Go to content

Cynamon – cejloński czy chiński? Właściwości dla zdrowia, przepis na cynamonki

Cynamon - właściwości dla zdrowia, przepis na cynamonki
Fot. iStock

Cynamon to przyprawa znana od tysięcy lat. Niegdyś był wart majątek, dziś można go znaleźć w każdej kuchni. Trudno sobie wyobrazić bez niego szarlotkę czy korzenną kawę. Ceniony jako aromatyczna przyprawa, wykazuje on także inne warte uwagi właściwości. Dlaczego warto go używać i co sprawia, że cynamon może być niebezpieczny dla zdrowia?

Cynamon — cejloński czy chiński?

Cynamon powstaje z kory cynamonowca cejlońskiego, ale także chińskiego, kamforowego, jawajskiego, australijskiego, indyjskiego i innych. Często pojawia się pytanie o różnicę między najczęściej dostępnym cynamonem chińskim a cejlońskim.

Cynamon cejloński uważany jest za ten oryginalny, bardziej szlachetny, o wyjątkowym aromacie. Pozyskiwany jest on z wiecznie zielonych drzew rosnących na Cejlonie i Madagaskarze. Charakteryzuje się większą zawartością olejków eterycznych i substancji działających przeciwzapalnie. Zawiera także mniej kumaryny, która w większej ilości wykazuje toksyczne działanie na wątrobę i nerki. Cynamon chiński nie może się poszczycić powyższymi zaletami, stąd też jest znacznie tańszy i łatwiej dostępny w sklepach. Różnicę pomiędzy nimi można zauważyć dość łatwo — cynamon cejloński jest bardziej aromatyczny, ma jaśniejszy kolor w porównaniu do chińskiego, jest bardziej kruchy. Charakterystyczny dla niego jest wygląd zwiniętego rulonika, złożonego z wielu cienkich warstw. Cynamon chiński można kupić w całości, w zwartym rulonie, twardym i trudniejszym do złamania, lub w formie ciemnobrązowego proszku. Stosowany z umiarem, został uznany za bezpieczną dla zdrowia przyprawę.

Cynamon - właściwości dla zdrowia, przepis na cynamonki

Fot. iStock/cynamon cejloński

Czy cynamon jest toksyczny?

Na temat szkodliwości cynamonu można znaleźć wiele informacji. Wątpliwości wzbudza wspomniana kumaryna, która mimo cennych właściwości dla zdrowia, podawana w większych ilościach, wykazuje u zwierząt laboratoryjnych toksyczne działanie, szczególnie względem wątroby i nerek. Jej szkodliwość nie została potwierdzona badaniami na ludziach. Warto wiedzieć, że w cynamonie cejlońskim jest jej o wiele mniej, natomiast uważać trzeba na cynamon chiński. Należy go stosować z umiarem. Dzienne spożycie kumaryn wynosi do 0,1 miligrama na kilogram masy ciała na dobę. Oznacza to, że osoba ważąca 70 kg może każdego dnia zjeść maksymalnie 7 mg kumaryny.

Cynamon — czy można jeść w ciąży? 

Nie wiadomo, jak kumaryna może wpływać na rozwijający się płód, dlatego cynamon spożywany w ciąży, profilaktycznie nie jest zalecany.

Cynamon — właściwości dla zdrowia

Cynamon wykazuje właściwości dla zdrowia, które przemawiają za tym, by bez obaw stosować go z umiarem. Ta aromatyczna przyprawa zawiera błonnik, składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, żelazo, mangan, a także witaminy: A, C, E, K, B6, kwas foliowy, tiaminę, niacynę, ryboflawinę. Ponadto obfituje w polifenole, co wiąże się z jego właściwościami antyoksydacyjnymi.

Cynamon - właściwości dla zdrowia, przepis na cynamonki

Fot. iStock

Wykazuje właściwości antynowotworowe

Serwis EurekAlert przytoczył badania naukowców z Uniwersytetu Arizony (USA), które wskazują, że cynamon może być pomocny zapobieganiu rozwoju raka jelita grubego. Zauważyli oni podczas badań nad gryzoniami, że podawanie im aldehydu cynamonowego wpływa na szybsze usuwanie toksyn z komórek, ułatwia ich regenerację i chroni przed rozwojem nowotworu. Zawiera on także polifenole, flawonoidy i kwas fenolowy, czyli silne antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniem, pomagają zapobiegać nowotworom i chorobom przewlekłym (cukrzyca typu 2).

Chroni przed miażdżycą

Wiadomo, że cynamon wpływa na obniżenie poziom cholesterolu we krwi, przez co zmniejsza ryzyko odkładania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

Cynamon na zdrowy układ pokarmowy 

Cynamon pobudza wytwarzanie soków trawiennych, wykorzystywany jest do leczenia zaparć, biegunek i zatruć pokarmowych. Może przeciwdziałać rozwojowi wrzodów żołądka oraz rozwojowi grzybów Candida albicans w przewodzie pokarmowym.

Chroni przed skokami cukru we krwi 

Cynamon poprawia wrażliwość tkanek na insulinę i wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi. To jest wartościowe działanie dla obniżenia ryzyka rozwoju cukrzycy i insulinooporności.

Fot. iStock

Cynamon chroni mózg przed chorobami neurodegradacyjnymi 

Dzięki zawartości substancji o nazwie epikatechina wspiera on pracę mózgu, hamując działanie białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera, obniża także ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.

Jest naturalnym antybiotykiem 

Ta aromatyczna przyprawa jest wartościowym dodatkiem do diety w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania na przeziębienia grypę. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, łagodzi napady kaszlu i chrypę, w dodatku rozgrzewa organizm.

Cynamon wspiera odchudzanie

Co prawda dodawanie cynamonu do potraw samoistnie nie odchudza, ale wiadomo, że przyspiesza on przemianę materii, przez co także proces spalania tkanki tłuszczowej. W połączeniu z dietą i ćwiczeniami może przyspieszyć osiągnięcie założonego rezultatu.

Cynamonki — przepis

Ponieważ cynamon jest przyprawą o walorach zdrowotnych, nadającą przyjemny aromat i smak potrawom, warto po niego sięgać z umiarem. Sprawdzi się do szarotki, pieczonych jabłek, mlecznych deserów, lodów, czy aromatycznej kawy. Jest niezastąpionym dodatkiem do wypieków takich jak cynamonki, które mają wielu miłośników.

Cynamon - właściwości dla zdrowia, przepis na cynamonki

Fot. iStock/Cynamonki

Cynamonki — składniki:

Ciasto:

  • 500 g mąki
  • 250 ml mleka
  • 120 g masła
  • 100 g cukru
  • 50 g świeżych drożdży
  • szczypta soli

Farsz:

  • 100 g masła
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka cynamonu

Przygotowanie:

  1.  Mleko podgrzej, w osobnym garnku roztop masło. Połącz mleko, masło i drożdże, dodając nieco cukru. Wymieszaj i odstaw na 10 minut.
  2. Przesiej mąkę, dodaj szczyptę soli, resztę cukru i mieszankę z drożdżami. Wyrób ciasto i zostaw do wyrośnięcia w cieple na ok. 30 minut.
  3. Przygotuj farsz: masło roztop w rondelku, następnie dodaj cukier i cynamon. Wymieszaj i przestudź.
  4. Gdy ciasto wyrośnie, podziel je na 2 części, po czym ba kawałki rozwałkuj. Na każdy płat ciasta nałóż równomiernie połowę nadzienia.
  5. Ciasto zawiń w rulony, i pokrój je na plastry o szerokości ok. 2 – 3 cm.
  6. Piekarnik rozgrzej do 175ºC. Cynamonki kładź na papier do pieczenia, włóż do rozgrzanego piekarnika. Piecz ok. 20 minut, do zrumienienia bułeczek.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, www.izielnik.pl, zdrowie.wprost.pl, www.przyslijprzepis.pl