Choroby Zdrowie

Dna moczanowa – powoduje ból, deformuje stawy, prowadzi do niepełnosprawności. Można zatrzymać tę chorobę

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 kwietnia 2020
Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie
Fot. iStock
 

Dna moczanowa, zwana również artretyzmem lub podagrą, to choroba powodująca bolesne zmiany w stawach. Ból, jaki wywołuje stan zapalny jest silny i trudno z nim funkcjonować. Jakie objawy powoduje dna moczanowa, jakie leczenie i dieta będą najlepsze?

Choroba występuje u 1–2% ludzi. Najczęściej cierpią na nią  mężczyźni w wieku średnim i starsi – aż 7 razy częściej, niż kobiety. U kobiet dna pojawia się znacznie rzadziej, prawie wyłącznie po menopauzie. Na jej pojawienie się wpływa wiele czynników, w tym dieta sprzyjająca otyłości i chorobom cywilizacyjnym.

Dna moczanowa – przyczyny

Dna moczanowa spowodowana jest procesem odkładania tkankach kryształów moczanu sodu. Wynika ze zwiększonego stężenia kwasu moczowego (hiperurykemii), co jest skutkiem jego nadmiernej produkcji lub zmniejszonego wydalania z organizmu. Szacuje się, że choroba rozwija się jedynie u co piątej osoby z hiperurykemią. Dna moczanowa najczęściej atakuje stawy, a w zaawansowanej postaci uszkadza nieodwracalnie narządu ruchu. Nie tylko prowadzi do poważnej niesprawności, ale może również zająć inne narządy, powodując ich uszkodzenie.

Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – przyczyny:

 • Obciążenia genetycznie, wpływające na zaburzenia w metabolizmie kwasu moczowego.
 • Spożywanie produktów bogatych w puryny, z których powstaje kwas moczowy. Zaliczamy do nich mięso, podroby, owoce morza.
 • Nadużywanie alkoholu (poza winem, które nie wpływa na rozwój choroby)
 • Nowotwory i choroby cywilizacyjne takie jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe.
 • Przyjmowanie leków zwiększających stężenie kwasu moczowego.
 • Niedawny uraz lub operacja.
 • Odwodnienie.
 • Zakażenie.

Dna moczanowa – objawy

Przebieg choroby można podzielić na cztery fazy:

 • okres bezobjawowej hiperurykemii – w sposób niezauważalny w tkankach odkładają się kryształy moczanu sodu;
 • ostre napady zapalenia stawów – objawy stają się wyraźne i bardzo dokuczliwe;
 • okresy międzynapadowe – po pierwszym ataku objawy choroby się cofają, do momentu pojawienia się kolejnego ataku;
 • dnę przewlekłą (zaawansowaną) – objawy nie ustępują, prowadząc do niepełnosprawności.
Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – objawy ostrych napadów zapalenia stawów

Choroba objawia się bólem pojedynczego stawu. Zazwyczaj stan zapalny obejmujący staw podstawy palucha, ale objawy mogą objąć stopy, staw kolanowy, barkowy, stawy palców rąk. Charakterystyczny jest tu intensywny ból stawu, który pojawia się w godzinach nocnych, uniemożliwiający sen. Staw obejmuje obrzęk, skóra staje się zaczerwieniona i gorąca, naskórek na niej się łuszczy. Mogą temu towarzyszyć inne objawy, które powoduje dna moczanowa – dreszcze, gorączka, osłabienie. Bolesne dolegliwości, niezależnie od leczenia, mijają w ciągu kilku dni, maksymalnie dwóch tygodni. W tym samym czasie objawy mogą pojawić się na kolejnych stawach.  Po pierwszym ataku dny następuje okres wycofania objawów choroby. Jeśli nie wdroży się odpowiedniego postępowania, występują kolejne ataki, które stają się coraz częstsze i zajmują kolejne stawy.

Dna moczanowa – objawy dny przewlekłej (zaawansowanej)

Dna moczanowa po kilkunastu latach pojawiania się i cofania objawów, zazwyczaj przechodzi w fazę przewlekłą. U chorych, w tym przypadku, objawy występują cały czas, choć są znacznie mniej dokuczliwe. Złogi kryształów moczanu sodu odkładając się w tkankach, powodują niszczenie chrząstki , ścięgien i więzadeł, co prowadzi do zniekształceń stawów.

Złogi kryształów mogą również formować się w innych miejscach ciała – szczególnie na małżowinach usznych, w okolicy stawów stóp i rąk – tzw. guzki dnawe. Guzki te są widocznie, niekiedy nawet osiągają wielkość porównywalną do kurzego jaja. Guzki mogą powstawać również w narządach wewnętrznych. W przypadku, gdy uciskają okoliczne nerwy, zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.

 artretyzm

Fot. iStock

Dna moczanowa – leczenie, leki

Choroba najczęściej rozpoznawana jest na podstawie oceny płynu stawowego pod mikroskopem. Stwierdzenie w nim obecności kryształów moczanu sodu, rozwiewa wszelkie wątpliwości. Przy zdiagnozowanej dnie należy przeprowadzać pomiary masy ciała i ciśnienia tętniczego, oznaczać stężenie glukozy i lipidów, parametrów nerkowych i wykonać badanie ogólne moczu. Wszystko to ma na celu rozpoznanie chorób, które bardzo często towarzyszą dnie moczanowej.

Dna moczanowa wymaga, by leczenie i leki były odpowiednio dobrane do fazy trwania choroby. Leczenie przy pomocy farmakologii nie jest konieczne w fazie bezobjawowej hiperurykemii oraz w okresach międzynapadowych. Natomiast leczenie ostrych napadów dny i jej formy przewlekłej, wymaga już podania odpowiednich leków. Najczęściej pacjentowi proponuje się w okresach bólu przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz kolchicyny. Można również lek przeciwzapalny podać bezpośrednio do wnętrza zaatakowanego przez dnę stawu. W trakcie dny przewlekłej, stosuje się leki hamujące produkcję kwasu moczowego, oraz zwiększające jego wydalanie.

Wczesne rozpoznanie choroby i leczenie wycisza objawy i umożliwia normalne funkcjonowanie. Brak leczenia powoduje pogłębianie problemu i w ostateczności niepełnosprawność.

Dna moczanowa - objawy, dieta, leki, leczenie

Fot. iStock

Dna moczanowa – dieta

Leczenie przy chorobie, jaką jest dna moczanowa, nie polega wyłącznie na stosowaniu farmaceutyków. Niezwykle istotna jest zmiana stylu życia, co pozwoli utrzymać prawidłowe stężenie kwasu moczowego. Ogromną wagę przykłada się do odpowiedniej diety niskopurynowej.

Dna moczanowa – dieta:

Przede wszystkim należy unikać produktów, które wpływają na zwiększenie kwasu moczowego. Zaliczamy do nich:

 • czerwone mięso,
 • podroby,
 • ryby,
 • owoce morza,
 • tłuszcze zwierzęce,
 • nadmiar fruktozy,
 • alkohol.

Należy pamiętać o konieczności nawadniania organizmu, odstawienia tytoniu i utrzymania prawidłowej masy ciała.

źródło:  www.mp.pl,ncez.pl 

 


Choroby Zdrowie

Kobiecość to też morze tajemnic ukrytych głęboko. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
2 kwietnia 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą
 

Kobiecość to dla mnie wyzwanie KAŻDEGO DNIA! To ogromna siła, z którą ma każda z nas To światełko w tunelu i nadzieja na lepsze jutro To połączenie piękna z naturalnością i z delikatnością, pewnością siebie. To magnetyzm połączony z wielu pięknych czynników takich jak: uśmiech, blask, ciepło bijące prosto z serca, naturalność, mądrość, miłość itd.. Bycie kobietą to łagodność, wdzięk, seksapil, subtelność ,to iskra, która w nas drzemie i tylko czeka by zaiskrzyć. To sztuka którą nie da się zagrać, bo ona gra sama. Bycie kobietą to autentyczność, intensywność i ognisko które pali się cały czas. Kobiecość to też morze tajemnic ukrytych głęboko. To tęcza barw i łąka pełna kwiatów, to promyk słońca w deszczowy dzień, to cenny dar, który trzeba pielęgnować każdego dnia. Kobiecość to nasza broń kobieca, to bestseller, który najlepiej się sprzedaje 

Każdego dnia,gdy budzę się rano i spoglądam w lustro jestem wdzięczna losowi, że jestem kobietą! Nie, nie nie mogłabym być facetem! Bycie kobietą to świetna sprawa! Bycie kobietą to raj! Pamiętam dzień, w którym po raz pierwszy poznałam słowo KOBIECOŚĆ to słowo padło z ust mojej śp. babci, którą zapytałam o koronkową bieliznę, którą znalazłam w pokoju mojej starszej siostry. I od tego się zaczęło, zaczęłam poznawać znaczenie kobiecości, a potem, gdy dorastałam zaczęłam odkrywać ją w sobie! Gdy byłam starsza babcia mi powiedziała: Beatko pielęgnuj swoją kobiecość ,bo jest piękna i nieskazitelna i nie pozwól, by ktoś albo coś ją zaburzyło jej wyjątkowość! Dorastałam w domu, gdzie rządziły kobiety dla których kobiecość zawsze była kluczem do sukcesu!

Dla mnie kobiecość to MOJA NAJLEPSZA PRZYJACIÓŁKA

Która pomaga mi stąpać twardo po Ziemi i która dodaje mi pewności siebie. Częstuje mnie delikatności i subtelności . Upiększa mnie i powoduje, że mój uśmiech topi każdy lód! Z nią marzę i spełniam z marzenia! Z nią idę przed siebie i nie patrzę w tył! To ona podnosi mnie porażkach i głośni mówi: Idź mała, teraz się uda, bo jesteś wspaniała, bo jesteś wyjątkowa! To ona buduje moją piękną duszę i podkreśla moje piękno, moje Ja-niepowtarzalne Ja! To dzięki niej mam siłę i jestem SUPERWOMAN , to dzięki niej w mojej głowie szalonych pomysłów nie brakuje! To dzięki kobiecości jestem łagodna jak baranek, a gdy trzeba pokażę rogi! To dzięki niej jestem jak mówi mój synek: NAJCUDOWNIEJSZĄ MAMĄ NA ŚWIECIE, a dla męża: KOBIETĄ WYMARZONĄ

To dzięki niej znajduję światełko w tunelu i staję się wojowniczką! To dzięki niej staję się słodka, romantyczna, pracowita, seksowna, szczęśliwa i spełniona, bo KOBIECOŚC ma MOC-którą nie da się opisać słowami! To dzięki kobiecości kocham życie i czerpię z niego pełnymi garściami .To dzięki kobiecości jestem wielowymiarowa i z aniołka potrafię zmienić się w diablicę! To dzięki niej wierzę w siebie i moje możliwości! To kobiecość pozwoliła mi odkryć w sobie pasję i to dzięki niej dałam światu cud-mego synka! To dzięki niej jestem super mamą i żoną, to dzięki niej się spełniam i chcę więcej, chcę dalej być szczęśliwa i spełniać marzenia .To dzięki kobiecości mam świadomość moich walorów i mam wielką mądrość życiową! To dzięki kobiecości mam APETYT NA ŻYCIE, bo kobiecość jest moją najlepszą drogą, moim kluczem do szczęścia i sukcesu! kobiecość to piękna przyjaciółka co w sercu mi gra i w mnóstwo siły dzięki niej mam. To dzięki niej jestem sobą i akceptuję siebie w 100 % !
Życzę sobie większej wiary w siebie i swoje możliwości! życzę sobie więcej szczęśliwych dni i mało smutku. Życzę sobie zdrowia-bo ono jest najważniejsze. Wszystkim kobietom bliskim i nie tylko życzę miłości-bo to ona uskrzydla,życzę odnalezienia w sobie pasji i mnóstwo siły, bo jesteśmy #girlpower!

Marzę o świecie dla nas kobietki, w którym kobiety jeszcze bardziej będą docenianie, w którym będzie radość i w którym będziemy czuć się cudownie! życzę nam świata bez smutku i cierpienia! łączmy się kobiety, bo jesteśmy #dreamteam

Becia

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Choroby Zdrowie

Dieta cukrzycowa – co jeść, by kontrolować chorobę? Zasady diety cukrzycowej, jadłospis

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 kwietnia 2020
Dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, zasady
Fot. iStock/dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa to nieodzowny element żywienia i zapobiegania powikłaniom zdrowotnym przy stwierdzonej cukrzycy. Ten zbiór zasad to nic innego, jak zdrowy sposób odżywiania, który pozwala utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Dieta cukrzycowa ma zbilansowany jadłospis, może być stosowana w ciąży, ale trzeba znać i ściśle przestrzegać jej zasad, by rzeczywiście chroniła zdrowie przy stwierdzonej cukrzycy.

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która musi być leczona i stale kontrolowana. W przeciwnym razie skutkuje poważnymi powikłaniami i skraca długość życia chorych. Polega ona nieprawidłowym (zbyt niskim) wydzielaniem insuliny przez trzustkę, co powoduje zaburzenia w wykorzystaniu glukozy przez komórki. W efekcie następuje hiperglikemia (wzrost stężenia glukozy we krwi) oraz wydalanie glukozy z moczem. Glukoza jest szybkim źródłem energii dla organizmu, więc problemy w jej przemianie zaburzają funkcjonowanie organizmu.

Cukrzyca typu 1 i 2 a dieta cukrzycowa

Mówiąc o cukrzycy, można mieć na myśli dwa typy choroby choroby –  cukrzyca typu 1 i 2, które mają inne przyczyny:

 • Cukrzyca typu 1 (insulinozależna) jest zaburzeniem autoimmunologicznym, wynikającym z nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, który niszczy komórki trzustki produkujące insulinę. Na to osoba chora nie ma wpływu.
 • Cukrzyca typu 2 (insulinooporna) zwana jest chorobą cywilizacyjną i wynika ze zbyt małej wrażliwości tkanek na insulinę. Najczęściej chorują na nią dorośli o nadmiernej masie ciała. Sprzyja jej dieta kaloryczna, bogata w tłuszcze i cukry. Wg. statystyk około 90% chorych cierpi na drugi typ cukrzycy.

Dopiero po określeniu jej typu na 1 lub 2 w poszczególnym przypadku, można dobrać odpowiednie leczenie, ale dieta cukrzycowa może powinna być wprowadzona w każdym przypadku. Zanim jednak chory wdroży w życie jakiekolwiek zmiany w menu, należy je omówić z diabetologiem lub dietetykiem.

Dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, zasady

Fot. iStock/dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa – główne zasady 

Dieta cukrzycowa jest niezwykle istotna w trakcie leczenia cukrzycy. Utrzymanie jej pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy i  tłuszczów we krwi, a także wpływa na prawidłowe ciśnienie tętnicze. Stałe stosowanie diety cukrzycowej zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań cukrzycy oraz chorób naczyniowych.

Najważniejsza jest kaloryczność stosowanej diety, ilość i rozkład dzienny posiłków, oraz wybór źródeł energii w pokarmach, które pozwalają na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Trudno to ocenić samodzielnie, więc dietę powinien ułożyć lekarz bądź dietetyk tak, aby uwzględnić preferencje osoby chorej. W przypadku otyłości należy z pomocą specjalisty ułożyć dietę prowadzącą do redukcji masy ciała.

Dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, zasady

Fot. iStock/dieta cukrzycowa

Posiłki powinny być urozmaicone, zawierające m.in.: witaminy, minerały, zdrowe kwasy tłuszczowe, błonnik. Porcje  niewielkie, za to spożywane o stałych porach, co pozwoli uniknąć sytuacji niedocukrzenia. Unikać należy słodyczy, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, szkodliwych kwasów tłuszczowych i alkoholu.

Dieta cukrzycowa – węglowodany

Dieta cukrzycowa zaleca ograniczenie węglowodanów prostych, a najlepiej zupełną ich eliminację z jadłospisu. Węglowodany proste mają wysoki indeks glikemiczny, więc gwałtownie zwiększają stężenie glukozy we krwi. Najlepiej odstawić słodycze, słodkie wypieki, słodzone przetwory takie jak dżemy oraz miód. Należy sięgać po węglowodany złożone, produkty o niskim IG, jak najmniej przetworzone, nieoczyszczone z błonnika pokarmowego, takie jak:

 • ciemne pieczywo z mąki z pełnego przemiału
 • chleb graham
 • grube kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak)
 • ryż brązowy
 • makarony przygotowane al dente i razowe.
 • płatki owsiane.

Produkty te dają uczucie sytości i minimalizują wydzielanie insuliny po posiłku, więc wpływają na brak napadów głodu.

Dieta cukrzycowa – tłuszcz

Tłuszcze są różne, a dieta cukrzycowa zdecydowanie odradza sięganie po tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Prowadzą one do zwiększenia stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, co może prowadzić do miażdżycy. Z diety należy wyeliminować:

 • pełnotłuste mleko, masło, śmietanę,
 • słoninę, smalec, tłuste wędliny, sery, pasztety, parówki,
 • tłuszcze trans obecne w jedzeniu typu fast food i margarynach utwardzanych.

W diecie natomiast powinny się znaleźć jedno- i  wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie ich prowadzi do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego oraz „złego” LDL, co chroni serce i mózg.

dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce

Fot. iStock / YelenaYemchuk

 • wielonienasycone kwasy n-3 znajdują się w rybach morskich (łosoś, tuńczyk, sardynki, śledzie i makrela).  Ryby warto jeść przynajmniej 2 razy w tygodniu.
 • wielonienasycone kwasy n-6 znajdują się w: oleju kukurydzianym, słonecznikowym, sojowym, orzechach włoskich, pestkach dyni.

Dieta cukrzycowa – białko

Około 50% białka dostępnego w diecie powinno być pochodzenia zwierzęcego. Białko zwierzęce jest pełnowartościowe, czyli dostarcza w odpowiedniej ilości wszystkie potrzebne organizmowi aminokwasy. Dieta cukrzycowa zaleca sięganie po chude mięsa i wędliny oraz chude przetwory nabiałowe, takie jak: kurczak, indyk, ryby, jogurt, kefir, maślanka. Białko roślinne znajdziemy w nasionach roślin strączkowych (groch, soczewica, soja), które warto jeść przynajmniej raz w tygodniu.

Dieta cukrzycowa – owoce i warzywa

Dieta cukrzycowa zaleca spożywanie minimum 5 razy dziennie warzyw o niskim indeksie glikemicznym. Są to: pomidor, ogórek, bakłażan, cukinia, rzodkiewka, sałaty, cebula, seler naciowy, szparagi, papryka, kalafior, fasolka szparagowa, rzodkiew biała. Niewskazane są natomiast warzywa, które po ugotowaniu szybko podnoszą stężenie cukru we krwi. Warzywa o wysokim IG to gotowane: ziemniaki, marchew, buraki, a także warzywa konserwowe z puszki.

Fot. iStock / Dean Mitchell

Jeśli chodzi o owoce, dieta cukrzycowa jasno określa, które najlepiej spożywać. Nawet tych zalecanych nie można jeść bez ograniczeń, ponieważ zawierają cukry proste, które podnoszą stężenie glukozy we krwi. Zdecydowanie należy unikać owoców z puszki i suszonych oraz bananów, winogron, arbuzów, czereśni, mandarynek.

Dieta cukrzycowa zaleca owoce takie jak: maliny, truskawki, borówka, jagody, jeżyny, owoce cytrusowe, agrest, czarna porzeczka, śliwki, nektarynki, jabłka, granaty, brzoskwinie, wiśnie, gruszki. Należy pamiętać, że im bardziej owoc jest dojrzały, tym wyższy ma indeks glikemiczny.

Dieta cukrzycowa w ciąży

Niezależnie od tego, czy choroba pojawiła się jeszcze przed ciążą, czy dopiero w trakcie jej trwania, dieta cukrzycowa w ciąży jest bardzo ważnym tematem. Dieta cukrzycowa w ciąży nie różni zasadami od diety cukrzycowej proponowanej w cukrzycy typu 1 i 2. Zapotrzebowanie kaloryczne dla ciężarnej powinien ustalić lekarz diabetolog lub dietetyk. Kaloryczność powinna wynosić od 1500-2400 kcal, co zależy od masy ciała, wzrostu, aktywności fizycznej i wieku. Ciężarna nie powinna zjadać śniadania później niż 8.30. Przerwy między posiłkami nie mogą być dłuższe jak 2- 2,5 -3 godzin ( z możliwym przesunięciem 1/2 godziny).

W diecie ciężarnej powinno się znaleźć:

 • 40-50% węglowodanów
 • 20% białka (1,3g/kg masy ciała)
 • 20-30% tłuszczów.

Ciężarna powinna szczególną wagę przykładać do indeksu glikemicznego produktów – oczywiście im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej.

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Jadłospis i cała dieta cukrzycowa powinna zostać zaproponowana indywidualnie przez lekarza lub dietetyka. Układając jadłospis należy wziąć również pod uwagę wymienniki węglowodanowe (WW), które wyrównują ilość białek, tłuszczów i węglowodanów o podobnej wartości kalorycznej. Informacji o sposobie ich wyliczania powinien udzielić lekarz, można je również znaleźć na stronach internetowych poświęconych cukrzycy.

 dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce

Fot. iStock/sveta_zarzamora

Dieta cukrzycowa – przykładowy dzienny jadłospis

I śniadanie: kanapki z polędwicą z indyka

 • Pieczywo razowe 75g (około 3 kromki)
 • Masło 10g (2 płaskie łyżeczki)
 • Szynka drobiowa 30-50g (ok.4 –5 plasterków)
 • Ogórek, sałata,
 • Herbata z cytryną bez cukru lub woda mineralna

II śniadanie: kanapki z serem twarogowym 

 • Pieczywo razowe 25g (ok. 1 kromka)
 • Ser twaróg 25g
 • Masło ½ łyżeczki
 • Pomidor

Fot. Pixabay / JayMantri / CC0 Public Domain

Dodatkowo:

 • Brzoskwinia
 • Herbata owocowa

Obiad:

 • Zupa kalafiorowa: włoszczyzna (50 g) nierozgotowana, kalafior (100 g) nierozgotowany, ziemniaki (70 g) nierozgotowane, posypana tymiankiem, zabielona jogurtem o zawartości tłuszczu ≤1% (3 łyżki, 45 ml)
 • Polędwiczki wieprzowe nadziewane pieczarkami pieczone w rękawie foliowym: polędwiczki (100 g), pieczarki (3 sztuki), olej rzepakowy do natarcia (1 łyżeczka, 5 g), czosnek, estragon, kasza gryczana (30 g przed gotowaniem) nierozgotowana, surówka: kapusta czerwona (100 g), jabłko (1/2 małej sztuki, 50 g), ocet z czerwonego wina, olej rzepakowy (1 łyżeczka, 5 g)
 • Woda mineralna niskosodowa

Podwieczorek: sałatka owocowo-warzywna

 • sałata krucha (100 g),
 • truskawki świeże lub mrożone (100 g),
 • posiekane orzechy włoskie (15 g),
 • olej rzepakowy (1 łyżeczka, 5g),
 • sok z cytryny,
 • świeże listki mięty lub mięta suszona
 • woda mineralna niskosodowa

Kolacja: surówka z kanapką

 • Kanapka: kromka chleba żytniego pełnoziarnistego (40 g), posmarowana margaryną miękką (5 g),
 • Surówka: pomidor (100 g), papryka żółta (100 g), groszek zielony (30 g), jajko (1/4 sztuki), cebula czerwona, oliwa z oliwek (2 łyżeczki, 10 g)
 • Kefir o zawartości tłuszczu ≤1% (150 ml)
 • Herbata z melisy

źródło:  www.mp.pl, www.mp.pl  www.su.krakow.pl 

Zobacz także

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki / Karl Lagerfeld , Paryż, 2008 r.

Karl Lagerfeld zmarł z powodu tej choroby. 10 wczesnych objawów raka trzustki

Trzymanie smartfona ciągle pod ręką sprawi, że będziesz głupsza

Dlaczego zdrowo jest spać obok tego, kogo kochasz