Go to content

Wydaje ci się, że związałaś się z socjopatą?

Fot. iStock/AzmanJaka

Uczucie szczęścia zmieszane ze złością i bólem oraz bezradnością to emocje charakterystyczne dla relacji z socjopatą. Gdyby życie z osobą o takim typie osobowości przedstawić w formie wykresu, byłby on sinusoidą.  Taka skrajność uczuć jest szalenie wyczerpująca energetycznie i emocjonalnie, nie mówiąc o tym jak trudno zbudować na takiej niestabilności prawdziwy związek. Jeśli podejrzewasz, że związałaś się z socjopatą, zerknij na poniższą listę.

Twoje podejrzenia nie są bezpodstawne, jeśli twój partner:

1. Nie szanuje twoich granic

Nieważne są twoje wysiłki, by pokazać mu, że pewnych rzeczy nie akceptujesz. On nie będzie respektował twoich próśb. Uważa, że jemu wolno więcej, ponieważ jesteś jego partnerką. Związek widzi głównie jako zależność. Twoją od niego.

2. Grozi i/albo składa obietnice, by tobą manipulować

Na początku zaczyna się niewinnie, trochę zabawnie. Ale z czasem padają słowa, które sprawiają, że zaczynasz się zastanawiać. Czy on naprawdę odejdzie, jeśli pójdziesz na to spotkanie? Czy dotrzyma słowa, jeśli obiecuje ci, że tym razem będzie ci towarzyszył w rodzinnej uroczystości? Wciągasz się w tę niebezpieczną grę, bo partner „gra” na twoich emocjach.

3. Zachowuje się w sposób agresywny, przeraża cię

Więc łapiesz się na tym, że ulegasz mu, żeby się uspokoił. Albo raczej – żeby jego uspokoić. W ten sposób nieświadomie czynisz samą siebie odpowiedzialną za jego agresję – starasz się zaadaptować do sytuacji.

4. Sprawia, że czujesz się niekochana

Bo nie można mylić zaborczości z miłością. Osacza cię, zamyka przed światem, ale nie daje ci poczucia, że jesteś naprawdę ważna, że się liczysz, że istotne jest to, co myślisz i czujesz.

5. Ma więcej kontroli niż ty

Nad waszym związkiem i nad tobą. Stara się sam podejmować ważne decyzje dotyczące waszej relacji i przedstawia ci zawsze swoje działania jako przejaw troski i opiekuńczości. Pewnego dnia budzisz się i dociera do ciebie, że tak naprawdę nie masz wpływu na nic, co dla ciebie w tej miłości ważne. Że stajesz się kimś innym i niekoniecznie ci się to podoba.

6. Okłamuje wszystkich i siebie samego

Uważa, że może powiedzieć co chce i komu chce i nie liczyć się z konsekwencjami. Co więcej, wierzy w swoje kłamstwa, a kolejne maski, które zakłada by wydawać się kimś innym traktuje za każdym razem jak swoje prawdziwe wcielenie. Nie potrafi przyznać, że ma ze sobą problem – to z innymi jest coś „nie tak”.

7. Nie sprawia wrażenia, żeby miał się zmienić

Chociaż pokazujesz mu, mówisz, starasz się wytłumaczyć, że jego postępowanie cię rani i niszczy wasz związek, to jak przysłowiowe „rzucanie grochem o ścianę”. On się nie zmieni – nie umie i nie chce.

Aby dana osoba mogła wyleczyć zaburzenie socjopatyczne, zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna, w trakcie której terapeuta współpracuje z pacjentem, aby pomóc mu zrozumieć motywy i znaczenia stojące za jego zachowaniem. Terapia koncentruje się na wzmocnieniu zdolności pacjenta do znoszenia frustracji, gniewu i samotności i wyzbycia się działań impulsywnych.


Na podstawie: www.powerofpositivity.com