Psychologia

Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. Sprawdź, którym typem ty jesteś

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 września 2018
Fot. iStock / AleksandarNakic
Następny

Droga do rozwijania swojej inteligencji emocjonalnej zaczyna się od samoświadomości. Poznaj siebie, żeby lepiej poznać innych i świat, który cię otacza.

Co ważne, gdy mówimy o inteligencji emocjonalnej, bardzo ważnym warunkiem jest uświadomienie sobie swoich emocji wtedy, kiedy występują. Samoświadomość ma potężna moc. Ponieważ rozpoznanie negatywnej emocji pozwala dokonać wyboru: podążania za emocjonalnym impulsem lub walkę z nim.

Nasze emocje mają rożny stopień nasilenia, a to jak my funkcjonujemy i jak potrafimy nad nimi panować i je wykorzystywać, świadczy o tym, jak bardzo rozwinięta jest nasza inteligencja emocjonalna. Daniel Goleman w swojej pracy przytacza trzy podstawowe typy osób różniących się sposobem postrzegania emocji i reagowaniem na nie.

Sprawdź, którym typem osobowości jesteś i nad czym powinieneś popracować ze swoimi emocjami


Na podstawie książki: „Inteligencja emocjonalna”, Daniel Goleman

Psychologia

9 rzeczy, które czynią nas atrakcyjnymi dla płci przeciwnej…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 września 2018
Fot. iStock / SanneBerg
 

Czasem nie jesteśmy w stanie dokładnie określić dlaczego podoba nam się ta osoba, a nie inna. Naukowcy z różnych krajów nieustannie prowadzą badania, aby dowiedzieć się, co podoba się mężczyznom i kobietom w ich partnerach. Jest kilka takich kryteriów, które wydają się wcale nie takie oczywiste…

Co nas przyciąga u płci przeciwnej

1. Wyraz twarzy

Zdaniem badaczy mężczyźni są bardziej zainteresowani szczęśliwymi kobietami – tymi, które się uśmiechają i mają szczęśliwe oczy. Kobiety kochają mężczyzn  o dumnym wyrazie twarzy.

2. Aktywny język ciała

Obserwowanie zachowań ludzi podczas tak zwanych szybkich randek pozwoliło zaobserwować naukowcom,  że zarówno mężczyźni, jak i kobiety preferują partnerów z aktywną mową ciała. To samo dotyczy zdjęć. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają, że osoby złapane w ruchu są bardziej atrakcyjne niż osoby, które zostały sfotografowane w określonej, wystudiowanej pozie.

3. Zapach

Zapachy ciała i perfum mogą przyciągać lub odpychać człowieka. I pomimo tego, że zapach czosnku niszczy romantyczną atmosferę,

Naukowcy odkryli, że kobiety przyciągają zapach mężczyzn, którzy go zjedli. Jednak nie działa to na panów. Oni wolą subtelne, delikatne zapachy.

4. Podobieństwo do rodzica przeciwnej płci

Brytyjscy naukowcy odkryli, że kobietom często podobają się mężczyźni, którzy mają ten sam kolor oczu co ich ojcowie. To samo dotyczy mężczyzn: często wybierają kobiety, które wyglądają podobnie do ich matek.

5. Włosy

Mężczyzn najbardziej pociągają kobiety o długich włosach.

6. Zwierzęta domowe

W swoim eksperymencie izraelscy naukowcy poprosili mężczyzn, aby ocenili się za pomocą opisów tekstowych. Niektórzy mężczyźni mieli psy, a inni nie. I za każdym razem, gdy w opowiadaniu wystąpił pies, mężczyzna wydawał się bardziej atrakcyjny dla kobiety. Naukowcy uważają, że można to wytłumaczyć faktem, że posiadanie zwierzaka oznacza, że ​​mężczyzna jest poważny i gotowy na długotrwały związek.

Dla mężczyzn nie ma znaczenia, czy kobieta ma zwierzaka, czy nie.

7. Muzyka

W 2014 r. Naukowcy poprosili 1500 kobiet o słuchanie kilku piosenek: niektóre z nich były skomplikowane, a inne proste. Poziom złożoności został określony przez liczbę akordów użytych w utworze. Następnie uczestnicy eksperymentu mieli powiedzieć, które piosenki wydają się najbardziej atrakcyjne. Większość kobiet preferowała skomplikowaną muzykę. Co więcej, powiedziały, że wybiorą mężczyzn, którzy skomponowali te piosenki.

Takich eksperymentów nie przeprowadzono z mężczyznami. Tak więc nie można powiedzieć, czy istnieje związek między atrakcyjnością kobiety a jej gustem muzycznym.

8. Altruizm

Altruistyczne zachowanie to kolejna rzecz, która przyciąga zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Naukowcy uważają, że jest to cecha genetyczna: zachowanie altruistyczne wskazuje, że dana osoba prawdopodobnie będzie opiekuńczym rodzicem i przekaże swoje geny następnym pokoleniom.

9. Rozmiar buta

Mężczyźni są bardziej skłonni szukać mniejszych od siebie partnerek. Rozczula ich i pociąga mała stopa kobiety. U pań jest odwrotnie – im większy rozmiar buta mężczyzny, tym bardziej atrakcyjny się on wydaje.


Na podstawie: brightside.me


Psychologia

Ile wody należy pić, aby schudnąć?

Redakcja
Redakcja
8 września 2018
woda
Fot. iStock / Bogdan Kosanovic

Wiele osób pyta „ile wody powinienem pić, aby schudnąć?” odpowiedź jest prosta, ale jest ściśle związana z fizjologia człowieka. Większość organizmów na Ziemi składa w 90% z wody!

Jednak sama woda nie wystarczy.

  • Będziesz również musiał zastosować schemat ćwiczeń w celu przyspieszenia wyników odchudzania.
  • Powinieneś pić przefiltrowaną wodę lub wodę źródlaną, aby czerpać największe korzyści z utraty wagi.

Według HH Mitchella (Journal of Biological Chemistry), ludzki mózg i serce składają się z 73% wody, a płuca około 83% wody. A mięśnie? To aż 79% wody. Są to oszałamiające liczby. Jaki z tego morał? Jeśli pozbędziesz się wody, nie tylko nie stracisz wagi, ale pozbawiasz się ważnych narządów, mózgu i serca.

Mówiąc ogólnie, nie tylko schudniesz, gdy optymalnie będziesz pić wodę przez cały dzień, ale także szybciej zbudujesz i zregenerujesz mięśnie!

Jakość wody jest ważnym czynnikiem w zaopatrzeniu serca, narządów i mięśni w paliwo najwyższej jakości. Ma również ogromny wpływ na funkcje poznawcze.

Więc, ile wody trzeba pić? To zależy od osoby, jej wzrostu i wagi, np. dla dorosłego mężczyzny o wadze ok. 90 kg ilość wody waha się od 3 litrów do 5 litrów dziennie. To zależy również od poziomu aktywności – dlatego jeśli marzy ci się szczupła sylwetka bez ćwiczeń i diety się nie obejdzie.

Ćwiczenia i utrata masy ciała są idą w parze, ale to nie znaczy, że musisz spędzić resztę życia na treningach. Liczy się wszystko, co sprawia, że ​​poruszasz się konsekwentnie, np. spacery, chodzenie po schodach, itd…

Aby było efektywnie, należy przyjąć, że powinieneś wypijać minimum 28 – 29 gram wody na każdy kilogram masy ciała – codziennie. Czyli ważąc ok. 60 kg, powinieneś wypijać minimum 1,8 litra dziennie. A dodając do tego wyższą aktywność fizyczną, należy zwiększyć ilość wypijanej wody.

Nowy cel? Pić wodę przez cały dzień i trzymać w pobliżu butelkę z wodą. Twoja jakość życia – nie tylko odchudzania – szybko się poprawi!


źródło: lifehack.org


Zobacz także

czy jestem toksyczna

7 oznak, że jesteś toksyczną osobą

Uciekają przed empatią, jak przed ogniem. Uciekają, bo się boją… Uzależnieni od niezależności

Dziewięć subtelnych znaków, że rozmawiasz z psychopatą