest z ciebie dumny, ale tego nie słyszysz
 • słowa, które ranią
 • kiedy twoje wysiłki wkładane w ten związek nie są zauważane ani doceniane

Jeśli twoim językiem miłości są podarunki

Potrzebujesz:

 • przemyślanych prezentów
 • pamiątek z podróży, w które udał się twój partner bez ciebie
 • podarunków, które symbolizują uczucie, związek, wspomnienia
 • pamiętania o rocznicach

Unieszczęśliwia cię u partnera:

 • zapominanie o „specjalnych okazjach”
 • materializm i skąpstwo
 • dawanie prezentów „z obowiązku”, bez emocji

Na podstawie: psychology

 


Zdrowie

Co może wykryć wymaz z gardła? Jak przygotować się do badania?

Redakcja
Redakcja
14 lipca 2020
Fot. Materiały prasowe

Zdarza się, że przyczyna infekcji dotykającej gardło nie jest łatwa do rozpoznania. Jeśli lekarz nie jest pewien, czy konieczne jest przypisanie antybiotykoterapii, może zlecić pobranie wymazu z gardła, co potwierdzi lub wykluczy obecność bakterii. Możliwe jest też wykonanie posiewu, który dokładniej określi rodzaj patogenu i tym samym ułatwi dobór najskuteczniejszego antybiotyku. W jakich jeszcze sytuacjach wskazane jest wykonanie wymazu z gardła? Jak przebiega badanie i co pozwala wykryć?

Wymaz z gardłą – czym jest to badanie?

Głównym wskazaniem do wykonania wymazu z gardła jest podejrzenie zakażenia bakteryjnego. Często wiąże się to także z przeprowadzeniem tzw. posiewu z antybiogramem, który jest specjalną techniką hodowli bakterii na odpowiednim podłożu, co pomaga dokładnie określić ich rodzaj oraz wrażliwość na dany lek. Znacznie ułatwia to dalsze leczenie. Co istotne, jest szczególnie pomocne u osób, które nie zareagowały na poprzednie rodzaje antybiotykoterapii lub są uczulone na jej konkretne rodzaje.

Jakie są główne wskazania do wykonania wymazu z gardła?

 • Potwierdzenie lub wykluczenie anginy ropnej, którą inaczej nazywamy bakteryjną bądź paciorkowcową;
 • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia wywołanego innymi rodzajami bakterii, np. gronkowcem złocistym, pneumokoki czy chlamydią;
 • potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia drożdżakami;
 • diagnostyka w kierunku krztuśca – na wczesnym etapie choroby pomocne diagnostycznie może być pobranie wymazu z nosowej części gardła;
 • przygotowanie do planowanego zabiegu chirurgicznego – wykrycie ewentualnych patogenów, np. gronkowca złocistego opornego na metycylinę, może zapobiec poważnym powikłaniom, zagrażającym wręcz życiu pacjenta.

Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno zlecenie wykonania wymazu z gardła, jak i odczytywanie jego wyników powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Występowanie niektórych rodzajów drobnoustrojów jest naturalne, a zatem ich obecność nie powinna prowadzić do niepotrzebnego leczenia. Stąd też nie ma wskazań do rutynowego wykonywania badania wymazu z gardła, a do interpretowania jego wyników oraz ordynowania ewentualnego leczenia należy mieć specjalistyczną wiedzę.

Jak przygotować się do pobrania wymazu z gardła?

Pobranie wymazu z gardła nie jest badaniem kłopotliwym ani bolesnym. Jeśli pacjent ma nasilony odruch wymiotny, może odczuwać pewien dyskomfort, lecz trwa to tylko chwilę. Warto przy tym podkreślić, że zarówno szybkość przeprowadzenia testu, złagodzenie ewentualnych nieprzyjemności, jak i trafność wyników, zwiększy zastosowanie się do kilku wskazówek:

 • Wymaz z gardła powinno się pobierać na czczo lub minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.
 • Nie jest wskazane mycie zębów przed wykonaniem badania – antybakteryjne składniki pasty mogą zaburzyć wynik;
 • Wymazu z gardła nie pobiera się w czasie antybiotykoterapii – najlepiej odczekać około miesiąc od jej zakończenia.
 • Przed badaniem nie powinno się: ssać pastylek na gardło, używać płynów do płukania czy żuć gumy.

Badanie jest przeprowadzane przy pomocy specjalnej wymazówki zakończonej wacikiem. Pobiera się nią materiał z tylnej ściany gardła, migdałków oraz podniebienia – co ważne, nie można dotknąć języka i policzków, ponieważ zebrany stamtąd materiał może wpłynąć na zafałszowanie wyników. Kiedy dojdzie do pobrania, materiał w specjalnej probówce wysyła się do laboratorium, gdzie poddaje się go specjalistycznym testom. Wyniki zwykle otrzymuje się w przeciągu kilku dni, chociaż wstępny może być dostępny nawet po upływie doby.

Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu wymazu z gardła?

 • Jeśli dostaniemy na opisywane tu badanie skierowanie od lekarza przyjmującego w ramach NFZ, będzie ono wykonane bezpłatnie – jest refundowane.
 • Prywatnie zapłacimy około 20-50 zł (w zależności od placówki, miasta etc.).
 • Inną metodą diagnozującą anginę bakteryjną są tzw. szybkie testy, których wyniki otrzymuje się jeszcze w trakcie wizyty u lekarza. Są jednak mniej czułe niż badanie wymazu z gardła.

Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Rak jądra - objawy, przerzuty, diagnoza, rokowania

Rak jądra – objawy, na które każdy mężczyzna powienien być wyczulony

Mgła mózgowa

Nie możesz się skupić, brakuje ci słów, czujesz się senna? Tak objawia się mgła mózgowa

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika