Seks Zdrowie

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov
 

Nie zawsze mamy taką samą ochotę na seks. Wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, a większość z nas fizyczne zbliżenie ściśle łączy z uczuciem, jakim darzymy partnera. Niezwykle ważną funkcję pełni w tej materii dzień cyklu miesięcznego oraz hormony. Te substancje są niezbędne m.in. dla odczuwania pociągu seksualnego oraz wpływają na to, że ktoś się nam fizycznie podoba.

Hormony są wydzielane przez gruczoły dokrewne, skąd przedostają się do krwi i dalej wraz z nią do odpowiednich narządów. Wszelkie zaburzenia w pracy układu hormonalnego mogą skutkować wieloma konsekwencjami, w tym pogorszeniem kondycji skóry i włosów czy spadkiem libido. I zazwyczaj to ostatnie wpływa negatywnie na relacje w związku.

Dzięki działaniu hormonów mamy taki, a nie inny temperament i potrzeby seksualne. Warto wiedzieć, które z nich wpływają na nasze  życie seksualne.

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Estrogeny

Estrogeny, czyli hormony kojarzone przede wszystkim z kobiecym ciałem, wytwarzane są w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Mają ogromny wpływ na kobiece ciało, psychikę i również na poziom libido oraz seksualne reakcje.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon produkowany w przysadce mózgowej, który odpowiada za obniżenie popędu płciowego oraz hamuje owulację, utrudniając zajście w ciążę. Najwięcej prolaktyny wytwarza organizm kobiety tuż po porodzie.

Testosteron

Testosteron kojarzony jest głównie z męskimi organizmami, produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Tymczasem kobiety, które mają wyższy poziom testosteronu, szczycą się większym apatytem na seks oraz bardzo intensywnymi doznaniami podczas orgazmu. Testosteron wpływa na zachowanie doskonałej formy fizycznej oraz seksualnej.

Progesteron

Progesteron powstaje w jajnikach oraz w przypadku ciąży także w łożysku.  Progesteron jest niezbędny do owulacji i zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu. Po owulacji jego poziom spada, a wraz z nim zmniejsza się ochota na seks.

Endorfiny

Powszechnie znane „hormony szczęścia” wytwarzane są w mózgu. Gwarantują dobre samopoczucie, łagodzą stres, wytwarzają się podczas stanu zakochania, a podczas seksu wpływają na odczuwanie wielkiej przyjemności. Niski poziom endorfin powoduje zmniejszenie ochoty na seks.

Dopamina

Podobnie jak endorfiny, dopamina wytwarzana jest w mózgu i również doskonale wpływa na samopoczucie. Reguluje pracę układu nerwowego i stymuluje pożądanie. Podczas zbliżenia jej obecność powoduje odczuwanie euforycznej przyjemności.

Hormony tarczycy

Niski poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę w wyniku jej niedoczynności wpływa na spadek popędu seksualnego. Kobiety cierpią z tego powodu 5 razy częściej niż mężczyźni. Jeśli do niższego libido dochodzi również przyrost masy ciała, pogorszenie kondycji skory i włosów, osłabienie i odczuwanie przewlekłego zmęczenia, warto zgłosić się do endokrynologa po poradę.

źródło: obcasy.pl 


Seks Zdrowie

Zapalenie pęcherza. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne metody

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Carlo107
 

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna i u wielu kobiet często nawracająca przypadłość. Wiąże się ona z dyskomfortem i bólem, więc nic dziwnego, że chcemy się tego jak najszybciej pozbyć, a najlepiej nie chorować wcale. Zapalenie pęcherza może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje niż wyłącznie ból.

Problemy z pęcherzem powodują chorobotwórcze drobnoustroje, które nadmiernie namnażają się w układzie moczowym. Najczęstszymi winowajcami są bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), które funkcjonują w normalnych warunkach w jelicie grubym. Kiedy E. coli przedostaje się z odbytu do ujścia cewki moczowej, przenika do pęcherza, gdzie powoduje stan zapalny. Istnieje ryzyko przeniesienia infekcji wyżej, do nerek, co może skutkować rozwinięciem się odmiedniczkowego zapalenia nerek. Kobiety znacznie częściej niż panowie cierpią z powodu tej przypadłości, co wynika z budowy ciała i większego ryzyka przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej.

Objawy zapalenia pęcherza

Niełatwo jest przeoczyć objawy zapalenia pęcherza. Przede wszystkim problem charakteryzuje ostry ból w dole brzucha, zlokalizowany za kością łonową. Do tego dochodzi dyskomfort podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia oraz niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory na zapalenie pęcherza odczuwa częstą konieczność korzystania z toalety. Jeśli stan zapalny się zaostrza, w moczu może pojawić się czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co jest oznaką obecności krwi.

Mimo że zapalenie pęcherza wydaje się błahym problemem, bólu i powikłań oszczędzi zarówno profilaktyka, jak i wcześnie wdrożone leczenie. Na samym początku kłopotów warto zastosować domowe sposoby, które często przynoszą ulgę.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

1. Żurawina

Sok z żurawiny jest niezwykle pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza, co potwierdziły badania. Codzienne picie soku hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Podobnie działa zjadanie samej żurawiny oraz sięganie po tabletki zawierające wyciąg z tych owoców.

2. Picie dużej ilości płynów

Wspomniany sok z żurawiny, herbatki  ziołowe (szczególnie napar z pokrzywy) czy sama woda rozrzedzają mocz i zwiększają częstość wizyt w toalecie. W ten sposób można przyspieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

3. Zachowanie odpowiedniej higieny

Stosowanie płynu do higieny intymnej i dbanie o czystość okolic intymnych ma duże znaczenie zarówno dla zapobiegania choroby, jak i skrócenia czasu jej trwania. Co istotne, zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Należy zwrócić uwagę na częstą zmianę ręczników i pościeli, o bieliźnie nie wspominając. Częste pranie w wysokich temperaturach usunie chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście na co dzień też nie warto przesadzać z nadmiarem higieny, bo to również szkodzi zdrowiu.

4. Ciepłe okłady

Ciepłe okłady, np. przy użyciu ogrzanego termoforu, łagodzą dolegliwości bólowe, oraz rozluźniają mięśnie. To przekłada się na bardziej komfortowe oddawanie moczu w toalecie. Ciepła bielizna również jest wskazana — wyziębienie może nasilać rozwój infekcji.

5. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C

Witamina C zakwasza mocz, co utrudnia rozwój chorobotwórczym bakteriom. Warto wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, takich jak: czarna porzeczka, kiwi, truskawki, cytrusy, maliny, jabłka, czerwona porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły,  brukselka i wiele innych.

6. Rumiankowa nasiadówka

Nasiadówki są sposobem stosowanym od bardzo dawna i nadal cieszą się powodzeniem. Aby skorzystać z tej metody, łyżkę rumianku należy zaparzyć w szklance wody, a następnie napar przelać do miski z ciepłą wodą. Należy w niej usiąść i odczekać 10 minut. Rumianek zadziała bakteriobójczo, a ciepła woda złagodzi ból i rozluźni mięśnie.

Jeśli objawy nie ustępują, a szczególnie gdy zaostrzają się, nie ma na co czekać, należy udać się do lekarza. Większość przypadków zapalenia pęcherza powodują bakterie, więc dobrze dobrany antybiotyk pozwoli na skuteczne rozprawienie się z problemem.

źródło: www.mp.pl, www.medonet.pl 


Seks Zdrowie

7 rzeczy, które łamią silną kobietę od środka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/spukkato

Może się wydawać, że silnej kobiety nic nie jest w stanie złamać. Zdeterminowana i świadoma swoich możliwości, idzie z podniesioną głową przez życie. Radzi sobie z przeciwnościami losu i wydaje się, że jest po prostu nie do zdarcia. Silna kobieta dźwiga na swoich barkach nie tylko własne życie, ale bardzo często bierze też część odpowiedzialności za swoich bliskich. Troszczy się o nich, robi  wszystko, by było im się jak najlepiej.

Miłość i troskę widać w jej czynach każdego dnia, niestety tej szczególnej troski i miłości bardzo często sobie odmawia. Kobieta-opoka, choć tego po sobie nie pokazuje, doświadcza pewnych rzeczy, które sprawiają, że kruszy się ona od wewnątrz. Nie ma ludzi niezniszczalnych, o czym nawet ona powinna pamiętać.

7 rzeczy, które łamią silną kobietę od środka

1. Bierze wszystko na swoje barki

Silna kobieta koncentruje się na pomocy bliskim, zapominając o sobie. Uważa, że jest naprawdę niezastąpiona i gdyby mogła, sklonowałaby się, by być wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Jednak taki ciężar, nawet dla silnej kobiety jest zbyt wielki. I, mimo że nie daje tego po sobie poznać, z czasem ma tego dość. Niestety za cenę swojego samopoczucia nadal dźwiga wszystko sama.

2. Tłamsi swoje emocje

Silna kobieta, chcąc być wsparciem dla innych, nie okazuje własnej słabości. Mimo że jest tylko człowiekiem, a jej obawy, ból czy wątpliwości łamią jej pewność siebie, na zewnątrz przybiera maskę oazy spokoju. Wszystko wydaje się bez zmian, ale silna kobieta jedynie zamyka w sobie negatywne emocje, by nie dzielić się nimi ze światem.

3. Niesie uśmiech

Silna kobieta daje innym dobrą energię, swoim uśmiechem rozświetla ich codzienność. Jednak takie ciągłe emocjonalne doładowanie otoczenia kosztuje ją wiele energii. Niestety bywa, że sama dla siebie już tego uśmiechu zbyt wiele nie zostawia, a bliscy nie zauważają jej wyczerpania.

4. Chce zbawić świat

Silna kobieta jest gotowa nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Zawsze pod telefonem, chętna nie tylko do rozmów przez łącze, ale także do natychmiastowej podróży tam, gdzie ktoś bliski jej potrzebuje. Potrafi słuchać godzinami, doradzić, gdy jest taka potrzeba.  Widzi potrzeby innych, ale sama nie daje znać o tym, że może mieć własne problemy. I zbyt często zostaje z nimi sama.

5. Jest strażniczką

Silna kobieta strzeże bliskie osoby, troszczy się nie tylko o różne tajemnice, prywatne sprawy, które zostały jej powierzone w rozmowie w cztery oczy. Przestrzega przed złymi decyzjami, chroni przed konsekwencjami błędów. Będąc swoistą studnią dla zwierzeń, bierze  ich emocjonalny ciężar wyłącznie na siebie.

6. Jest niezależna

Silna kobieta genialnie zarządza swoją codziennością. Znajduje czas na pracę, dom i hobby, oraz dla bliskich. Niestety ta jej niezależność sprawia, że mało kto dostrzega jej potrzeby w zakresie takiej zwykłej pomocy. A nawet gdy ktoś zaproponuje tę pomoc ona i tak uważa, że powinna poradzić sobie sama.

7. Zbyt wiele wybacza

Silna kobieta wie, że nie ma ideałów i że każdy ma prawo do popełniania błędów. Rozumie siłę wybaczenia, odłożenia na bok żalu, ale skłonność do wybaczania innym błędów sprawia, że czasem nagina granice własnej cierpliwości. Robi tak nawet wtedy, gdy druga osoba wcale na to nie zasługuje, zawodząc po raz kolejny.

Silne kobiety są niezwykłymi postaciami, ale zdecydowanie zbyt często zapominają o sobie. Wtedy takie rzeczy zostawiają ślad na ich duszach. To trudne być przede wszystkim dla innych, zapominając o sobie. Warto więc odpuścić ciągłe starania i pozwolić sobie na odłożenie bez wyrzutów sumienia swojej siły na później.

źródło: themindsjournal.com


Zobacz także

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Dieta oczyszczająca – jak wesprzeć jelita, wątrobę i nerki naturalnymi sposobami?

Jak uzyskać w łóżku dokładnie to, czego się pragnie?

Kobiecość, pewność siebie, zgrabna figura i bliskość w związku - jak je zdobyć? Zatańcz

Kobiecość, pewność siebie, zgrabna figura i bliskość w związku – jak je zdobyć? Zatańcz