Zdrowie

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
23 kwietnia 2018
Fot. iStock/photosbyhope
Następny

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to najważniejszy etap cyklu menstruacyjnego. Starają się „wyczuć” ją kobiety, które pragną być  matkami, jak również te, które za wszelką cenę chcą uniknąć nieplanowanego macierzyństwa. Zazwyczaj zakładamy, że do jajeczkowania dochodzi zawsze w połowie cyklu. Jednak bliższe prawdzie jest stwierdzenie, że przypada ona na 14. dzień przed wystąpieniem krwawienia.  

Termin owulacji, czyli dni płodnych zależy nie tylko od kobiecego organizmu, ale również uwarunkowań zewnętrznych. Stres, choroby, przyjmowane leki czy alkohol mogą mieć wpływ na przesunięcie terminu jej wystąpienia. Z tego powodu kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności kiedy występuje jajeczkowanie. Owulację mogą poprzedzać sygnały, które kobiety obserwujace swoje ciała potrafią bezbłędnie odczytać. Zazwyczaj jest to zmiana gęstości i wyglądu śluzu szyjkowego w pochwie, ale jajeczkowanie może dawać zupełnie inne objawy, niektóre rzeczywiście nietypowe i rzadko łączone z owulacją.

10 objawów owulacji, które mogą cię zaskoczyć

1. Bolesne stawy

Bolesne stawy  jeden z rzadszych objawów owulacji i dość zaskakujący, jednak naukowcy ustalili przyczynę problemu. Podczas dni płodnych uwalniany jest w organizmie hormon prostaglandin, który może wpływać na powstawanie stanu zapalnego w stawach i odczuwania dolegliwości bólowych.

2. Wyższa temperatura ciała

Zazwyczaj tego nie dostrzegamy tego, ale temperatura ciała zmienia się wraz ze zmianami cyklu miesięcznego. Organizm reaguje na te zmiany także poprzez nieznaczne podwyższenie temperatury w trakcie owulacji.

3. Większy pociąg seksualny

Podczas owulacji kobiety są niezwykle pociągające dla swoich partnerów. Taki objaw dni płodnych jest zjawiskiem szczególnie nasilonym, ponieważ duża ilość estrogenu sprawia, że uroda kobiety rozkwita. Skóra zazwyczaj wygląda lepiej, jest napięta, gładka, oczy błyszczące, co nie uchodzi uwadze mężczyzn.

4. Dyskomfort podczas siadania

Czas owulacji może negatywnie wpływać na komfort podczas siadania. Okazuje się, że w trakcie dni płodnych okolica szyjki macicy może być podrażniona, co przekłada się na odczuwanie bólu podczas siadania. Te z kobiet, które są bardziej wrażliwe na podwyższony poziom progesteronu szczególnie mogą odczuwać taki  dyskomfort.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Jak reaguje twoje ciało, kiedy spotykasz się z niewłaściwym facetem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 kwietnia 2018
Fot. iStock/AntonioGuillem
 

Pomyłki w miłości zdarzają się chyba każdemu. Problem w tym, że bolą. A ból po złej miłości może ciągnąć się za nami niemiłosiernie i komplikować życie. Gdyby tak wiedzieć wczieśnie, że on nie jest dla ciebie… Jeśli jesteś odpowiednio uważna, potrafisz słuchać swojego ciała i rozumiesz sygnały, które ono ci wysyła. Skąd wiedzieć, że to niewłaściwy facet, zanim będzie za późno?

Mniej się uśmiechasz, kiedy jesteś sama

Jednym z objawów, że jesteś z niewłaściwą osobą, jest to, że nie uśmiechasz się, gdy myślisz o niej, kiedy jesteś sama. Możesz okłamywać innych ludzi odnośnie twojego szczęścia, ale jedyną osobą, której nie okłamiesz, jesteś ty sama. Być smutnym na myśl o ukochanym? Coś tu nie gra.

Tracisz poczucie wartości

Właściwa osoba u twoim boku sprawia, że dostrzegasz to, co w tobie najlepsze. Jeśli, odkąd jesteście razem, coraz bardziej w siebie wątpisz, to pewny znak, że to nie jest odpowiedni dla ciebie mężczyzna.

Jesteś fizycznie i emocjonalnie wyczerpana

Jeśli jesteś w zdrowej i korzystnej dla siebie relacji i nic ci nie dolega, powinnaś czuć być w pełni sił – i fizycznych i psychicznych. Dobra miłość, właściwa osoba dają nam energię i motywację.

Podskórnie czujesz, że robisz coś wbrew sobie

Dotyk, pocałunki, bliskość. Masz do niego żal, czujesz, że cię krzywdzi, ale kiedy się do ciebie zbliża, też chcesz być blisko. Tylko twoje ciało się buntuje, zamyka się na niego, cofa, próbuje cię ochronić.

Zaniedbujesz się

Rezygnacja z siebie, z tego kim jesteś, jaka jesteś, ze swojego rozwoju, dbania o swoje emocje, to bardzo zły sygnał. Jeśli zaniedbujesz siebie dla kogoś, wybierasz stale jego dobro i szczęście rezygnując ze swoich marzeń i pragnień, pora się rozstać. Ktoś, kto cię kocha nigdy ci na to nie pozwoli. Egoista będzie trwał przy tobie w milczeniu, biorąc dla siebie jak najwięcej. Twoje ciało da ci o tym znać – będziesz płakać bez powodu, miewać bóle głowy, nerwobóle.

Jeśli czujesz się niespokojna, smutna, masz wątpliwości – słuchaj swojego ciała. Ono wie, co dla ciebie dobre.


Na podstawie: providr.com

 


Zdrowie

Potraktuj miłość jak dietę. Być może to najlepszy sposób na stworzenie dobrego związku?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
23 kwietnia 2018
Fot. iStock / PeopleImages

Myśleliście kiedyś o tym, bym miłość potraktować tam samo jak dietę? Znamy te wszystkie zasady zdrowego odżywiania, wiemy, co jeść, jak karmić swoje ciało, kiedy chcemy zgubić zbędne kilogramy. I gdyby całą tę wiedzę przenieść na grunt miłości, być może to stałoby się kluczem do stworzenia dobrego związku?

Taką teorię wysnuła Joanna Coles, autorka książki „Love rules”. Opiera się ona na założeniu, że najlepszym sposobem na znalezienie miłości jest potraktowanie jak diety, czyli celowo, metodycznie, z chęcią ulepszenia, gdy coś nie działa. I tak jak wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia zaleca prowadzenie dzienniczka jedzenia, Coles radzi prowadzić dziennik miłosny, w którym rejestrowalibyśmy aktualne nawyki i zastanawialibyśmy się, czego tak naprawdę chcemy.

Porównanie jedzenia z miłością może wydawać się banalne, ale znalezienie podobieństwa między niezdrowym jedzeniem a tym, co Coles określa jako „śmieciową miłość” może być zaskakująco przekonujące.

Coles używa pączka jako „metafory byłego faceta – ciepłego, słodkiego, znajomego i obciążonego tłuszczami trans, które blokują tętnice i ostatecznie prowadzą do zablokowania serca”. Kiedy, pomimo niezdrowej dla ciebie relacji nadal chodzisz do łóżka ze swoim eks, bo bywa to łatwe i czasowo satysfakcjonujące, może jednak sabotować twoje szanse na znalezienie długoterminowej miłości.

Chodzi o to, co proste, przynajmniej w teorii: ustaw cel (niezależnie od tego, czy jest to długoterminową miłość lub coś innego) i wskaż przeszkody, które uniemożliwiają ci dotarcie do niego. Może te przeszkody są chrupiące i słone; może wysyłają SMS-y, co jakiś czas przypominając sobie o tobie, a tak naprawdę nie deklarując żadnych konkretów. Nie możesz się odciąć od takich relacji, dopóki ich wyraźnie nie zobaczysz.

Coles dzieli się również cennym, choć niekonwencjonalnym ćwiczeniem, które ma pomóc czytelnikom rozpoznać ich osobiste przeszkody. Pisze: „Zrób listę wszystkich osób w twoim życiu i oceń je pod względem energii. Czy jest w twoim życiu ktoś, kto blokuje twoje poszukiwania miłości?”. Autorka podaje, że może to być były partner, ale też przyjaciel, rodzic. Warto się temu przyjrzeć.

Według autorki książki, po nieudanym związku powinniśmy zrobić sobie przerwę, zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki. Im bardziej będziemy świadomi swoich nieproduktywnych nawyków i zmotywowani do ich zmiany, tym większe szanse, że szukając miłości wybierzemy mądrze partnera, z którym będziemy chcieli się związać.

źródło: Business Insider

 


Zobacz także

Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) - przyczyny, objawy, rokowania

Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) – przyczyny, objawy, rokowania. Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu, wzmacnia kości i mięśnie.

Niektóre witaminy są bardziej kobiece. Czyli, o co tak naprawdę chodzi z witaminą D3 i K2

Woda z kranu kontra butelki – ostateczne starcie. Czyli, to warto wiedzieć