Go to content

Nie tylko kurz i pyłki. 9 nietypowych rzeczy, które mogą uczulać

Fot. iStock/PeopleImages

Większość z nas zmaga się z jakąś alergią. Niektórzy tylko sezonowo, jak w przypadku uczulenia na konkretne pyłki, inni całe życie, gdy mają alergię na przykład na kocią sierść. Niezależnie od rodzaju alergii, nikt nie lubi objawów towarzyszących reakcji obronnej organizmu. Łzawienie oczu, katar, wysypka, rozstrój żołądka, a w najgorszym przypadku wstrząs anafilaktyczny – nie należą do przyjemnych rzeczy i znacznie utrudniają życie. Reakcje alergiczne, powstające w momencie kontaktu z alergenem, można zwalczać różnymi lekami, dostępnymi także bez recepty. Najskuteczniejszą metodą jest jednak unikanie kontaktu z substancją, która powoduje objawy. 

O ile wszyscy wiemy, że można mieć uczulenie na proszek do prania, gluten czy roztocza, istnieje wiele innych, nietypowych alergenów. Oto najdziwniejsze z nich.

Skórzane buty

 Jeżeli po założeniu skórzanych butów na twoich stopach pojawia się wysypka, możesz być uczulona na substancje, wykorzystywane do garbowania skór. Tzw. kontaktowe zapalenie skóry można zdiagnozować za pomocą testu skórnego. Możesz oczywiście wspomagać się lekami przeciwhistaminowymi, które powinny poradzić sobie z wysypką, jednak najlepiej byłoby po prostu nosić skarpetki lub w ogóle zrezygnować ze skórzanego obuwia.

Woda

To jedna z dziwniejszych i niewyjaśnionych jak dotąd alergii. Nie jest też szczególnie popularna. U niektórych osób pojawia się pokrzywka na ciele po kontakcie z wodą. Z reguły wysypka znika po około 15-30 minutach.

Sperma

Jeżeli po stosunku płciowym, zakończonym wytryskiem w okolicy twojego krocza, zauważyłaś pokrzywkę i opuchliznę, możliwe, że jesteś uczulona na spermę. Warto wspomnieć o tym lekarzowi, który będzie potrafił postawić diagnozę. W takich przypadkach na co dzień najlepiej stosować prezerwatywę. Jeżeli planujesz ciążę, możesz rozważyć specjalne zastrzyki antyalergiczne. W grę wchodzi także inseminacja.

Ćwiczenia fizyczne

Ten rodzaj alergii odnotowano w literaturze medycznej około tysiąca razy od 1970 roku. Objawia się pokrzywą, choć może doprowadzić także do wstrząsu anafilaktycznego, drastycznego spadku ciśnienia i problemów z oddychaniem. Istnieją dwa rodzaje takiej alergii – jedna wiąże się z pożywieniem, które zjedliśmy wcześniej. Druga nie ma związku z jedzeniem i próżno szukać jej przyczyny. Jeżeli w trakcie aktywności zauważysz u siebie niepokojące objawy, przerwij ćwiczenia. Zastanów się też, czy jadłaś coś przed treningiem i jeśli tak, następnym razem zrezygnuj z posiłku.

Słońce

Dobrze, że jest to stosunkowo rzadka przypadłość, ponieważ może znacznie utrudnić życie. Objawy, takie jak pokrzywka, pieczenie i swędzenie skóry, pojawiają się około 30 minut po ekspozycji na słońce. Najprawdopodobniej są reakcją na kontakt z promieniami UV. Leki przeciwhistaminowe mogą złagodzić reakcję alergiczną, ale jej nie zapobiegną.

Pieniądze

Jeżeli zauważysz na skórze wysypkę po kontakcie z monetami, naprawdopodobniej masz uczulenie na nikiel lub inny metal, z którego są wykonane. Kontaktowe zapalenie skóry może się więc pojawiać także wtedy, gdy skóra ma styczność z niektórymi rodzajami biżuterii czy oprawami okularów. Najlepiej unikać wówczas kontaktu z tymi przedmiotami, a jeśli reakcja alergiczna się pojawi, zastosować leki antyhistaminowe.

Dotyk

Szacuje się, że około 4 procent populacji zmaga się z tzw. pokrzywką demograficzną, występującą na skórze jako reakcja na dotyk. Może pojawić się, gdy zbyt mocno wycierasz ciało ręcznikiem lub nosisz ciasne ubrania. Wysypka na ogół znika po 15-30 minutach.

Chłód

Alergia na zimno jest bardzo groźna, ponieważ powoduje nagły wyrzut histaminy, co skutkuje natychmiastowym spadkiem ciśnienia krwi. Osoba, która np. zanurkuje w bardzo zimnej wodzie, a nie wie, że ma alergię na zimno, może znaleźć się w ogromnym niebezpieczeństwie. Jest to na szczęście rzadki alergen. Jeśli jednak zauważysz u siebie niepokojące objawy, powinnaś unikać wystawiania dużych fragmentów ciała na działanie chłodu.

Zespół alergii jamy ustnej

Pojawia się u osób, które mają alergię na pyłki. Występuje, gdy zjedzą one owoc, zawierający to samo białko co konkretne pyłki. Jest to tzw. reakcja krzyżowa i występuje np. między trawami a pomidorami, brzozami a jabłkami oraz śliwkami i brzoskwiniami. Reakcja alergiczna objawia się swędzeniem w jamie ustnej, a niekiedy nawet obrzękiem. Symptomy znikają po wypluciu lub połknięciu jedzenia. Najbezpieczniej jednak unikać konkretnych produktów.


Źródło: Everyday Health