Lifestyle Psychologia

7 rzeczy, które łamią silną kobietę od środka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/spukkato
 

Może się wydawać, że silnej kobiety nic nie jest w stanie złamać. Zdeterminowana i świadoma swoich możliwości, idzie z podniesioną głową przez życie. Radzi sobie z przeciwnościami losu i wydaje się, że jest po prostu nie do zdarcia. Silna kobieta dźwiga na swoich barkach nie tylko własne życie, ale bardzo często bierze też część odpowiedzialności za swoich bliskich. Troszczy się o nich, robi  wszystko, by było im się jak najlepiej.

Miłość i troskę widać w jej czynach każdego dnia, niestety tej szczególnej troski i miłości bardzo często sobie odmawia. Kobieta-opoka, choć tego po sobie nie pokazuje, doświadcza pewnych rzeczy, które sprawiają, że kruszy się ona od wewnątrz. Nie ma ludzi niezniszczalnych, o czym nawet ona powinna pamiętać.

7 rzeczy, które łamią silną kobietę od środka

1. Bierze wszystko na swoje barki

Silna kobieta koncentruje się na pomocy bliskim, zapominając o sobie. Uważa, że jest naprawdę niezastąpiona i gdyby mogła, sklonowałaby się, by być wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Jednak taki ciężar, nawet dla silnej kobiety jest zbyt wielki. I, mimo że nie daje tego po sobie poznać, z czasem ma tego dość. Niestety za cenę swojego samopoczucia nadal dźwiga wszystko sama.

2. Tłamsi swoje emocje

Silna kobieta, chcąc być wsparciem dla innych, nie okazuje własnej słabości. Mimo że jest tylko człowiekiem, a jej obawy, ból czy wątpliwości łamią jej pewność siebie, na zewnątrz przybiera maskę oazy spokoju. Wszystko wydaje się bez zmian, ale silna kobieta jedynie zamyka w sobie negatywne emocje, by nie dzielić się nimi ze światem.

3. Niesie uśmiech

Silna kobieta daje innym dobrą energię, swoim uśmiechem rozświetla ich codzienność. Jednak takie ciągłe emocjonalne doładowanie otoczenia kosztuje ją wiele energii. Niestety bywa, że sama dla siebie już tego uśmiechu zbyt wiele nie zostawia, a bliscy nie zauważają jej wyczerpania.

4. Chce zbawić świat

Silna kobieta jest gotowa nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. Zawsze pod telefonem, chętna nie tylko do rozmów przez łącze, ale także do natychmiastowej podróży tam, gdzie ktoś bliski jej potrzebuje. Potrafi słuchać godzinami, doradzić, gdy jest taka potrzeba.  Widzi potrzeby innych, ale sama nie daje znać o tym, że może mieć własne problemy. I zbyt często zostaje z nimi sama.

5. Jest strażniczką

Silna kobieta strzeże bliskie osoby, troszczy się nie tylko o różne tajemnice, prywatne sprawy, które zostały jej powierzone w rozmowie w cztery oczy. Przestrzega przed złymi decyzjami, chroni przed konsekwencjami błędów. Będąc swoistą studnią dla zwierzeń, bierze  ich emocjonalny ciężar wyłącznie na siebie.

6. Jest niezależna

Silna kobieta genialnie zarządza swoją codziennością. Znajduje czas na pracę, dom i hobby, oraz dla bliskich. Niestety ta jej niezależność sprawia, że mało kto dostrzega jej potrzeby w zakresie takiej zwykłej pomocy. A nawet gdy ktoś zaproponuje tę pomoc ona i tak uważa, że powinna poradzić sobie sama.

7. Zbyt wiele wybacza

Silna kobieta wie, że nie ma ideałów i że każdy ma prawo do popełniania błędów. Rozumie siłę wybaczenia, odłożenia na bok żalu, ale skłonność do wybaczania innym błędów sprawia, że czasem nagina granice własnej cierpliwości. Robi tak nawet wtedy, gdy druga osoba wcale na to nie zasługuje, zawodząc po raz kolejny.

Silne kobiety są niezwykłymi postaciami, ale zdecydowanie zbyt często zapominają o sobie. Wtedy takie rzeczy zostawiają ślad na ich duszach. To trudne być przede wszystkim dla innych, zapominając o sobie. Warto więc odpuścić ciągłe starania i pozwolić sobie na odłożenie bez wyrzutów sumienia swojej siły na później.

źródło: themindsjournal.com


Lifestyle Psychologia

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov
 

Nie zawsze mamy taką samą ochotę na seks. Wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, a większość z nas fizyczne zbliżenie ściśle łączy z uczuciem, jakim darzymy partnera. Niezwykle ważną funkcję pełni w tej materii dzień cyklu miesięcznego oraz hormony. Te substancje są niezbędne m.in. dla odczuwania pociągu seksualnego oraz wpływają na to, że ktoś się nam fizycznie podoba.

Hormony są wydzielane przez gruczoły dokrewne, skąd przedostają się do krwi i dalej wraz z nią do odpowiednich narządów. Wszelkie zaburzenia w pracy układu hormonalnego mogą skutkować wieloma konsekwencjami, w tym pogorszeniem kondycji skóry i włosów czy spadkiem libido. I zazwyczaj to ostatnie wpływa negatywnie na relacje w związku.

Dzięki działaniu hormonów mamy taki, a nie inny temperament i potrzeby seksualne. Warto wiedzieć, które z nich wpływają na nasze  życie seksualne.

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Estrogeny

Estrogeny, czyli hormony kojarzone przede wszystkim z kobiecym ciałem, wytwarzane są w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Mają ogromny wpływ na kobiece ciało, psychikę i również na poziom libido oraz seksualne reakcje.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon produkowany w przysadce mózgowej, który odpowiada za obniżenie popędu płciowego oraz hamuje owulację, utrudniając zajście w ciążę. Najwięcej prolaktyny wytwarza organizm kobiety tuż po porodzie.

Testosteron

Testosteron kojarzony jest głównie z męskimi organizmami, produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Tymczasem kobiety, które mają wyższy poziom testosteronu, szczycą się większym apatytem na seks oraz bardzo intensywnymi doznaniami podczas orgazmu. Testosteron wpływa na zachowanie doskonałej formy fizycznej oraz seksualnej.

Progesteron

Progesteron powstaje w jajnikach oraz w przypadku ciąży także w łożysku.  Progesteron jest niezbędny do owulacji i zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu. Po owulacji jego poziom spada, a wraz z nim zmniejsza się ochota na seks.

Endorfiny

Powszechnie znane „hormony szczęścia” wytwarzane są w mózgu. Gwarantują dobre samopoczucie, łagodzą stres, wytwarzają się podczas stanu zakochania, a podczas seksu wpływają na odczuwanie wielkiej przyjemności. Niski poziom endorfin powoduje zmniejszenie ochoty na seks.

Dopamina

Podobnie jak endorfiny, dopamina wytwarzana jest w mózgu i również doskonale wpływa na samopoczucie. Reguluje pracę układu nerwowego i stymuluje pożądanie. Podczas zbliżenia jej obecność powoduje odczuwanie euforycznej przyjemności.

Hormony tarczycy

Niski poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę w wyniku jej niedoczynności wpływa na spadek popędu seksualnego. Kobiety cierpią z tego powodu 5 razy częściej niż mężczyźni. Jeśli do niższego libido dochodzi również przyrost masy ciała, pogorszenie kondycji skory i włosów, osłabienie i odczuwanie przewlekłego zmęczenia, warto zgłosić się do endokrynologa po poradę.

źródło: obcasy.pl 


Lifestyle Psychologia

Nikt nie zadba o ciebie lepiej niż ty sama, czyli 8 zasad szczęśliwej kobiety

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 stycznia 2019
Fot. iStock / Peter Zelei

To nie jest niestety wiedza, z którą się rodzimy. To świadomość, która przychodzi do nas latami. Dlatego warto się nią dzielić z innymi, by było nam odrobinę łatwiej. Szczęście nie polega na zależności od innych. Ono musi płynąć z nas samych, z miłości do siebie, z chęci zadbania o własne samopoczucie i równowagę życiową.

8 zasad kobiety szczęśliwej

Nie wszystko jest czarne lub białe

Gdy byliśmy dziećmi, uczono nas postrzegania rzeczy jako dobrych lub złych; ciepłych czy zimnych; czarnych czy białych. Chcemy, aby wszystko było opakowane w schludne, perfekcyjne pudełeczko i ozdobione błyszczącą etykietą. Kochamy definicje i kochamy „wiedzieć na pewno”. Jest to również to samo myślenie, które nakłania nas do stworzenia etykiety w nowej, obiecującej relacji („czy on mnie kocha, czy nie do cholery?”) i do krytykowania samego siebie („jestem beznadziejna”)

Zrób sobie przerwę. Okaż trochę współczucia samej sobie. Zrozum, że świat jest pełen różnych barw, uczucia potrzebują czasu. Zamiast próbować wszystko zdefiniować, zrób krok w tył i weź głębokich oddechów, i zadaj sobie pytanie, jaka jest następna najlepsza decyzja dla ciebie.

Nie bierz rzeczy zbyt osobiście

To, co inni robią lub mówią, nie ma absolutnie nic wspólnego z tobą. Nic. Współpracownik, który nie potrafi się zachować? Członek rodziny, który wypowiada bez zażenowania swoje uwagi? To jedynie odbicie ich wewnętrznych zmagań, złego dnia.

Faktem jest, że szczęśliwi ludzie nie są nieuprzejmi. Szczęśliwe kobiety rozumieją, że świat i ludzie nie chcą ich skrzywdzić. Ludzie są zbyt zajęci własnym życiem, by niszczyć innych.

Rzeczy się nie przytrafiają, są konsekwencją i trzeba w nich zawsze widzieć coś pozytywnego

Nie dostałaś wymarzonej pracy? Twój związek się rozpadł? Znajdź w tych wydarzeniach pozytywy. Przecież to nie jest koniec świata, przecież jeśli rozejrzyj się wokół zobaczysz, że wciąż masz mnóstwo możliwości, że są wokół ciebie osoby, które cię kochają, którym na tobie zależy.

Silne kobiety traktują porażki jak błogosławieństwo. Wiedzą, że za chwilę pojawią się nowe, lepsze okoliczności. Że wszystko ulegnie zmianie. Że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia.

Nie jesteś sama

Masz wokół siebie dobre, kochające dusze. Masz przyjaciół, masz rodzinę lub bliskich. Znasz osoby, które pragną tych samych rzeczy w życiu i podzielają te same wartości. Rozsądnie dysponuj swoim czasem spędzaj go z tymi, którzy na to zasługują.

Życie to również trudniejsze chwile

Naprawdę szczęśliwi ludzie wiedzą, że życie to nie tylko motyle, tęcze i jednorożce. Że zdarzają się nam trudniejsze momenty, że bywamy smutni i nieszczęśliwi. Bez tych doświadczeń nie moglibyśmy dorosnąć, dojrzeć, być tym, kim jesteśmy dzisiaj.

Patrz na ludzi i sytuacje jak na nauczycieli

Szczęśliwe kobiety przestają obwiniać innych i biorą odpowiedzialność za swoje życie, za siebie. Mają swoje „bałagany w głowie”, swoją niepewność, swoją historię i lęki. Ale starają się uczyć, wyciągać wnioski z trudnych doświadczeń. Stawiają na osobisty rozwój i pracę nad sobą.

Nie wierz w perfekcjonizm

Kobiety szczęśliwe rezygnują z utopijnego ideału doskonałości. Żyją z zgodzie ze sobą i akceptują się takie, jakie są. Nie oznacza to zaniedbania wyglądu czy zdrowych rytuałów. Jedynie rozsądne podejście do siebie, do swoich możliwości, do swojej własnej, indywidualnej historii.

Słuchaj swojego serca

Nie potrzebujesz innej aprobaty – może jedynie wskazówek i wsparcia – ale nic nie da ci większego spokoju i równowagi niż życie w zgodzie z własnymi pragnieniami i uczuciami.


Na podstawie: corinnedobbas.com


Zobacz także

Każdy z nas ma na sumieniu skatowane dziecko. Każdy, kto nie reaguje na przemoc wobec dzieci! To ważna lekcja! Wyciagnijmy w końcu wnioski

Każdy z nas ma na sumieniu skatowane dziecko. Każdy, kto nie reaguje na przemoc wobec dzieci! To ważna lekcja! Wyciagnijmy w końcu wnioski

Nocne sowy kontra ranne ptaszki. Znajdź 7 różnic

Jak policzyć BMI (Body Mass Index)

Dietetyczne trendy, które pomogą ci… zniszczyć sobie zdrowie