Go to content

Zmień kierunek myślenia. Ci, którzy opanują tę umiejętność, znajdą radość i zadowolenie z życia

szczęśliwa-kobieta-na-łące-pozytywne-myslenie
fot. Allef Vinicius/Unsplash

Pozytywne myślenie to nie tylko modny termin, używany przez uśmiechniętych od ucha do ucha coachów z Ameryki. Pozytywność to styl życia, który czyni cię lepszą osobą. Kiedy masz pozytywne nastawienie, lepiej radzisz sobie z życiem. Świat wokół ciebie jest nastawiony negatywnie, więc pozytywne myślenie i optymistyczne nastawienie idzie pod prąd.

W naszym codziennym życiu powszechne stało się narzekanie, negatywne myśli towarzyszą nam non stop. Oczywiście, czasy są takie, że naprawdę trudno o optymizm… niemniej, dla własnego dobra powinnyśmy szukać jasnych stron, światełek w tunelu i dobrych ludzi. I chociaż jest to trudne, da się zrobić. Optymizm jest kluczem do szczęśliwego życia, a ci, którzy opanują tę umiejętność, znajdą radość i zadowolenie z życia.

Skąd się biorą negatywne myśli?

Ze strachu

U steru twojej negatywności stoi potężna emocja zwana strachem. To on hamuje twoje pozytywne myślenie i może sparaliżować cię do tego stopnia, że zrezygnujesz z siebie, z bycia kim chcesz być, z walki o siebie i swoje marzenia.

Z kiepskiej samooceny

Niska samoocena i ogólnie zły pogląd na siebie hamują pozytywne myśli. Zamiast widzieć wszystkie swoje piękne cechy, masz tendencję do rozpamiętywania tych negatywnych.

Od wewnętrznego krytyka

Głos w twojej głowie może być destrukcyjny, więc musisz go zwalczać konstruktywnymi działaniami. Kluczem jest wyszkolenie swojego wewnętrznego krytyka, aby krytykował konstruktywnie, zamiast dołować. To pomoże ci wygenerować więcej pozytywnych myśli.

Z toksycznych relacji

Czy słyszałaś powiedzenie, że kto z kim przestaje, takim się staje? Jeśli kręcisz się wokół osób o negatywnym nastawieniu, można śmiało powiedzieć, że prędzej czy później sama staniesz się pesymistką. Znajdź ludzi, którzy dodają twojemu życiu światło.

15 działań, które zwiększają pozytywne myślenie

Już za chwilę przekonasz się, że włączenie tych rzeczy do swojego życia podniesie twój nastrój i sprawi, że poczujesz się szczęśliwsza. Jeśli wybierzesz choć jeden z tych pomysłów i wdrożysz go do swojego życia, nie potrwa długo, zanim zobaczysz znaczącą różnicę.

1. Nie żyj zgodnie z etykietkami

Etykietowanie ludzi jest toksycznym działaniem, którego padasz ofiarą, ale i którego jesteś sprawczynią. Nie mów sobie (ani nikomu innemu) negatywnych rzeczy. Zmień narrację na: „mogę osiągnąć wszystko”, „jestem szczęśliwa”. Myśli potrafią nami sterować, łatwo im ulec, więc lepiej dobrze je wykorzystać. Uważaj po prostu, żeby nie paść ofiarą samospełniającej się złej przepowiedni czy autosugestii.

2. Przeformułuj negatywne sytuacje

Jaka jest twoja mentalna moc? Niektórzy ludzie kruszą się jak delikatna porcelana pod naciskiem problemów. Musisz jednak wiedzieć, że wszystko jest kwestią percepcji. Pomogłoby, gdybyś nauczyła się przeformułowywać sytuacje tak, aby zobaczyć optymistyczną stronę, zamiast rozwodzić się nad tym, co złe. Zbyt często ulegamy pokusie pławienia się w przytłaczającym uczuciu rozczarowania i smutku. Kluczem jest nauczenie się zmiany perspektywy. Pamiętaj, że możesz znaleźć pozytywy w najbardziej negatywnych sytuacjach.

fot. Omid Armin/Unsplash

3. Ze spokojem przyjmuj zmiany

Ludzie są stworzeniami nawykowymi, wszelkie zmiany przychodzą im z trudem, budzą lęk i sprzeciw. Czy taki bunt i załamanie coś dadzą? Nie, zmiana i tak się dokona, takie jest życie, że wszystko wciąż się zmienia. Nauka przyjmowania zmian, zamiast ich zwalczania, może być kluczem do większego optymizmu.

4. Spróbuj medytacji

Medytacja jest potężnym narzędziem, które może pomóc wzmocnić pozytywne myślenie. Ta starożytna sztuka działa tak dobrze, ponieważ pozwala wyciszyć myśli i zwiększyć koncentrację. Zbyt często koncentrujemy się na rzeczach, które nie są istotne, a tym samym tworzą chaos i hałas, których nie możemy zignorować ot tak po prostu. Nie potrzebujesz dużo czasu, wystarczy kilka minut. Możesz medytować w pracy, w przerwie na lunch lub gdziekolwiek, gdzie potrzebujesz się wyciszyć i zwrócić uwagę do wewnątrz.

5. Rozlicz niedokończone sprawy

Czy masz niedokończone sprawy, które hamują twoje pozytywne myśli? Może musisz kogoś przeprosić?  Jeśli jest w twoim życiu coś takiego, załatw to, bo właśnie to cię ciągnie w dół.

6. Nie walcz ze swoimi emocjami

Emocji jest mnóstwo, ale jeśli próbujemy z nimi ostro walczyć, stajemy się nieszczęśliwe. Co złego w tym, że czasem się rozpłaczesz? Przecież to pomaga w oczyszczeniu. Pozwól sobie na gniew i smutek.

fot. Jade Destiny/Unsplash

7. Śmiej się często

Śmiech to zdrowie – wiadomo! Ponadto badania wykazały, że bycie szczęśliwą osobą i więcej śmiechu może powstrzymać demencję. Warto? No oczywiście!

8. Otwórz swój umysł na pozytywność

Wąskie horyzonty, myślenie szablonowe i zamknięte na to, co inne, sprawia, że stajemy się nieszczęśliwe. Musisz się otworzyć, żeby myśleć bardziej pozytywnie. Naucz się akceptować i doświadczać różnorodności.

9. Podróżuj i doświadczaj nowych rzeczy

Bardzo łatwo utknąć w rutynie, która może hamować pozytywne myślenie. Ucieczka na kilka dni może być odświeżająca i zwiększyć optymizm. Poznawanie nowych ludzi i robienie nowych rzeczy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby zwiększyć pozytywność w swoim życiu.

10. Dawaj

Kiedy pomagasz ludziom, wkładasz pozytywną energię w atmosferę, a wszechświat dodaje do twojego banku karmicznego kolejne pozytywy. Pomaganie innym pomaga ci stać się bardziej autentyczną i pozytywną.

11. Zadbaj o siebie

Trudno jest myśleć pozytywnie, gdy twoje ciało jest chore i wyczerpane. Zaangażowanie w zdrowe odżywianie i ćwiczenia jest kluczem do zwiększenia pozytywnej energii. Ponieważ twoje zdrowie psychiczne i fizyczne są ściśle powiązane, dbanie o oba jest niezbędne dla dobrego ogólnego samopoczucia.

Fot. Joshua Rawson Harris/Unsplash

12. Zrób sobie przerwę na pozytywne myślenie

Większość ludzi utożsamia porażkę z byciem mniej lub niewystarczająco dobrym. Jednak pomocne byłoby, gdybyś postrzegała te rzeczy jako doświadczenia edukacyjne. Nawet dziecko potyka się i upada, zanim nauczy się chodzić, więc powinnaś wiedzieć, że wyboje wzdłuż autostrady życia są po to, aby dawać ci lekcje.

13. Puść przeszłość

Jeśli cokolwiek pociągnie cię w dół i zniszczy twój optymizm, to życie w przeszłości. Drzwi do przeszłości są zamknięte i musisz sobie uświadomić, że już tam nie mieszkasz. Jeśli chcesz więcej pozytywnego nastawienia w swoim życiu, pożegnaj się z miejscem, w którym byłaś i z nadzieją patrz w przyszłość.

14. Prowadź dziennik wdzięczności

Czy prowadzisz dziennik? Wiele z nas robiło to w dzieciństwie, ale dziennik wdzięczności idzie o krok dalej. Każdego dnia pisz od pięciu do dziesięciu spraw, za które jesteś wdzięczna. Trudno być negatywnym, gdy liczysz wszystkie błogosławieństwa, które masz w swoim życiu. Wykonując tę czynność przez kilka dni, zauważysz zmianę w swoim sposobie myślenia.

15. Przejmij kontrolę nad swoim życiem

Czy akceptujesz, że są rzeczy w twoim życiu, których nie możesz zmienić? Czy nie byłoby miło kontrolować pogodę lub to, co inni myślą o tobie? Ponieważ nie możesz kontrolować wszystkiego, najlepiej jest pracować nad tym, na co masz wpływ. Cały toksyczny chaos wokół ciebie zniknie.