Zdrowie

Kolor miesiączki – co oznacza? Sprawdź, czy jest powód do niepokoju

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 marca 2018
Fot. iStock/Anetlanda
 

Kolor miesiączki podczas menstruacji może przybierać różny kolor – od jasnoczerwonego, przez lekko brązowy, aż po bardzo intensywny. Kolor krwi miesiączkowej wiele mówi o stanie twojego zdrowia. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, zdecydowanie powinnaś udać się do lekarza, by rozwiać wątpliwości i zaradzić ewentualnej infekcji. Sprawdź, co oznacza dane zabarwienie i co powinno wzbudzić twoją czujność i skłonić do wizyty u ginekologa.

Kolor miesiączki – sprawdź co oznacza 

Endometrium w trakcie cyklu menstruacyjnego dobudowuje warstwy, tak by umożliwić ewentualne zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się, co powoduje krwawienie z pochwy. Na intensywność miesiączki i kolor krwi może mieć wpływ wiele czynników np. choroby, przyjmowane leki, poziom hormonów. Istotną rolę odgrywa również ilość przyjmowanych płynów.

Kolor różowy

Różowoczerwona krew może oznaczać niski poziom estrogenu. Jeśli jesteś zapaloną biegaczką lub czynnie uprawiasz jakiś inny sport, to może być powodem takiego właśnie zabarwienia twojej krwi. Udowodniono, że wysiłek fizyczny, a szczególnie bieganie, może spowodować spadek poziomu estrogenu. I jest to zdecydowanie coś, na co należy zwrócić uwagę, ponieważ niektóre badania wykazały związek między niskim poziomem estrogenu a osteoporozą w późniejszym okresie życia.

Kolor jasnopomarańczowy

Choć zaskakujący, nie jest powodem do niepokoju. Krew menstruacyjna miesza się ze śluzem szyjki macicy, a tym samym może się zdarzyć, że wydzielina z pochwy przyjmuje pomarańczowy odcień. Jeśli w terminie, lub kilka dni przed terminem planowanej miesiączki, pojawi się delikatne, pomarańczowe plamienie, być może właśnie doszło do implantacji zarodka. To nie miesiączka, a oznaka wczesnej ciąży.

Kolor wodnisty

Barwa wodnista, nijaka lub jasnoróżowa, może oznaczać niedobór witamin i składników mineralnych. Koniecznie sprawdź, czy nie masz anemii, zwłaszcza jeśli miesiączka staje się coraz mniej obfita. W skrajnych przypadkach taki kolor sygnalizuje nowotwór jajnika. Ale nie denerwuj się na zapas. Być może pijesz bardzo dużo płynów. Im im więcej wody w organizmie, tym rzadsza krew.

Kolor ciemnobrązowy

Ciemnobrązowy lub ciemnoczerwony kolor krwi menstruacyjnej może oznaczać, że kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Krew zdążyła się utlenić, stąd zmiana barwy. Nie jest to niepokojący objaw.

Kolor ciemnoczerwony, ze skrzepami

​​Możesz mieć niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenu. Jeśli jednak skrzepy są duże i jest ich wiele, może masz problem z krzepliwością krwi i zaburzenia  równowagi hormonalnej . Przyczyną mogą być także mięśniaki macicy. Udaj się do lekarza by to sprawdzić.

Zobacz również: Obfita miesiączka – jak ułatwić sobie życie domowymi sposobami?

Mieszanina barw szarej i czerwonej

Jeśli nie jesteś w ciąży (tak, okres w ciąży jest możliwy), to może być objaw infekcji intymnej, być może choroby przenoszonej drogą płciową. Może jej towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Kolor czerwonej żurawiny

Takie zabarwienie jest uznawane za objaw zdrowia. Wszystko jest w porządku, nie ma powodu do niepokoju, ale pamiętaj o regularnych kontrolach u ginekologa.

Kolor krwi może się zmieniać w trakcie cyklu, co jest zupełnie normalne i nie wymaga interwencji lekarza.

Zobacz również: Krwawienia między miesiączkami. Co je powoduje i kiedy koniecznie trzeba omówić problem z ginekologiem?


Na podstawie: prevention.com

 


Zdrowie

Kiepski start nie oznacza kiepskiego życia. Jest coś, co pomoże ci wyjść z najgorszego bagna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 marca 2018
Fot.iStock/JANIFEST
 

Jak złe musi być twoje dzieciństwo , żebyś jako dorosły człowiek zmarnował wszystkie życiowe szanse na normalność lub sukces? Psychologowie wyróżniają 10 typowych czynników ryzyka, takich jak rozwód rodziców, alkohol lub narkotyki w rodzinie nadużywanie pozycji dominującej przez rodziców lub opiekunów , bycie ofiarą molestowania seksualnego, przemoc w domu i choroba psychiczna w najbliższej rodzinie. Naukowcy uważają, że przy czterech lub więcej czynnikach twoje szanse na szczęśliwe życie zaczynają spadać. Ale tak nie musi być. Są to tylko liczby, statystyki, rachunki prawdopodobieństwa, które układają się „przeciwko” tobie.

Jest jeden wspólny mianownik, który może „uratować” nas z najtrudniejszej sytuacji, a najprościej i najbardziej banalnie można nazwać go… miłością. Nie chodzi oczywiście o księcia lub księżniczkę z bajki, którzy wyciągną nas z życiowego bagna, podarują milion dolarów i załatwią nam świetną, wspaniale płatną pracę. Chodzi o relacje z ludźmi, których na swojej drodze spotykamy o ich reakcje na nas, o chęć wyciągnięcia do nas ręki i otwarcia się na nas. Skoro nie dostaliśmy w dzieciństwie „narzędzi” do tego, by dobrze żyć, musimy teraz zdobywać je sobie sami i uczyć się jak się nimi posługiwać, obserwując bliskich nam ludzi.

Życzliwość to również miłość. Ona pomaga przezwyciężyć nieszczęście, niesprawiedliwość, złe traktowanie, upokarzające zachowania, których ofiarami padliśmy i przypadkowe zło, z którym ma do czynienia większość z nas podczas dorastania – niektórzy może bardziej niż inni.

Poza miłością, psychologowie wymieniają jeszcze kilka innych, ważnych do osiągnięcia życiowego sukcesu elementów, z których większość jest dość oczywista: trzymaj się blisko przyjaciół, skup się na nauce, przebaczaj, weź psa lub kota, pamiętaj o bliskich zmarłych, patrz w niebo i nie zapominaj o marzeniach, traktuj innych ludzi dobrze, ale podchodź do nich ostrożnie.

A przede wszystkim, nigdy nie zapominaj o tym, że to jak przeżyjesz swoje życie zależy głównie od ciebie, twoich wyborów, twoich decyzji.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Zdrowie

Przygotuj się do wiosny. 10 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w twojej szafie

Redakcja
Redakcja
13 marca 2018
Następny

Wiosna tuż za rogiem, a my z niepokojem spoglądamy na naszą szafę. Bo co właściwie założyć, żeby nie czuć się jak opatulony polarny niedźwiedź, dać sygnał wiośnie, że już na nią czekamy, ale też nie marznąć w nadal jeszcze chłodniejsze dni. 

My, kobiety, jesteśmy mistrzyniami gromadzenia ubrań. Często w ramach poprawy humoru kupujemy kolejne sukienki, bluzki, spodnie, które później wysypują się nam z szaf, a my i tak… nie mamy co na siebie założyć. Od jakiegoś czasu mówi się o minimalizmie także w kontekście ubrań. Warto mieć w swojej garderobie kilka uniwersalnych rzeczy, w których będziemy wyglądać świetnie bez względu na okazję.

Nim wiosna w pełni rozkwitnie i uraczy nas wysokimi temperaturami, warto zrobić sobie check listę rzeczy, których w naszej szafie tego przedwiośnia nie powinno zabraknąć.

Otwarte botki

Nie jest jeszcze na tyle ciepło, bo odsłonić całkowicie stopy, ale nie tak bardzo zimo, by nie zdecydować się na otwarte botki. Odrzucamy ciężkie zimowe buty i zastępuje je lżejszymi, które czekają na powiew wiosennego powietrza.

T-shirt

Takiej bazy w naszej szafie nie powinni zabraknąć. T-shirt – biały, szary, kremowy – w neutralnych kolorach powinien na stałe gościć w naszej szafie. Pozwala założyć na siebie kilka warstw. Wystarczy koszulka, na to marynarka, kardigan, luźna koszula i zestaw gotowy. A jakby się nagle zrobiło ciepło, zawsze możesz zostać w samym T-shircie.

Sweter z długimi rękawami

O tej porze roku taki sweter nadal pozostaje niezbędny, zwłaszcza, w chłodniejsze dni, kiedy zima nie chce dać jeszcze o sobie zapomnieć.

Sukienka midi

Najlepiej obcisła, ze strechu. To jedna z najlepszych inwestycji. Możesz do niej założyć ciepły sweter – wtedy wygląda jak spódnica, a nawet krótką kurtkę. Wieczorem wystarczy zaprezentować sukienkę w całej okazałości i efekt wow gotowy.

Dżinsy

Ale w tym sezonie 7/8 z szerszymi nogawkami, już nie rurki, te odchodzą (pewnie na chwilę) do lamusa. Dżinsy są uniwersalne, można założyć do nic T-shirt czy koszulę – w zależności od okazji, wyglądać schludnie i elegancko.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową

9 objawów niepokoju, które odbijają się na twoim ciele

Zawijasz wszystko w folię aluminiową? Teraz przestaniesz