Lifestyle Zdrowie

Dekalog skutecznego odchudzania

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 października 2018
Fot. iStock/GlobalStock
 

1. Odchudzanie zaplanuj na dłużej

Szybkie diety nie istnieją. Dają nam tylko złudzenia, utratę wody, masy mięśniowej i efekt jo-jo. Dieta odchudzająca musi trwać. To proces.

2. Chcesz efektów – jedz 5 posiłków dziennie

Regularne jedzenie posiłków to twój przyjaciel. Zapobiegasz spadkom cukru we krwi i napadom głodu. Nie spowalniasz metabolizmu, który jest ci baaardzo potrzebny!

3. Jedz częściej, ale mało

Najgorszym wyborem jest głodówka, cięcie kalorii na oślep w nadziei na szybsze rezultaty. Jedz często i mało – tak aby metabolizm przyspieszał, a nie spowalniał. Jeśli twoje ciało będzie się bało głodu – zamiast spalać zapasy, zacznie je uzupełniać.

4. Zaplanuj posiłki

Wcześniejsze zaplanowanie posiłków uchroni cię przed zgubą. Zaplanuj, co będziesz jeść jutro. Unikniesz wpadek pt. „nie mam nic w lodówce, zjem co jest”. To ułatwi ci kontrolę.

5. Kiedy jesz – skup się na jedzeniu

Oczywiście bez przesady. Chodzi o to, abyś była naprawdę świadoma tego, że jesz. Nie jedz przed telewizorem, w pośpiechu. Nawet na diecie, jedzenie może być przyjemnością, w zdrowy sposób. Skupiając się na posiłku będziesz też jeść wolniej i starannie przeżuwać, nie przegapisz swojego momentu „najedzenia”.

6. Pij dużo niesłodzonych napojów

Bo jak wiecie, odchudzanie bez wody nie może się udać! Możesz pić też soki w umiarkowanych ilościach (lepsze będą te warzywne i naturalne! – czytaj etykiety), herbatę czy ziółka. Rzuć cukier w napojach, zdziwisz się, ile producenci napojów potrafią go dopchnąć do butelki (uwaga, na pseudo sportowe izotoniki – czytajcie etykiety, niektóre niby-zdrowe fit napoje mają tyle kalorii, co popularna kola!)

7. Przeczytaj zanim kupisz

Czytaj etykiety. Cukier można odkryć w naprawdę zaskakujących miejscach. Płatki kukurydziane mają go czasem więcej niż te czekoladowe!

8. Ruszaj się 

Od ciebie zależy, ile czasu i energii poświęcisz na ruch, ale pamiętaj, że to idealne uzupełnienie każdej diety. Przyspieszy twój metabolizm. Nie musisz zostać fit wariatem, ale na spacer wypadałoby pójść. Może pora kupić za kilkanaście złotych prosty krokomierz i postawić sobie cel?

9. Nie siedź za dużo, lepiej postój

Zmora naszego życia – siedzenie. Naście godzin klepania w klawiaturę, dojazd autobusem/samochodem, a potem kanapa – bo przecież padamy z nóg… Postój chociaż w tramwaju, na przystanku podczas small talku w firmowej kuchni. Powinniśmy stać 10 minut na jedną godzinę siedzenia. To zdecydowanie usprawni przemianę materii.

10. Pozwól sobie czasem zgrzeszyć

Nie katuj się. Skoro odchudzanie musi trwać, nie obiecuj sobie, że tygodniami nie spojrzysz nawet na czekoladę. Każdy potrzebuje odpoczynku. Zdecydowanie lepiej nie doprowadzać się do dietetycznej rozpaczy. Ustal sobie, kiedy możesz zgrzeszyć czymś słodkim, nie stracisz w ten sposób kontroli.


Lifestyle Zdrowie

Nie potrzebujesz doskonałego związku, żeby być szczęśliwą. Zakochaj się w tym, co masz!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
12 października 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Jeśli desperacko poszukujesz absolutnie doskonałego związku, odwołaj poszukiwania! Niezależnie od tego, czy jesteś samotna, czy masz męża, czy jesteś po rozwodzie nie musisz za wszelką cenę znaleźć partnera lub na siłę zmienić tego, którego już masz. Naucz się po prostu być szczęśliwa, a wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć na swoje obecne życie z innej – jaśniejszej, strony.

Ucząc się doceniać to, co jest przed tobą, będąc wdzięcznym za dobre rzeczy i zmieniając podejście do relacji z drugim człowiekiem, możesz stać się szczęśliwsza i zrozumieć, że nie ma sensu narzekać na brak romansu, na faceta, z którym jesteś, a któremu według ciebie wiele brakuje do ideału.

Niech zakochane cytryny pomogą ci docenić słodkie rzeczy

Brzmi przewrotnie i co mają cytryny do miłości i związku? One symbolizują to, co było złe, toksyczne, co się nie udało. Przestań myśleć o tym, co poszło nie tak, kto był winien. Niech te zakochane cytryny otworzą ci oczy, zobacz dlaczego naprawdę zasługujesz na coś dobrego.

Podziękuj nieudanym związkom, bo dzięki nim wiesz, co znaczy zbudować zdrową relację.

Wszyscy mamy słodki punkt. Znajdź swój

Skoro już pozostajemy w sferze słodyczy, to znajdź swoje słodkie punkty, pomyśl, czego szukasz w partnerze, na czym najbardziej ci zależy. Na czułości? Opiekuńczości? Sile? Inspiracji? Odwadze? Zrób sobie taką listę, co jest dla ciebie w związku najważniejsze. Poczucie bezpieczeństwa? Wsparcie? Akceptacja? Przyjrzyj się swojemu facetowi, chociaż na niego narzekasz, to może on daje ci wszystko to, czego chcesz, ale coś zamgliło ci oczy i o tym zapomniałaś. A że nie jest idealny? Cóż, kto jest?

Zadaj sobie pytanie: „Co mogę podać do stołu?”

Przyprawy, których używasz w kuchni, dają ci wiele możliwości, by zmienić smak posiłku. Podobnie jest z naszym życiem i miłością. Jeśli jest ci źle, jeśli zastanawiasz się czy ten związek ma w ogóle sens, zadaj sobie pytanie: „Co ja mogę zmienić? Co mogę dodać do tej relacji?”.

Bądź wdzięczna za różnice

Czasami myślimy: „Czemu on nie jest taki albo siaki”. Chciałybyśmy go ukształtować na wzór naszych wyobrażeń albo, co gorsza, chciałybyśmy, by był podobny do męża przyjaciółki, do naszego ojca (pewnie i tak jest), do nas. Tymczasem to, co nas różni, pozwala nam się uczyć więcej o sobie i innych. Inspiruje nas, zmusza do wysiłku, do pracy nad sobą, ciekawi. To ogromny dar, jaki otrzymujemy w związku. Następnym razem zamiast krytykować w duchu swojego partnera, po prost ciesz się tym, że jest i kochaj takim, jakim jest.

Naucz się codziennie czegoś nowego w miłości

Jeśli dzisiaj się pokłóciliście, wyciągnij wnioski i uniknij kłótni jutro. Jeśli spotkałaś się z niewłaściwym facetem, nie rób tego kolejny raz. Nic, co trudne w miłości czy związku nie jest nam dane ot tak. Dzięki trudnościom zdobywasz mądrość i doświadczenie, otwórz się i dbaj o to, by twój związek był coraz lepszy. A ty szczęśliwsza.


Lifestyle Zdrowie

35 rzeczy, których powinnaś szukać u partnera życiowego

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 października 2018
fot. iStock/Georgijevic

Ale nie przesadzajmy, już połowa z nich będzie dobrym wynikiem. Nikt z nas nie jest doskonały, ważna jest chęć by być lepszym i szczere uczucie.

Silna samoświadomość, ponieważ nie możesz być z kimś, kto nie wie kim jest.

Uczciwość, ponieważ twój związek bez niej nie przetrwa.

Radość, ponieważ jeśli chcesz przeżyć wspólne życie dobrze, musisz być z kimś, kto cię uszczęśliwia.

Prawdomówność, ponieważ nie możesz być z osobą, której nie szanujesz.

Odpowiedzialność, ponieważ nie możesz mieć silnego związku z kimś, kto cię zawodzi.

Poczucie humoru, ponieważ dopóki potrafimy się śmiać z życia, wszystko będzie w porządku.

Siła, ponieważ czasami będziesz czuć się słaba i będziesz potrzebować kogoś, kto Cię wesprze.

Zdolność do zaufania innym, ponieważ czasem twój partner również będzie słaby i powinien być gotowy wesprzeć się na tobie.

Dojrzałość, ponieważ związek potrzebuje dwóch dorosłych, a nie tylko jednego.

Zgodność wartości od samego początku, ponieważ jest to coś, nad czym naprawdę nie możesz „popracować”.

Niezależność, ponieważ przebywanie z inną osobą nie oznacza, że ​​powinieneś zapomnieć, kim jesteś.

Zaangażowanie, ponieważ jedynym sposobem na dalszy rozwój relacji jest potraktowanie jej poważnie.

Umiejętność popełniania błędów, ponieważ nie możesz być blisko z kimś, kto ani razu ich nie popełnił.

Umiejętność obracania sprzeczek w coś konstruktywnego, a nie raniącego.

Pokora, ponieważ wszyscy popełniają błędy i musimy potrafić się do nich przyznać się, aby związek miał szansę.

Otwartość, bo inaczej nie będziesz w stanie się rozwijać.

Bezinteresowność, ponieważ bycie samolubnym jest zabójcze dla związku.

Uczucie, ponieważ bez względu na to, jak długo jesteście razem, ważne jest, aby zawsze sobie przypominać, że się kochacie.

Świadomość swoich słabości, ponieważ jeśli twój partner nie zdaje sobie sprawy, kiedy jest uparty lub sprawia ci ból … poczujesz się jakbyś uderzała głową w mur.

Empatia, ponieważ nawet jeśli nie możecie zrozumieć czegoś, przez co przechodzicie, powinniście przynajmniej być w stanie pocieszyć drugiego i zrozumieć jego emocje.

Elastyczność, ponieważ życie jest tym, co dzieje się samoistnie, gdy ty jesteś zajęty robieniem innych planów.

Zdrowa ilość ambicji, ponieważ ważne jest, aby być z kimś, kto zawsze pracuje by mieć lepsze i szczęśliwsze życie, razem z tobą.

Oddanie rodzinie, cokolwiek „rodzina” oznacza. Niezależnie od tego, czy są to rodzice, czy przyjaciele lub współpracownicy, ważne jest znaczenie silnych relacji z bliskimi.

Przebaczenie, ponieważ będziesz robiła lub mówiła coś bolesnego wiele, wiele razy.

Otwartość umysłu, ponieważ ktoś, kto nie jest otwarty na nowe idee, będzie cię hamował.

Świadomość, kiedy nie wolno przekroczyć granic.

Wierność, ponieważ bez niej relacja nie może się rozwijać.

Bezwarunkowa miłość, ponieważ zobaczycie w sobie niedoskonałości.

Inne zainteresowania, bo inaczej ta miłość cię zmęczy.

Umiejętność porozumiewania się, ponieważ żadne z was nie potrafi czytać w myślach.

Zdrowa dawka niepewności, ponieważ chcesz być z człowiekiem, a nie superbohaterem.

Atrakcyjność seksualna, ponieważ nie możesz zmuszać się do bliskości.

Ciekawość, ponieważ nie chcesz być z kimś, kto jest zmęczony życiem w wieku 18 lat.

Lojalność, ponieważ powinieneś być z kimś, kto zawsze będzie dla ciebie.

Zdolność do czerpania przyjemności z prostych rzeczy. Ponieważ nic nie jest przyjemniejsze niż oglądanie wschodu słońca lub zjedzenie pysznego kawałka pizzy z kimś, o kim wiesz, że będziesz z nim do końca życia.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Zobacz także

Czerwony alarm. Kiedy twój wewnętrzny głos każe ci brać nogi za pas i spie…. czym prędzej

Jak żyć swoim życiem tak, by osiągnąć wszystko. 3 zasady, których czasem nie chcemy dostrzec

Dlaczego cudownie jest mieszkać samej? Te ilustracje nam to pokazują. Warto obejrzeć