Psychologia

„Wszystko się kręciło dobrze do czasu, gdy zaczęło wymykać się spod kontroli” #30dnidetoksuemocjonalnego

Redakcja
Redakcja
21 maja 2021
Photo by Soroush Karimi on Unsplash
 
Ruszyłyśmy z akcją „30 dni detoksu emocjonalnego”.  To bardzo dla nas ważny temat, ponieważ chcemy pomóc Wam wrócić do rzeczywistości w lepszej kondycji psychicznej. Tyle się mówi o konieczności dbania o ciało a dzisiaj równie ważny, jak nie ważniejszy jest nasz umysł. To idealny czas, żebyśmy zaczęli traktować się holistycznie. Zapraszamy Was do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Tak, jak Monika, która napisała o niezwykle trudnym dla niej czasie w pandemii.

Piszcie do nas ([email protected]), o tym, co Was boli, z czym sobie nie radzicie, a może właśnie poradziliście i Wasza historia będzie budująca dla innych! Każdy opublikowany list będzie nagrodzony!

„Zawiodłam się na miłości, ale jestem silna. Już mniej płaczę”

Zaczęło się od choroby w lutym 2020 r., zwykłe przeziębienie, podobno nic groźnego, rozłożyło mnie na całego podczas rodzinnego wyjazdu na narty. Starałam się trzymać dzielnie, trochę leżałam w łóżku, trochę zjeżdżałam na nartach… w końcu czego się nie robi dla szczęścia ukochanego dziecka. Wróciłam do domu, rzuciłam się w wir pracy nadrabiać zaległości, chwilę później okazało się, że ogłoszono lockdown i wtedy się zaczęły problemy… Dorastająca nastolatka w domu i lekcje zdalne. Stres, płacz, bo nikt nic nie słyszy przez  telefon… Dałam radę, dzielnie tłumacząc jej każdego dnia, że przecież ten stan jest nowy dla każdego. Wreszcie i ja zostałam w domu pracując on-line. Na 40 metrach ja, pies, córka i partner. Co drugi weekend dziecko partnera. Dzielnie każdego ranka ogarniałam temat, byłam z siebie dumna. Rano spacer z psem po bułki, potem śniadanie, wstawiony obiad, praca…
Wszystko się kręciło do czasu, gdy zaczęło wymykać się spod kontroli.
Mieszkanie stało się za ciasne dla nas wszystkich. Każdy sfrustrowany ledwo ze sobą wytrzymywaliśmy. Chyba dzieci najbardziej to przeżyły. Brak kontaktu z rówieśnikami, problemy z nauką on-line, tyle pokus wokół, płacz, bo kartkówka pierwszy raz na czas, na punkty… Daliśmy radę. Partner  zatopiony w Netflixie na kanapie usychał coraz bardziej, bo ja pochłonięta pracą, córką i sobą. Pracy coraz więcej, wstawałam coraz wcześniej, bo plany goniły. Bałam się stracić pracę, po prostu. Chciałam być dobra we wszystkim, co robię, doceniona przez szefa, domowników, partnera. Teraz już wiem, że tak się nie da żyć. Mam wrażenie, że tylko pies się cieszył, że jestem w domu.
Partner to wymarzona miłość z młodzieńczych lat. Oboje z dużym bagażem, spotkaliśmy się po latach. Myślałam, że to uczucie na zawsze, że przetrwamy wszystko, pomimo burz i trudnych sytuacji. Starałam się być fajną kobietą i, jak mi się wydaje, dobrym człowiekiem. Wiem, że jak każdy mam wady, nie ma ludzi idealnych. Lubię jasne sytuacje. Chciałam  mieć dom rodzinę, ciepło i miłość. I właśnie pandemia pokazała mi, że to nie jest takie proste. Wspólne pasje przed pandemią, czas spędzany razem, to nie wystarczy.  Lockdown rozdzielił rodziny, brak spotkań z przyjaciółmi, bliskimi, oddalaliśmy się od siebie.
Zaczęłam źle sypiać, praktycznie  wcale. Budziłam się w nocy z walącym sercem, ze strachu: co będzie dalej, a jak stracę pracę (bo ciągle coś robiłam nie tak, szef ciągle niezadowolony). Zadzwoniłam do lekarza. Nerwica, może depresja, porada on-line, zwolnienie, czas dla siebie, z rodziną, spacery, wyjazd nad morze, potem leki, wyjazd w góry z ukochanym. Było ciężko, nie umiałam się cieszyć.
W sierpniu zemdlałam pierwszy raz.  To było wieczorem w domu, przy ognisku. I tak się zaczęło… Potem drugi raz w nocy. Wiedziałam już, że coś jest nie tak. Szybkie badania, testy. Nie poszłam na pogotowie. Po holterze szpital zadzwonił do mnie. Pamiętam jak dzisiaj – był piękny, sierpniowy dzień. Płacz córki: „mamo zostań”, płacz przyjaciół, bo to serce. Ja, która zawsze miała uśmiech na twarzy. Jak to możliwe, przecież zawsze dawałam radę. Nie dałam, leżałam miesiąc w szpitalu, walczyłam dzielnie każdego dnia, by żyć dla córki, dla rodziców. Serce nie chciało pracować, został mi rozrusznik serca. Dostałam go po miesiącu, samotnym miesiącu, bo w pandemii nie ma odwiedzin. Byłam dzielna. Chyba nie wiedziałam, jak bardzo jestem chora. Pomoc psychologa dała dużo, ale na krótko. Personel Anina to wspaniali ludzie. Pomagali mi każdego dnia, byli ze mną, rozmawiali. Bez nich nie dałabym rady. Telefon i internet to jedyne, co daje możliwość kontaktu ze światem.  A ja nie mogłam opuszczać nawet piętra, bo mdlałam. Słowem – trudny czas. Mój kochany przyjeżdżał pod okno pomachać, popatrzeć. Był u mnie przed biopsją serca, uśmiechał się, ja też nie płakałam. Chociaż strach mieszkał w mojej głowie, ja walczyłam dzielnie.
Wyszłam do domu 11 września. Chciałam normalnie żyć, ale nie umiałam. Nic już nie było takie, jak wcześniej. Robiłam tyle rzeczy – rower, basen, spacery z psem, żyłam szybko. Ta choroba zmieniła moje życie całkowicie. W chwilę musiałam zwolnić. Po miesiącu trafiłam na kontrolę, na kilka dni do szpitala. Ustawienie rozrusznika, testy wysiłkowe. Jest coraz lepiej, dostałam leki. Wyszłam szczęśliwa, uśmiechnięta… I wtedy dopadł mnie covid. Leżenie w łóżku, gorączka, łzy, brak oddechu, tylko córka i ja – dzielnie się mną  opiekowała, dzwoniła na pogotowie, nauczyła się wiele. Dzielna, kochana. Partner też zachorował, ale był u siebie  w domu. Nam pomagali sąsiedzi. Robili zakupy, wychodzili z psem. Znów dałyśmy radę. Wtedy przyszło najgorsze – moje zdrowie rozpadło się na kawałki. Ciągłe wizyty u lekarza. Miesiąc po covidzie zaliczyłam lekarzy wszystkich specjalności.
Smutna prawda. Partner, coraz bardziej zmęczony, nie umiał mi pomóc, oddalał się coraz bardziej. Wyczerpałam już przysługujące 182 dni zwolnienia, przeszłam na zasiłek rehabilitacyjny, bo nie miałam siły chodzić. W styczniu tego roku rezonans i diagnoza uszkodzone serce – frakcja wyrzutowa lewej komory poniżej 37 procent, strach, łzy. W lutym szpital, nowe leki i wszystko od nowa.
W lutym odszedł partner, który był dla mnie przyjacielem, kumplem, miłością. Nie dał rady tak żyć. Nie umiał, nie kochał aż tak bardzo. Zostałam sama ze sobą. Życia uczyłam się na nowo. Dostałam nowy zasiłek do lipca. W maju zwolnili mnie z pracy.
Jestem silna. Już mniej płaczę. Przerobiłam spotkania z psychologiem, coachem itd. Czytam poradniki, robię zdjęcia, codziennie jeżdżę na rowerze, uczę się życia od nowa. uśmiecham się. Tak wygląda moja historia. Dzisiaj już wiem, że trzeba nauczyć się kochać siebie. Doceniać każdą chwilę w życiu, cieszyć się z tego, co się ma. Żyć tu i teraz, bo nigdy  nie wiemy, co przynieść nowy dzień. Boję się, pewnie, że się boję. Przepłakałam wiele nocy z pytaniem „dlaczego ja”. Dzisiaj już tak nie myślę. Mam córkę, psa i rodziców – są moim motorem, przyjaciół, którzy wspierają mnie. Zawiodłam się na miłości. To jest moja historia.

Każdy opublikowany list w akcji #30 dni detoksu emocjonalnego” nagrodzony będzie jedną z poniższych nagród:

Książką profesora Rafa Ohme z autografem „Emo Sapiens” lub ” SPA dla umysłu”;

Cognitiv Pro – suplement diety, które wspiera wszystkie najważniejsze ścieżki mózgowe uwalniając w pełni potencjał umysłu;

Zaproszenie od serwisu uPacjenta.pl na kompleksowe badania krwi umożliwiające poszerzoną ocenę stanu zdrowia i umożliwia identyfikację aktualnie pojawiających się stanów chorobowych.

 


Psychologia

„Zrozumiałam, że starania o to, by ją usatysfakcjonować, są zupełnie bezcelowe” [AKT DRUGI – UDRĘCZENIE]

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
21 maja 2021
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash
 

Poniżej przedstawiam drugi akt dramatu na dwa głosy – mój i Niny, mojej koleżanki. Obie jesteśmy ofiarami mobbingu. Naszymi dręczycielkami były kobiety.

„Nie ja pierwsza, nie ostatnia zostałam przez nią połknięta, przeżuta i wypluta. Jak wiele kobiet przede mną, zapewne również wiele po mnie. W tym samym niemal czasie moja przyjaciółka, Nina, sama przeżywała bliźniaczo podobne emocje” – przeczytaj pierwszą część tej wstrząsającej historii.

Pamiętam, był lipiec, bardzo gorąco. Większość naszego zespołu handlowców na pełnym luzie pracowało przy projektach. Nastąpiło wakacyjne rozprężenie. Nie u nas. Nas czekał ogromny przetarg, do którego trzeba było się przygotować. Najpierw zebrać i opracować wszystkie dane, następnie nanieść je na arkusz kalkulacyjny, obliczyć kwotę, za jaką zamierzamy sprzedać towar jednej z wielkich korporacji – w trzech wersjach: najtańszej, średniej, najdroższej. To wszystko należało jeszcze zaprezentować w Power Poincie, w wersji atrakcyjnej dla klienta. Styl pracy szefowej zakładał, że ona może zmieniać zdanie tak często, jak uzna za stosowne. Naszym obowiązkiem, moim i kolegi, z którym również ściśle współpracowała, było się dostosować, nawet jeśli wymagało to siedzenia ośmiu i więcej godzin bez jedzenia, picia, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pracowałam w firmie od dwóch miesięcy, jeszcze wszystko było dla mnie nowe – do przejścia, lecz nie posiadałam głębokiej wiedzy popartej doświadczeniem, poruszałam się więc wolniej i po omacku. Ale dawałam radę i byłam z siebie dumna. Wtedy jeszcze tak.

Czerwona lampka numer trzy

Szefowa miała za zadanie przygotować atrakcyjną wizualnie prezentację, na podstawie mojej próbnej pierwszej wersji. Nie zdążyła. W związku z tym o dwunastej, godzinę przed wyjazdem do klienta w celu przedstawienia naszej oferty, ja miałam tę prezentację dokończyć. Zrobiłam to, choć pot lał mi się z czoła i byłam cała czerwona z emocji wywołanych stresem. Przesłałam prezentację na jej komputer. Zaczęła na mnie krzyczeć. Na dwóch z czterdziestu slajdów zaplątała się inna czcionka niż na pozostałych. Jak mogłam? Przeze mnie przegramy przetarg. I oto dopadło mnie uczucie, które później się powtarzało – poczucie całkowitego absurdu oraz irracjonalności stawianych zarzutów. Czcionka rzeczywiście była inna – z tego, co pamiętam, Arial zamiast Calibri. Lecz nie mam pojęcia, czy ktokolwiek poza moją szefową byłby w stanie dostrzec tę różnicę i uznać ją za poważny błąd, grożący przegraniem w wielkim, kilkumilionowym przetargu. Nic to, pojechaliśmy do siedziby firmy. W taksówce szefowa zmieniła twarz na swoją serdeczną, publiczną. Ja szybko zapomniałam o sprawie, wyrzuciłam ją ze świadomości. Wydawała mi się tak niewiarygodna, że chętnie zrzuciłam winę na sytuację zewnętrzną. Przecież to niemożliwe, że ta serdeczna, uśmiechnięta kobieta może tak nagle zmienić się w tyrana, robiącego mi awanturę przy całym zespole.

Po tym przetargu był kolejny, w trakcie pracy nad którym zasady się znowu zmieniały jak w kalejdoskopie. Codziennie stawiała przede mną nowe wymagania, każąc pracę nad starym projektem wyrzucać do kosza. Cyfry latały mi przed oczami, czułam się po ośmiu godzinach codziennej, wymagającej pracy nad arkuszami Excela pozbawiona wszelkiej energii. Sporo przytyłam, coraz gorzej spałam. Śniło mi się, że znowu w którymś okienku popełniłam błąd i że na pewno szefowa to zauważy. Miała niebywały talent do dostrzegania cudzych pomyłek. Zwracała uwagę na drobiazgi, których nikt inny by nie zauważył – pomyłka w trzecim miejscu po przecinku w kursie euro urastała do rangi katastrofy. Tak właśnie mówiła do mnie przez telefon, gdy nie było jej w biurze: „Będzie katastrofa, będzie katastrofa…” Kontrolowała wszystkie moje maile pisane do klientów, często kwestionowała moje sformułowania. Gdy tylko miała chwilę czasu, sama je redagowała i dyktowała mi gotową treść. Długo żądała, bym pod każdym mailem pisała formułkę identyczną jak ona zamieszcza – coś w rodzaju: „mam nadzieję, że oferta spotka się z Państwa zainteresowaniem”. Dopiero gdy konsekwentnie odmawiałam stania się jej lustrzanym odbiciem, zgodziła się, bym zachowała swój styl korespondencji. Choć i tak nie było dnia, by nie miała do niego uwag. W ten sposób powoli, stopniowo, podkopywała moje poczucie własnej wartości.

Najwięcej zależało od jej nastroju. Nigdy nie wiedziałam, jaka będzie w poniedziałek, po weekendzie. Jaki będzie miała humor, co jej się nie spodoba, co spotka się z uznaniem. Bywało tak podczas naszej prawie rocznej współpracy, że pewne pomyłki, wynikające z mojej niewiedzy, mogły się dość poważnie odbić na marży, jaką uzyskałyśmy z kontraktu, a uchodziły mi płazem. Z drugiej strony, zupełnie nieistotne sprawy urastały do gigantycznych rozmiarów i stawały się przedmiotem wielogodzinnych dyskusji.

Nina:

Zaczęło się od akapitów. Wtedy pierwszy raz mnie zaatakowała personalnie. Bardzo nie podobało jej się, była wręcz zniesmaczona, gdy przy kopiowaniu pisma i uzupełnianiu go nowymi danymi nie zachowałam wcięcia dwóch akapitów. Poza tym, zmieniała moje sformułowania – z polskiego na nasze, kierując się sobie tylko znanym kluczem. Do dziś pamiętam wielkie, czerwone wykrzykniki na końcu niemal każdej linijki wydruku pisma. Czułam się, jakbym znów trafiła do podstawówki – ja, silna kobieta przed czterdziestką, absolwentka studiów podyplomowych, drżałam przed oceną pani dyrektor. Wydawała mi się wtedy gigantyczna i wszechwładna. Wiedziałam już, jak potrafi mieszać z błotem ludzi. Bałam się jej.

Czerwona lampka numer cztery

Zamykała mnie w akwarium – sali konferencyjnej otoczonej szybami – i wkładała mi do głowy to, co jej zdaniem ciągle i uporczywie robię źle. Na tamtym etapie bywało już, że niemalże zapominałam, jak się nazywam. Nie chciałam dać po sobie poznać, jak bardzo mnie to dotyka, robiłam dobrą minę do złej gry. Nie chciałam, by koledzy widzieli, jak bardzo na mnie działa to nieustanne strofowanie. Uśmiechałam się więc, choć chciało mi się płakać. Lecz po spędzeniu trzech godzin na roztrząsaniu kwestii sumowania wszystkich komórek Excela, czułam się emocjonalnie wyczerpana. Ona była cała energią. Uwielbiała te nasze seanse wyrównawcze, napawała się swoim głosem. Twierdziła, że robi to z troski o mnie. Że dziewięćdziesiąt dziewięć procent pracy wykonuję dobrze, do doskonałości brakuje jednego procenta. Z jednej strony, być może, szefowa chciała, bym ten jeden procent z siebie wykrzesała i była tak perfekcyjna jak ona – lecz z drugiej strony, robiła wszystko, by temu zapobiec. By udowodnić mi, że przede mną jeszcze długa i trudna droga.

Potem odkrywałam, że nie była aż tak perfekcyjna. Bywało, że dwie do trzech godzin razem ze mną szukała błędu w zamówieniu do producenta, po czym okazywało się, że to ona ten błąd popełniła. Wtedy natychmiast zapominała o sprawie. Jednak na ogół triumfowała, gdy tylko znalazła przyczynę pomyłki i znowu się okazywało, że było nią moje niedopatrzenie. Zdarzało się to wtedy, gdy umykało jej przekazanie istotnej wiedzy. W zasadzie wszystkiego, co potrzebne mi było do pracy, musiałam się uczyć sama, właśnie metodą prób i błędów. Przy tym wykonując codzienną, wymagającą pracę. Nie było dnia oddechu – gdy inni mieli luźniejsze dni, ja się zajmowałam przepastnym archiwum wiedzy, zamieszczonym na wirtualnym dysku, porządkowałam, uzupełniałam według wciąż zmieniających się wytycznych. Miałam po nim śmigać nawet z zamkniętymi oczami. Ogrom wiedzy, którą musiałam wchłonąć oraz nagromadzenie codziennych zadań przerastały mnie. Przychodziłam do domu wykończona psychicznie. Nie miałam siły na opiekę nad dziećmi. Dni mijały błyskawicznie, jeden za drugim. Nie widziałam zmieniających się pór roku. Weekend trwał tylko chwilę, podczas której nie byłam w stanie się zregenerować, tym bardziej będąc matką dwóch absorbujących przedszkolaków. Wtedy zaczęły się poważne problemy somatyczne. Pierwszy raz trafiłam do mojej lekarki, internistki, w styczniu. Nie spałam kilka nocy, bo szefowa wróciła po świętach w koszmarnym humorze. To wtedy kazała mi poprawiać plik kilkanaście razy, odsyłała mi go, znów poprawiałam. Miałam problem ze złożeniem zdania po polsku, z myśleniem logicznym. Czułam się jak w matni, pułapce bez wyjścia.

Z drugiej strony miałam poczucie zupełnego absurdu i bezsensowności tej sytuacji – każdy rozsądny człowiek wskazałby miejsce, w którym popełniłam mało istotny błąd, nawet sam go poprawił, automatycznie. Przecież o to właśnie chodziło, żeby pliki sprawdzały dwie pary oczu. Nie czułam się jej wychowanką, niewygodnie mi było w roli dziewczynki do bicia. Nie uważałam, by ten jeden procent mojej niedoskonałości zasługiwał na całodzienne dręczenie i nieustanne wypominanie pomyłek.

Poczucie nieadekwatności kary do popełnionej zbrodni nie pozwalało mi spać. Bałam się kolejnego nieoczekiwanego ciosu. Nawet sprawdzone przez nią pliki mogły kryć w sobie błąd, który ona może wypomnieć – za tydzień, za miesiąc, za rok. Zawsze z tą samą, olbrzymią siłą rażenia. Gdy miała lepsze tygodnie, oznaczało to, że po nich nastąpi gorszy, prędzej czy później. Podczas wizyty u lekarki zwierzyłam się z problemów w pracy, padło słowo „mobbing”. Płakałam, gdy pani doktor mówiła: „to nie jest pani wina”. Dostałam zwolnienie lekarskie na tydzień. Miałam się w tym czasie zastanowić, czy chcę wracać do firmy.

Nina:

Pewnego dnia dostałam zadanie, które znacznie wykraczało poza moje kompetencje. Miałam w bardzo krótkim czasie przygotować sprawozdanie roczne naszego ośrodka. Zadanie powierzono mi w piątek, sprawozdanie miało być gotowe na poniedziałek. Siedziałam w pracy po godzinach, przygotowałam sprawozdanie najlepiej, jak potrafiłam. Pani dyrektor miała je w weekend poprawić. Oczywiście, całą sobotę myśli krążyły wokół sprawozdania. W niedzielę wieczorem dostałam telefon. Pani dyrektor krzyczała na mnie, zdziwiona, jakim cudem byłam w stanie popełnić tak wiele błędów. Z duszą na ramieniu jechałam do pracy w poniedziałek o siódmej rano, by ratować ten zupełnie beznadziejny tekst. Przez godzinę udowadniała mi, jak jestem słabą pracownicą, ile mi brakuje do ideału. W pocie czoła przygotowywałam poprawki, aby potem pani dyrektor mogła przedstawić sprawozdanie na radzie powiatu – oczywiście jako własne.

WINA

Czy na pewno w tej sytuacji nie było mojej winy? Myśli krążyły po głowie, nie dając spokoju. Przecież, gdybym nie robiła tych głupich pomyłek, gdybym była w stu procentach doskonała, nie byłoby powodu do awantur. Nie musiałaby mi wskazywać swoimi pięknymi paznokciami, gdzie popełniłam błąd. Gdybym potrafiła czytać jej w myślach, gdybym nadążała za tym, co mówi, gdybym była bardziej ogarnięta – nie byłoby problemu. Miałabym u niej jak u Pana Boga za piecem. Tak sobie myślałam. Jeszcze tyle brakuje mi do doskonałości, może się ona w końcu – w bólach – zrodzi.

Stop. Potem przypomniało mi się to, co wiem o toksycznych związkach – że właśnie tak one działają, że poczucie winy jest zrzucane na ofiarę. Że kobiety molestowane usprawiedliwiają katów, bo „same prowokowały”. Rozmawiałam wtedy z mężem, z mamą, z bratem – wszyscy mówili, że jestem świetna w tym, co robię, że w każdej pracy odnoszę sukcesy, że przecież zatrudniono mnie na stałe, a pracodawca jest ze mnie zadowolony. Powtarzali mi to, wkładali do głowy. Racjonalnie miałam świadomość swojego wykształcenia, doświadczenia – przy szefowej czułam się głupia, mała, nic niewarta. Mimo że rozumiałam, jak absurdalne jest to uczucie. Łatwo jest patrzeć z boku, łatwo oceniać. Trudniej, gdy sytuacja cię dotyka. Gdy codziennie idziesz do biura i zastanawiasz się, jaki rodzaj terroru może cię dziś spotkać. I codziennie udowadniasz, że nie jesteś wielbłądem. Nie zliczę, ile razy szefowa pragnęła przyłapać mnie na pomyłce lub niedopatrzeniu i ponosiła porażkę. Ile razy wybiegałam kilka kroków do przodu, by przewidzieć jej następne ruchy i możliwe punkty zapalne. To było jak partia szachów – tyle że wygrany mógł być tylko jeden. I to nie byłam ja.

Nina:

Oczywiście, czułam się winna całej sytuacji, czułam się nie dość doskonała. Myślałam sobie, nauczę się tych akapitów, przestanę popełniać błędy w dacie pisma, pani dyrektor da mi spokój. Byłam nawet u zaprzyjaźnionego coacha, żeby spróbować podnieść mój poziom koncentracji, znaleźć sposób na edytowanie pism bez pomyłek. Udało się, po jakimś czasie moje pisma były zupełnie bezbłędne. Ale pani dyrektor wtedy znalazła inne mankamenty mojej pracy. Zrozumiałam, że starania o to, by ją usatysfakcjonować, są zupełnie bezcelowe.

MIESIĄC MIODOWY

Podczas mojego tygodnia wahań poszłam do psycholożki. Postanowiłam, że się nie dam. Że emocje mojej szefowej nie będą moimi emocjami. Że będę osłonięta niewidzialnym murem, przez który jej pretensje, jej nerwy, jej panika nie będą w stanie mnie dotknąć. Bo to ona ma problem, a nie ja. Tak sobie tłumaczyłam. Bo przecież rachunki trzeba płacić, bo firma jest przyjazna, bo tak wielu moich współpracowników mnie rozumie i szczerze współczuje. Jeszcze w czasie tego styczniowego tygodnia szefowa zadzwoniła do mnie kilka razy. Ze współczuciem, że się rozchorowałam. Kazała dbać o siebie, znowu weszła w rolę mojej prawie-matki, starszej koleżanki, doradczyni, posiadaczki tajemnej wiedzy, jak dbać o swój dobrostan. Ponownie zanurzyła mnie w morzu miłości, przyciągnęła do siebie swoimi mackami, wyspecjalizowanymi w grze w odpychanie-przyciąganie.

Doszło do tego, że w piątek nie mogłam się doczekać poniedziałkowego powrotu do pracy. Dostałam od razu w poniedziałek sporą premię. Oraz uległam niemałemu zaskoczeniu, gdy okazało się, że szefowa postanowiła zająć się porządkami w moim komputerze. Przejrzała całą pocztę, posegregowała ją w foldery według własnego systemu i nakazała zachowywać taki właśnie porządek. Oczywiście, dla mojego dobra. Czułam się tak, jakby mi ktoś zdjął majtki i kazał przeparadować na golasa przez środek naszego biura. Mimo że komputer należy do firmy, zasada prywatności korespondencji powinna obowiązywać, myślałam naiwnie.

Po treningu z panią psycholog postanowiłam jednak nie nadawać temu wydarzeniu głębokiego znaczenia. Pieniądze – zresztą należne za ciężką pracę – do końca mnie udobruchały.
Szefowa rozpływała się w obietnicach. Powiedziała, że jeśli z nią wytrzymam jeszcze dwa lata, będę dostawała nie premię o wartości x od kontraktu, lecz o wartości przynajmniej dwa razy x. Nie miałam pojęcia, co oznacza wartość x, tajemnica była częścią zabawy w kotka i myszkę, którą szefowa z lubością uprawiała. Była już wtedy całkowicie świadoma swoich przewin wobec mnie oraz łańcuszka innych asystentek, które się szybko wykruszały w ciągu całej jej kariery. Co zrobić, jeśli inaczej działać nie umiała.

Zanurzyłam się wtedy w morzu przypuszczeń na temat jej stanu psychiki, w analizowaniu, dlaczego jest taka, nie inna. Skąd jej chorobliwy perfekcjonizm, zamiłowanie do skrajnych emocji, jej przywiązanie do nic nie znaczących szczegółów. Nie wymyśliłam niczego konstruktywnego, niestety. Starałam się patrzeć na nią przez pryzmat jej dobrych, pozytywnych zachowań, których również nie brakowało. Znajomość z nią mogę porównać do toksycznego związku z charyzmatycznym partnerem – który obsypie cię płatkami róż, by następnego dnia upokorzyć. Tylko tak sobie mogłam wytłumaczyć jej zachowanie.

W firmie znana była z niego od lat. Przed moim przyjęciem do pracy były obawy, czy kolejna dziewczyna wytrzyma twardą szkołę mojej przełożonej. Żadna nie dała rady dłużej niż rok. Wiele leczyło się psychiatrycznie. Wiele przechodziło dokładnie tę samą ścieżkę – od obietnic i zachwytów po całkowitą degradację poczucia własnej wartości. Cóż, tłumaczyłam sobie, będę lepsza od nich, odporniejsza. Jestem wykształconą, doświadczoną matką dwójki dzieci, żoną fajnego męża – ja nie dam rady? Kto, jak nie ja?

Poza tym czekał nas wspaniały wyjazd zagraniczny, teraz jest styczeń, niedługo będzie piękne lato – wtedy i szefowej się poprawi nastrój, i ja dojdę do siebie. Tak sobie myślałam, przekonana, że uda misię wytrwać w firmie i w tym toksycznym związku. W końcu szefowa to nie mąż, prawda? Nie muszę jej lubić , a to, co mówi, mogę puszczać mimo uszu. Do czasu.

Nina:

Już wiedziałam, że chcę rzucić tę pracę, że nie dam rady dłużej tak funkcjonować – nie śpiąc, w ciągłym lęku. Każdy dzień zaczynałam od zastanawiania się, w jakim jest nastroju pani dyrektor i jaka kolejna bomba na mnie spadnie. W domu moje złe emocje przenosiłam na dzieci, bywałam nieznośna. Nie potrafiłam dłużej funkcjonować w takim stanie. Lekarka rodzinna zmierzyła mi ciśnienie, gdy w końcu poszłam po pomoc. Było przerażająco wysokie – 230/180. Uświadomiła mi konieczność rezygnacji z pracy. Chciałam jednak ostatni raz spróbować rozmowy z panią dyrektor, podejść do niej po ludzku. Zwierzyłam się z problemów zdrowotnych córki, u której wykryto guzek nad ślinianką. Popłakałam się w gabinecie. Pani dyrektor przytuliła mnie współczująco, powiedziała, że mnie bardzo ceni, że jestem świetnym pracownikiem, że nie ma wobec mnie żadnych zarzutów. Zachęciła, bym poszła na urlop i wróciła wypoczęta. Pokazała swoją ludzką twarz, mając nadzieję, że znowu się nabiorę.

 

Małgorzata Żebrowska – „Reportaż był częścią mojej autoterapii, miałam przekonanie, że prędzej czy później zostanie opublikowany i będzie dawał siłę kolejnym kobietom. I dzięki Wam tak się właśnie stanie…”.

Absolwentka filologii angielskiej, pisarka, dziennikarka. Wraz z Edytą Niewińską tworzy kursy kreatywnego pisania pod marką Pisarskie Olśnienia. Pisze felietony i recenzje dla portalu Zupełnie Inna Opowieść. Publikuje również m.in w Onecie i na platformie medialnej Anywhere. Zdobywczyni pierwszego miejsca w Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania 2019 za tekst pt. „Mrówki”, wyróżniona podczas Połowu 2020 w Pracowni „Pierwsza książka prozą” wydawnictwa Biuro Literackie. Jej opowiadania ukazały się w najważniejszych polskich magazynach literackich.


Psychologia

Mity na temat pewności siebie, czyli fałszywe przekonania, które mamy wkodowane w swoich głowach i sercach

Redakcja
Redakcja
21 maja 2021
Fot. iStock

Być pewnym siebie, mieć to coś, wewnętrzną siłę, która bardzo ułatwia życie – to marzenie wielu z nas. Patrzymy na osoby obdarzone tą cechą, jak na nadludzi. Zazdrościmy i wypatrujemy swojej pewności siebie gdzieś na niebie, nieuchwytnej, dalekiej, trudnej do dogonienia. Im mocniej wierzymy w mity na temat pewności siebie, tym trudniej nam się do niej zbliżyć.

Pewność siebie przynosi zaskakujące korzyści. Może pomóc odnieść sukces w pracy, w miłości i całym życiu. Złoty Graal, który daje upragnione szczęście i pozwala stawiać swoje warunki. Czuć się bezpiecznie i dać radę wytrwać, gdy życie rzuca nam kłody pod nogi.

Mity na temat pewności siebie, czyli fałszywe przekonania, które mamy wkodowane

Jeśli nie przestaniesz wierzyć w te mity, możesz poczuć, że pewność siebie jest nieosiągalna lub po prostu jest nie dla ciebie – a to nieprawda!

Mit 1: Osoby pewne siebie nie boją się ani nie denerwują

Zaufanie nie oznacza braku strachu. Życie stawia nas przed różnymi wyzwaniami i konfrontuje z różnymi emocjami. Pewność siebie nie oznacza, że przestaniesz je odczuwać. Oznacza to, że niepokój, lęk czy podniecenie nadal będą normalną częścią twojego życia.

Uczucie strachu lub zdenerwowanie to normalna reakcja na podjęcie ryzyka lub spróbowanie czegoś nowego. W rzeczywistości, jeśli czujesz się w ten sposób, może to być wskazówka, że robisz coś, co jest dla ciebie naprawdę ważne.

Mit 2: Pewność siebie albo ją masz, albo nie

Chociaż pewna  część pewności siebie może być związana z tym, jaka jesteś (nawet do 50 proc.), można wiele zrobić, aby wzmocnić pozostałe 50 procent. Możesz zwiększyć ją podejmując ryzyko, próbując nowych rzeczy, rozwijając swoje umiejętności i na wiele innych sposobów. Nie rezygnuj z tego, naprawdę wiele zależy tylko do ciebie.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak absolutna pewność siebie.  Zrozum, że nikt nie jest pewny siebie w każdej dziedzinie życia. Niektórzy po prostu świetnie udają.

Mit 3: Jest tylko jeden rodzaj pewności siebie

Kiedy myślisz o pewnej siebie osobie, czy masz przed oczami obraz kogoś, kto jest wysoce ekstrawertyczny albo asertywny , może nawet trochę nachalny? A może widzisz lidera i dominanta? To tylko jeden z typów pewności siebie. Tak będzie ją manifestował ekstrawertyk, człowiek o jowialnym usposobieniu, lubiący atencję. W przypadku introwertyka pewność siebie będzie objawiała się zupełnie inaczej – i tak, introwertycy też mogą być pewni siebie!

Styl introwertyka zwykle nie jest efektowny. Introwertyk, który ma silne wartości i wie, co reprezentuje – jest cicho pewny siebie. Może zyskać te wartość dzięki swoim solidnym umiejętnościom, pracy i empatii – choć jego autoprezentacja jest dużo skromniejsza. On po prostu nie potrzebuje publicznej manifestacji swojej wewnętrznej siły.

 

Fot. iStock

Mit 4: „Muszę zdobyć pewność siebie zanim zajmę się tym, co dla mnie ważne 

Wiara w ten mit to najgorsze, co możemy sobie zrobić! Taki tok myślenia nie tylko paraliżuje nas i utrwala przekonanie, że nie jest dość dobrzy, być czegoś dokonać, czy nawet spróbować, ale i jest całkowicie odwróconym mechanizmem budowania pewności siebie!

Zadaj sobie pytanie, jak można tę pewność zdobyć, dostrzec w sobie? Tylko mierząc się z ważnymi dla siebie zadaniami i ujrzeniem, że dasz sobie świetnie radę! Kiedy już raz podejmiesz próbę, weźmiesz sprawy w swoje ręce, zaczniesz czuć się pewniej.

Powiedz sobie: „Nie muszę czuć się pewnie, zanim coś zrobię. Kiedy zrobię to, co ważne, poczuję się pewniej ”.

Mit 5: Krytyka i niepowodzenia zniszczą moją pewność siebie

W tym micie jest ziarno prawdy: niektóre typy sadystycznych i wrogich ludzi czerpią wielką radość i energię z niszczenia innych, przytłaczając ich krytyką. Co zrobić w takiej sytuacji, by twoja pewność siebie nie runęła? Unikaj takich ludzi, kiedy możesz.

Staraj się wykorzystać krytykę i negatywne opinie innych, jako bezcenną informację zwrotną, dzięki której możesz coś zmienić lub naprawić. Niech będzie bodźcem do rozwoju. Nie musisz [przyjmować jej bezkrytycznie. Nie każda zła opinia jest uzasadniona.

Każda krytyka może się okazać ważnym momentem zwrotnym w twoim życiu, pracy, związku. Nawet najbardziej bolesne informacje i odczucia, z którymi przyjdzie ci się mierzyć, mogą odegrać rolę w twoim rozwoju. Wysłuchaj krytyki z otwartym umysłem. Następnie powiedz swojemu krytykowi: „Dziękuję. Przemyślę to „.

Mit 6: Muszę być doskonała, żeby czuć się pewnie

Kto mógłby uwierzyć w ten mit? Najwyraźniej dużo kobiet.

„Według badań przytoczonych przez Kay i Shipman. Na przykład kobiety w firmie Hewlett-Packard ubiegały się o awans tylko wtedy, gdy uważały, że spełniają 100% wymagań na dane stanowisko, podczas gdy mężczyźni czuli się komfortowo, gdy spełniali 60% wymagań dotyczących stanowiska”.  

Przykre, prawda? A jednak bardzo prawdziwe. Kobiety częściej żyją pod presją perfekcyjności, a to dlatego, że już od dzieciństwa wpaja się nam, że dziewczynkom czegoś nie wypada, że powinnyśmy być grzeczne i spełniać oczekiwania innych. Potem utrwalamy te stereotypy poświęcając się innym i godząc ze sobą mnóstwo życiowych ról. Wciąż czujemy się niewystarczające, wciąż z tego powodu za mało w siebie wierzymy. Gdy następnym razem będziecie gonić za doskonałością, by na coś zasłużyć, pomyślicie o tych 60 procentach z badania. Porażki i błędy są częścią nauki, są częścią życia, a nie katastrofami. Wszyscy popełniają błędy.

Mit 7: Jeśli stanę się zbyt pewny siebie, zmienię się w narcyza

Jeśli się tym martwisz, raczej nic ci nie grozi… Być dumnym ze swoich mocnych stron, umiejętności i włożonego wysiłku, nie sprawi, że zamienisz się w samoluba. Osobowość narcystyczna to wiele więcej niż pewność siebie – nie myl jej z arogancją!

Nawet odrobina nadmiernej pewności siebie ma swoje zalety. Według dr Craig Malkina „liczne badania wykazały, że ludzie, którzy uważają się za lepszych od przeciętnych, są szczęśliwsi, bardziej towarzyscy i często bardziej zdrowi fizycznie niż ich skromniejsi rówieśnicy”.

Powiedz sobie: „Potrzeba poczucia się wyjątkowym jest normalna”.

 


Na podstawie: www.psychologytoday.com, www.themuse.com, www.nytimes.com/

Zobacz także

Nie można kochać za bardzo, więc nie bój się, że miłością „zepsujesz” dziecko

Ziemia – planeta ludzi. Byłam raz samotna, na dłużej… O sile dobrej samotności

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. To przyjaciele sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsze – potwierdzone naukowo!