Lifestyle

Jak zbudować pewność siebie? Uwierz w końcu, że jesteś dobrym i wartościowym człowiekiem!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 grudnia 2018
Fot. iStock/filadendron
 

Pewności siebie nie wysysa się z mlekiem matki. Nie jest to rzecz dana nam odgórnie, na zasadzie: albo jesteś pewna siebie, albo nie. Tak to nie działa. Nad pewnością siebie pracuje się całe życie, buduje się ją od postaw. Super, jak mieliśmy szczęście w dzieciństwie być w niej wzmacniani, jak rodzice podkreślali nasze dobry cechy, dawali nam przestrzeń do tego, żebyśmy ufali sobie i swoim wyborom. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego często, w dorosłym życiu, brak nam tej pewności, a tym samym odwagi w sięganiu po to, na czym nam zależy. 

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Zacznij przede wszystkim od poprawienia swojej samooceny, czyli tego, jak cenisz i postrzegasz samą siebie. Jak ty myślisz o sobie?

 •  nie lubisz siebie?
 • uważasz, że jesteś niewystarczająco dobra?
 • myślisz, że jesteś niezdolna do podejmowania decyzji czy dochodzenia swych praw?
 • jesteś przekonana, że mało kto cię lubi?
 • obwiniasz się za rzeczy, które nie są twoją winą?
 • nie potrafisz rozpoznać twoich mocnych stron?

Zbyt niska wiara we własne możliwości może nie pozwalać ci żyć życiem, jakie sobie wymarzyłaś, jakie chciałabyś, żeby było.

Pomyśl, co sprawia, że tak o sobie myślisz?

 • unikaj negatywnego dialogu ze sobą w stylu: „No tak jestem beznadzieja, wiedziałam to”
 • bądź blisko tych, którzy cię kochają
 • ucz się asertywności
 • postaw sobie jakieś wyzwanie, którego cel znajduje się w nieodległym czasie
 • każdego dnia myśl o tym, w czym jesteś dobra
 • dbaj o siebie

Niska samoocena nie jest sama w sobie problemem, ale może prowadzić do obniżonego nastroju, życia w nieustannym poczuciu winy i bycia niewystarczająco dobrą, a nawet do depresji. Jeśli czujesz się źle oglądając zdjęcia znajomych czy nawet nieznajomych na Facebooku czy Instagramie, zrób sobie dłuższą przerwę od mediów społecznościowych, rozejrzyj się wokół i zobacz, jak wyglądaj prawdziwe życie, prawdziwi ludzie, a nie ci wykreowani w internecie.

Może masz w swoim gronie kogoś, kto nieustannie cię krytykuje, kto czuje się lepszy od ciebie? Jeśli tak, ogranicz tę relację do minimum, bo jest ona dla ciebie niezwykle toksyczna. Każdego ranka patrząc w lustro powiedz na głos sobie coś miłego. „Mam fajny uśmiech”, „Świetnie wyglądam w tej bluzce/spodniach/sukience”, „Jestem dobrym człowiekiem”. Szukaj w sobie pozytywów, jest ich z pewnością cała masa, tylko ty musisz zacząć myśleć dobrze o sobie. Możesz poprosić najbliższe ci osoby, żeby napisała, dlaczego uważają, że jesteś fajna, co w tobie lubią. Zdziwisz się, ile rzeczy są w stanie wymienić, o których ty byś nie pomyślała. Spróbuj, co ci szkodzi. Możesz tylko zyskać. Pewność siebie i myślenie o sobie dobrze nie jest niczym złym, zwłaszcza gdy idzie w parze z pokorą, a tej zapewne ci nie brakuje – o i kolejny plus na twoim koncie.


Lifestyle

Typ emocjonalnie niedostępny. Lepiej nie oczekuj miłości od takiego faceta!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 grudnia 2018
Fot. iStock/South_agency
 

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Patrzymy na świat trochę inaczej — zazwyczaj płeć piękna jest bardziej uczuciowa i czasem zbyt wiele rzeczy bierze do siebie. Mężczyźni natomiast więcej czasu spędzają na analizie danej sytuacji i nie zawsze potrafią zrozumieć intencje lub potrzeby partnerki.

Tego nie można potraktować jako reguły, która pasuje do każdego przypadku. Jednak to kobiety są bardziej emocjonalne  — nasze potrzeby w tej materii są po prostu większe. Dlatego szukamy partnera, który przede wszystkim będzie nas zrozumieć, szanować i odwzajemni starania. Kobietom bardziej wrażliwym i wyczulonym na potrzeby drugiej osoby, trudno będzie ułożyć życie z kimś, kto jest emocjonalnie niedostępny. Taki partner nie tylko może nie zrozumieć intencji, ale wątpliwe jest, by potrafił oddać kobiecie troskę i zaangażowanie. Po  czym poznać typ emocjonalnie niedostępny?

6 cech osobowości, które wskazują, że mężczyzna może być emocjonalnie niedostępny

1. Skłonność do uzależnień

Funkcjonowanie z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą, przypomina jazdę roller coasterem. Niestety tych odcinków jazdy ostro w dół jest zbyt wiele, by można być szczęśliwym. Tacy mężczyźni nie gwarantują poczucia bezpieczeństwa, miłości i zainteresowania, gdy nałóg bierze górę. Co gorsze, wiele kobiet tkwi w takim kulejącym związku, chcąc pomóc mężczyźnie, i niepostrzeżenie stając się współuzależnionymi.

2. Narcyzm

To chyba najgorsza możliwość dla kobiety. Narcyz, czyli facet zakochany wyłącznie w sobie i w dodatku manipulujący uczuciami  partnerki dla osiągnięcia własnych celów. Osobowość narcystyczna jest toksyczna i trudno liczyć na to, że kobieta, jej uczucia i potrzeby, kiedykolwiek będą dla narcyza istotne.

3. Pracoholizm

Pracoholik bywa bardzo trudnym partnerem. Wiecznie nieobecny emocjonalnie i psychicznie, stale oddany pracy, poświęcający jej każdą chwilę. Mało która kobieta jest w stanie przetrwać brak odpowiedniego zainteresowania ze strony partnera. Dla pracoholika pierwszą miłością zawsze pozostanie praca.

4. Ucieczka od samotności

Partner, który nie potrafi być sam i stale szuka towarzystwa, może nie odpowiadać na potrzeby wielu kobiet. Taki meżczyzna nie umie równoważyć samotności i związku. Zagarnia wszelką uwagę partnerki, choć dla zdrowia psychicznego potrzebuje czasu, aby realizować swoje marzenia i pasje oraz odkrywać siebie. Uciekając przed samotnością, ucieka od czasu na wędrówkę w głąb siebie i od emocji, które w nim tkwią.

5. Zależność

Tacy mężczyźni po prostu muszą być z kimkolwiek, bo bardzo źle tolerują samotność. Osoby wchodzące w coraz to nowe układy bywają tak zajęte szukaniem aprobaty i uwagi, że nie mają już energii, by dać komuś miłość. Chętnie przyjmują to, co oferują kobiety, bo lubią czuć się stale zaopiekowani.

6. Brak pewności siebie

Mężczyzna, któremu brak pewności siebie, może decydować się na związek nie tyle z miłości, ile dla komfortu i stabilizacji. Tego typu osoby nie patrzą na relację jako skutek uczucia, ale na sposób na podbudowanie swojej samooceny, nawet jeśli to robią kosztem kobiety.

Tak, tym panom podziękujemy…


źródło:  themindsjournal.com 


Lifestyle

Życie miłosne osób spod tych trzech znaków zmieni się nieodwracalnie w 2019 roku. Sprawdźcie o kogo chodzi

Redakcja
Redakcja
9 grudnia 2018

Rok 2019 ma być magicznym rokiem pełnym miłości i możliwości sprzyjającym romansom – ale nie dla wszystkich. Zdaniem astrologów los będzie szczególnie łaskawy pod względem miłosnego klimatu dla osób urodzonych pod poniższymi znakami zodiaku. To właśnie ich życie uczuciowe zmieni się na lepsze, a niektórzy mogą nawet zmienić stan cywilny. Jesteście ciekawi, o kogo chodzi?

Każdy z nas chciałby mieć udane życie miłosne, jasną sytuację dotyczącą skomplikowanej relacji. Mówiąc krótko „wiedzieć, na czym stoi”. Niektórzy marzą skrycie o bajowym romansie jeszcze inni pragną jedynie stabilizacji u boku. Jeszcze inni chcieliby odpocząć ode sercowych rozterek i postawić w końcu na siebie, na rozwój osobisty.

Światem jednak rządzi miłość, to ona rozdaje karty i napędza nas do działania jako najsilniejszy motywator. W Nowy Rok wkraczamy z nadzieją, że wszystko się w końcu ułoży, że spotkamy nasza „drugą połówkę” lub że uda nam się rozwiązać problemy w naszym związku.

5 znaków zodiaku znajdzie miłość w 2019 roku, a 3 znaki mają nawet szansę powiedzieć sakramentalne „tak” i wziąć ślub w przyszłym roku. Jesteście ciekawi o kogo chodzi?

Skorpion

Jeśli urodziłeś się pod znakiem Skorpiona, przygotuj się na potężne zmiany w swoim życiu. Zgodnie z tym, co zapisane w gwiazdach, według najnowszej prognozy astrologicznej masz w tym roku największe szanse na to by spotkać i poślubić miłość swojego życia! A wszystko w ciągu niecałych dwunastu miesięcy. Dla kogoś tak nieokrzesanego jak ty, to naprawdę rewolucja!

Strzelec

Weselne dzwony głośno zadzwonią również dla ciebie, drogi Strzelcze. Biorąc pod uwagę twoją zabawną i nieprzewidywalną osobowość podejrzewamy, że twój ślub albo będzie nie lada wydarzeniem  towarzyskim albo pozostanie niedostrzeżony… Tak czy siak, na pewno zaskoczysz najbliższych, a nawet samego siebie. Najważniejsze, że w końcu znajdziesz spokojną przystań. Na jak długo, to już zależy od ciebie.

Ryby

Droga Rybo, u ciebie zmiany nie będą aż tak szokujące. Wszak jesteś w udanym związku od pewnego czasu, twój ślub nikogo nie zaskoczy. Zapewne planujesz wszystko od miesięcy. W tym toku będziesz cieszyć się życiem pełnym błogich chwil u boku partnera, którego kochasz i na którym ci zależy. Chociaż przygotowania do samej ceremonii ślubnej z pewnością wywrócą twój świat do góry nogami, miłosna stabilizacja pozwoli ci w pełni cieszyć się tą wymarzoną od dawna chwilą.


Na podstawie: www.msn.com


Zobacz także

Niska samoocena w związku, to kiepski partner na życie

Śpisz z pluszowym misiem? Zwierzasz mu się? Nie ma się czego wstydzić

Co mówi twoje ciało? 20 sygnałów, które wysyłasz innym poprzez gesty