Zdrowie

Czereśnie – nawadniają organizm i dostarczają ważne dla zdrowia składniki. Warto skorzystać z sezonu na te smaczne owoce

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 czerwca 2021
Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia
Fot. iStock
 

Czereśnie to owoce, które bezapelacyjnie kojarzą się z latem. Słodkie i soczyste, mają wielu amatorów, którzy przyznają, że rzadko kiedy kończy się na zjedzeniu niewielkiej porcji czereśni. Te smaczne owoce bardzo dobrze nawadniają organizm, dostarczają również ważne dla zdrowia składniki. Warto wiedzieć, co dobrego kryją w sobie czereśnie i dlaczego warto po nie sięgać w sezonie.

Swojskie czereśnie dostępne są w sprzedaży od czerwca do końca lipca (późne odmiany). Ten niedługi czas musi wystarczyć, by nasycić się nimi.

Czereśnie — wartości odżywcze, witaminy 

Te pyszne owoce są znakomitym źródłem wody (ok. 80% masy czereśni), której szczególnie dużo ucieka z organizmu podczas upałów. Dostarczają także białko (1.06 g/100 g), tłuszcz (0.20 g/100 g), węglowodany (16.01 g). Ponadto stanowią źródło witamin: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P, oraz składników mineralnych, takich jak: sód, potas  wapń, fosfor oraz żelazo. Nie brakuje w nich błonnika (2.1 g/ 100 g) oraz antyoksydantów, które neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm.

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia

Fot. iStock

Czereśnie — kalorie (kcal), indeks glikemiczny

Jako że czereśnie są słodkimi owocami, zawierają więcej cukru, a co za tym idzie i kalorii, w porównaniu do np. wiśni. Czereśnie w 100 g dostarczają 63 kcal. Nie jest to wysoka liczba, ale na diecie nie należy się nimi bez limitu zajadać, ponieważ nadmiar cukrów prostych prowadzi do przybierania na masie. Rozsądne ilości nie zaszkodzą. Pamiętajmy, że tyjemy nie od samego faktu sięgnięcia po dany produkt, ale jedzenie go bez umiaru.

Czereśnie mają indeks glikemiczny równy 22, więc zjedzenie ich nie powoduje gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Wszystkie pokarmy o niskim IG (poniżej 40) są polecane w diecie dla osób chorych na cukrzycę, insulinooporność lub hipoglikemię. Na pewno warto je jeść na surowo i w ramach letniego, zdrowego deseru włączyć do jadłospisu, jako alternatywę dla słodkiej przekąski.

Czereśnie — właściwości dla zdrowia

Obniżają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych

Antyoksydanty to substancje, które chronią organizm przed skutkiem nadmiaru wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają komórki i powodują rozwinięcie się  stanu zapalnego. Czereśnie szczególnie obfitują we flawonole i antocyjany, które nadają im ciemny kolor. Im więcej antyoksydantów, tym lepszy wpływ na zdrowie. Antocyjany zmniejszają stan zapalny oraz jego marker, czyli białko CRP. Są szczególnie ważne w diecie chroniącej przed chorobami nowotworowymi, cukrzycą i miażdżycą.

Czereśnie obniżają ciśnienie krwi 

Te owoce obfitują w potas, który wpływa na obniżenie wartości ciśnienia, i jednocześnie zawierają niewielkie ilości szkodliwego w nadmiarze sodu. Warto zatem włączyć je do diety w profilaktyce nadciśnienia i ochrony układu sercowo-naczyniowego.

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia

Fot. iStock 

Usuwają zaparcia

Czereśnie bogate są w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Wspomaga on funkcjonowanie dobrych bakterii probiotycznych, poprawia pracę jelit i wyróżnianie, zapobiega zaparciom. Ponadto wpływa na obniżenie cholesterolu, zapobiega wahaniom stężenia glukozy we krwi, pozwala na odczuwanie szybszego i dłużej trwającego uczucia sytości.

Czereśnie łagodzą bóle stawów

Czereśnie polecane są w diecie łagodzącej przebieg dny moczanowej. Badania pokazują, że regularne spożywanie czereśni przez osoby chore  wpływa na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego, oraz redukcję stanu zapalnego i złagodzenie bólu stawów. Kwas moczowy produkowany nadmiernie, lub niewłaściwie wydalany z organizmu, odkłada się w postaci kryształków w stawach, powodując problemy.

Ułatwiają dobry sen

Czereśnie, tak  jak i wiśnie, dostarczają do organizmu melatoninę. Jest to hormon normalizujący cykl dobowy i umożliwiający zdrowy sen. Regularne sięganie po te owoce ułatwi proces zasypiania i sprawi, że sen będzie dłuższy i regenerujący dla organizmu.

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia

Fot. iStock

Czereśnie — cena

Te pyszne owoce nie należą do najtańszych – kilogram może kosztować kilkanaście (lub więcej) złotych, w zależności od odmiany. Wynika to z faktu, że sezon na nie trwa krótko, a same owoce są wrażliwe na choroby, szkodniki i przymrozki. To sprawia, że zbiory bywają mniej lub bardziej udane, a ich cena różna, uzależniona od danej sytuacji.

Wybierając czereśnie trzeba zwrócić wagę, by owoce były duże, błyszczące, jędrne. Nie mogą mieć żadnych oznak zepsucia, ani tym bardziej pleśni, która wytwarza niebezpieczne dla zdrowia aflatoksyny. Możemy umyć i zjeść od razu, dodać do deseru lub przechowywać przez kilka dni w lodówce.

Alergia na czereśnie

Mimo iż owoce czereśni są bardzo zdrowe, nie każdy może się nimi bezkarnie zajadać. Uważać na nie powinny osoby uczulone na pyłki brzozy, ponieważ alergia krzyżowa może sprawić, że  zareagują alergicznie także na czereśnie. Co prawda taka zależność występuje rzadko, ale zdarzają się jej przypadki Alergia na czereśnie najczęściej manifestuje się obrzękami w obrębie jamy ustnej, nieżytem nosa, pokrzywką, a nawet przejściową dusznością.


źródło:  dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Zdrowie

Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja
Redakcja
24 czerwca 2021
 

Endometrioza jest chorobą, z którą zmaga się średnio co dziesiąta kobieta. U pacjentek leczonych na endometriozę znacznie częściej pojawiają się problemy z płodnością. Jakie są przyczyny choroby? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój? Jakie stosuje się metody leczenia? Sprawdź poniżej.

Endometrioza – przyczyny

Przyczyny powstawania endometriozy nie zostały do tej pory dostatecznie zbadane. Istnieje kilka teorii, natomiast żadna nie jest wystarczająco sprawdzona. Zgodnie z jedną z nich, choroba spowodowana jest poprzez przemieszczanie się komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową do jamy brzusznej. Następnie komórki te ulegają przemianom pod wpływem hormonów. Inna teoria wskazuje, że choroba spowodowana jest czynnikami genetycznymi oraz ma związek z zaburzeniami immunologicznymi i hormonalnymi.

Endometrioza – objawy

Wśród objawów, które wywołuje endometrioza, najczęściej wskazuje się na silny ból. Może on pojawiać się w różnych lokalizacjach, najczęściej przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania. Ból ten opisywany jest najczęściej jako rwący, przeszywający, promieniujący, obezwładniający i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Co więcej, ból może towarzyszyć najprostszym czynnościom fizjologicznym, takich jak oddawanie moczu lub stolca. Pacjentki chore na endometriozę często skarżą się także na ból w czasie współżycia. U części pacjentek może występować także tyłozgięcie macicy. W przypadku zaawansowanej choroby, mogą pojawić się także objawy takie jak krwisty mocz, krew w stolcu czy krwioplucie w trakcie miesiączki.

Endometrioza – leczenie

Endometriozy nie da się skutecznie wyleczyć. Raz rozpoznana będzie towarzyszyć pacjentce przez całe życie, przy czym rozpoznanie to najczęściej jest opóźnione (nawet o 8-10 lat). Z tego względu leczenie będzie zależało głównie od stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku musi zostać ono indywidualnie dopasowane do pacjentki, biorąc pod uwagę czynniki takie jak chociażby jej plany prokreacyjne.

W celu leczenia endometriozy najczęściej wykorzystuje się leczenie farmakologiczne i operacyjne. Pomocniczo można posiłkować się także leczeniem dietetycznym, fizjoterapeutycznym oraz psychologicznym.

Jeżeli lekarz prowadzący zadecyduje, że konieczne jest przeprowadzenie operacji, to jej zakres powinien być dokładnie zaplanowany. Uwzględnić należy czynniki takie jak stopień zaawansowania choroby oraz przygotowanie pacjentki. W przypadku pacjentki nieleczonej hormonalnie, najlepszym czasem na przeprowadzenie operacji będzie pierwsza połowa cyklu.

Do operacji należy także odpowiednio przygotować zespół operacyjny oraz sprzęt. Lekarze podejmujący się wykonania zabiegu powinni bowiem posiadać doświadczenie w leczeniu tego typu dolegliwości.

Najczęściej wybieraną metodą leczenia operacyjnego jest laparoskopia. Do jej największych zalet należy niezwykła precyzyjność, dzięki której możliwe jest dokładne zlokalizowanie, a następnie usunięcie nawet najmniejszych zmian, przy jednoczesnym nieuszkodzeniu unerwienia.

Operacyjne leczenie endometriozy ma służyć uwolnieniu zrostów, przywróceniu anatomicznych warunków oraz wycięciu guzów endometrialnych. To w konsekwencji powoduje, że poprawia się płodność kobiety, a odczuwane dotąd dolegliwości bólowe znikają lub zostają znacznie ograniczone.

Jeżeli jednak lekarz zdiagnozował u Ciebie endometriozę, to nie musisz od razu martwić się, że konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Najczęściej w pierwszej kolejności stosuje się bowiem inne, mniej drastyczne metody, takie jak chociażby leczenie farmakologiczne. Jeżeli natomiast lekarz podejrzewa, że przyczyną niepłodności jest endometrioza, to w pierwszej kolejności powinien wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny, przez które kobieta nie może zajść w ciążę. Więcej informacji na temat leczenia endometriozy, a także leczenia niepłodności możesz znaleźć na stronie dzidziusiowo.pl

Materiał partnera


Zdrowie

 „Kocham cię, córeczko” mówiłem. Teściowa przerywała: nie wierz w to, twój tata jest zły

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
23 czerwca 2021

„Usypiam córkę dziewczyny i pęka mi serce, że nie usypiam swojego dziecka. Nienawidzę byłej żony”.

1.

Lubię ją. Córkę mojej dziewczyny. Ma cztery lata i dołeczki w brodzie. Jest czuła i radosna. Traktuje mnie jak tatę. I choć jest mi bardzo bliska, nie potrafię zapomnieć o swojej córce, sześciolatce. Dlaczego nie mogę czytać bajki obu? Obu kłaść do snu i zapewniać, że za szafą nie ma strachów? Ostatnie wspólne wakacje były cudowne. Morze, plaża i nasza czwórka. Moja dziewczyna, jej córka, moja córka, ja.

Ale dziś eks wzrusza ramionami: „Nie wiem, czy chcę, żebyś zabierał Maję do swojej dziwki i jej córki”. „Na sierpień też mam plany”. „Ona nie chce z tobą jechać”.

Nie wierzę, że nie chce. Mieliśmy badania psychologiczne. Moja relacja z Mają wypadła świetnie. Psycholożka stwierdziła: „Ma pan taką samą silną więź z córką, jak matka”.

Ale Ona nie chce o tym słyszeć.

2.

Nie, to nie ja odszedłem od rodziny. Maja miała półtora roku, jak odkryłem maile i wiadomości. Nasza córka miała trzy miesiące, a ONA umawiała się z nim, swoim dawnym kolegą, w naszym domu.

Pisała do niego: „Przyjedź, zrobię ci loda”. Były też inne wiadomości, obrzydliwe, wulgarne. Na początku walczyłem, nie powinienem, ale robiłem to, bo JĄ kochałem. Mężczyzna nie oświadcza się dziewczynie, z którą nie chce spędzić życia. Ale potem zaczęły do mnie dzwonić obce kobiety. Żony. Mówiły to samo: „Odkryłam, że mój mąż sypia z twoją żoną”. „Widziałam ich”, „Znalazłam korespondencję”.

Złożyłem pozew o rozwód. Dostała szału. „Zniszczę cię, zabiorę ci dziecko” krzyczała.

3.

Wyjechała z Warszawy do rodzinnego miasta. Straciłem córkę z oczu, żona nie odbierała telefonów, zabroniła przyjeżdżać. Adwokatka radziła, że mam czekać na ustalenie przez sąd kontaktów, bo jeśli przyjadę bez Jej zgody, wezwie policję, oskarży mnie o napaść.

Nie widziałem Mai cztery miesiące. To były najgorsze miesiące w moim życiu. Płakałem każdej nocy.

4.

Spotkanie z Mają po przerwie. Nie mogłem jej zabrać, co rozumiałem, nie widzieliśmy się długo. Ale już nie rozumiałem, dlaczego Ona nie wychodziła z nami na spacer. Piękna pogoda, a Ona zamykała mnie w pokoju z córką, bez żadnych zabawek. Sama szła na górę, do rodziców.

Maja w końcu się nudziła, chciała, żebyśmy poszli do jej pokoju się bawić. Albo do babci i dziadka. Mówiłem: „Nie możemy, córeczko”, złościła się, męczyła.

Zaczęły się cotygodniowe podróże na weekendy, 400 km w jedną stronę, następnego dnia w drugą. Na same podróże przez trzy lata wydałem około 50 tysięcy złotych.

5.

Siadywałem na placu zabaw, na przeciwko ich domu. Żona otwierała okno i krzyczała. „Zrzeknij się majątku, to wrócę do Warszawy i będziesz mógł widywać córkę częściej”. Chwilę później przychodziła jej matka. „Ja wiem, że jesteś zły, uprawiałeś seks z trzema kobietami”.

Nachylałem się do Mai: „Kocham cię, córeczko” mówiłem. Była teściowa łapała ją za ramię. „Nie wierz w to, twój tata jest zły”.

Zastanawiałem się, czy to sen. Kto śni i kto zwariował. Teściowa do niedawna mnie uwielbiała. Ale eks jej powiedziała, że ją zdradzałem.

Nie, nigdy jej nie zdradziłem.

6.

Po kolejnej batalii dostałem zgodę sądu na zabieranie córki na noc.

Ale żona odwoływała spotkania w ostatniej chwili, gdy byłem już w drodze. „Maja jest chora”. „Ma katar”, „Boli ją brzuszek”. „Pojechała na wieś do rodziców, nie, tam nie masz wstępu”. Traciłem weekend po weekendzie.

Któregoś dnia stanęła w drzwiach i powiedziała: „Nie oddam ci dziecka, Maja mówiła, że ją całujesz z języczkiem i dotykasz”.

Straciłem panowanie nad sobą, wrzeszczałem: jesteś chora, jak możesz, to podłość. „Do tego nie panujesz nad sobą” rzuciła. A potem zamknęła drzwi.

7.

Sprawa w sądzie o molestowanie. Dziecko mogłem widywać tylko w towarzystwie matki. Kolejne przesłuchania, psycholodzy. Na przesłuchaniu moja kuzynka, wezwana na świadka, zaczęła płakać. Policjantka spytała dlaczego płacze. „Nie rozumiem, jak można być taką kobietą i oskarżyć z nienawiści uczciwego człowieka”. „Proszę się nie martwić, my musimy reagować, ale ta sprawa jest dla nas jasna”.

Maja została przebadana, biegli stwierdzili, że nigdy nie była ofiarą nadużycia. Sprawa została umorzona.

Kiedy się z nią spotkałem, delikatnie spytałem: „Kochanie, a dlaczego mówiłaś, że tatuś cię dotykał?”. „Dziadek mi powiedział, że tak powinnam mówić” odpowiedziała kilkulatka.

8.

Było lepiej, gdy eks zaczęła się spotykać z facetem, wtedy chętnie oddawała Maję. Dlatego pojechaliśmy na wakacje w zeszłym roku. Piekło zaczęło się w momencie, gdy Adam ją zostawił.

„To moja wina, że Adama już nie ma, nie lubiłam go, ale przez to nie będę miała siostrzyczki” stwierdziła moja córka na spacerze. „Majuniu, kto ci mówi takie rzeczy” zdenerwowałem się. „Mama mówi. Mama mówi, że to przez to, że się z nim kłóciłam”.

9.

Zmęczenie i rezygnacja. Gdy kolejny raz dzwonię do Mai, a telefon jest wyłączony, bo eks nie chce, żebym rozmawiał z córką. Wiem, że mówi o mnie Mai źle, bo gdy widzimy się po przerwie, Maja jest zła, płacze, złości się. Za każdym razem muszę ją oswajać od nowa. Za długie przerwy.
„Proszę, dogadajmy się” pisze do byłej żony.
„Spier…j” odpisuje.
Kiedy to się skończy, pytam? Czy kiedyś w ogóle?

Zobacz także

Kasia Błażejewska-Stuhr

Katarzyna Błażejewska-Stuhr: „Najgorsze co można zrobić, to się wycofać po niepowodzeniu”

Dlaczego dieta nie przynosi efektów?

Rak kości - objawy, rodzaje, leczenie raka kości

Rak kości – jak się objawia i co trzeba o nim wiedzieć?