Lifestyle

Jak jeść lody bez wyrzutów sumienia?

Redakcja
Redakcja
29 lipca 2017
Jak jeść lody bez wyrzutów sumienia?
Fot. iStock / jacoblund
 

Podczas letnich miesięcy, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, z chęcią sięgamy po zimne przekąski. Nie ma w tym nic dziwnego – lody schładzają organizm i poprawiają nastrój. Dowiedz się, jak je jeść, żeby nie przytyć!

Lody są wspomnieniem lata, przywodzą na myśl wakacje i słoneczne dni. Kojarzą się nam również z dzieciństwem, czasami, kiedy lody były drobną przyjemnością, nagrodą za piątkę z matematyki czy dobre sprawowanie.

Jak jeść lody bez wyrzutów sumienia?

Fot. iStock

Aby humor był lepszy

Zimna, słodka przekąska skutecznie może poprawić nastrój. Już jedna gałka lodów może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Po jej zjedzeniu wzrasta w organizmie poziom serotoniny, popularnie określanej jako hormon szczęścia. Podniesienie poziomu tej substancji w organizmie pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia i ma działanie antydepresyjne. Niski poziom serotoniny może z kolei powodować uczucie zdenerwowania i rozdrażnienie.

Dwa razy mniej kalorii niż baton

Spożywając lody, przyjmujemy węglowodany będące źródłem aktywności zarówno dla najmłodszych, jak i dla pracujących osób dorosłych. Energia, powstająca w wyniku spalania glukozy, pomaga utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także obniża poziom stresu.

Jak jeść lody bez wyrzutów sumienia?

Fot. iStock / stock_colors

Lody śmietankowe mają ponad dwa razy mniej kalorii niż babka biszkoptowa czy baton czekoladowy. Ba! Dietetycy informują, że po sorbety i lody możemy sięgać nawet wtedy, kiedy jesteśmy na diecie. Są one szybko trawione i nie zalegają długo w organizmie.  Dla porównania jedną porcję zimnego przysmaku jesteśmy w stanie spalić, kosząc trawę przez ok 20 minut czy jeżdżąc na rowerze przez kwadrans.

Lody dla dbających o linię

Czy fakt, że lody mają kalorie, jest wystarczającym powodem, by zrezygnować z przyjemności zajadania się nimi? Nie. Nawet, jeśli zależy nam na smukłej sylwetce i odchudzamy się, sięganie od czasu do czasu po małą porcję nie może zaszkodzić. – Sorbety posiadają najmniejszą wartość energetyczną wśród lodowych przekąsek. W ponad 50% składają się z wody, dlatego mają orzeźwiający i delikatny posmak – mówi Piotr Gąsiorowski, Dyrektor ds. Marketingu PPL Koral, właściciela marki Bracia Koral – Lody Jak Dawniej.

– Sorbety nie zawierają także śmietany, mleka ani jajek, dzięki czemu posiadają zerowy poziom tłuszczu. Warto zajadać je w przeznaczonych specjalnie na lody pucharkach, słodki wafelek to dodatkowa porcja kalorii – dodaje.


Źródło: infowire


Lifestyle

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Redakcja
Redakcja
29 lipca 2017
Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji
Fot. iStock / Soft_Light – Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji
 

Zbliża się połowa lata i wielu turystów z Polski planuje jesienną podróż do Azji, marząc o kolorowych, tętniących życiem miastach i malowniczych, rajskich plażach. Emirates, przewoźnik oferujący loty do ponad 20 krajów w regionie Azji i Pacyfiku, przygotował kilka przydatnych wskazówek dla tych, którzy szykują się do egzotycznej podróży.

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Fot. iStock

#1 Dżinsy zostaw w domu

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Azję, potwierdzi – dżinsy warto zostawić w domu. Nie tylko zajmują więcej miejsca niż ubrania z innych materiałów, ale są też kłopotliwe w praniu. Zamiast tego dobrze zabrać spodnie z cienkiego materiału, które można łatwo wyczyścić i szybko wysuszyć, nawet w wilgotnym azjatyckim klimacie. Nie ma znaczenia, czy chodzi o nieustraszonego obieżyświata, czy kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z dalekimi podróżami – ubrania z bawełny, wiskozy czy lnu będą jak znalazł.

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Fot. iStock

#2 Zorganizuj się na nowym poziomie

Zwlekanie z pakowaniem do ostatniej chwili? Warto zostać mistrzem organizacji wykorzystując torebki o różnej wielkości. Odpowiednio opisane organizery w różnych rozmiarach i kolorach nie tylko pozwolą zaoszczędzić miejsce, ale ułatwią oddzielenie akcesoriów przydatnych w Azji (i nie tylko). Aby nauczyć się lepszej organizacji, przydatne porady dotyczące pakowania się można zobaczyć tutaj. To pierwszy krok, by zacząć czerpać przyjemność z przygotowań do podróży zamiast odkładać je na ostatnią chwilę.

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Fot. Materiały prasowe

#3 Nie daj się pogryźć!

Nikt nie chce dać się pogryźć komarom ani innym insektom, zwłaszcza na wakacjach. Można odstraszać je różnymi metodami, ale co zrobić, gdy wszystkie zawiodą? Doświadczeni podróżnicy, którzy znają Azję, polecą jedno remedium, które trzeba zabrać ze sobą w podróż – maść tygrysią. Znany środek na bazie ziół nie tylko pomoże na ukąszenia owadów, ale zaradzi też obolałym mięśniom i zmęczeniu nóg.

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Fot. iStock / benhammad

#4 Wszystko w jednym

Większość osób lubi proste i uniwersalne rozwiązania ułatwiające życie, zwłaszcza w miejscach, które zwiedza po raz pierwszy. Jednym z nich może być zabranie ze sobą sarongu. Prosty kawałek cienkiej tkaniny nie zajmie dużo miejsca, ale może okazać się bardzo przydatny podczas pobytu w Azji – czy to na plaży jako coś, na czym można usiąść, czy jako nakrycie głowy w świątyni zgodne z miejscowymi obyczajami.

Przydatne wskazówki Emirates przed pakowaniem się na wyjazd do Azji

Fot. iStock

#5 Nie przejmuj się limitem bagażu

Nieważne, czy podróżny woli zabrać ze sobą walizkę, czy plecak – nikt nie chce stresować się z powodu limitu bagażu. Rezerwując lot liniami Emirates do Azji, takie zmartwienia można zostawić za sobą. Wszystkim pasażerom podróżującym z przewoźnikiem z Dubaju przysługuje wysoki limit do 35 kg w klasie ekonomicznej oraz jeszcze większy limit w pozostałych klasach rezerwacyjnych.


Źródło: infowire

 


Lifestyle

Dziewczynka połknęła małą baterię, nie udało się jej uratować. Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 lipca 2017
Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię
Fot. Screeny z filmów YT / Choice Autralia / The Children's Hospital of Philadelphia

Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię? Bateria w przewodzie pokarmowym może zabić na kilka sposobów. Nawet ta najmniejsza od zegarka. Nigdy nie lekceważcie takiej sytuacji. Czasami dramat rozgrywa się w kilkanaście minut, godzinę innym razem dwa dni. Gdy dziecko połknie baterie, należy natychmiast zgłosić się do szpitala – i jak pokazują ostatnie wydarzenia, domagać się natychmiastowej pomocy i interwencji.

Jeśli wydaje się wam, że malutka zegarkowa bateria nie może być niebezpieczna, raz na zawsze wyrzućcie to z głowy. NIGDY, PRZENIGDY, nie wolno czekać, aż dziecko ją wydali! Tak zmarła niedawno w Polsce pięciolatka.

Dramat rozegrał się całkiem niedawno. Dziecko połknęło niewielką baterię od zegarka. Rodzice od razu zgłosili się do szpitala pediatrycznego. Na swoje nieszczęście trwał weekend. Nie wiadomo, dlaczego sytuacja potoczyło się tak dramatycznie, dlaczego nie zadecydowano o natychmiastowej interwencji. Bateria to nie moneta, którą dziecko może wydalić.

Jak donosi GW, czekano aż dziecko wydali mały przedmiot. Niestety w poniedziałek, wydalenia baterii się nie doczekano, a dziewczynka w dramatycznym stanie – z przepalonym przełykiem i aortą – trafiła na stół operacyjny specjalistycznego szpitala. Lekarze usiłowali uratować jej życie, podjęli się skomplikowanej operacji kardiochirurgicznej z zastosowaniem tzw. „sztucznego serca”, czyli pozaustrojowego utlenownia krwi ECMO. Niestety było już za późno.

A wszystko przez brak wyobraźni i małą kilkumilimetrową, cholerną baterię – wybaczcie, ale tego nie da się inaczej opisać. Gdyby od razu podjęto się zabiegu usunięcia baterii, najpewniej maluch właśnie budowałby zamek z piasku…

Połknięta bateria może zabić na kilka sposobów

Po pierwsze, z wnętrza baterii wydobywają się toksyczne substancje chemiczne. Po drugie,  nawet niewielka bateria wytwarza prąd, o niskim napięciu – a jednak wystarczającym, by przepalić ściany przewodu pokarmowego czy ważnych naczyń krwionośnych.

W internecie dostępnych jest wiele artykułów i filmów edukacyjnych na ten temat, największe kampanie ratujące życie powstały dotychczas w Wielkiej Brytanii i Australii, gdzie tygodniowo do szpitali trafia około 20. dzieci, które połknęły baterie. Niektórych z nich nie uda się już uratować.

Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię

Fot. iStock / pixinoo

Najbardziej lekceważone są malutkie, okrągłe baterie – te, które bardzo często są niezabezpieczone i dostępne: w pilotach, zegarkach, drobnych, niegroźnych urządzeniach domowych, jak spieniacz do mleka czy podświetlany długopis. Takie przedmioty nie są zabezpieczone przed dziećmi, jak zabawki (te z bateriami powinny zawsze posiadać zamknięcie zabezpieczone śrubą).

Apelujemy!

Każdy, absolutnie każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczne jest połknięcie baterii! Na co dzień nikt z nas się nad tym nie zastanawia. Wygląda niegroźnie, nie takie rzeczy dzieci wtykają sobie w nosy, uszy i zjadają, prawda? Z tej zwykłej, ludzkiej niewiedzy kiełkują największe tragedie.

Obejrzyjcie filmy. Podajcie dalej. Tyle każdy z nas może zrobić.

Jakie objawy mogą wystąpić po połknięciu baterii przez dziecko

Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię?  Objawy w takich przypadkach dzielimy na dwie grupy:

Objawy, które występują w bardzo krótkim czasie od zdarzenia:

  • kaszel,
  • ból gardła,
  • trudności w połykaniu i przełykaniu śliny.

Objawy, które występuje po dłuższym czasie od połknięcia baterii:

  • trudności w oddychaniu,
  • ból w klatce piersiowej,
  • ból brzucha,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • wymioty,
  • wstrząs.

Co dzieje się z dzieckiem, które połknęło baterię? Zobaczcie ten wstrząsający film

To nie są filmy, które ktoś dramatycznie podkręcił, żeby dobrze się oglądały. To produkcje organizacji i szpitali, które walczą o życie dzieci. Mam nadzieję, że otworzą wielu z nas oczy, bo naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się z baterią, gdy znajdzie się w ludzkim ciele. Taki „drobiazg” zabija, pamiętajmy o tym.

Źródło: wyborcza.pl,  The Childrens Hospital of Philadelphia


Zobacz także

Czekają, co przyniesie im dzisiejsza noc. Co przeżyją, czego doświadczą. Czy znajdą tu miłość?

Lou Saints

„Ostatnie Tango w Paryżu” po polsku, czyli nowa kolekcja Lou Saints

10 sygnałów, że to co czujesz to nie miłość, a uzależnienie