Macierzyństwo Zdrowie

Kaszel suchy czy mokry – jak je rozpoznać i co dalej?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
16 stycznia 2017
Kaszel suchy czy mokry - jak je rozpoznać i co dalej?
Fot. iStock / gilaxia
 

Rozróżnienie czy mamy kaszel mokry czy suchy ma kluczowe znaczenie, bo od tego jaki rodzaj kaszlu nas nęka – zależy, jakich sposobów użyć do walki z tą przykrą dolegliwością.  Jednak gdy przychodzi do rozpoznania kaszlu u naszego dziecka, na początku wcale łatwo nie jest.

Kaszel to jeden z pierwszych sygnałów rozpoczynającej się infekcji – od zwykłego, niegroźnego przeziębienia po poważne infekcje dróg oddechowych, nie należy go nigdy bagatelizować. Jednak zarówno suchy jak i mokry kaszel, dają wiele ostrzegawczych sygnałów.

Kaszel suchy czy mokry?

Kaszel mokry

Kaszel mokry nazywany inaczej produktywnym, charakteryzuje się tym, że odkrztuszamy wydzielinę, zalegająca w drogach oddechowych. Sam odruch kaszlu, jest więc wtedy bardzo skuteczną bronią do walki z infekcją, ponieważ pozwala oczyścić drogi oddechowe.

Często podczas oddychania i kaszlu można usłyszeć charakterystyczne bulgotanie czy rzężenie. Niestety to niezbyt dobry sygnał, ponieważ świadczy o dużej ilości wydzieliny zalegającej hen głęboko. Rzężenie podczas wydechu bywa pierwszym sygnałem do rozpoznania zapalenia oskrzeli  (czasem wręcz można je poczuć, przykładając rękę na plecki dziecka, poczujecie delikatne wibracje).

Jak rozpoznać u najmłodszych, że odkrztuszają wydzielinę? Maluch który nie potrafi jej odkrztusić i nie potrafi jeszcze „powiedzieć” co się dzieje, to prawdziwy zgryz dla rodzica – ale wystarczy odrobina obserwacji. Nawet jeśli po dźwięku trudno nam ocenić charakter kaszlu, maluch po kaszlu będzie musiał „coś” z odkrztuszoną wydzieliną zrobić – i jak nieprofesjonalnie by to nie zabrzmiało – zazwyczaj po prostu ją zjada… 😉

Do walki z kaszlem mokrym stosuje się leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie, ewentualnie przy uporczywym kaszlu na noc stosuje się leki łagodzące podrażnienia, aby dziecko mogło spokojnie spać. Nebulizacje z soli fizjologicznej i podstawowe zasady higieny pomieszczenia – również są bardzo pomocne (więcej na ten temat przeczytacie tutaj).

Kaszel suchy czy mokry - jak je rozpoznać i co dalej?

Fot. iStock

Nigdy nie bagatelizujecie mokrego kaszlu, zazwyczaj jej jednoznacznym objawem infekcji. Jeśli dotyczy bardzo małego dziecka i nasila się, nie ustępuje lub towarzyszą mu inne objawy(w przypadku  niemowlęcia zawsze konieczna jest wizyta lekarska).

Kaszel suchy

Choć wydaje się bardziej męczący, nie zawsze oznacza chorobę. Może być przykrym skutkiem ubocznym podrażnień spowodowanych alergią czy przebywaniem w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu. Może być również objawem astmy.

Kaszel suchy czy mokry - jak je rozpoznać i co dalej?

Fot. iStock

Ma bardzo charakterystyczny dźwięk – przypominający nieco szczęknięcia psa. Podczas kaszlu nie odkrztusza się żadnej wydzieliny. Ataki kaszlu są trudne do przerwania, ponieważ sam kaszel pogłębia podrażnienia i prowokuje kolejny atak kaszlu (i tak koło się zamyka).

Podczas suchego kaszlu można odnosić wrażenie „łaskotania” w gardle. Zazwyczaj charakterystyczne są ataki kaszlu pojawiające się podczas snu.

W przypadku suchego kaszlu pomocne będą leki łagodzące podrażnienie i hamujące odruch kaszlu. Oraz profilaktyka: nebulizacje, wietrzenie pomieszczenia, odpowiednie nawilżenie powietrza.

UWAGA: jeżeli kaszel suchy jest objawem infekcji, zazwyczaj po dwóch, trzech dniach przekształca się w kaszle mokry.

Fot. iStock / RuslanDashinsky

Fot. iStock / RuslanDashinsky

Partnerem artykułu jest

Bobolen Porost islandzki Syrop na Kaszel

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Bobolen porost islandzki, syrop na kaszel to wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci od 1 roku życia. Zawiera ekstrakt z porostu islandzkiego, cynk oraz koncentraty soków z malin i aronii. Zalecany do stosowania w suchym, drażniącym kaszlu, w bólu gardła, w podrażnieniu i przesuszeniu błony śluzowej gardła oraz chrypce spowodowanej m.in. nadmiernym przeciążeniem strun głosowych Zawarte w poroście islandzkim substancje śluzowe działają powlekająco i ochronnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzą podrażnienia wywołane suchym drażniącym kaszlem, bólem gardła, suchym powietrzem i chrypką spowodowaną m. in. nadmiernym przeciążeniem strun głosowych.

 


Macierzyństwo Zdrowie

Pufy, poduszki i stoliki. Oryginalne i funkcjonalne dodatki na nowo podbijają wnętrza

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2017
Fot. Materiały prasowe
 

Na piękny i komfortowy dom składa się wiele czynników. Począwszy od potrzeb i gustu osób, które w nim mieszkają, skończywszy na metrażu i możliwościach, na jakie pozwalają poszczególne pomieszczenia w domu. Właściciele poszukują idealnego koloru i odcienia farb, pięknych mebli, które pomieszczą ogrom przedmiotów codziennego użytku czy ubrań, i będą trwałe oraz funkcjonalne. Na specjalną uwagę zasługują dodatki, które stają się wyjątkowym i mocnym akcentem każdego z pomieszczeń.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Niewielkie dodatki, które ożywią mieszkanie

Niewielkie gabaryty puf czy stolików nie oznaczają, że ich obecność lub jej brak nie mają żadnego znaczenia dla wystroju wnętrza. Właśnie takie detale pomogą tchnąć w miejsce nowego ducha, dopełnić obraz całości i pozwolić na jeszcze wygodniejsze funkcjonowanie w domu. Najlepiej dopasować je do mebli, które są już w pomieszczeniu lub dokupić je w komplecie. Jeśli zależy nam na wnętrzu dogranym stylistycznie, tego rodzaju dodatki nie powinny kształtem, fakturą czy wzorem zbyt mocno odbiegać od tego, co już znajduje się w pomieszczeniu. W przeciwnym razie pokój będzie miał wygląd nieprzemyślany, wręcz przypadkowy.

Pufy wróciły do łask

I znów spotykamy je często w różnych wnętrzach — od salonu, po pokój dziecięcy. Wygodne i niewielkie gabarytowo, znakomicie sprawdzają się jako wygodny mebel codziennego użytku, stabilny i wygodny. Wbrew pozorom niewygodnego dodatku, nowoczesne pufy są pomyślane jako mebel, w którym wygodnie można usiąść i zająć się np. czytaniem gazety, gdy potrzebujemy odmiany. Pufy dzięki swoim gabarytom nadają się do dowolnego przestawiania w pokoju, zgodnie z zaistniałymi potrzebami użytkowników. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o niewielkiej przestrzeni, można je wsunąć pod stół, gdy potrzebujemy wolnego miejsca i wysunąć, gdy pojawiają się goście. A ze względu na to, że najczęściej nie posiadają konkretnego frontu, można je ustawiać bez zastanawiania się, jak ostatecznie się prezentują.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przykładem puf bez pojemnika, doskonale sprawdzających się w różnych aranżacjach i wnętrzach, są pufy BARCELONA z kolekcji WAJNERT Meble. To kolekcja o bardzo nowoczesnym wzornictwie, które można dostosować do własnych wymagań estetycznych i funkcjonalnych. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Z kolei pufy z kolekcji OLAND wykończono lamówką, co stanowi doskonałe dopełnienie prostych form. Możliwość wyboru 2 rodzajów nóg w 10 kolorach pozwala na uzyskanie różnych charakterów wykończenia wnętrza.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Stoliki, które ożywiają wnętrza

Stoliki o niewielkich gabarytach są oryginalnymi meblami, które urozmaicają i poprawiają funkcjonalność i wygodę wnętrza. Ten rodzaj mebli, który ponownie cieszy się zainteresowaniem kupujących, w doskonały sposób podkreśli indywidualny charakter każdego pomieszczenia. Nie zajmując zbyt wiele miejsca, wspaniale dopasowują się i do mniejszych wnętrz, jak i wydzielonych z większych obszarów kącików, które służą jako miejsce relaksu. Piękny i funkcjonalny stolik posłuży nie tylko jako ozdoba, ale miejsce, przy którym wygodnie można wypić kawę, czy odłożyć czytaną książkę.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Geometryczna bryła stolika z kolekcji HAGA została posadowiona na solidnym stelażu z drewna bukowego. Wykonanie urzeka swoją delikatnością i jednocześnie pozwala wyposażyć w pełni funkcjonalną przestrzeń. Korpus stolika dostępny jest w 2 wersjach kolorystycznych. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wyjątkową odmianą lub uzupełnieniem wnętrza może stać się stolik EGO, charakteryzujący się szklanym blatem, który dodaje niezwykłego wyrazu. W dodatku do wyboru pozostają w nim dwa rodzaje nóg: drewniane w dostępnej kolorystyce oraz metalowe chromowane, zgodnie z upodobaniem przyszłego właściciela.

Poduszki dekoracyjne

To kolejny dodatek, którego nie może zabraknąć w doskonale przemyślanym i zorganizowanym wnętrzu. Wyjątkowe poduszki łatwo jest dopasować zarówno do salonu, jak i do sypialni. Bardziej klasyczne lub dekoracyjne — wybór kształtu, koloru i wzoru, to jedno z łatwiejszych i przyjemniejszych wyborów, jakie dokonywane są na etapie uzupełniania aranżacji wnętrza. Poduszki dekoracyjne, które znajdują się w ofercie WAJNERT Meble, będą pasowały do każdego wnętrza, dzięki różnym kształtom czy wzorom.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Te oraz inne dekoracje i meble, dostępne są na stronie www.wajnert.pl.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Wpis powstał we współpracy z WAJNERT Meble

 

 

 


Macierzyństwo Zdrowie

27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
16 stycznia 2017
27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną
Fot. iStock / retrorocket

Siłę psychiczną buduje się podobnie jak nasze mięśnie – należy każdego dnia pracować nad sobą, nad rozwijaniem swoich dobrych nawyków i eliminowaniem zachowań, które szkodzą i demotywują. O ile jednak tężyznę i siłę fizyczną można zauważyć gołym okiem, o tyle sprawa dobrej oceny naszej mocy mentalnej nie jest już taka prosta. Potrzeba do tego głębokiej autorefleksji oraz dobrego poznania swoich mocnych i słabych stron – oto 27 pytań, które pomogą ci sprawdzić swoją siłę mentalną.

27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną

Sposób naszego myślenia

To, w jaki sposób prowadzisz dialog sama ze sobą, istotnie wpływa na twoje samopoczucie i nastawienie do samej siebie i spotykających cię sytuacji. Czy jesteś dla siebie dobrym, wyrozumiałym przyjacielem, czy też bliżej ci do roli surowego krytyka wytykającego wszystkie błędy? Pamiętaj, że ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu – zbyt dużo negatywnych myśli może zniechęcić cię do podejmowania działań, a nazbyt pozytywne podejście nie przygotuje cię odpowiednio do realiów i trudności, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć. Sprawdź swój sposób myślenia odpowiadając na poniższe pytania:

 1. Jakie niepoprawne wnioski wyciągam na temat samej siebie?

 2. Za jakie rzeczy nieustannie się krytykuję?

 3. Na jakie wymówki sobie pozwalam?

 4. Jaka jest dla mnie definicja sukcesu?

 5. Co mówią sobie, gdy przegrywam?

 6. Na czym opieram poczucie własnej wartości?

 7. Co myślę, gdy spotyka mnie odrzucenie?

 8. Jakiego rodzaju zwątpienia w siebie doświadczam?

 9. Kiedy staję się zbyt pewna siebie?

Zarządzanie emocjami

Ludzie silni psychicznie to wcale nie ci, którzy tłumią swoje emocje lub nie odczuwają bólu, smutku, czy złości. To ci, którzy są świadomi własnych uczuć, prawidłowo je rozpoznają i potrafią nimi odpowiednio zarządzać. Nie chowają się przed trudnymi, negatywnymi emocjami, ale stają z nimi odważnie twarzą w twarz, zamiast ucieczki wybierają odpowiednie działania, by poradzić sobie ze stresem lub bólem. Sprawdź swój sposób zarządzania emocjami odpowiadając na poniższe pytania:

 1. Jak odpowiadam na emocjonalny ból?

 2. Jakie emocje czasami przejmują nade mną kontrolę?

 3. Jakie lęki i obawy przeszkadzają mi w wydobyciu najlepszego potencjału?

 4. Jakich emocji najczęściej unikam?

 5. Kiedy czuję się najszczęśliwsza?

 6. Jakie uczucia powodują, że zachowuję się jak zupełnie inna osoba?

 7. Jakie strategie stosuję, by poprawić swój nastrój, gdy jestem w dołku?

 8. Czy potrafię rozpoznać, kiedy moje emocje wymykają się spod kontroli?

 9. Co robię w momencie, gdy zauważam, że zaczynam się nad sobą użalać?

Produktywność zachowania

Budowanie siły mentalnej wymaga zdobycia wiedzy na temat tego, kiedy należy zmieniać swoje zachowanie, a kiedy otaczające nas środowisko – bo przecież nie zawsze wszystko zależy od nas i naszej samodyscypliny, czy umiejętności opierania się pokusom i szukania najłatwiejszych rozwiązań. Czasami to okoliczności zewnętrzne wymagają modyfikacji i zmiany tak, byśmy mogli pokazać swoje najlepsze cechy i umiejętności. Produktywne zachowania niejednokrotnie wymagają od nas zrobienia rzeczy, na które nie do końca mamy ochotę lub zachowania się w sposób nieoczekiwany, nieco dla nas eksperymentalny, który pokaże nam, że nasze negatywne przewidywania były błędne.

27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną

Fot. iStock / retrorocket

Rozwijanie siły psychicznej pomaga w pokonywaniu przeszkód i reagowaniu na dane sytuacje w sposób bardziej efektywny i produktywny, pozwala na łatwiejsze dokonywanie decyzji, nawet tych trudnych i mało popularnych. Odpowiedz na poniższe pytania by sprawdzić swoje zachowanie:

 1. Kiedy poddaję się zbyt szybko?

 2. W jakich sytuacjach działam dłużej niż powinnam?

 3. Czy wiem, kiedy moje zachowanie nie jest zgodne z moimi wartościami?

 4. Czy troszczę się o swoje ciało, tak by umysł był jego najsilniejszą częścią?

 5. Jakie błędy wciąż powtarzam?

 6. Kiedy szukam krótkoterminowych rozwiązań, które prowadzą do większych problemów?

 7. Co powstrzymuje mnie przed podjęciem działań zmierzających do realizacji moich celów?

 8. Czy poświęcam swój czas i energię na rzeczy dla mnie najistotniejsze?

 9. W jaki sposób sama siebie sabotuję?

Każdy z nas może zbudować siłę psychiczną i bez względu na to, jaką moc już teraz w sobie posiada, zawsze można pracować nad jej udoskonaleniem. Najważniejsze, by nieustannie rozwijać codzienne nawyki, które wzmacniają naszą siłę mentalną i dążyć do tego, by dzisiaj być nieco lepszym, niż było się wczoraj.


Na podstawie: www.psychologytoday.com

Zapisz


Zobacz także

Nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sama, czyli 8 zasad szczęśliwej kobiety

5 rzeczy do pielęgnacji dziecka, o których myślisz, że są niepotrzebne. I bardzo się mylisz

Nim obudzę moje dzieci, pomyślę o tych, którym dzisiaj rodzice nie złożą życzeń…