Zdrowie

Dlaczego przed okresem puchniesz jak balon?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 kwietnia 2018
dlaczego przed okresem puchniesz jak balon
Fot. iStock / Annemarie Gorissen
 

Przed okresem zaczynamy puchnąć jak nadmuchana żaba, twarz staje się nalana, brzuch swoim wyglądem przypomina małą ciążę, a kostki u rąk i nóg już wcale nie prezentują się dobrze spod krótszych nogawek spodni. Znacie to?  Zaczynamy czuć się jak ołowiane słonie, do tego dochodzą często jeszcze inne objawy PMS-u. Słowem comiesięczna tragedia. I bynajmniej nie jest to problem tzw. pierwszego świata, bo dolegliwości występujące podczas cyklu miesiączkowego potrafią skutecznie zatruć życie.

Czy wiedziałyście, że przed okresem zatrzymanie wody w organizmie może nam przysporzyć dodatkowych kilogramów? I to całkiem nie mało, bo średnio, jak za pstryknięciem palców przybywa nam 2-3 kilogramów! Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego przed okresem puchniesz jak balon?

Przyczyną obrzęków w drugiej połowie cyklu miesiączkowego jest podwyższony poziom progesteronu we krwi. Jego działanie ma przygotować kobietę do ewentualnej ciąży – rozszerza naczynia krwionośne. Niestety ma to swoje działanie uboczne, naczynia stają się mniej szczelne, przez co przepuszczają do tkanek sporo płynów, które gromadzą się i nadymają nas na potęgę.

Poziom hormonu spada, gdy rozpoczyna się miesiączka, wtedy też zazwyczaj obrzęki stopniowo zaczynają się zmniejszać.

Niestety na taki mechanizm nie możemy nic poradzić, ale już ze skutkami jego działania – czyli obrzękami – możemy dzielnie walczyć na własną rękę.

„Spuszczamy powietrze”, czyli jak walczyć z obrzękami przed okresem

1. Staraj się nie przebywać za długo w pozycji siedzącej, jeśli musisz siedzieć, rób przerwy, przejdź się (choćby po pokoju).

2. Napij się kawy lub herbaty. Kofeina działa moczopędnie, pozwoli usunąć nadmiar wody z organizmu.

3. Jeśli obrzęki bardzo ci doskwierają, zapytaj w aptece o preparat, który pomoże usunąć nadmiar wody.

4. Unikaj soli! Ta sprzyja dodatkowo gromadzeniu płynów w organizmie.

5. Usiądź wieczorem z nogami „do góry”.

6. Pij więcej wody! Tak, odwodniony organizm będzie chciał ją zgromadzić na zapas i, o ironio, sytuacja się pogorszy.

7. Unikaj fast foodów i półproduktów zawierających glutaminian sodu – ten, przez zawartość sodu (halo, halo sól), znów pogłębi obrzęki.

8. Dużo się ruszaj. Wiemy, że trudno się zmusić, ale poczujesz ulgę.

Przeczytaj więcej o PMS: Fakty i mity o PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego dla o(d)pornych

PMS, czyli Premenstrual syndrome, a po polsku zespół napięcia przedmiesiączkowego to taki stan w cyklu miesiączkowym kobiety, kiedy mało co jest tak, jak być powinno. Towarzyszy mu cała masa fizycznych i emocjonalnych objawów, a jasnych, naukowych dowodów potwierdzających bezpośredni związek między nimi a zmianami w gospodarce hormonalnej ciągle brak (podejrzewa się, że PMS jest konsekwencją nadmiernej produkcji estrogenów przy niedoborze progestagenów.)
PMS „atakuje” nas z reguły 5 do 11 dni przed spodziewaną miesiączką. Niektóre z nas reagują irytacją, inne ospałością, jeszcze inne nadmierną wrażliwością. Objawy z reguły ustępują gdy zaczyna się miesiączka, lub dwa, trzy dni później… (czytaj dalej)


 

Na podstawie: kobieta.wp.plstyl.pl


Zdrowie

Co oznaczają słowa „będę cię kochał”, w zależności od znaku zodiaku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
Następny

„I będę cię kochać, dopóki…”. No właśnie. Wiecie, co oznacza takie wyznanie w ustach upartego Barana, a co, gdy wypowiada je romantycznie usposobiony Rak?  Sprawdźcie koniecznie, co oznaczają słowa miłości, zależnie od tego jaki znak zodiaku ma wasz partner 😉

Będę cię kochać…

Baran: … dopóki mnie nie zdradzisz!

Baran to znak Marsa, boga wojny. Nic więc dziwnego, że każdy dzień jego życia to jakaś walka o to czy tamto…  Są gotowi walczyć do końca i zdobywać do końca. Ale zdrada przekreśla wszystko.

Byk: … dopóki nie złamiesz mi serca

Byka bardzo łatwo zranić, ale trudno zniszczyć. Jest… byczy i dość stabilny, mimo niepohamowanych wybuchów emocji.  Wytrzyma wszystko, co życie rzuca mu pod rogi… A jego serce najłatwiej złamać niesprawiedliwą krytyką.

Bliźnięta : … dopóki nie spróbujesz mnie przechytrzyć

Bliźniak  jest mistrzem oszustwa, rządzonym przez Merkurego, planetę komunikacji, handlu i spraw intelektualnych. Kiedy zdadzą sobie sprawę, że próbujesz ich oszukać, być sprytniejszy, to będzie koniec waszej relacji.

Rak: … dopóki mnie nie porzucisz

Dobre, silne relacje stanowią dla Raka środek równowagi, punkt odniesienia w życiu.
Rak to znak zaborczy, dla którego bezpieczeństwo emocjonalne ma kluczowe znaczenie! Będzie cię kochać, dopóki nie pomyślisz, że nie jesteś godny jego miłości i zaufania i znikniesz.  Szansy na powrót nie będzie.

Lew: … dopóki nie zrobisz ze mnie głupka

Lwy są dość opiekuńcze i kochają być doceniane w każdym rodzaju związku. Nigdy ich nie obrażaj, szczególnie w kwestiach wrażliwych i niepewnych. Lwy chcą poznać twoje mocne i słabe strony, nie lubią uczucia, że ktoś wystrychnął ich na dudka. Mają swoją godność i nie będą się kompromitować, a poza tym chcą cię kochać za to, kim naprawdę jesteś, a nie kogo udajesz.

Panna: … dopóki nie zaczniesz kłamać

Panny są dziećmi Merkurego i są uważane za mistrzów krytyki i prawdy. Są w pełni świadome tego, co dzieje się wokół nich przez cały czas i są świetnymi obserwatorami. Stracisz je na zawsze w momencie, gdy zdadzą sobie sprawę, że je okłamujesz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Niech mowa nienawiści nie będzie naszym chlebem powszednim. Bardzo ważny przekaz! Obejrzyjcie koniecznie #NaszChlebPowszedni

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 kwietnia 2018
Fot. Screen /You Tube

„W naszej piekarni pewnego dnia chleb upiekły osoby najbardziej narażone w Polsce na wykluczenie i mowę nienawiści. Chleb, który upiekli, kupowali klienci. Następnie zostali oni zaproszeni na zaplecze, aby poznać piekarzy. Jak zareagowali?”. Tak zapraszają  twórcy filmu #NaszChlebPowszedni CHLEBEM I SOLĄ oraz Otwarta Rzeczpospolita. Chleb pieką uchodźcy gej, Żyd, muzułmanin…

Niby nic takiego. Zwykła piekarnia, zwykły codzienny chleb, a jednak tym razem inaczej. Tym razem chleb wyrabiają i dbają o to, by był jak najsmaczniejsi ci, którzy w Polsce w ostatnim czasie nie czują się dobrze. Jest w nich niepokój, strach przed nienawiścią, agresją, rasizmem. A oni pieką dla nas chleb pytając, czy smakuje inaczej, gdyby przygotował go Polak.

Wzruszyłam się. Bardzo. Bo takich głosów jak ten jest zdecydowanie za mało. Słyszymy, jak Polacy  obrażają, wyzywają, krzyczą podczas marszów, wysyłają obraźliwe maile, czytamy napastliwe komentarze pod wieloma wpisami na mediach społecznościowych. Tymczasem głos zabierają ci, w których nienawiść uderza. Mówią, że gdyby mogli jeszcze raz wybrać, przyjechaliby do Polski… Obejrzyjcie koniecznie. Zatrzymajcie się przy tym filmie… W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami… niedoskonali.

Podajcie dalej. Proszę, pokażmy, że nie zgadzamy się na mowę nienawiści. Niech nie ona będzie naszym chlebem powszednim.

 


Zobacz także

4 wstydliwe, kobiece dolegliwości, o których boimy się mówić głośno

Dbasz o figurę? Uważaj na 7 tuczących dodatków do sałatek i zastosuj ich zdrowe zamienniki

7 sprawdzonych sposobów na ból gardła. Warto po nie sięgnąć, by skrócić cierpienia