Go to content

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to najważniejszy etap cyklu menstruacyjnego. Starają się „wyczuć” ją kobiety, które pragną być  matkami, jak również te, które za wszelką cenę chcą uniknąć nieplanowanego macierzyństwa. Zazwyczaj zakładamy, że do jajeczkowania dochodzi zawsze w połowie cyklu. Jednak bliższe prawdzie jest stwierdzenie, że przypada ona na 14. dzień przed wystąpieniem krwawienia.  

Termin owulacji, czyli dni płodnych zależy nie tylko od kobiecego organizmu, ale również uwarunkowań zewnętrznych. Stres, choroby, przyjmowane leki czy alkohol mogą mieć wpływ na przesunięcie terminu jej wystąpienia. Z tego powodu kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności kiedy występuje jajeczkowanie. Owulację mogą poprzedzać sygnały, które kobiety obserwujace swoje ciała potrafią bezbłędnie odczytać. Zazwyczaj jest to zmiana gęstości i wyglądu śluzu szyjkowego w pochwie, ale jajeczkowanie może dawać zupełnie inne objawy, niektóre rzeczywiście nietypowe i rzadko łączone z owulacją.

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

1. Bolesne stawy

Bolesne stawy  jeden z rzadszych objawów owulacji i dość zaskakujący, jednak naukowcy ustalili przyczynę problemu. Podczas dni płodnych uwalniany jest w organizmie hormon prostaglandin, który może wpływać na powstawanie stanu zapalnego w stawach i odczuwania dolegliwości bólowych.

2. Wyższa temperatura ciała

Zazwyczaj tego nie dostrzegamy tego, ale temperatura ciała zmienia się wraz ze zmianami cyklu miesięcznego. Organizm reaguje na te zmiany także poprzez nieznaczne podwyższenie temperatury w trakcie owulacji.

3. Większy pociąg seksualny

Podczas owulacji kobiety są niezwykle pociągające dla swoich partnerów. Taki objaw dni płodnych jest zjawiskiem szczególnie nasilonym, ponieważ duża ilość estrogenu sprawia, że uroda kobiety rozkwita. Skóra zazwyczaj wygląda lepiej, jest napięta, gładka, oczy błyszczące, co nie uchodzi uwadze mężczyzn.

4. Dyskomfort podczas siadania

Czas owulacji może negatywnie wpływać na komfort podczas siadania. Okazuje się, że w trakcie dni płodnych okolica szyjki macicy może być podrażniona, co przekłada się na odczuwanie bólu podczas siadania. Te z kobiet, które są bardziej wrażliwe na podwyższony poziom progesteronu szczególnie mogą odczuwać taki  dyskomfort.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/photosbyhope

1/1 10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

5. Bolesność piersi

Ten objaw jest dobrze znany i towarzyszy wielu kobietom, ale zazwyczaj dotyczy on czasu przed pojawieniem się miesiączki. Dni owulacji również mogą powodować bolesność piersi i wrażliwość sutków na dotyk, co wynika z wysokiego poziomu progesteronu właśnie w połowie cyklu.

6. Wahania nastroju

Większość z nas zna to pod nazwą PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Podobne objawy, czyli wahania nastroju od łez po radość, jest charakterystyczny dla owulacji.

7. Większa ochota na seks

No cóż, tutaj większej filozofii nie ma. Owulacja, czyli okres płodny w trakcie miesiąca sprawia, że naturalnie kobiety mają silniejsze libido. Większy popęd seksualny towarzyszy biologicznej możliwości poczęcia dziecka.

8. Kłucie w brzuchu

Aż 25% kobiet skarży się na dziwny ból w środku brzucha, który przypomina kłucie. To typowy dla owulacji ból, który może być również odczuwalny z lewej strony podbrzusza. Powoduje go pęknięcie pęcherzyka Graffa, co może trwać od kilku sekund nawet do kilku godzin.

9. Ból kręgosłupa

Ból w okolicy lędźwiowej bywa nie tylko objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale również owulacji. W jej trakcie mają miejsce skurcze, które objawiają się właśnie bólem promieniującym w tyle ciała.

10. Plamienie

Delikatne plamienie może być również objawem owulacji, związanym z podwyższonym poziomem estrogenów. Wtedy na bieliźnie pojawia się wydzielina z krwią, co może potrwać nawet 4 dni.  Jednak jeśli dotychczas plamienia nie pojawiały się w związku z owulacją, zawsze należy sprawdzić ich przyczynę u lekarza ginekologa.

źródło:  www.cosmopolitan.pl, www.medonet.pl