Psychologia

7 oznak, że jesteś wyczerpana emocjonalnie i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
2 czerwca 2021
 

Wyczerpanie emocjonalne przejawia się w poczuciu braku energii, ogólnego zmęczenia, impulsywności i zwiększonej drażliwości. Czujemy się wyeksploatowane i beznadzieje. Regeneracja ciała i umysłu nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Być może wszystkiemu winna jest praca, wypalenie zawodowe, toksyczny związek lub niespełnienie w życiu – takie po prostu. Niezależnie od przyczyny pojawiają się negatywne emocje, poczucie winy i bezradność. Oto 7 oznak, świadczących o tym, że jesteś wyczerpana emocjonalnie. Zrób coś z tym!

1.Pochłaniają cię emocje – nawet te małe

Kiedy dochodzimy do punktu, w którym każda negatywna emocja grozi całkowitym wykolejeniem to znak, że coś jest nie tak. Dzieje się coś niepokojącego. Brakuje nam odporności, osiągamy punkt nasycenia emocjonalnego. Jesteśmy przeciążone. Wydaje ci się, że to nic groźnego, mała niedogodność? Przecież to nie problem. Nic bardziej mylnego! Właśnie nastał punkt krytyczny problemu, który narastał od dłuższego czasu. I nie chodzi o to, by naprawiać to co na powierzchni, to co jest widoczne dla naszych oczu. Musisz znaleźć siłę i zdobyć się na odwagę, by zobaczyć, co znajduje się pod spodem. W głębi.

2. Czujesz głębokie poczucie porażki

Kolejnym – kluczowym – znakiem, wskazującym na to, że możesz doświadczać emocjonalnego wyczerpania, jest fakt, że patrzysz na rzeczy z perspektywy „wszystko albo nic”. Być może wydaje ci się, że każda kolejna rzecz i każde kolejne wyzwanie może cię złamać – co oczywiście jest nieprawdą. Musisz zdać sobie sprawę i co najważniejsze –pogodzić się z tym – że w życiu nie wszystko nam się udaje. Jednak to nie oznacza, że jesteś beznadziejna, a rzeczywistość staje się ciemniejsza. Nie próbuj przekraczać granicy na siłę, powtarzając – nigdy więcej.

3. Jesteś nadwrażliwa

Nadwrażliwość nie oznacza, że przesadnie reagujesz na pewne rzeczy. Oznacza, że jesteś bardziej świadoma tego, co się dzieje. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś w punkcie krytycznym i wystarczy jeszcze tylko jedna mała wpadka, jedna niedogodna sytuacja, a przestaniesz sobie radzić. Jak postąpić w takiej sytuacji? Zamiast zużywać energię na
kontrolowanie tego co jest wokół ciebie, wykorzystaj ją, aby spróbować zrozumieć, dlaczego jesteś tak wyczerpana i rozdrażniona. Być może w pewnych obszarach swojego życia nie jesteś sobie w stanie poradzić. Może istnieją ważne potrzeby, które nadal ignorujesz. Nie musisz szukać siły i chęci, by przebić się przez kolejny drobny dyskomfort. W pierwszej kolejności musisz znaleźć siłę i chęć, by zobaczyć co cię do tego miejsca doprowadziło.

4. Walczysz o wolę pójścia naprzód

Wraz z poczuciem beznadziejności, miewasz trudności z wyobrażeniem sobie, jak podążać do przodu. Nie potrafisz przewidzieć, jak będzie wyglądało twoje życie. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej dlatego, że próbujesz mentalnie poradzić sobie z ogromnymi pytaniami, na które nie ma jeszcze jasnych odpowiedzi. Nie dotyczy to tylko ciebie — dotyczy to nas wszystkich. Zacznij planować dzień po dniu, nie wybiegaj w przyszłość. A jeśli to za dużo, za trudne – planuj życie z godziny na godzinę. Zapytaj samą siebie – czego potrzebujesz? Zaspokajaj swoje potrzeby. Bądź szczera sama ze sobą, szczególnie w kwestii tego, co cię niepokoi i właśnie od tego zacznij pracę.

5. Boisz się, że zostaniesz „wyzwolona”

Twój stopień kontroli emocjonalnej jest niski. Główny problem polega na tym, że nie jesteś w stanie kontrolować tego co myślą, mówią i robią wszyscy wokół ciebie.

6. W kwestii uczuć jesteś zbyt albo niewystarczająco ekspresyjna 

Reagujesz na wszystko bardzo emocjonalnie. Walczysz ze skrajnymi emocjami – płaczesz niemalże przez cały dzień, albo jest bardzo obojętna na to co dzieje się dookoła. Emocje są niezrównoważone. Co zrobić? Musisz zacząć pracować nad przetwarzaniem emocji w czasie rzeczywistym. Musisz zaakceptować to co czujesz, jednocześnie rozumiejąc, co jest, a co nie jest odpowiednim miejscem i czasem, aby zareagować na to uczucie.

7. Jesteś gotowa na zmianę

Pomimo, że czujesz się tak przygnębiona, faktycznie jesteś gotowa na przemianę – najważniejsze, że zdajesz sobie z tego sprawę. W głębi duszy wiesz, że twoje życie „nie działa” i „nie działało” już od jakiegoś czasu. W pierwszej kolejności musisz zaakceptować, zrozumieć, że nie ma jednego, pojedynczego problemu, który dotyczy ciebie lub twojego życia. To zbiór problemów, trosk i niedogodności, które się na siebie nakładają i kumulują. Nie możesz już dłużej żyć wypierając się swoich uczuć. Musisz szanować siebie!

Thought Catalog

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Psychologia

4 sposoby na rozpoczęcie leczenia traum z dzieciństwa

Redakcja
Redakcja
2 czerwca 2021
Photo by engin akyurt on Unsplash
 

Trauma dziecięca odnosi się do długotrwałego, niszczącego wpływu na umysł i ciało z powodu czegoś psychicznie lub fizycznie niepokojącego w dzieciństwie. To odpowiedź zrodzona z niemożności radzenia sobie w trudnych i trudnych okolicznościach.

Wiele form traumy ma swoje źródło w młodości. Jeśli się z nimi nie uporasz, tego rodzaju urazy mogą pozostać w dużej mierze stłumione i nadal wpływać na twoje życie w znaczący i bolesny sposób. Jak więc możesz to przezwyciężyć? Oto cztery sposoby na rozpoczęcie leczenia traumy z dzieciństwa w celu zapewnienia sobie lepszej przyszłości.

1. ZAAKCEPTUJ

Wiele różnych etapów zdrowienia zaczyna się właśnie od akceptacji i jest to krok, który należy podjąć, gdy leczysz traumę z dzieciństwa. Nie możesz walczyć z czymś, do czego nie chcesz się przyznać, i nie możesz wyleczyć się z czegoś, o czym nie powiesz, że istnieje. To prosta prawda, ale za to bolesna do wprowadzenia w życie.

Oto kilka wskazówek dotyczących akceptacji:

 • DOSTRZEŻ RZECZYWISTOŚĆ
  Łatwo jest widzieć rzeczy tak, jak chciałabyś, żeby wyglądały, a nie takimi, jakie są w rzeczywistości. Osoby, które przeżyły traumę, często oszukują się fałszywymi wyobrażeniami. Wyobraźnia i pragnienie to potężne mechanizmy radzenia sobie z problemami, ale chociaż mogą zapewnić ci bezpieczeństwo na chwilę, ostatecznie zaburzają twoją zdolność konfrontacji z prawdą o sobie i o tym, co ci się przydarzyło w przeszłości. Nie osładzaj rzeczywistości – zobacz ją i całą jej brzydotę, naprawdę.
 • NAZWIJ PO IMIENIU TO, CO SIĘ STAŁO
  Mówienie prawdy na głos to zaskakująco skuteczny sposób na rozpoczęcie leczenia traumy. Oznacza to, że bez żadnych wątpliwości przyznajesz, że coś ci się stało. „Byłam maltretowana przez rodziców”. „Zostałam wykorzystana seksualnie przez (wstaw imię i nazwisko osoby)”. „Straciłam rodzinę w wyniku wypadku”. Te słowa są przerażające, ale często stanowią pierwszy krok do pełnej świadomości traumy.
 • BĄDŹ ŚWIADOMA SWOICH UCZUĆ
  Musisz poznać siebie, aby zaakceptować to, co czujesz. Kiedy doświadczasz silnych emocji lub traumy, zatrzymaj się i przyjrzyj tym uczuciom. Pozwolenie sobie na bycie świadomym swoich uczuć oznacza, że ​​jesteś w stanie zlokalizować różne problemy oraz ich wpływ na twoje życie.
 • ZROZUM, ŻE AKCEPTACJA NIE OZNACZA POGODZENIA SIĘ Z CZYMŚ
  Akceptacja czegoś nie oznacza, że ​​się z tym zgadzasz. Zaakceptowanie czegoś nie oznacza, że ​​się temu poddajesz – oznacza to, że rozumiesz i przyznajesz, że to się wydarzyło. Nie musisz się z tego powodu cieszyć. Musisz to zrozumieć i uświadomić sobie. I zaakceptować.

2. POZWÓL SOBIE POCZUĆ TĘ TRAUMĘ

Jedną z najtrudniejszych, ale prawdopodobnie najważniejszych, części leczenia traumy z dzieciństwa jest pozwolenie sobie na jej odczuwanie i doświadczanie oraz na wszystkie emocje, które się z tym wiążą. To ćwiczenie może być trudne, ponieważ nikt nie lubi wracać do trudnych przeżyć i jeszcze raz przerabiać bolesne chwile. Warto zauważyć, że wejście w tę fazę zdrowienia bez wsparcia lub profesjonalnej pomocy może nie być dobrym pomysłem. Możesz zacząć od małych kroków, otwierając się na to uczucie, oswajając się z nim, a następnie odprężając się – coś w rodzaju medytacji w odwrotnej kolejności.

Oto kilka wskazówek, jak pozwolić sobie poczuć traumę z dzieciństwa i zacząć ją leczyć:

 • Kiedy zaczniesz odczuwać emocje związane z traumą, nie reaguj skrajnie. Zamiast tego zatrzymaj się, zaakceptuj te emocje i uczucia. Pozwól im płynąć naturalnie, nie próbuj ich ukrywać ani zmieniać. Zamiast tego obserwuj je i zwracaj uwagę na to, jak reaguje na nie twoje ciało. Pozwól mu robić to, co chce. Płacz, krzycz, uderzaj w poduszkę, wyrażaj swoje emocje w sposób naturalny, tak jak potrzebujesz. Kiedy poczujesz, że skończyłaś, wyjdź z tego stanu i wejdź w stan refleksji.
 • Szukaj sensu w tym, co poczułaś. Czy możesz połączyć swoje emocje z tymi, które czułaś wcześniej? Czy potrafisz znaleźć korzenie tych uczuć i zdiagnozować ich wpływ na Ciebie? Co te emocje próbują ci powiedzieć? Jeśli to pomoże, możesz użyć technik malarskich albo dziennikarskich (opisz to, narysuj), żeby lepiej przeanalizować te myśli i znaleźć zawarte w nich przesłanie. Uwaga, nie uda się, jeśli nie pozwolisz sobie na autentyczne odczucie traumy.
 • Zamiast odrzucać obawy, zwracaj na nie uwagę. Czy tłumiłaś w sobie emocje? Czy wydawało Ci się, że jest lepiej, a w rzeczywistości było coraz gorzej? Czy Twoje życie jest pod wpływem traumy? W procesie leczenia najważniejsza jest szczerość ze sobą. Postaw na nią.

3. ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE

Na początek rozprawmy się z powiedzeniem „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. To nieprawda, że zdrowie fizyczne gwarantuje zdrowie umysłowe. Bycie zdrową fizycznie nie wyleczy Cię z traumy z dzieciństwa. Ale jednocześnie może pomóc. Twój stan zdrowia i dobre samopoczucie mogą mieć wpływ na stan psychiczny. Zdrowie psychiczne wpływa na fizyczne, co wpływa na psychikę, która ponownie wpływa na fizyczność. W związku z tym dbanie o siebie jest najważniejsze dla uzdrowienia, a także uczy cię być milszym i delikatniejszym dla ciała i umysłu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

 • WYSYPIAJ SIĘ
  Trauma z dzieciństwa może utrudniać zasypianie. Z kolei, jeśli nie śpisz wystarczająco dużo, może to de facto pogorszyć twoje reakcje na traumę. Zarządzanie lepszą rutyną snu, przyjmowanie melatoniny i tworzenie lepszych warunków w sypialni to sposoby na poprawę jakości snu. Staraj się spać przez co najmniej 7 godzin w nocy.
 • JEDZ LEPIEJ
  Nie musisz jeść jak supergwiazda biegnąca w maratonie, żeby jeść lepiej. Pomogłoby, gdybyś nie przechodziła na diety lub nie ograniczała posiłków. Zamiast tego spróbuj dokonywać lepszych wyborów żywieniowych. Zaostrz swoją dietę, wybierając częściej produkty pełnowartościowe, rezygnuj z niezdrowych. Może to zmniejszyć stan zapalny, który wpływa na organizm, co z kolei poprawi stan psychiczny. To nie jest lekarstwo na wszystko, ale każda pomoc jest korzystna, gdy leczysz się po traumie.
 • NAUCZ SIĘ RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM
  Według badań trauma z dzieciństwa sprawia, że ​​stajesz się bardziej wrażliwa na stres. Oznacza to, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest nauczenie się pozytywnych sposobów radzenia sobie z poziomem stresu. Życie codzienne może być stresujące, ale ty dodajesz do tego jeszcze ból i trudność traumy. Naucz się znajdować zdrowe mechanizmy radzenia sobie, bądź bardziej świadoma swojego stanu psychicznego i naucz się dobrze na te stany reagować.

4. ZNAJDŹ WSPARCIE

Wiele osób nie chce szukać wsparcia w leczeniu traumy. Proszenie o pomoc wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami. Niektórzy uważają, że to czyni ich słabszymi lub że nikt nie może im naprawdę pomóc. Ale korzyści płynące ze wsparcia i pomocy w każdym procesie leczenia są niezaprzeczalne i należy z nich skorzystać.

Jeśli naprawdę chcesz wyleczyć się z traumy, musisz pozwolić sobie pomóc. Oto kilka sposobów na znalezienie wsparcia, aby rozpocząć proces leczenia:

 • POZWÓL INNYM SIĘ DO SIEBIE ZBLIŻYĆ
  Trauma z dzieciństwa często powoduje, że mamy trudności w relacjach z innymi ludźmi. Możesz czuć, że nie możesz zaufać innym lub twoja energia może zostać zmonopolizowana przez ciągłe utrzymywanie się w trybie przetrwania. Możesz preferować izolację lub czuć się nieswojo lub nawet przestraszona jakimikolwiek autentycznymi gestami dobroci, uczucia lub troski. Badania wykazały, że przebywanie z osobami, które Cię wspierają, może zwiększyć Twoje pozytywne myślenie w stosunku do siebie, ułatwiając tym samym wyleczenie z traumy.
 • SZUKAJ GRUP WSPARCIA
  Istnieje wiele grup wsparcia dla osób z traumą z dzieciństwa. Jeśli czujesz się na to gotowa, możesz spróbować dołączyć do jednej z nich i znaleźć tam wsparcie ludzi, którzy doskonale rozumieją, przez co przechodzisz. Może to pomóc Ci poczuć się mniej samotną. Możesz nauczyć się nowych technik radzenia sobie z traumą, które pomogą Ci w procesie zdrowienia.
 • IDŹ NA TERAPIĘ
  Znalezienie terapeuty, psychologa lub psychiatry specjalizującego się w traumie może być trudne i może zająć trochę czasu, zanim znajdziesz kogoś, z kim poczujesz się komfortowo. Ale ostatecznie proces leczenia traumy z dzieciństwa wymaga profesjonalnego wsparcia. Potraktuj to jako poważniejszą chorobę fizyczną. Nie powinno się przecież samej sobie robić operacji serca! Badania od dawna wykazują, że leczenie zespołu stresu pourazowego może być niezwykle efektywne, więc znajdź kogoś wykwalifikowanego do pracy z traumą.
 • POPROŚ O POMOC LEKARZA
  Ludzie często nie zwracają uwagi na fizyczne objawy chorobowe, które mogą się pojawić lub współwystępować z traumą z dzieciństwa. Choć to niełatwe, poszukaj lekarza, który rozumie te skutki i może pomóc w leczeniu.

Psychologia

80 chwytających za serce cytatów o rodzicielstwie

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
2 czerwca 2021
Fot. iStock/Nadezhda1906

Jednym z niepodważalnych aspektów rodzicielstwa jest fakt, że rodzice – jak nikt inny – kochają bezwarunkową miłością swoje dzieci. Rodzicielstwo to bardzo wdzięczny temat do przemyśleń, fascynujących rozważań. Nic więc dziwnego, że na temat tej niesamowitej więzi powstało tyle pięknych słów. O to 80 cytatów, które warto przeczytać.

 1. 1. „Matka – to czasownik. To coś, co robisz, nie tylko ktoś, kim jesteś.” – Cheryl Lacey Donovan
 2. „Rodzice nie wychowują dzieci dla siebie, tylko dla świata i dla nich samych. Kiedy chcą być dobrymi rodzicami, starają się oprócz korzeni dawać dzieciom także skrzydła.” – Agnieszka Stein
 3. „Każdy młody człowiek wcześniej czy później dokonuje zdumiewającego odkrycia, że także rodzice mają niekiedy rację.” – Andre Malraux
 4.  „Ojcostwo to udawanie, że najlepszym prezentem, jaki dostałeś, jest mydło na sznurku.” – Bill Cosby
 5. „Bycie matką to postawa, nie więź biologiczna.” – Robert A. Heinlein
 6.  „To światło słońca rodzicielskiej miłości i zachęty pozwala dziecku wzrastać w kompetencjach i powoli zdobywać panowanie nad swoim otoczeniem”. – Felicity Bauer
 7.  „Moi rodzice są moim kręgosłupem. Ciągle są. To jedyna grupa, która będzie Cię wspierać, jeśli uzyskasz zero lub 40 punktów ”. – Kobe Bryant
 8.  „Jako rodzice zawsze musimy mieć skrzydła wystarczająco duże, aby otaczać nimi dzieci i osłonić je przed krzywdą czy bólem. To figuruje w naszym kontrakcie z Bogiem, kiedy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ich życie.” – Jonathan Carroll
 9.  „W najszczęśliwszych wspomnieniach z dzieciństwa nasi rodzice też byli szczęśliwi”. – Robert Brault
 10.  „Bez względu na to, jak daleko zajdziemy, nasi rodzice są zawsze w nas”. – Brad Meltzer
 11. „Rodzice byli jedynymi, którzy byli zobowiązani cię kochać. Od reszty świata, musiałeś na to zapracować. – Ann Brashares
 12.  „Rodzice mogą tylko udzielić dobrych rad lub skierować na właściwe ścieżki, ale ostateczne ukształtowanie charakteru danej osoby leży w jej własnych rękach”. – Anna Frank
 13.  „Miłość jest łańcuchem, dzięki któremu można przywiązać dziecko do rodziców”. – Abraham Lincoln
 14.  „Nie ma przyjaźni i miłości, takiej jak rodzicielska dla dziecka”. – Henry Ward Beecher
 15.  „Miłość rodzicielska jest jedyną prawdziwie bezinteresowną, bezwarunkową i wybaczającą miłością”. – Dr TP Chia
 16.  „Serce matki to głęboka otchłań, na dnie której zawsze znajdziesz przebaczenie”. – Honore de Balzac
 17. „Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest doniosłe. To decyzja na zawsze, że Twoje serce będzie chodzić poza Twoim ciałem." – Elizabeth Stone
 18. „Jak to jest być rodzicem: to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz, ale w zamian uczy Cię znaczenia bezwarunkowej miłości”. – Mikołaj Sparks
 19. „Nigdy nie znamy miłości rodzica, dopóki sami nie zostaniemy rodzicami”. – Henry Ward Beecher
 20. „Dziecko, któremu pozwolono okazywać brak szacunku rodzicom, nie będzie miało dla nikogo prawdziwego szacunku”. – Billy Graham
 21.  „Największym prezentem, jaki rodzic może dać dziecku, jest pewność siebie”. – Stewart Stafford
 22. „Aby zrozumieć miłość swoich rodziców, musisz sam wychowywać dzieci”. – Chińskie przysłowie
 23. „Najbardziej satysfakcjonującym aspektem rodzicielstwa jest dostrzeganie autentyczności moich dzieci. Najbardziej satysfakcjonujące dla mnie jest patrzenie, jak robią wszystko, z czego są dumni ”. – Jamie Lee Curtis
 24.  „Nasi rodzice zasługują na nasz honor i szacunek, dając nam samo życie. Poza tym prawie zawsze dokonywali niezliczonych poświęceń, opiekując się nami i pielęgnując nas w dzieciństwie, dostarczając nam niezbędnych środków do życia i pielęgnując nas przez choroby fizyczne i emocjonalny stres związany z dorastaniem.” – Ezra Taft
  Benson
 25.  „Za każdym małym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic, który uwierzył pierwszy”. – Matthew Jacobson
 26.  „Gdyby kiedykolwiek nadszedł dzień, w którym moglibyśmy zaakceptować siebie i nasze dzieci dokładnie takimi, jakimi są my i oni, to wierzę, że bylibyśmy bardzo blisko ostatecznego zrozumienia, co oznacza„ dobre ”rodzicielstwo”. – Fred Rogers
 27. . „Rodzicielstwo to praca na całe życie i nie kończy się, gdy dziecko dorośnie”. – Jake Slope
 28. „Rodzice nie są ludźmi, z których pochodzisz. To ludzie, którymi chcesz być, kiedy dorośniesz ”. – Jodie Picoult
 29.  „Aby jutro być we wspomnieniach swoich dzieci, musisz być w ich życiu dzisiaj”. – Barbara Johnson
 30. „Rzeczą dotyczącą zasad rodzicielskich jest to, że ich nie ma. To właśnie sprawia, że jest to takie trudne ”. – Ewan McGregor
 31.  „Rodzice są bez wątpienia jednym z najbardziej, jeśli nie najbardziej wpływowym wzorem do naśladowania, jaki ich dzieci prawdopodobnie będą miały w normalnych okolicznościach”. – Joseph R. Parker
 32.  „Dziecko dostarcza energię, ale to rodzice muszą sterować”. – Benjamin Spock
 33.  „Rodzice są dla dzieci najlepszym wzorem do naśladowania. Każde słowo, ruch i czynność ma wpływ. Żadna inna osoba ani siła zewnętrzna nie ma większego wpływu na dziecko niż rodzic ”. – Bob Keeshan
 34. „Kiedy zostajesz rodzicem, inaczej patrzysz na swoich rodziców. Inaczej patrzysz na dziecko. To przebudzenie, objawienie, które masz”. – Philip Seymour Hoffman
 35. „Zawsze istnieje syndrom relacji rodzic-dziecko: kiedy ktoś zna cię od bardzo młodego wieku, nie ma znaczenia, o ile jesteś bardziej niezależny, starszy lub bardziej dojrzały – wciąż jest ten element, dynamika związku, który jest bardzo trudny do pomyślnej transformacji”. – Helene Grimaud
 36.  „Oczywiście rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka”. – Hillary Clinton
 37.  „Nie ma czegoś takiego jak doskonały rodzic. Więc po prostu bądź prawdziwy ”. – Sue Atkins
 38.  „Rodzicielstwo… Chodzi o kierowanie następnym pokoleniem i wybaczanie ostatniemu”. – Peter Krause
 39. „Podczas gdy staramy się uczyć nasze dzieci wszystkiego o życiu, nasze dzieci uczą nas, o co w życiu chodzi”. – Angela Schwindt
 40.  „Nie ma nic cenniejszego dla rodzica niż dziecko i nic ważniejszego dla naszej przyszłości niż bezpieczeństwo wszystkich naszych dzieci”. – Bill Clinton
 41.  „Ale teraz, będąc rodzicem, idę do domu, spotykam się z synem i zapominam o każdym błędzie, jaki kiedykolwiek popełniłem, ani o przyczynie, przez którą jestem zdenerwowany. Wracam do domu, a mój syn się uśmiecha lub podbiega do mnie. To właśnie sprawiło, że dorosłem jako jednostka i jako mężczyzna ”. – James Lebron
 42.  „Naprawdę są miejsca w sercu, o których istnieniu nawet nie wiesz, dopóki nie pokochasz dziecka”. – Anne Lamott
 43.  „Dzieci różnią się od siebie, zwłaszcza temperamentem. Niektóre są nieśmiałe, inne odważne, niektóre aktywne, niektóre ciche. Niektóre pewne siebie,  inne mniej. Szacunek dla indywidualnych różnic jest moim zdaniem podstawą dobrych relacji rodzic-dziecko ”. – Sandra Scarr
 44.  „Najlepszym sposobem udzielania porad swoim dzieciom jest dowiedzenie się, czego chcą, a następnie doradzenie im, aby to zrobiły”. – Harry S. Truman
 45. „Tyle się o sobie uczysz będąc rodzicem i bardziej zależy Ci na świecie, w którym wychowujesz swoje dzieci”. – Kim Kardashian
 46. „Być może wychowanie dzieci wymaga odwagi”. – John Steinbeck
 47.  „Rodzice nie są doskonali ani święci. Tata i mama cały czas popełniają błędy. To, jak radzisz sobie w takich sytuacjach, będzie dla twoich dzieci ważną lekcją życia”. – Bethany Bridges
 48. „W miarę dorastania dzieci mogą zapomnieć o tym, co powiedziałeś, ale nie zapomną, jak sprawiłeś, że się czuły”. – Kevin Heath
 49.  „ Najlepszym dziedzictwem, jakie rodzic może dać swoim dzieciom, jest kilka minut swojego czasu każdego dnia”. – OA Battista
 50. „Z każdym wypowiedzianym słowem, z każdym wykonanym przez nas działaniem wiemy, że nasze dzieci nas obserwują”. – Michelle obama
 51.  „Za sto lat nie będzie miało znaczenia, jakie było Twoje konto bankowe, w jakim domu mieszkałeś ani jakim samochodem jeździłeś, ale świat może być inny, ponieważ byłeś ważny w życiu dziecka.” – Forest E. Witcraft
 52. „Najważniejszą rzeczą, jakiej rodzice mogą nauczyć swoje dzieci, jest radzenie sobie bez nich”. – Frank A. Clark
 53.  „Dzieci niosą ze sobą wiele wątpliwości i smutków, które można złagodzić miłosnym uściskiem rodzica”. – Richelle E. Goodrich
 54. „Uczucie rodziców sprawia, że ​​niemowlęta czują się bezpiecznie w tym niebezpiecznym świecie i dają im śmiałość w eksperymentowaniu i eksploracji otoczenia”. – Bertrand Russell
 55. „Nie martw się, że dzieci nigdy cię nie słuchają; martw się, że zawsze cię obserwują ”. – Robert Fulghum
 56.  „Codzienne wybory, których dokonujemy jako rodzice, aby odfiltrować to, co trafia do serc i umysłów naszych dzieci podatnych na wpływy, znacznie wpłyną na to, kim staną się nasze dzieci.” – Mark J. Musser
 57. „Możemy nie być w stanie przygotować przyszłości dla naszych dzieci, ale możemy przynajmniej przygotować nasze dzieci na przyszłość”. – Franklin D. Roosevelt
 58.  „Nie ma szkoły równej przyzwoitemu domowi ani nauczyciela równego cnotliwemu rodzicowi”. – Mahatma Gandhi
 59. „Zawsze całuj swoje dzieci na dobranoc – nawet jeśli już śpią.” – H. Jackson Brown Jr.
 60. „Musisz bezinteresownie kochać swoje dzieci. To jest trudne. Ale to jedyny sposób ”. – Barbara Bush
 61.  „Każdego dnia naszego życia dokonujemy depozytów w bankach pamięci naszych dzieci”. – Charles R. Swindoll
 62. „Twoje dzieci wymagają od Ciebie przede wszystkim kochania ich za to, kim są, a nie spędzania całego czasu na próbach ich poprawiania”. – Bill Ayers
 63. „Ciąża i macierzyństwo to najpiękniejsze i najbardziej odmieniające życie zdarzenia, jakich doświadczyłam.” – Elisabeth Hasselbeck
 64. „Nie wybierasz swojej rodziny. Jest darem od Boga dla ciebie, tak jak ty jesteś dla niej”. – Desmond Tutu
 65. „Rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie.” – Księżna Diana
 66. „Każdy potrzebuje domu do zamieszkania, ale to wspierająca się rodzina buduje dom”. – Anthony Liccione
 67.  „Niektórzy z nas mogą żyć bez społeczeństwa, ale nie bez rodziny”. – Amit Kalantri
 68.  „Najważniejszy wpływ na moje dzieciństwo wywarł mój ojciec”. – DeForest Kelley
 69. „Serce ojca jest arcydziełem natury”. – Prevost Abbe
 70.  „Ojcostwo nie jest czymś, co robią doskonali mężczyźni, ale czymś, co doskonali mężczyznę”. – Frank Pittman
 71.  „Kiedy patrzysz w oczy swojej matki, wiesz, że to najczystsza miłość, jaką możesz znaleźć na tej ziemi”. – Mitch Albom
 72. „Miłość matki jest cierpliwa i wybaczająca, kiedy wszyscy inni cię opuszczają; nigdy nie zawodzi ani nie słabnie, chociaż serce się łamie”. – Helen Rice
 73. „Nic tak jak współczujący głos twojej matki nie sprawia, że ​​masz ochotę wybuchnąć płaczem”. – Sophie Kinsella
 74. „Wszystko, czym jestem lub mam nadzieję być, zawdzięczam mojej matce”. – Abraham Lincoln
 75. „Matka rozumie, czego nie mówi dziecko”. – Przysłowie żydowskie
 76. „Nie używaj ostrości swojego języka na matce, która nauczyła cię mówić”. – Ali Ibn Abi Talib
 77. „Czasami siła macierzyństwa jest większa niż prawa natury”. – Barbara Kingsolver
 78.  „Dobroć ojca jest wyższa niż góra, dobroć matki głębsza niż morze”. – przysłowie japońskie
 79.  „Macierzyństwo to najwspanialsza i najtrudniejsza rzecz”. – Jezioro Rickie
 80. „Jestem wdzięczna Bogu za to, że mam dwoje cudownych, zdrowych dzieci, które sprawiają, że jeszcze nie zwariowałam, pewnie stąpam po ziemi, a woda sodowa nie uderzyła mi do głowy.” – Reese Witherspoon

Zobacz także

„Ja o krzywdzie i wybaczaniu wiem dużo. Molestował mnie ojciec, dziś jestem blisko niego”

radość życia

Zadbaj o swoją radość z niezwykłym Kalendarzem Mojej Radości w 2018 r.

25 niekomfortowych rzeczy, które musisz zrobić, jeśli nie chcesz… żałować