Po herbatę imbirową sięgamy najczęściej jesienią i zimą, gdy szukamy szybkiego sposobu na przyjemne rozgrzanie ciała. Imbir ma wiele cennych dla zdrowia właściwości, więc warto parzyć go jak najczęściej. Co prawda nie każdy lubi ten specyficzny, ostry smak, jednak można go załagodzić dodatkiem mięty, miodu czy cytryny.
Imbir to stara roślina lecznicza, wykorzystywana od ponad 2700 lat. Jest bogaty w potas, wapń, fosfor oraz magnez, zawiera olejki eteryczne, które nadają smak i aromat. Przepis na herbatkę imbirową jest prosty. Po zagotowaniu szklanki wody w małym garnku, dodajemy drobno pokrojony imbir (ok 3 cm) i gotujemy na średnim ogniu przez około 20 minut. Po przestudzeniu, przelewamy napar do kubka i wyciskamy do niego sok z cytryny. Następnie dodajemy miód i cynamon, po czym mieszamy. Wypijanie takiej herbatki ma wiele zalet.
1. Zmniejsza nudności
Imbir pomaga podczas choroby lokomocyjnej, ale także w przypadku nudności ciężarnych. Wystarczy wypić godzinę przed podróżą, a nawet w trakcie złego samopoczucia herbatę, by załagodzić dolegliwości, które już wystąpiły.
2. Ułatwia trawienie
Herbata imbirowa ułatwia trawienie i zwiększenia wchłanianie pokarmu, zapobiega odbijaniu i wzdęciom po jedzeniu.
3. Zmniejsza duszności
Ułatwia nie tylko walkę z przeziębieniem i dusznościami towarzyszącemu kaszlowi, ale pomaga także podczas alergii oddechowych.
4. Poprawia krążenie krwi
Imbir poprawia krążenie krwi i spowalnia osadzanie się tłuszczu z naczyń krwionośnych, zapobiegając atakom serca i udarom mózgu.
5. Rozgrzewa
Picie herbaty imbirowej może wpływać na podwyższenie temperatury ciała.
6. Zmniejsza stany zapalne stawów
Imbir można wypijać w herbacie, jak i przykładać ciepły okład z jego wywarem do bolesnego miejsca, łagodząc stany zapalne stawów i innych części ciała.
7. Działa antynowotworowo
Duża ilość antyoksydantów w imbirze wymiata z organizmu szkodliwe wolne rodniki, które mają wpływ na powstawanie nowotworów.
8. Łagodzi stres
Imbir zawiera związki rozluźniające i relaksujące, dzięki czemu wpływa na łagodzenie skutków codziennego stresu. Nie powinno się go jednak pić wieczorem, gdyż posiada właściwości rozbudzające.
9. Odświeża oddech
Zarówno herbata imbirowa jak i żucie plasterka świeżego imbiru odświeża oddech i łagodzi stany zapalne jamy ustnej.
10. Poprawia przemianę materii
Przyspiesza proces metabolizmu, a zawarte w nim związki aktywne usprawniają pracę żołądka i jelit, co jest ważne podczas procesu odchudzania.
11. Zapewnia uczucie sytości
Imbir wpływa na zwiększenie uczucia sytości, więc zaleca się wypijać herbatę z imbiru nawet po niewielkim posiłku, by dłużej nie czuć głodu.
źródło: www.olej.edu.pl