Go to content

Horoskop – co to jest i dlaczego chętnie do niego zaglądamy?

Horoskop - co to jest
Fot. iStock

Horoskop i przyszłość to tematy, do których po cichu chętnie zaglądamy. Najczęściej robimy to z czystej ciekawości, a nie po to, by faktycznie uchylić rąbka tajemnicy tego, co nas czeka. Dla wielu osób przyszłość jest na tyle interesująca, że decydują się na regularne wizyty u wróżek czy astrologów, by otrzymać profesjonalny horoskop. Czym właściwie jest horoskop i czemu może służyć?

Horoskop kojarzymy głównie z ostatnimi stronami różnych czasopism, na których dla każdego znaku zodiaku rozpisano najbliższą przyszłość. Można trafić na rozpisany dla każdego znaku zodiaku horoskop dzienny, tygodniowy, miesięczny, a nawet roczny. Znajdziemy z nich informacje dotyczące życia rodzinnego, zawodowego i uczuciowego. nie brakuje również wskazówek odnoszących się do finansów. Horoskopy i wróżby dostępne są też na stronach internetowych, czy na kanałach ezoterycznych, gdzie przez telefon wróżbici odkrywają nieco tajemnic dotyczących przyszłości.

Horoskop dzienny, tygodniowy i miesięczny – dlaczego nas interesuje?

Dla jednych osób horoskop będzie wyłącznie głupotami wymyślanymi przez przypadkową osobę dla różnych redakcji, a dla innych będzie stanowił jakąś mentalną deskę ratunku, formę wsparcia. Tysiące osób interesuje horoskop dzienny, tygodniowy lub miesięczny, by móc upewniając się, czy w danym czasie los będzie im sprzyjał. Do horoskopu najczęściej zaglądamy, gdy czeka nas podjęcie trudnej decyzji, a dalej nie wiemy, co zrobić. Czasem wręcz bez takiej podpowiedzi nie jesteśmy w stanie podjąć własnych decyzji. Szukamy wskazówek od losu na to, co nas czeka, lub wręcz ostrzeżeń przed niebezpieczeństwem.

Często interesuje nas jako możliwe pokrzepienie na trudny czas. Wiele osób lepiej się czuje, gdy horoskop zapowiada dla nich dobry czas, którego tak bardzo potrzebują. Poza tym to też forma rozrywki, bo nawet nie wierząc w to, co wypisywane jest w horoskopach, z ciekawości wczytujemy się w te wiadomości „od losu”. A czy ktoś w nie wierzy, czy nie, to już indywidualna sprawa osobistych doświadczeń.

Horoskop - co to jest

Fot. iStock

Czym naprawdę jest horoskop?

Horoskop znany był już w starożytności. Pierwsze horoskopy określane były w starożytnej Mezopotamii oraz Grecji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie służy on przepowiadaniu przyszłości. Horoskop, w dosłownym znaczeniu tego słowa, to rysunek określający pozycję słońca, księżyca, planet, które widoczne były na niebie w chwili narodzin osoby zgłaszającej się po poradę do astrologa. Do jego stworzenia potrzeba niemałej wiedzy astrologicznej.

Można powiedzieć, że horoskop to zbiór danych, mapa osobowości. Na jego podstawie interpretuje się to, jaki jest dany człowiek, jakie ma mocne mocne strony, i co może osiągnąć. Jest przede wszystkim indywidualną charakterystyką, konkretnym opisem, ale nie stanowi o tym, kim jest dany człowiek, ani co osiągnie. Jedynie wskazuje to, co dotychczas danej osobie towarzyszyło, nie pokazuje jednak tego, co się stanie w najbliższej przyszłości. Horoskop w żaden sposób nie ogranicza człowieka. Stanowi natomiast kierunek, podpowiedź właściwej drogi do spełnienia, reszta zależy od każdego z osobna.

Według astrologów moment, w którym noworodek bierze pierwszy oddech, jest jego faktycznym narodzeniem, bo wymiana energii ze światem rozpoczyna wszystko. I ta energia będzie kierowała człowiekiem w trakcie jego życia. Można stworzyć tzw. horoskop prognostyczny, opisujący kierunek, w jakim może iść życie. Stanowi on podpowiedź mocnych rzeczy w określonych dziedzina życia każdego człowieka.

Horoskop - co to jest

Fot. iStock

Jak się stawia horoskopy?

Astrologowie zdecydowanie nie używają szklanych kul i innych dziwnych akcesoriów do tego, by postawić komuś horoskop. Dawniej, by obliczyć poszczególne pozycje planet trzeba było wszystko liczyć samodzielnie. Współcześnie jest znacznie łatwiej. Wystarczy umieć obsłużyć jeden z programów astrologicznych, by wpisując w nim dane  dotyczące czasu i miejsca narodzenia konkretnej osoby, by stworzyć kompletny horoskop urodzeniowy. Dopiero takiego rysunku, zwanego diagramem, astrolog interpretuje dane. Osoba zainteresowana takim horoskopem otrzymuje swoistą analizę, która pokazuje charakterystykę osoby tu i teraz, oraz tendencje na przyszłość.

By odpowiedzieć na różne potrzeby osób interesujących się przyszłością, można w sieci znaleźć mnóstwo horoskopów dedykowanych wielu aspektom życia. Można znaleźć horoskopy miłosne, dla par, dotyczące poszczególnych znaków zodiaku, a nawet psychologiczne oraz takie, które szczególnym powodzeniem cieszą się w innych kręgach kulturowych (horoskop celtycki lub indiański, chiński). Czasem warto zajrzeć choćby z ciekawości.


źródło: jolanta-golebiewska.pl,www.najlepszewrozby.pl