Go to content

Czereśnie – nawadniają organizm i dostarczają ważne dla zdrowia składniki. Jednak uważaj na alergię

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia
Fot. iStock

Czereśnie to owoce, które bezapelacyjnie kojarzą się z latem. Słodkie i soczyste, mają wielu amatorów, którzy przyznają, że rzadko kiedy kończy się na zjedzeniu niewielkiej porcji czereśni. Te smaczne owoce bardzo dobrze nawadniają organizm, dostarczają również ważne dla zdrowia składniki. Warto wiedzieć, co dobrego kryją w sobie czereśnie i dlaczego warto po nie sięgać w sezonie.

Swojskie czereśnie dostępne są w sprzedaży od czerwca do końca lipca (późne odmiany). Ten niedługi czas musi wystarczyć, by nasycić się nimi.

Czereśnie — wartości odżywcze, witaminy 

Te pyszne owoce są znakomitym źródłem wody (ok. 80% masy czereśni), której szczególnie dużo ucieka z organizmu podczas upałów. Dostarczają także białko (1.06 g/100 g), tłuszcz (0.20 g/100 g), węglowodany (16.01 g). Ponadto stanowią źródło witamin: A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P, oraz składników mineralnych, takich jak: sód, potas  wapń, fosfor oraz żelazo. Nie brakuje w nich błonnika (2.1 g/ 100 g) oraz antyoksydantów, które neutralizują szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm.

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia

Fot. iStock

Alergia na czereśnie – czy czereśnie mogą uczulać?

Mimo iż owoce czereśni są bardzo zdrowe, nie każdy może się nimi bezkarnie zajadać. Uważać na nie powinny osoby uczulone na pyłki brzozy, ponieważ alergia krzyżowa może sprawić, że  zareagują alergicznie także na czereśnie. Co prawda taka zależność występuje rzadko, ale zdarzają się jej przypadki Alergia na czereśnie najczęściej manifestuje się obrzękami w obrębie jamy ustnej, nieżytem nosa, pokrzywką, a nawet przejściową dusznością.

Czereśnie — kalorie (kcal), indeks glikemiczny

Jako że czereśnie są słodkimi owocami, zawierają więcej cukru, a co za tym idzie i kalorii, w porównaniu do np. wiśni. Czereśnie w 100 g dostarczają 63 kcal. Nie jest to wysoka liczba, ale na diecie nie należy się nimi bez limitu zajadać, ponieważ nadmiar cukrów prostych prowadzi do przybierania na masie. Rozsądne ilości nie zaszkodzą. Pamiętajmy, że tyjemy nie od samego faktu sięgnięcia po dany produkt, ale jedzenie go bez umiaru.

Czereśnie mają indeks glikemiczny równy 22, więc zjedzenie ich nie powoduje gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Wszystkie pokarmy o niskim IG (poniżej 40) są polecane w diecie dla osób chorych na cukrzycę, insulinooporność lub hipoglikemię. Na pewno warto je jeść na surowo i w ramach letniego, zdrowego deseru włączyć do jadłospisu, jako alternatywę dla słodkiej przekąski.

Czereśnie — właściwości dla zdrowia

Obniżają ryzyko rozwoju chorób przewlekłych

Antyoksydanty to substancje, które chronią organizm przed skutkiem nadmiaru wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają komórki i powodują rozwinięcie się  stanu zapalnego. Czereśnie szczególnie obfitują we flawonole i antocyjany, które nadają im ciemny kolor. Im więcej antyoksydantów, tym lepszy wpływ na zdrowie. Antocyjany zmniejszają stan zapalny oraz jego marker, czyli białko CRP. Są szczególnie ważne w diecie chroniącej przed chorobami nowotworowymi, cukrzycą i miażdżycą.

Czereśnie obniżają ciśnienie krwi 

Te owoce obfitują w potas, który wpływa na obniżenie wartości ciśnienia, i jednocześnie zawierają niewielkie ilości szkodliwego w nadmiarze sodu. Warto zatem włączyć je do diety w profilaktyce nadciśnienia i ochrony układu sercowo-naczyniowego.

Czereśnie alergia - czy mogą uczulać?

Fot. iStock 

Usuwają zaparcia

Czereśnie bogate są w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Wspomaga on funkcjonowanie dobrych bakterii probiotycznych, poprawia pracę jelit i wyróżnianie, zapobiega zaparciom. Ponadto wpływa na obniżenie cholesterolu, zapobiega wahaniom stężenia glukozy we krwi, pozwala na odczuwanie szybszego i dłużej trwającego uczucia sytości.

Czereśnie łagodzą bóle stawów

Czereśnie polecane są w diecie łagodzącej przebieg dny moczanowej. Badania pokazują, że regularne spożywanie czereśni przez osoby chore  wpływa na zmniejszenie stężenia kwasu moczowego, oraz redukcję stanu zapalnego i złagodzenie bólu stawów. Kwas moczowy produkowany nadmiernie, lub niewłaściwie wydalany z organizmu, odkłada się w postaci kryształków w stawach, powodując problemy.

Ułatwiają dobry sen

Czereśnie, tak  jak i wiśnie, dostarczają do organizmu melatoninę. Jest to hormon normalizujący cykl dobowy i umożliwiający zdrowy sen. Regularne sięganie po te owoce ułatwi proces zasypiania i sprawi, że sen będzie dłuższy i regenerujący dla organizmu.

Czereśnie - właściwości, witaminy, kalorie, alergia

Fot. iStock

Czereśnie — cena

Te pyszne owoce nie należą do najtańszych – kilogram może kosztować kilkanaście (lub więcej) złotych, w zależności od odmiany. Wynika to z faktu, że sezon na nie trwa krótko, a same owoce są wrażliwe na choroby, szkodniki i przymrozki. To sprawia, że zbiory bywają mniej lub bardziej udane, a ich cena różna, uzależniona od danej sytuacji.

Wybierając czereśnie trzeba zwrócić wagę, by owoce były duże, błyszczące, jędrne. Nie mogą mieć żadnych oznak zepsucia, ani tym bardziej pleśni, która wytwarza niebezpieczne dla zdrowia aflatoksyny. Możemy umyć i zjeść od razu, dodać do deseru lub przechowywać przez kilka dni w lodówce.


źródło:  dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl