Zdrowie

Dni płodne – kiedy następują i jak je rozpoznać? To musi wiedzieć każda kobieta

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 kwietnia 2020
Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem
Fot. iStock/dni płodne
 

Dni płodne to hasło, które powinna umieć określić każda kobieta. Znajomość własnego ciała jest niezbędna dla jego zrozumienia i wyłapania ważnych sygnałów ze strony organizmu. Umiejętność ta przydaje się nie tylko paniom planującym dziecko, ale także tym, które chcą uniknąć ciąży. Kiedy są dni płodne, jakie są ich objawy i czym jest kalendarz cyklu miesiączkowego?

Wiadomo, że dni płodne to czas w miesiącu, kiedy szansa na zajście w ciążę rośnie. Statystyki mówią, że w każdym cyklu podczas dni płodnych, para bez problemów z płodnością ma 15%-25% szans na poczęcie dziecka. Ale że by trafić na fazę płodności, trzeba wiedzieć, jakimi zasadami rządzi się cykl miesiączkowy.

Dni płodne – kiedy są, kalendarz cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy, podzielony na cztery fazy powinien trwać plus minus 28 dni. Liczymy go od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed ponownym krwawieniem. Mniej więcej w 14 dniu cyklu, kobieta znająca swój organizm, może zauważyć u siebie dni płodne – dlatego warto znać kalendarz cyklu miesiączkowego.

Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem

Fot. iStock/dni płodne

Pierwsza faza cyklu, czyli właśnie faza krwawienia miesiączkowego trwa ok. 6 dni, choć tu reguły nie ma. Następuje krwawienie, które wynika ze złuszczenia błony śluzowej macicy, która  jest wydalana, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona. Druga faza (faza pęcherzykowa) następuje po zakończeniu krwawienia i trwa od 9 do 11 dni. W tym czasie błona śluzowa macicy regeneruje się, stając się ponownie gotowa na zapłodnioną komórkę jajową. Jednocześnie w jajniku dojrzewają pęcherzyki, a rzadszy śluz sprzyja przetrwaniu plemnikom nawet kilka dni, do czasu jajeczkowania. Trzecia faza to faza owulacyjna, czyli dni płodne, które pojawiają się między 10 a 16 dniem cyklu (najczęściej 14). Ostatnia, czwarta faza lutealna poprzedza krwawienie miesiączkowe. Za ostatni dzień cyklu miesiączkowego uznaje się dzień przed wystąpieniem krwawienia. Cykl menstruacyjny w odniesieniu do płodności można podzielić na można fazę względnej niepłodności, fazę płodności oraz fazę niepłodności bezwzględnej.

Dni płodne – objawy

Dni płodne i ich objawy występują kilka dni przed owulacją i po owulacji, poza nimi kobieta ma niewielkie szanse zajścia w ciążę. Do spotkania komórki jajowej z plemnikiem musi dojść w ciągu 12 godzin od jajeczkowania. Po tym czasie niezapłodniona komórka obumiera i zostaje wydalona. Dni płodne ich objawy dość prosto rozpoznać, szczególnie, gdy kobieta zna swój organizm.

Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem

Fot. iStock

Dni płodne powodują, że śluz staje się przezroczysty i śliski, kojarzący się z rozciągliwym białkiem jaja kurzego. Jego obecność powoduje uczucie wilgoci w pochwie i może zaistnieć konieczność noszenia wkładek higienicznych, by chronić bieliznę i zapewnić komfort. Taki śluz ma ułatwić podróż plemnikom do komórki jajowej. Kobiety często obserwują u siebie także inne objawy fazy płodnej. Może pojawić się zmiana temperatury ciała, ból i tkliwość piersi, rzadziej plamienie owulacyjne i bóle z jednego jajnika. Częstą oznaką tego, że nadeszły dni płodne u kobiety jest zwiększone libido, czyli ochota na seks. Kobiety często podkreślają, że w trakcie owulacji promienieją, mają doskonały nastrój, ładną skórę i błyszczące włosy, co jest zasługą estrogenów.

Dni płodne – jak określić szanse na zajście w ciążę?

By wiedzieć, kiedy kobieta ma największą szansę zajścia w ciążę, należy cykl miesiączkowy zapisywać regularnie w kalendarzyku. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu 24 godzin od opuszczenia jajnika, obumiera i jest wydalana w trakcie miesiączki. Plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych maksymalnie 5-6 dni, dlatego wiele par współżyje ze sobą regularnie na kilka dni przed owulacją, by zwiększyć swoje szanse.

Fot. iStock

Znajomość kolejnych faz cyklu miesiączkowego, obserwacja śluzu i poranny pomiar temperatury ciała (najpierw spada, później delikatnie wzrasta) pozwoli wyłapać, kiedy następują dni płodne i podnieść szansę na zapłodnienie. Ten sam kalendarz na dni płodne jest także przydatny, gdy kobieta nie chce zajść w ciążę, a nie stosuje innych metod antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że w przypadku gdy: 

  • cykl miesiączkowy trwa 28 dni – komórka jajowa opuszcza jajnik w 14-go dniu cyklu;
  • kiedy kobieta ma dłuższy cykl – dni płodne mają miejsce odpowiednio później;
  • pojawiają się nieregularne i zbyt krótkie cykle poniżej 25 dni, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Dni płodne przed okresem

Jeżeli nie doszło do zapłodnienia podczas owulacji, zaczyna się okres tzw. niepłodności bezwzględnej, mniej więcej około 10 dni przed spodziewaną miesiączką. Dni płodne przed okresem zazwyczaj nie następują, podobnie jak  podczas miesiączki, ale ta reguła dotyczy jedynie pań z regularnym cyklem. Jeżeli kobieta cierpi z powodu cykli nieregularnych lub krótkich, nie ma stuprocentowej pewności, że do ciąży w tym czasie nie dojdzie. Warto pamiętać, że silny stres, podróże, czy różne infekcje lub choroby mogą wpływać na przesunięcie w czasie dni płodnych i bezpłodnych.

Dni płodne a testy owulacyjne

Bardzo pomocne w określeniu, kiedy wypadają dni płodne, są testy owulacyjne. Testy owulacyjne wykrywają w warunkach domowych wzrost stężenia hormonu LH (hormonu gonadotropowego) w moczu kobiety. Stężenie hormonu LH wzrasta gwałtownie mniej więcej na maksymalnie dwa dni przed owulacją. Wtedy też szanse na zajście w ciążę są największe. Wykonuje się je podobnie do domowych testów ciążowych, zanurzając w moczu lub zakrapiając nim test. Na teście powinny widnieć dwa paski. Pierwszy z nich, to pasek testowy, który pojawia się, gdy test został wykonany prawidłowo. Drugi pasek wskazuje stężenie hormonu – intensywny kolor oznacza wysoki poziom lutropiny. Kolor wyblakły oznacza że dni płodne jeszcze nie nadeszły lub jest już po owulacji. Inny powód to zbyt mocne rozcieńczenie moczu prze dużą ilość przyjętych płynów. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta testu, by wynik był prawdziwy.

Dni płodne - kalendarz, kiedy są, objawy, przed okresem

Fot. iStock

Testy owulacyjne nie są polecane kobietom cierpiącym na PCOS, dając pozytywny wynik na obecność hormonu mimo braku owulacji. Na rynku dostępne są różnego typu testy owulacyjne, których wynik należy potraktować jako cenną wskazówkę, kiedy występują dni płodne, ale nie jako gwarancję zajścia w ciążę. Gdyby mimo dłuższego czasu starań i obliczania dni płodnych, do oczekiwanej ciąży nie doszło, konieczna jest wizyta u ginekologa.


źródło:  stronazdrowia.pl,www.invimed.pl

Zdrowie

Nowoczesne zegarki i smartwatche firmy Michael Kors

Redakcja
Redakcja
17 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Zegarki Michaela Korsa łączą w sobie funkcjonalność i designerski wygląd. Z tego względu należą do najczęściej wybieranych dodatków na świecie. Noszone są przez największe gwiazdy show-biznesu, w tym: Jennifer Lopez, Catherinę Zetę-Johnes, a nawet małżonkę byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Michellę Obamę. Unikalny styl i wysoka jakość wykonania wzbudzają zainteresowanie zarówno wymagających kobiet, jak i charyzmatycznych mężczyzn.

Nowoczesne zegarki marki Michael Kors

Zegarki Michaela Korsa wyróżnia elegancki wygląd, a także funkcjonalność. Stworzone z myślą o upodobaniach kobiet posiadają wyjątkową linię kopert i trwałe złocenia, dzięki którym każdy zegarek nabiera elegancji. Biżuteryjne bransoletki i paski oplatające nadgarstki wykonane z wysokiej klasy materiałów, występują w wielu wariantach kolorystycznych, za których sprawą z łatwością można je dopasować do każdej stylizacji. Modele wysadzane cyrkoniami są symbolem luksusu, który doskonale sprawdzi się podczas romantycznej kolacji.
Serie takie jak Darci, Tytan Rose czy Portia Rose to tylko niektóre modele, które sprawdzą się zarówno podczas firmowego spotkania, niezobowiązującego wyjścia z przyjaciółmi, jak i oficjalnego rodzinnego bankietu. Utrzymane w zimnej kolorystyce zegarki dedykowane są mężczyznom, którzy cenią sobie indywidualność. Oferowane zegarki zostały wyposażone w chronograf umożliwiający precyzyjne odmierzanie czasu. Obrotowy pierścień będący jednym ze znaków rozpoznawalnych marki oraz tachometr, są symbolami nowoczesności. Marka Michael Kors dąży do tego, aby ich zegarki łączyły w sobie nie tylko elegancję, ale i wychodziły naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Fot. Materiały prasowe

Zegarki Michael Kors – charakterystyka urządzeń

Delikatna tarcza każdego zegarka chroniona jest przez odporne na uszkodzenia mineralne szkło, a stal wykorzystana do tworzenia kopert, nadaje im szyku. Na niezawodność zegarków wpływa niezwykle precyzyjny mechanizm kwarcowy zasilany baterią. Wykorzystanie niewielkiej baterii sprawia, iż urządzenia stają się niezawodne, ponieważ nie wymagają systematycznego ładowania, a producentowi pozwoliła na oszczędności towarzyszące produkcji, co przełożyło się na niewygórowaną cenę produktu.

Charakterystyka funkcjonalnych smartwatchy Michaela Korsa

Po wielu latach Michael Kors postanowił wprowadzić do swojej oferty również smartwatche. Zaawansowane technologicznie czasomierze umożliwiają nie tylko płatność poprzez aplikację Google Pay, ale za sprawą wbudowanego modułu bluetooth, pozwalają na szybkie łączenie z telefonem.
Kors stworzył dwie linie – MK Access Bradshow dedykowany kobietom, a także MK Access Dylan przeznaczony dla panów. Praca każdego z nich została oparta o oprogramowanie Wear OS, które doskonale współpracuje z systemami Android oraz iOS. Dzięki temu zegarek zawiadomi właściciela o przychodzących wiadomościach i powiadomieniach z portali społecznościowych. Dostęp i zarządzanie multimedialną biblioteką muzyczną jest ukłonem w kierunku osób słuchających muzyki, podczas licznych aktywności fizycznych. Smartwatch Michaela Korsa posiada wbudowany akcelerator, który umożliwia wykorzystywać urządzenia MK jako fitness trackery. Różne warianty wyświetlacza pozwalają na spersonalizowanie każdego modelu.
Bradshow i Dylan dostępne różnią się między sobą jedynie materiałem, z którego zostały wykonane koperty i paski. Panie często decydują się na zakup urządzeń wykonanych z hipoalergicznej stali szlachetnej wzbogaconej o kryształki, natomiast panowie kupują zegarki o sportowej linii, które wykonano z tworzywa sztucznego.

Fot. Materiały prasowe

Zegarki Michael Kors – doskonały wybór w każdej sytuacji

Najnowsze modele Michael Kors Access Gen 4 zostały wyposażone w system Wear OS, który umożliwia głosowe sterowanie smartwatchem. Jest to nowość na rynku, gdyż dzięki komendom głosowym z łatwością można sterować multimedialną biblioteką. Wbudowany czujnik akcji serca pozwala monitorować puls podczas wysiłku fizycznego, natomiast pokazujący dokładną lokalizację moduł GPS doskonale sprawdza się podczas wakacji, a w szczególności emocjonujących górskich peregrynacji.


Zdrowie

Patyczaki – jak hodować te ciekawe owady? Informacje, które warto znać, by odnieść sukces w hodowli

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 kwietnia 2020
Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie
Fot. iStock

Patyczaki są owadami, które często hodujemy w domach. Cenimy je sobie za ciekawy wygląd i niewielkie wymagania. Patyczaki nie wymagają dużego zainteresowania ze strony opiekuna, ale hodowla rządzi się żelaznymi prawami, których należy przestrzegać. Co jedzą patyczaki, jak wygląda ich terrarium, czego wymaga hodowla?

Patyczaki – cena, gdzie kupić owady?

Oryginalnie wyglądające patyczaki, to coraz popularniejsze owady, które często stają się pierwszymi mieszkańcami w domowych terrariach. Patyczaki bez większego problemu można nabyć w sklepach zoologicznych, oraz od prywatnych hodowców, których można spotkać na różnych stronach sprzedażowych. Ich cena jest niewysoka – patyczaki kosztują od przysłowiowej złotówki początkowym stadium rozwoju, po kilka/kilkanaście złotych. Samo terrarium dla nich i włókno kokosowe, czy torf, również nie kosztują majątku. Na sam początek można zamknąć się w 30 zł kupując owada (albo i więcej) oraz podstawowe wyposażenie. Z tego powodu patyczaki i ich hodowla to doskonała propozycja na opiekę nad pierwszym zwierzęciem, którym miałoby się zająć z pomocą rodzica dziecko.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Patyczaki – hodowla, podstawowe wiadomości 

Patyczaki zaliczamy do rzędu straszyków – owadów obejmujących około 3 tysięcy różnych gatunków. Rozmiary patyczaków wahają się od 1,5 cm długości do 48 cm (patyczak olbrzymi). Wyglądem upodabniają się najczęściej do gałązek drzew, w których żyją. Szczególną popularnością cieszą się patyczak indyjski (Carausius morosus) i patyczak rogaty (Medauroidea extradentata). Patyczaki największą aktywność przejawiają w godzinach nocnych i wczesnoporannych. W ciągu dnia zastygają w bezruchu wtapiając się w otoczenie, a ich ruch po terrarium najczęściej ogranicza się do poszukiwania jedzenia, ewentualnie partnera do rozmnażania. A rozmnażają się po linieniu imaginalnym, składając jaja.

Hodowla owadów takich jak patyczaki jest nieskomplikowana, ale satysfakcjonująca. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak się odpowiednio nimi zająć, a wiedzę należy zdobyć jeszcze przed sprowadzeniem owada do domu. Większość dostępnych w handlu gatunków patyczaków nie ma wielkich wymagań. Są dość odporne na błędy popełniane przez początkujących hodowców. Zdrowe, cieszą się znakomitym apetytem i dość szybkim tempem wzrostu i chęcią do rozmnażania. Patyczaki rosną, przechodząc przez kolejne linienia, czyli zrzucanie zewnętrznej warstwy zbyt małego naskórka. Larwa patyczaka przypomina wyglądem dojrzałego osobnika. W zależności od gatunku, mogą wykształcać po wylince imaginalnej skrzydełka, lub pozostać bez nich.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Patyczaki – terrarium

Wielkość terrarium, w którym patyczaki będą żyły, zależy od ich ilości i wielkości gatunku. Są jednak pewne zasady, które ułatwiają dobór terrarium. Wysokość pojemnika powinna wynosić co najmniej 3 długości ciała dorosłego patyczaka. Każdy z nich musi mieć zapewnioną przestrzeń do wspinania i linienia. W terrarium zamieszkałym przez patyczaki, należy zapewnić dobrą wentylację oraz wilgotność. Dobrze, by otwory umieszczono na niskim poziomie w  w bocznych i tylnych ściankach, a siatkę u góry terrarium. Przepływ powietrza będzie prawidłowy, a owady będą miały dzięki siatce dużo miejsca na bezpieczne linienie. Podstawowy element wystroju stanowią liście pokarmu. Gałęzie, łodygi i korę umieszczamy tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w terrarium. Podłoże (ziemia, torf, substrat kokosowy, ręczniki papierowe) powinny być regularnie zraszane. Równie ważna jest odpowiednia temperatura – większość patyczaków dobrze się czuje w temperaturze pokojowej. Raz w tygodniu należy uprzątnąć resztki roślin, odchody i ewentualne jajeczka.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock/terrarium straszyki

Patyczaki – czym karmić?

Najczęściej patyczaki żywią się liśćmi jeżyny, maliny, róży, co zależy od wymagań poszczególnych gatunków. Czasem można podać liście dębu, morwy, leszczyny, bluszczu, rododendronu, eukaliptusa, truskawki, poziomki, dziurawca. O dokładne wskazówki należy zapytać osobę, od której pochodzi patyczak.  Zanim w domu zagości ten owad, należy się zorientować, co dokładnie wybrany gatunek je, i czy będzie możliwość dostarczenia mu zimą świeżego pożywienia. Niektóre niektóre gatunki jeżyny i ligustru zachowują liście zimą, ale należy wiedzieć, gdzie rosną, by je zbierać. Innym sposobem może być zamrażanie świeżo zerwanych liści, by stworzyć zapas na zimę.

Patyczaki – linienie

Patyczaki, podobnie jak modliszki, przechodzą wspomniany już wcześniej proces linienia. Jest to niezwykle trudny czas dla owadów, bo wszelkie zakłócenia i nieprawidłowości podczas linienia grożą deformacjami. Możliwa jest utrata kończyn, a nawet śmierć owada. Dlatego też ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności oraz dobranie takiej wielkości terrarium, by owad miał miejsce na bezpieczne linienie.

Patyczaki - cena, hodowla, terrarium, karmienie

Fot. iStock

Podczas samego procesu, który jest dość widowiskowy, nie należy przeszkadzać patyczakowi. Owad uczepia się na początku na górnej siatce lub też gałęzi i ze starego naskórka wysuwa kolejno: tułów, głowę, przednie, środkowe i tylne odnóża i odwłok. Gdy końcówka odwłoka zostaje w wylince, to czas na stwardnienie nowego oskórka, więc nie należy niepokoić owada. Częstą praktyką wśród patyczaków jest zjadanie po wszystkim swojej wylinki. Nie raz niedoświadczony hodowca zauważa, że patyczak jest większy, ale śladów po wylince nie ma. Wtedy może mieć pewność, że wylinka została zjedzona.


źródło: www.terrarium.com.pl , kakadu.pl 

 


Zobacz także

Żelki, ciastka, orzechy. Co drzemie w popularnych pojemnikach z żywnością na wagę? Lekarz ostrzega

Polki odwołują wizyty u ginekologa – rak nie poczeka

Osobowość histrioniczna – teatralność, ekspresja i uwodzenie