Zdrowie

Nie tylko kurz i pyłki. 9 nietypowych rzeczy, które mogą uczulać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
23 października 2017
Fot. iStock/PeopleImages
 

Większość z nas zmaga się z jakąś alergią. Niektórzy tylko sezonowo, jak w przypadku uczulenia na konkretne pyłki, inni całe życie, gdy mają alergię na przykład na kocią sierść. Niezależnie od rodzaju alergii, nikt nie lubi objawów towarzyszących reakcji obronnej organizmu. Łzawienie oczu, katar, wysypka, rozstrój żołądka, a w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny – nie należą do przyjemnych rzeczy i znacznie utrudniają życie. Reakcje alergiczne, powstające w momencie kontaktu z alergenem, można zwalczać różnymi lekami, dostępnymi także bez recepty. Najskuteczniejszą metodą jest jednak unikanie kontaktu z substancją, która powoduje objawy. 

O ile wszyscy wiemy, że można mieć uczulenie na proszek do prania, gluten czy roztocza, istnieje wiele innych, nietypowych alergenów. Oto najdziwniejsze z nich.

Skórzane buty

 Jeżeli po założeniu skórzanych butów na twoich stopach pojawia się wysypka, możesz być uczulona na substancje, wykorzystywane do garbowania skór. Tzw. kontaktowe zapalenie skóry można zdiagnozować za pomocą testu skórnego. Możesz oczywiście wspomagać się lekami przeciwhistaminowymi, które powinny poradzić sobie z wysypką, jednak najlepiej byłoby po prostu nosić skarpetki lub w ogóle zrezygnować ze skórzanego obuwia.

Woda

To jedna z dziwniejszych i niewyjaśnionych jak dotąd alergii. Nie jest też szczególnie popularna. U niektórych osób pojawia się pokrzywka na ciele po kontakcie z wodą. Z reguły wysypka znika po około 15-30 minutach.

Sperma

Jeżeli po stosunku płciowym, zakończonym wytryskiem w okolicy twojego krocza, zauważyłaś pokrzywkę i opuchliznę, możliwe, że jesteś uczulona na spermę. Warto wspomnieć o tym lekarzowi, który będzie potrafił postawić diagnozę. W takich przypadkach na co dzień najlepiej stosować prezerwatywę. Jeżeli planujesz ciążę, możesz rozważyć specjalne zastrzyki antyalergiczne. W grę wchodzi także inseminacja.

Ćwiczenia fizyczne

Ten rodzaj alergii odnotowano w literaturze medycznej około tysiąca razy od 1970 roku. Objawia się pokrzywą, choć może doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego, drastycznego spadku ciśnienia i problemów z oddychaniem. Istnieją dwa rodzaje takiej alergii – jedna wiąże się z pożywieniem, które zjedliśmy wcześniej. Druga nie ma związku z jedzeniem i próżno szukać jej przyczyny. Jeżeli w trakcie aktywności zauważysz u siebie niepokojące objawy, przerwij ćwiczenia. Zastanów się też, czy jadłaś coś przed treningiem i jeśli tak, następnym razem zrezygnuj z posiłku.

Słońce

Dobrze, że jest to stosunkowo rzadka przypadłość, ponieważ może znacznie utrudnić życie. Objawy, takie jak pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, pojawiają się około 30 minut po ekspozycji na słońce. Najprawdopodobniej są reakcją na kontakt z promieniami UV. Leki przeciwhistaminowe mogą złagodzić reakcję alergiczną, ale jej nie zapobiegną.

Pieniądze

Jeżeli zauważysz na skórze wysypkę po kontakcie z monetami, naprawdopodobniej masz uczulenie na nikiel lub inny metal, z którego są wykonane. Kontaktowe zapalenie skóry może się więc pojawiać także wtedy, gdy skóra ma styczność z niektórymi rodzajami biżuterii czy oprawami okularów. Najlepiej unikać wówczas kontaktu z tymi przedmiotami, a jeśli reakcja alergiczna się pojawi, zastosować leki antyhistaminowe.

Dotyk

Szacuje się, że około 4 procent populacji zmaga się z tzw. pokrzywką demograficzną, występującą na skórze jako reakcja na dotyk. Może pojawić się, gdy zbyt mocno wycierasz ciało ręcznikiem lub nosisz ciasne ubrania. Wysypka na ogół znika po 15-30 minutach.

Chłód

Alergia na zimno jest bardzo groźna, ponieważ powoduje nagły wyrzut histaminy, co skutkuje natychmiastowym spadkiem ciśnienia krwi. Osoba, która np. zanurkuje w bardzo zimnej wodzie, a nie wie, że ma alergię na zimno, może znaleźć się w ogromnym niebezpieczeństwie. Jest to na szczęście rzadki alergen. Jeśli jednak zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś unikać wystawiania dużych fragmentów ciała na działanie chłodu.

Zespół alergii jamy ustnej

Pojawia się u osób, które mają alergię na pyłki. Występuje, gdy zjedzą one owoc, zawierający to samo białko co konkretne pyłki. Jest to tzw. reakcja krzyżowa i występuje np. między trawami a pomidorami, brzozami a jabłkami oraz śliwkami i brzoskwiniami. Reakcja alergiczna objawia się swędzeniem w jamie ustnej, a niekiedy nawet obrzękiem. Symptomy znikają po wypluciu lub połknięciu jedzenia. Najbezpieczniej jednak unikać konkretnych produktów.


Źródło: Everyday Health 

Zdrowie

Gdzie leży granica, czyli 7 sytuacji, w których doświadczasz molestowania seksualnego, choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 października 2017
Fot. istock/Raphli
 

Akcja „#MeToo” zaskoczyła nas skalą odzewu. Kobiety masowo oznaczały się na portalach społecznościowych umówionym hasztagiem i okazało się, że prawie każda z nas doświadczyła molestowania seksualnego czy to w miejscu pracy, czy w kontaktach towarzyskich, czy nawet w rodzinnym gronie najbliższych. Dlaczego jesteśmy tym faktem zdziwione? Bo zdarza się, że same nie zdajemy sobie sprawy z tego, gdzie leży granica. I co jest jej przekraczaniem.

1. Zachowanie seksistowskie 

Zachowania seksistowskie, w tym żarty i komentarze należą do kategorii molestowania seksualnego. Jeśli słyszysz, że czegoś nie potrafisz bo „jesteś kobietą”, że sobie nie poradzisz, bo nie jesteś mężczyzną, jeśli w twoim towarzystwie opowiadane są żarty o podłożu seksistowskim, poniżające i obrażające kobiety, masz prawo zaprotestować.

2.  Niezupełnie „nieszkodliwy” flirt

Wypowiedziany od czasu do czasu komplement jest oczywiście czymś miłym i urozmaicającym nasze relacje, również w kontaktach zawodowych. Ale nie wtedy, kiedy zaczynasz czuć się z tym niezręcznie. Łatwo rozróżnić nieszkodliwy flirt od molestowania seksualnego. Ten pierwszy sprawia, że czujesz się dobrze. Gdy granica zostaje przekroczona, czujesz się „nieszczęśliwy”, smutny, zły.

3.  Propozycje „nie do odrzucenia” w miejscu pracy

Jesteś kobietą, więc dostajesz zaproszenie na kolację służbową, ale nie dlatego, by wziąć w niej udział „merytorycznie”, a jedynie „dla ozdoby” i urozmaicenia. Ta informacja jest ci przekazana już na samym początku.

4. Niewłaściwe zachowanie „online”

Molestowanie seksualne to nie tylko dotyk. Prześladowanie polegające na wysyłaniu wiadomości dotyczących na przykład naszego wyglądu, niewłaściwe treści niezwiązane z pracą „przemycane” w wiadomościach niby przypadkiem…To zdecydowanie NIE powinno mieć miejsca.

5.  Rozbierane zdjęcia, obrazy, kalendarze i plakaty

Jeśli wiszą w miejscu twojej pracy, bo twoi koledzy lubią na nie patrzeć, to również jest molestowanie seksualne.

6. Wymuszony kontakt fizyczny

Jeśli dana osoba dotyka innej osoby, choć ta próbuje się przed tym dotykiem bronić lub pokazuje, że jest do dla niej niekomfortowa sytuacja, to jest molestowanie seksualne.

7. Wpatrywanie się w określony sposób

Jest to najczęściej spotykana forma molestowania. Towarzyszą jej pogwizdywanie, dwuznaczne uśmiechy i gesty. Na pewno spotkaliście się z takimi zachowania, zwłaszcza na ulicy. Fizyczny kontakt nie jest tutaj obecny.


Zdrowie

9 naturalnych diuretyków, które oczyszczają organizm i usuwają opuchliznę

Redakcja
Redakcja
23 października 2017
Fot. iStock / g-stockstudio

Diuretyki, czyli produkty o właściwościach moczopędnych, są bardzo przydatne dla naszego zdrowia. Dzięki nim organizm szybciej radzi sobie z ustabilizowaniem poziomu płynów i elektrolitów. Dostarczają one wodę i inne związki mineralne, konieczne dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Diuretyki wspierają wydalanie sodu z organizmu wraz z moczem, wspierają prawidłową pracę nerek, oczyszczają drogi moczowe z toksyn, a także pomagają zlikwidować stany zapalne pęcherza i moczowodów. Osoby, które mają problem z opuchlizną, również docenią ich działanie. Zazwyczaj diuretyki są także niskokaloryczne, a że przyspieszają metabolizm oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, są cennym elementem diet odchudzających.

9 warzyw i owoców, które są znakomitymi diuretykami

1. Arbuz

Arbuz  jest cennym źródłem błonnika, witaminy C i witamin z grupy B: B1, B2, B3, B6, kwasu foliowy, beta-karotenu, wapnia i potasu. Jest niskokaloryczny (w 100 gramach 36 kcal) i aż 92 proc. składa się z wody. Dzięki działaniu moczopędnemu  poprawia przemiany materii i przyspiesza usuwanie toksyn, pomaga utrzymać prawidłowy poziom płynu i elektrolitów w organizmie.

2. Melon

Składa się w ponad 80% z wody, jest oczyszczający i moczopędny, zawiera błonnik pokarmowy, witaminy oraz antyoksydanty, takie jak beta-karoten, hamujący szkodliwy wpływ wolnych rodników na organizm.

3. Ananas

Nie tylko znakomicie smakuje i pomaga w usuwaniu kaszlu, ale dba o nerki i układ sercowo-naczyniowy. Świeży jest wskazany dla osób na diecie, bo zawiera 85% wody oraz dużą ilość błonnika pokarmowego, witaminy C i minerałów, dzięki czemu stabilizuje poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

4. Ogórek

Jest niezastąpiony nie tylko jako maseczka na opuchnięte oczy, ale znakomicie wpływa na retencje płynu w tkankach. W 96% składa się z wody, zawiera witaminy A, C, K, z grupy B oraz minerały: potas, magnez, mangan, siarkę, krzem i fosfor. Nawadnia organizm, wspiera pracę układu krążenia oraz układu limfatycznego. Obecność siarki oraz krzemu pomaga usuwać kwas moczowy z organizmu.

5. Pomidory

Pomidory zawierają 90% wody, są doskonałym źródłem potasu, witaminy C, E i kwasu foliowego. Pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz stabilizują poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

6. Buraki

Dostarczają duże ilości żelaza, magnezu, potasu, czyli związków mineralnych pomagających zwalczyć obrzęki i zaburzenia poziomu płynów ustrojowych. Co więcej, buraki dodają energii ze względu na obecność w nich azotanów, które organizm przekształca w tlenek azotu. Działają one jak silny środek rozszerzający naczynia krwionośne, które są w stanie dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni.

7. Cebula

Pomaga łagodzić obrzęki i stabilizować poziom płynów w organizmie, ze względu na zawartość potasu, wapnia i magnezu. Z 91% składa się z wody, więc wspiera funkcje nerek i chroni, jako naturalny antybiotyk, układ moczowy przed zakażeniami.

8. Pietruszka

Zarówno korzeń, jak i liście działają silnie moczopędnie oraz napotnie i rozkurczowo. Wspierają układ odpornościowy oraz pomagają w chorobach układu moczowego i kamicy nerkowej. Pietruszka wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

9. Seler

Dzięki zawartości glikozydów, flawonoidów i furanokumaryny jest bardzo pomocny w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu. Seler wspiera także wydalanie moczu z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzękom.


 

źródło: krokdozdrowia.comwww.naturalneoczyszczanie.pl


Zobacz także

NIE JEDZ, BO TUCZY! Trzy dietetyczne mity, w które wierzymy

Dzień bez słodyczy dniem straconym? Sprawdź, czy twój organizm uzależnił się od cukru

Dziś można uratować niemal każdy ząb! O nowoczesnej stomatologii (i nie tylko) rozmawiamy z dr. n. med. Pawłem Niewadą