Go to content

Odchudza, leczy kaszel i w dodatku świetnie smakuje. Co jeszcze kryje w sobie ananas i jak wybrać dojrzały owoc?

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa
Fot. iStock

Ananas to soczysty owoc o słodkim miąższu, który cieszy nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także licznymi zaletami dla zdrowia. Ananas dobrze radzi sobie z kaszlem, wspiera odchudzanie i nie tylko. Co kryje w sobie ten owoc i jak wybrać w sklepie najlepszego ananasa?

Gdzie i jak rośnie ananas?

Ananas należy do rodziny bromeliowatych, i uprawiany jest na obszarach tropikalnych. Największa produkcja ananasa pochodzi z Kostaryki, Filipin, Brazylii, Indii i Tajlandii. Jak rośnie ananas? Owoce uprawiane są na dużych plantacjach, w których jest gorąco i nie brakuje dużej ilości rozproszonego światła. Gruba łodyga ananasa osiąga wysokość ok. 120 cm. Wyrastają z niej długie i sztywne liście oraz fioletowy kwiat, z którego wykształca się owoc ważący ok. 1-2 kg. Owoc ananasa posiada charakterystyczną „koronę”z liści”, owalny kształt i typową dla nich brązowo-zieloną dość twardą skórkę z odstającymi od niej „kolcami”. Ananas potrzebuje ok. dwóch lat, by wydał dojrzały owoc, w dodatku owocuje tylko jeden raz.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/Jak rośnie ananas?

Ananas — jak wybrać dojrzały owoc?

Wybierając owoc należy zwrócić uwagę, by ananas nie był obity, uszkodzony i bez białego nalotu pleśni. Miąższ dojrzałego ananasa powinien być żółty lub pomarańczowy, a niekiedy zielony, w zależności od odmiany. Skórka nie powinna być zbyt miękka i nie może się odkształcać, co świadczy o tym, że ananas jest przejrzały. Istotnym wyznacznikiem jest także przyjemny zapach oraz delikatny, lekko słodki smak. Intensywny zapach, kojarzący się z fermentacją świadczy o tym, że owoc jest przejrzały.

Niezawodnym sposobem na to, by wybrać dojrzały ananas, jest wyrwanie najmniejszego liścia ze środka „korony”. Jeśli liść nie stawia oporu, ananas jest dojrzały, ale jeśli odchodzi, wręcz wypada zbyt łatwo, może być już przejrzały.

Po przeniesieniu do domu warto trzymać ananasy w temperaturze pokojowej w przewiewnym i zacienionym miejscu. Jeśli ma znaleźć się w lodówce, warto schować go do papierowej torby lub pojemnika, by inne produkty nie przeszły jego zapachem.

Ananas — wartości odżywcze i kalorie

Ananas zawiera wiele wartościowych dla zdrowia składników. Jest dobrym źródłem błonnika wpływającego na lepszą pracę jelit i obniżającego poziom cholesterolu we krwi. Ananasy bogate są w witaminy A, C, B1, B2, B6 i PP, a także kwas foliowy. Nie brakuje w nich minerałów takich jak: miedź, żelazo, fosfor i cynk, potas, magnez. Zawierają antyoksydanty, w tym beta-karoten, oraz ważną dla zachowania zdrowia bromelainę.

Ananas — kalorie

Jest to owoc niskokaloryczny — w 100 g ananas zawiera 50 kalorii (kcal). Jego indeks glikemiczny = 59, co oznacza, że ananas zaliczamy do produktów o średnim indeksie glikemicznym. To powoduje, że diabetycy mogą go spożywać, ale w ograniczonych ilościach. Z kolei ananasy z puszki oraz suszone nie powinny się znaleźć w diecie cukrzyków, ze względu na znaczne ilości węglowodanów.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/ananasy

Ananas — właściwości dla zdrowia

Lecznicza bromelaina

Wspomniana już bromelaina to mieszanina enzymów proteolitycznych. Wykazuje ona zdolność do redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu (np. po operacjach czy intensywnym wysiłku fizycznym) i zmniejszania obrzęków. Obecność bromelainy w diecie jest korzystna dla procesu odchudzania, ponieważ substancja ta hamuje namnażanie się i różnicowanie komórek tłuszczowych. Bromelaina wykazuje działanie ochronne na serce, dobrze wpływa na stan skóry oraz może obniżać  ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Należy pamiętać, że bromelaina może wchodzić w interakcje z lekami, szczególnie z antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi i uspokajającymi. Przyjęcie leków wraz ze świeżym ananasem może zwiększyć wchłanianie substancji czynnych z leków i niebezpiecznie wzmocnić ich działanie.

Ananas na trawienie i odchudzanie

Bromelaina wpływa na rozkładanie białek do polipeptydów i przyspiesza ich trawienie, wspiera wydzielanie soków żołądkowych, dobrze wpływa na przemianę materii. Zawartość błonnika w ananasie usprawnia proces trawienia i pracę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Obecne w ananasie pektyny (błonnik pokarmowy) pęcznieją w żołądku i dają uczucie sytości na dłuższy czas. Ananas działa moczopędnie i wspiera usuwanie nadmiaru płynów z organizmu i proces detoksykacji. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ zawiera on sporo cukrów prostych, które organizm musi „spalić”.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock

Na zdrowe serce

Bbromelaina działa kardioprotekcyjne — wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, chroniąc przed sklejaniem się płytek krwi. W dodatku wpływa też na rozpuszczanie już istniejących zakrzepów, dzięki czemu obniża ryzyko rozwoju miażdżycy.

Ananas na stawy

Bromelaina wykazuje właściwości przeciwbólowe, więc ananas jest dobrym dodatkiem do diety osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Może być pomocny przy dnie moczanowej, ponieważ ananas łagodzi ból i pomaga usunąć z moczem nadmiar kwasu moczowego, który powoduje chorobę.

Na mocne kości

Ananas zawiera mangan (ułatwia przyswajanie wapnia), żelazo (zapobiega łamliwości kości) i miedź (ważna w tworzeniu kolagenu), które są niezbędne dla dobrej kondycji kości. Po ananas powinny sięgać dojrzałe kobiety, by obniżyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Ananas na kaszel 

Obecna w ananasie bromelaina ma szerokie zastosowanie lecznicze, w tym zwalczające kaszel. Indyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, podczas którego podawali pacjentom sok ananasowy wymieszany z surowym miodem, solą i pieprzem. Okazało się, że ten syrop skutecznie rozpuszcza śluz i łagodzi uporczywy kaszel. Osoby pijące mieszankę wracali do zdrowia znacznie szybciej pijąc syrop z ananasa, niż pacjenci stosujący gotowe syropy. Bromelaina zmniejsza gęstość śluzu, co może okazać się ważne przy leczeniu chorych na astmę oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Warto więc albo jeść ananasa na surowo przy kaszlu, albo wypijać koktajl. Najwięcej substancji leczniczej znajduje się w twardej części ananasa (trzon), dlatego warto sięgać po bardzo dojrzałe i miękkie owoce.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/Syrop z ananasa

Domowy syrop z ananasa na kaszel — przepis

Składniki:

  • 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku ananasowego,
  • ¼ szklanki świeżego soku z cytryny,
  • 1 kawałek startego imbiru (około 3 cm),
  • 1 łyżka miodu,
  • szczypta soli,
  • ½ łyżeczki pieprzu cayenne.

Przygotowanie:

Starannie wymieszaj składniki i pij 1/4 filiżanki soku 2-3 razy dziennie.

Alergicy powinni uważać, ponieważ syrop zawiera w składzie alergeny.


źródło: dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.lifehack.org