Psychologia Zaburzenia

Socjopata może wyglądać zwyczajnie. Po jakich zachowaniach można go rozpoznać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 lutego 2020
socjopata - kto to jest i jakie ma cechy
Fot. iStock – Kto to jest socjopata i jakie ma cechy
 

Socjopata to typ człowieka, z którym mało kto ma ochotę na bliższy kontakt. I nawet to, że socjopata a psychopata to odrębne pojęcia, niewiele tu zmienia. Trzymanie bezpiecznego dystansu z takimi ludźmi pozwoli zadbać o własny komfort psychiczny. Kim jest socjopata i jakie ma cechy?

Można sądzić, że przynajmniej choć raz w życiu każdy człowiek spotkał kogoś o cechach socjopaty. Dane mówią, że nawet co piąta osoba może mieć jego cechy lub po prostu taką osobowość.

Kto to jest socjopata i jakie ma cechy?

Kto to jest socjopata? Można powiedzieć, że socjopata to osoba, u której doszło do nieprawidłowego ukształtowania się rozumienia norm społecznych. Socjopata posiada cechy, które pozwalają rozpoznać w nim zaburzenie. Przede wszystkim taka osoba nie respektuje przyjętych ogólnie norm i wzorców, robiąc wszystko na swój sposób, często podążając po przysłowiowych trupach do celu. Socjopata potrafi znakomicie się maskować i wbrew stereotypowi, nie zawsze jest to osoba z niechęcią, czy wręcz nienawiścią wypisaną na twarzy. Socjopaci potrafią stwarzać pozory sympatycznych i uśmiechniętych osób, uprzejmych. Rzeczywistość jest jednak inna i prędzej czy później prawdziwe cechy charakteru socjopaty wychodzą na jaw. Nie brakuje im także inteligencji i wykształcenia, często można ich spotkać na kierowniczych stanowiskach.

socjopata - kto to jest i jakie ma cechy

Fot. iStock

Socjopaci są agresywni i impulsywni, wystarczy iskra, by wyprowadzić ich z równowagi. Nie można w ich przypadku liczyć na szczerość i dobre intencję, za to są znakomici w manipulowaniu otoczeniem. Działają wyłącznie zgodnie z własnym „widzimisię”, bez chęci przestrzegania norm obowiązujących w społeczeństwie. Bywają nieodpowiedzialni i nie troszczą się o innych. Jeśli socjopata uczyni komuś krzywdę, by osiągnąć to, na czym mu zależy, nie odczuwa wobec ofiary wyrzutów sumienia.

Skąd się bierze socjopata?

Osobowość socjopatyczna tworzy się najczęściej w wyniku zaniedbania środowiskowego. Taka postawa gruntuje się u dzieci i młodzieży, która otrzymała niewłaściwy wzorzec we wczesnych latach życia. Bywa tak np. w rodzinach patologicznych, gdzie nie ma prawidłowych norm moralnych. Socjopata może wywodzić się także z pozoru normalnej rodziny, w której zabrakło miłości dla dziecka. Bardzo często wymagania wobec niego i stosowane restrykcje były bardzo wysokie i dziecko nie było w stanie im sprostać. Socjopata może także wykształcić się w domu, w którym niczego nie brakowało, ale rodzice nastawieni byli nie na potrzeby emocjonalne dziecka, ale robienie kariery i koncentrowanie się na sobie.

Socjopata a psychopata

Niegdyś stosowano obie nazwy zamiennie, ale obecnie rozgraniczono je. Socjopata a psychopata to nie jest to samo, choć mają pewne wspólne cechy. Psychopaci są kompulsywni, nie panują nad emocjami, znają zasady moralne, ale bez skrupułów je depczą. Psychopatię uznaje się za efekt predyspozycji genetycznej – ktoś się po prostu rodzi psychopatą. To zaburzenie może być związane z fizjologicznymi różnicami w mózgu, w związku z czym tacy ludzie słabo kontrolują emocje i impulsy. Socjopata to „efekt” niewłaściwego wychowania – nie jest nauczony poprawnych norm społecznych, stąd ich nie przestrzega i nie widzi w tym nic złego. Socjopaci zazwyczaj nie są groźni tak jak psychopaci, ale przebywanie z nimi nie należy do najłatwiejszych przeżyć.

socjopata - kto to jest i jakie ma cechy

Fot. iStock

Socjopata a związek

Związek z socjopatą nie należy do łatwych. Partner socjopaty często musi iść na ustępstwa, łagodzić powstające konflikty. Ponieważ osoba z osobowością socjopatyczną uważa siebie za ideał, nie widzi powodów, by cokolwiek w sobie zmieniać i wszelka winę zrzuca na innych. Partner socjopata nie posiada empatii, więc nie próbuje zrozumieć drugiej osoby w związku. Ponieważ taka osoba najczęściej miała deficyty uwagi i miłości w dzieciństwie, nie potrafi zbudować reakcji opartej na miłości i uczuciach. Oczywiście zdarzają się przypadki związków, w których socjopaci posiadają także żony (lub mężów) oraz dzieci. Nie są to jednak satysfakcjonujące więzi, ponieważ stawiają oni wobec bliskich wysokie wymagania i angażują się tylko wtedy, gdy mogą coś zyskać. Codzienność u boku socjopaty bywa bardzo trudna.

Socjopata – czy można go wyleczyć?

W wielu przypadkach zaburzeń psychicznych proponuje się pacjentowi podjęcie odpowiedniej psychoterapii. W tym przypadku bywa to jednak trudne, ponieważ socjopata nie widzi problemu w sobie, wiec rzeczą niezwykle wymagającą będzie namówienie go do zmian. Jeśli dojdzie do psychoterapii, może ona w pewnych przypadkach przynieść oczekiwane efekty, ale tylko wtedy, gdy pacjent w pełni się zaangażuje.


źródło:  www.health.com 

Psychologia Zaburzenia

Dziś już nie pamiętam naszej miłości. Pamiętam tylko strach i ból. Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List
 

Drogi były mężu,

kiedyś byłeś wszystkim. Całym moim światem i jedynym marzeniem. Kochałam i dawałam szansę jedną za drugą. Piętnaście lat tak minęło. Na początku było jak o tym marzyłam. Nie mieliśmy wtedy nic- tylko siebie. Całymi dniami potrafiliśmy spacerować po lesie i nigdy nie mieliśmy siebie dość. Ale z biegiem lat i przybywających pieniędzy na koncie i rzeczy w domu- coś się zagubiło. Ciebie było coraz mniej. Dzień po dniu, krok po kroku znikałeś z tego domu zostawiając mnie tam samą. W miarę jak ty więcej balowałeś i imprezowałeś, ja grzebałam się coraz bardziej po obowiązkami.

Już nie stałeś po mojej stronie, nie broniłeś, nie wspierałeś. Z czasem wszyscy i wszystko było ważniejsze od nas jako rodziny.

Pojawiły się alkohol, zdrada, utarczki, kłótnie. A ja ciągle trwałam wybaczając, dając szanse jedną za drugą, aż prawie nic ze mnie nie zostało. Ale walczyłam i wierzyłam. Ufałam i trwałam. Jak chorowałeś, jak straciłeś pracę, jak zmarł twój ukochany dziadek, jak szef był niedobry. Tłumaczyłam ciebie, że zmęczony, że zapracowany, że trudne dzieciństwo…

I wtedy mnie złamałeś. Zabiłeś resztki tego co było w nas dobre.

Dałeś się zmanipulować zawistnym ludziom. Tak łatwo ci to przyszło. Po 15 latach mojego trwania przy tobie, zrobiłeś to, co jest niewybaczalne.

Nigdy nie zapomnę pierwszego uderzenia. Noc jak każda inna. Ale uznałeś, że za głośno bawię się z naszym dzieckiem. Cios przyszedł znienacka, a do mnie nie docierało: ale jak? ale dlaczego?

Powinnam była już wtedy odejść. Ale naiwna jaka byłam, nie potrafiłam sobie wyobrazić, jakie piekło mi zgotujesz.

Potem była już równia pochyła. Wszystko potoczyło się tak szybko. Trwało tylko miesiąc. Ale ten miesiąc był dla mnie, jak jeden niekończący się koszmarny dzień. Nie pamiętam wszystkiego. Chronologia się zatarła, zlała w jedno. Wszystko co dziś jestem w stanie uchwycić to strzępy zdarzeń. Jak klatki w filmie. Ty z kijem do baseballa nad moją głową. Twoje zimne oczy, kiedyś takie ciepłe i kochające, a potem pełne nienawiści i szału. Ten ruch ręki, gdy przejeżdżałeś palcem po mojej twarzy i słowa: „To oko będzie sine, z tej wargi spłynie krew, a potem zrobię ci sycylijski krawat”. Nawet nie wiedziałam skąd znasz te słowa.

Miesiąc. Tyle to trwało zanim pod osłoną nocy i policji uciekłam zostawiając wszystko, co budowałam 15 lat. Te ściany malowane własną ręką, te pokoje pełne mojego serca. Uciekałam 3 lata, bo nie dawałeś mi odejść. Długo mi zajęło zanim znowu poczułam się bezpieczna.

Pięć lat temu zniszczyłeś nie tylko naszą małą rodzinę i dom. Zniszczyłeś moje serce, moją naiwność, zdolność ufania ludziom, poczucie bezpieczeństwa.

Dziś już nie pamiętam naszej miłości. Pamiętam tylko strach i ból.

A ty wszystkiemu zaprzeczyłeś. Do dziś zaprzeczasz. Wszystkim powtarzasz, że to sobie wymyśliłam. Że to ja ciebie skrzywdziłam. Niszczysz mój wizerunek wmawiając nieistniejące zdrady. Bo przyznać się do prawdy- tego byś nie zniósł.

Pewnie sam wierzysz już w swoje kłamstwa, bo tak często je powtarzałeś. I nie żałujesz. Nigdy nie przeprosiłeś. Skrucha, poczucie winy- nie istnieją w twoim słowniku.

Odbudowałam moje życie na nowo. Odrodziłam się niczym feniks z popiołów. Chociaż bardzo się starałeś mnie zniszczyć. Uciekłam na drugi koniec kraju. Sprawiedliwość zawiodła, bo nie było dowodów ani wiarygodnych świadków. Ale się nie poddałam. Walczyłam o swoje życie. Sama zaleczyłam te rany w moim sercu i umyśle. I wygrałam.

Ale mimo to paradoksalnie dziś w tym niewysłanym liście tobie dziękuję. Bo chociaż to, co zrobiłeś było potworne, dało mi siłę by odejść. Drobne zdrady i kłótnie wybaczałabym do końca świata i jeden dzień dłużej. Żyjąc niczym ptak w klatce, jedynie na pół gwizdka. Gdy miłość do ciebie została brutalnie przez ciebie zamordowana- odzyskałam wolność i siłę.

Dziś spełniam marzenia, podróżuję, kocham i jestem kochana. Szanuję siebie i wiem czego unikać, na co się nie godzić.

Rozwinęłam skrzydła i szybuję po bezkresnym niebie wolna i szczęśliwa. Niczym orły i sokoły. U twego boku- to było niemożliwe.

Dziś nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych. Nie ma błędów- są lekcje. Niczego nie żałuję i mam spokój w sercu.

A ten spokój to wartość bezcenna.

Mimo że to bardzo osobiste, pragnę się tym podzielić.

H.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Psychologia Zaburzenia

Potrzebowaliśmy trzydziestu lat i przebycia długich, krętych dróg, by zrozumieć i na powrót dotrzeć do siebie… Akcja #Niewysłany List

Listy do redakcji
Listy do redakcji
26 lutego 2020
Akcja #Niewysłany List

Drogi W.,

„Albo czarów nie ma, albo jest ich aż nadto.”

Takie stwierdzenie znajduję w mojej ulubionej książce autorstwa Susan Fletcher. Zgadzam się z nim w pełni; To, co dzieje się teraz w moim i w Twoim życiu zdaje się tę opinię potwierdzać.

Nasze spotkanie po latach – efekt niezwykłych zrządzeń losu i przypadków. To Magia.

Długie rozmowy, wyjaśnienia, wspólne milczenie. Powrót do młodości po to, by wyjaśnić, zrozumieć, by wypełnić pustkę, naprawić krzywdę.

Przeskoczyć czas. Domknąć ziejącą ranę. Dać się jej zabliźnić. Wreszcie. I poczuć spokój. Błogość. Lekkość. Uwolnić się od ciężaru winy. Od zawstydzenia.

Radość. Odzyskany spokój.

Stało się, co się stało. Młodość ze swą niecierpliwością i bezwzględnością kazała mi Cię porzucić. Każde z nas poszło swoją drogą. Przeżyło, co było do przeżycia. Osiągnęło, co było do osiągnięcia. Powołało do życia dzieci. Każde z nas żyło, jak umiało, raz lepiej, raz gorzej.

Decyzje, kroki, wybory, zaniechania, zaniedbania, konsekwencje. Sukcesy i porażki życia.

Przypadki rządzą nami i wszystkim, co nas otacza. Efekt motyla albo domino zależności.

Magia spotkania po latach – jak powrót do domu z dalekiej podróży.

Przytulenie. Wymiana ciepła. Uważność. Ciekawość.

Trudno uwierzyć, że to nie sen. Piękny sen o spełnieniu. O dopełnieniu.

Niczym brakujący element, na który ułożone częściowo puzzle życia czekały od lat.

Wreszcie jest: Skarb odnaleziony.

Odkąd Cię spotkałam chodzę odmieniona. Promienieję. Czasem też płaczę gorącymi łzami. Jakby młodość wróciła. Jakby tych trzydziestu lat bez Ciebie nie było. Tego czasu, kiedy na dnie mojej duszy i mojego serca tkwiła drzazga albo wbity kawałek szkła.

Raniąc przed laty Ciebie zostawiłam odłamek we własnym sercu. Mam wrażenie, że teraz wyjęłam szkło z Twojego serca, uwalniając jednocześnie od bólu siebie samą.

Nie wiem, co czułeś. Nie wiem, co czujesz. Chcę wierzyć, że mi wybaczyłeś. Chcę wierzyć, że już się nie zranimy. Że już się nie rozstaniemy.

I tylko czasem się boję, że teraz to Ty odejdziesz, a ja będę bardzo cierpieć.

A może jednak nie. Może nie odejdziesz.

Gdyby jednak tak się stało, to będę czekać na Ciebie do końca, niczym Puchatek czekający na swojego Krzysia.

Zresztą, zastanawianie się i zwłaszcza martwienie o to, co będzie, lub co stać się może, absolutnie nie ma sensu. Warto pamiętać o poczwórnej prawdzie Buddy, że ważna jest radość z dzisiejszego dnia, ale nie należy pragnąć, by trwała ona też jutro. Jutro przyjdzie inny smutek lub radość, a pojutrze inna radość albo smutek. Samsara. Trzeba im zostawić miejsce.

Staram się więc cieszyć chwilą obecną.

Każda komórka mojego ciała otwiera się na Ciebie i uśmiecha.

Potrzebowaliśmy trzydziestu lat i przebycia długich, krętych dróg, by zrozumieć i na powrót dotrzeć do siebie. To ogromna wartość, której z całą pewnością nie wolno zniszczyć czy zaprzepaścić.

Bądź ze mną już zawsze, przyjacielu. Nie opuszczaj mnie.

Twoja M.

O akcji „Niewysłany list”

Każdy ma swój niewysłany list. Czasem zapisany tylko w sercu. Czekający w szufladzie niezałatwionych spraw. Na wysłanie niektórych jest już za późno, na inne brak odwagi, brak aktualnego adresu…  A może wszystko byłoby inne, gdyby się tylko od nich uwolnić?

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wyślijcie wreszcie swoje listy i poczujcie ulgę. Wybrane listy opublikujemy, a kilka z nich nagrodzimy.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Niewysłany list” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw nagród, składający się z:

  • 2 części zbiory opowiadań Opowiem ci o zbrodni

  • ekologiczna torba na zakupy

  • zawieszka na torebkę z grafiką Porysunki

www.lifetimetv.pl

LifetimePolska

lifetimepolska5 x zestaw nagród, składający się z:

1 x zestaw nagród, składający się z:

www.floradix.pl

www.naszazielarnia.pl

Floradixpolska

naszazielarnia


 

5 x komplet bielizny Alles (biustonosz i majtki, do wyboru na stronie www.alles.pl – w dostępnych rozmiarach i modelach))

Rozważna czy romantyczna? Spokojna czy energiczna? Niezależnie od tego, jaka jesteś, zakochaj się w bieliźnie Alles! Weź udział w walentynkowym konkursie Oh!Me i wygraj dowolny komplet niezwykle kobiecej bielizny, która doskonale podkreśli twój styl i temperament!

www.alles.pl

BieliznaAlles

alles.bielizna


1 x  EMILIA KIPPER – Bransoletka z serduszkiem

1 x EMILIA KIPPER – Sztywna bransoletka z turkusową emalią

1 x MIŁOŚĆ TO OGIEŃ – Łańcuszek z sercem

1 x ANNE HULTQUIST – Krótki pozłacany wisiorek z napisem

1 x MYA BAY – Sztywna bransoletka z napisem

 

www.kateandkate.pl

kateandkate.bizuteria

kate_and_kate

Wszystkie „Niewysłane listy” możecie przeczytać tutaj.

Akcja trwa 03.02.2020 od 29.02.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 15.03.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Bo Polak nie powinien przed szereg wychodzić… to takie jest polskie, bo niestety amerykańskie to nie jest

Nowe zagrożenie w randkowym świecie – bombardowanie miłością. Brzmi niewinnie, ale to podstępna manipulacja!

Czy introwertycy i ekstrawertycy wydają pieniądze inaczej. W której sytuacji ty jesteś?