Psychologia

Psychopaci są wśród nas, bliżej niż myślisz…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock/yngsa
 

Niektórzy popełniają zabójstwa, inni planują seryjne morderstwa Jeszcze inni są naszymi sąsiadami, przyjaciółmi lub partnerami i być może nigdy nie popełnili i nie popełnią żadnej zbrodni, a jednak życie z nimi to udręka. Są przebiegli, lekceważący, nie mają w sobie empatii, nie biorą odpowiedzialności i odczuwają pogardę dla sukcesów innych. Tacy są psychopaci i choć trudno nam uwierzyć, możesz ich spotkać w najbliższym otoczeniu.

Psychopaci bywają niezauważeni w społeczeństwie takim jak nasze, w którym agresja, indywidualizm, egocentryzm, fałsz lub obojętność w obliczu nieszczęścia innych są czymś powszechnym.

Kim jest psychopata?

Najnowsze badania mówią, że istnieje coś takiego jak predyspozycja do bycia psychopatą. Osobowości psychopatycznej sprzyja pełna dysfunkcja układu nerwowego związana z emocjami oraz uwarunkowania środowiskowe, tworzące antyspołeczne przekonania i nawyki.

Jest więc możliwe, że dana osoba ma owe organiczne predyspozycje, ale jeśli jest wychowana w społeczeństwie o dobrych wartościach i gdzie sukces nie opiera się na wyglądzie, przemocy, manipulacji i fałszywej moralności, prawdopodobnie nie rozwinie ich, a nawet je odrzuci.

Są też psychopaci, którzy „dostają”. Nie mają genetycznych predyspozycji, ale żyją w skrajnie uciążliwym środowisku i ostatecznie rozwijają osobowość psychopatyczną.

Charakterystyka psychopaty

Ocenia się, że psychopaci stanowią 1 – 2% populacji i można ich spotkać wśród polityków, duchownych, biznesmenów, czy w jakiejkolwiek innej grupie społecznej. Psychopaci mają tendencję do wywierania wpływu na innych, a czasami mocno przewyższają ich inteligencją.

Cleckley zwraca uwagę na następujące kryteria wykrywania psychopatii:

 • Powierzchowne zaangażowanie i niezwykła inteligencja
 • Brak halucynacji i innych oznak irracjonalnych myśli
 • Brak objawów psychoneurotycznych
 • Osoba, która nie wzbudza zaufania
 • Fałsz lub brak szczerości
 • Niemożność odczuwania skruchy lub nieposkromiona chęć zemsty
 • Zachowania aspołeczne bez wyraźnego uzasadnienia
 • Brak osądu i trudności w uczeniu się z własnego doświadczenia
 • Patologiczny egocentryzm i niezdolność do miłości
 • Niedobór podstawowych związków afektywnych
 • Specyficzny deficyt intuicji
 • Nieczułość w zwykłych relacjach interpersonalnych
 • Przesadne i nieprzyjemne zachowanie pod wpływem alkoholu
 • Zagrożenia samobójcze
 • Bezosobowe, niepoważne i niestabilne życie seksualne
 • Niemożność realizacji życiowych planów

Jak się chronić się przed psychopatą? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że masz z nim do czynienia. Jeśli to bardzo bliska osoba, która zagraża nam w bezpośredni sposób, zdecydowanie powinniśmy prosić o pomoc rodzinę i przyjaciół, by się od niej odciąć. Kluczem jest wykrycie subtelnej manipulacji i zrozumienie, że on czy ona są niezdolni do odczuwania pewnych emocji, w tym – miłości


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

Dopiero kiedy stajesz się „zimną suką”, wszyscy wokół orientują się, że wcześniej taka nie byłaś…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock / caracterdesign
 

W końcu, choć nie wiesz dokładnie, w jaki sposób i kiedy, nadejdzie dzień, w którym staniesz się „chłodniejsza” w relacjach z innymi, bardziej ostrożna. Kiedy przypomnisz sobie o poczuciu własnej wartości. Ale ludzie wokół ciebie nie widzą tej wewnętrznej zmiany. Wiedzą jednak, że coś jest inaczej i zaczynają cenić osobę, którą byłaś wcześniej.

Kto twierdzi, że ludzie się nie zmieniają, myli się. Proces zmian jest czymś bardzo intymnym, czymś co osiągamy poprzez pełne uświadomienie sobie naszych ograniczeń i naszych możliwości. Nawet najbardziej kochające kobiece serce zmęczy się w końcu ciągłym „obrywaniem” i stanie się choć odrobinę zimne. To prosty mechanizm obronny.

Jeffrey Kottler, psycholog, twierdzi, że po około 30 latach wszelkiego rodzaju doświadczeń w dziedzinie relacji społecznych, ​​zmieniamy się z konieczności, z powodu lęku o własne przetrwanie. Troski życia codziennego, małe rozczarowania, słowa wypowiedziane (lub nie), jego nieobecność, ciągłe wyrzeczenia i dawanie z siebie wszystkiego bez otrzymania czegokolwiek w zamian – dokładnie tyle wystarczy, byś poczuła podstawową potrzebę: zacząć stawiać siebie na pierwszym miejscu, aby przeżyć. Dosłownie.

„Zimne” serce to trochę umysł zmęczony czekaniem. Nasza samoocena uruchamia alarm i poczucie własnej wartości. „Ochłodzenie” jest odpowiedzią na dysonanse życia, na rozczarowania. Teraz miłość własna może znów zaistnieć.

Najprawdopodobniej najbliżsi nam ludzie dostrzegają tę zmianę i zastanawiają się, co się dzieje i dlaczego nie jesteśmy już takimi troskliwymi i uroczymi kobietkami, jak poprzednio.

Możliwe też, że nie rozumiejąc tej zmiany, czują się zirytowani, ponieważ nie znajdują już tej samej drogi do naszego serca. Ale ty jesteś w końcu spokojna, w końcu w równowadze. Rozumiesz teraz, że pewne rzeczy trzeba zaakceptować takie, jakimi są. Że życie nie jest sprawiedliwe, a ludzie nie zawsze są lojalni i pełni szacunku. Stąd fakt, że nie możemy skupiać naszego istnienia wokół tego, co robią lub czego nie robią innymi. Odkrywasz, że musisz zostawić sobie miejsce na uczucia, własne.

Nieco chłodniejsze i ostrożniejsze serce patrzy na sprawy z większym dystansem. Potrafi zdecydować, kto ma zostać, a kto odejść z jego życia. I nie ma w tym nic złego.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

Miesiąc urodzenia determinuje ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Sprawdź, co może ci dolegać

Redakcja
Redakcja
19 czerwca 2018
Fot. iStock
Następny

Gdy składamy sobie życzenia, na pierwszym miejscu wymieniamy zdrowie. To naturalne, bo choroby i różne dolegliwości mogą poważnie utrudnić życie. Chcąc ich uniknąć baczniej przyglądamy się nawykom żywieniowym, modyfikujemy dietę, uprawiamy sport i coraz większą uwagę przykładamy do profilaktyki różnych chorób.

Jedni cieszą się doskonałą  kondycją i jedyne co im dokucza to katar, ale inni, mimo zachodu mogą nie mieć tyle szczęścia i często chorują. To bywa męczące, kłopotliwe i kosztowne. Często jednak niewiele można zrobić, bo nie wszystko zależy wyłącznie od naszych starań. Wpływ genów, środowiska czy nawet nieszczęśliwy wypadek mogą zmienić sytuację zdrowotną na niekorzyść. Inną kwestią jest to, że na częstotliwość i rodzaj problemów zdrowotnych może wpływać także miesiąc urodzenia.

Zwolennicy tej teorii zauważyli, że osoby urodzone w danym miesiącu częściej niż inni uskarżają się na pewne dolegliwości.

Miesiąc urodzenia determinuje ryzyko wystąpienia pewnych chorób

Styczeń

Osoby urodzone w styczniu znacznie częściej odczuwają problemy związane z nadciśnieniem, chorują na raka płuc i choroby serca, cukrzycę typu 2. Są częściej otyli w porównaniu do osób urodzonych w pozostałych miesiącach. Są oni również narażeni na wystąpienie depresji, co ma związek z brakiem słońca w styczniu i niewystarczającą produkcją witaminy D.

Luty

Osoby urodzone w lutym częściej uskarżają się na dyskomfort związany z różnymi alergiami, chorobami płuc. Obniżona odporność i zwapnienie naczyń, a w przypadku mężczyzn rak prostaty, pojawia się w tym przypadku częściej.

Marzec

Osoby świętujące urodziny w marcu są bardzo podatne na problemy z odżywianiem, zapadają częściej na bulimię, anoreksję lub otyłość. Istnieje tu większe ryzyko wystąpienia problemów z sercem, takich jak: migotanie przedsionków, zaburzenie pracy zastawek serca lub jego niewydolność. Wiele osób może również skarżyć się na alergie.

Kwiecień

Kwietniowi solenizanci zapadają częściej na nowotwory, choroby serca i płuc. Notorycznie mogą pojawiać się ból gardła i zapalenie oskrzeli. Osoby urodzone w kwietniu częściej bywają podatne na pojawianie się czarnych myśli, rozwoju depresji. Zagraża im także problem choroby alkoholowej.

Maj

Osoby urodzone w maju cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą być narażeni na zachorowanie na stwardnienie rozsiane, nadciśnienie krwi. Często odczuwają także problemy wynikające z nietolerancji glutenu.

Czerwiec

Osoby świętujące urodziny w czerwcu najczęściej deklarują się jako optymiści i cieszą się dobrym nastrojem. Częściej niż inne osoby mogą skarżyć się na cukrzycę i choroby układu krążenia. Dotyka ich również słaby apetyt, który może z czasem przeradzać się  w problemy z anoreksją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Wyjdź za swojego najlepszego przyjaciela, intymność i miłość rodzą się z czasem

Bardzo się kochają, ale nie mogą być razem. Co powinni zrobić?

Chcesz być dobrą synową? Powiem ci, co masz robić