Macierzyństwo Psychologia

Postacie z bajek Disney’a są złe dla psychiki dziewczynek. W dzisiejszych czasach księżniczki pewnie zginęłyby marnie

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
19 lutego 2017
fot. iStock/ SchulteProductions
 

Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Roszpunka, Śpiąca Królewna – któż z nas nie zna tych bohaterek z bajek, baśni i filmów! Większość współczesnych dzieciaków zapewne najlepiej kojarzy te z produkcji Disney’a i choć wydają się one całkiem niegroźne i bezpieczne, to badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych mówią coś zupełnie innego – pod niewinnym wizerunkiem księżniczek kryje się pewne niebezpieczeństwo.

Groźne księżniczki

Naukowcy z BYU (Brigham Young University) na łamach czasopisma „Child Development” podzielili się wynikami swoich badań przeprowadzonych wśród 198 przedszkolaków, a ich wyniki mogą niejednego z nas zaskoczyć. Okazało się bowiem, że dzieci, które dobrze znają i lubią disneyowskie księżniczki są bardziej podatne na potencjalnie szkodliwe stereotypy przekazywane w tychże produkcjach. Efekty tego wpływu są długofalowe i mogą uwidocznić się dopiero po latach, gdy wpojone stereotypy zaczną ograniczać młode kobiety.

Badania pokazały, że 96 procent dziewczynek i 87 procent chłopców ogląda filmy i bajki Disney’a o księżniczkach, a 61 procent dziewczynek i 4 procent chłopców co najmniej raz w tygodniu bawi się „księżniczkowymi”  zabawkami lub gra w gry o tej tematyce. Im bardziej dziecko było związane z bajkami o księżniczkach i im częściej miało styczność z disneyowskimi bohaterkami, tym wyraźniej rok później uwidocznione były stereotypy dotyczące płci żeńskiej.

Odważni chłopcy i bierne dziewczynki

Podczas gdy badani chłopcy pod wpływem bajek mieli lepszy obraz własnego ciała i stawiali się bardziej uczynni wobec innych oraz odważni (tak, jakby naśladowali męskich bohaterów z produkcji Disney’a), dziewczynki gorzej oceniały swój wygląd i bardziej poddawały się ideałowi szczupłego, smukłego ciała – takiego, jakie prezentowały bohaterki z obejrzanych filmów. Ponadto nie były pewne swoich możliwości i cechowały się mniejszą wiarą w sukces np. w dziedzinie matematyki i nauk ścisłych, niechętnie eksperymentowały i bały się próbować nowych rzeczy. Można powiedzieć, że były bierne, a ich postawa przypominała historię z bajki – słaba i nieszczęśliwa księżniczka czeka na to, by ktoś ją wyręczył, uratował i wyciągnął z tarapatów.

Księżniczka – czyli kto?

Czy rzeczywiście księżniczki z bajek mogą być groźne dla psychiki małych dziewczynek? Jeśli przyjrzymy się bliżej ich charakterystyce, to okaże się, że to całkiem możliwe! Eteryczne, delikatne i skrzywdzone przez los, biedne sierotki z problemami, które pokonać mogą jedynie wtedy, gdy uratuje ich książę z bajki. Ich główną czynnością jest bierne czekanie na swojego wyśnionego bohatera. Są nienagannie piękne, z wielkimi oczami, zgrabne i powabne, co negatywnie może wpływać na to, jak dziewczynki postrzegają siebie i swoje ciało. Od dziecka wpaja im się obraz ideału, który de facto nie istnieje, co może doprowadzić w przyszłości do problemów z samoakceptacją i stać się przyczyna rozczarowań i niepowodzeń.

To opis znacznej większości księżniczek, ale istnieją też wyjątki. Merida, z burzą niesfornych, rudych loków, od księcia z bajki woli jazdę konną i strzelanie z łuku, a dobre maniery i piękny wygląd to dla niej sprawa drugorzędna. Fiona z pewnością wyłamuje się z przyjętych kanonów urody, a i jej ukochanemu daleko do ideału znanego z innych opowieści. Nawet najpopularniejsza w ostatnich latach Elza nieco odstaje od koleżanek z disneyowskiej ekipy – nie ma ukochanego, radzi sobie sama i z pewnością nie należy do słabych, w końcu ma tę moc. Ale nawet te wyjątki marketingowcy potrafią dostosować do stereotypów – tak stało się z Meridą, którą po latach wyszczuplono, wymalowano i wygładzono tak, by przypominała typową księżniczkę, a nie buntowniczkę.

Księżniczka w dzisiejszym świecie

Czy zatem dziewczynkom należy zabronić oglądania ulubionych bajek? Na szczęście nie trzeba uciekać się do aż tak drastycznych rozwiązań, ale trzeba rozmawiać z nimi i zwracać uwagę na to, że to jedynie fikcyjna opowieść, a prawdziwe życie i prawdziwe dziewczyny są nieco inne, mniej idealne. Warto tłumaczyć im, że media i przekaz z nich płynący często bywa złudny i nieprawdziwy, kształtować w ten sposób ich świadomość. Należy też powtarzać dziewczynkom, że są mądre, silne i zdolne i przestać chwalić jedynie za urodę i atuty zewnętrzne – a niestety często właśnie to podkreślamy komplementując dziewczynki i nastolatki.

Typowa księżniczka Disney’a raczej nie poradziłaby sobie w dzisiejszych czasach – najpewniej zginęłaby marnie w krainie korporacyjnego wyścigu i uschła czekając na Pana Perfekcyjnego. Dzisiaj trzeba czasami (a nawet znacznie częściej) „bić się” o swoje i tupnąć nogą, pokazać swój potencjał i zaprezentować posiadane umiejętności, by w pełni wykorzystać każdą daną nam szansę. Nie ma czasu na zgrywanie nieporadnej i bierne czekania na wyręczenie – to taktyka jedynie na chwilę, bo w końcu nawet książę z bajki będzie miał tego serdecznie dość.


Na podstawie:www.eurekalert.org

Zapisz

Zapisz


Macierzyństwo Psychologia

Nie żyje Danuta Szaflarska. Będzie nam Pani brakować, oj będzie

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 lutego 2017
Fot. Wikimedia / Artur Andrzej/ CC BY 3.0
 

Odeszła. A razem z nią bardzo wiele emocji, dobra, ludzkiej życzliwości. Dziś Teatr Rozmaitości w Warszawie, z którym Danuta Szaflarska była związana od 2010 roku, podał tę smutną informację.

„W imieniu rodziny oraz całego zespołu TR Warszawa informujemy, że dzisiaj po południu odeszła Danuta Szaflarska – aktorka TR Warszawa, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa. Danuta Szaflarska była w zespole TR Warszawa od 2010 roku”.

Wybitna aktorka filmowa i teatralna. Dobry człowiek, wspaniała kobieta. Zmarła w wieku 102 lat.

Danuta Szaflarska kończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w 1939 roku. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła w Teatrze na Pohulance w Wilnie, gdzie w którym zagrała w ponad dwudziestu sztukach (w ciągu dwóch lat). Podczas II wojny światowej występowała w teatrze podziemnym i teatrze frontowym AK.

Po wojnie na krótko związała się ze Starym Teatrem w Krakowie oraz z Teatrem Kameralnym w Łodzi (1946-49). W 1949 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie kolejno grała na deskach Teatru Współczesnego, Narodowego i Dramatycznego. W maju 2010 dołączyła do zespołu TR Warszawa.

Będziemy pamiętać. Nie tylko tę panią Danutę ze starych zdjęć i plakatów, ale też (a może przede wszystkim) i tę, która udowadniała, że można zdmuchiwać blisko sto świeczek na torcie i nie rezygnować z tego, co się kocha. Że można być zabawnym, a nie zgorzkniałym. Że można kochać życie, i ludzi kochać równie mocno.

Danuta Szaflarska | Kadr z filmu fabularnego Zakazane Piosenki nakręconego w 1946 roku

Fot. Wikimedia / Kadr z filmu fabularnego Zakazane Piosenki nakręconego w 1946 roku.

Pani Danuto,

z całego serca dziękujemy Pani, jako kobiecie – za każdą rolę, za każdy uśmiech, za każdy siwy i nieskrywany włos. Za siłę i energię. Za dobroć.

I za radość.

Pani Danuto, proszę nam czasem puścić oko, tam z góry.

WAŻNIEJSZE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
1965 – nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji 1967 – nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
1996 – nagroda Bydgoskiego Towarzystwa Teatralnego – „Złoty Wawrzyn Grzymały”
1991 – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Diabły, Diabły” w reż. Doroty Kędzierzawskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
1993 – nagroda za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Pożegnanie z Marią” w reż. Filipa Zylbera na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
2002 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury w dziedzinie teatru
2004 – Nagroda Specjalna za Całokształt Twórczości Aktorskiej na 12. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorskiej „Camerimage” w Łodzi
2005 – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej”
2007 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis
2007 – „Feliks Warszawski” za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w spektaklu „Daily Soup” w Teatrze Narodowym
2007 – nagroda dla najlepszej aktorki podczas XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Pora Umierać”
2008 – Złota Kaczka 2008 (nagroda miesięcznika „Film”) dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego
2009 – nagroda za całokształt twórczości na II Festiwalu Filmów Polskich w Moskwie
2009 – nagroda aktorska IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w „Między nami dobrze jest”.
2010 – Nagroda im. Ireny Solskiej przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej
2010 – Nagroda im. Jacka Woszczerowicza za rolę w przedstawieniu „Między nami dobrze jest” na 50. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
2015 – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności znamienitych osiągnięć w pracy artystycznej i znaczącego wkładu w rozwój polskiej kultury oraz za działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych w Polsce”

źródło:Teatr Rozmaitośc


i


Macierzyństwo Psychologia

Objawy zatrucia smogiem. Sprawdź, po czym poznać, czy się zatrułeś

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 lutego 2017
Objawy zatrucia smogiem
Fot. iStock / MaximShebeko

Jeżeli zastawiacie się, ile w tej całej smogowej aferze jest przesady – można śmiało powiedzieć, że niewiele. Każdy, kto musiał spędzić sporo czasu na zewnątrz podczas alarmów smogowych dla swojej okolicy, miał okazję odczuć to boleśnie na własnej skórze.

Specjaliści alarmują, że długotrwałe narażenie na smog może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

prof. Jerzy Kozielski
„Kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach (…) Układ oddechowy broni się przed smogiem na kilka sposobów. Po pierwsze – kaszlem, który ma wyrzucić to, co drażni, po drugie – nasileniem wydzielania śluzu, by chronić śluzówkę. To nie zawsze jest skuteczne, bo o ile śluz zatrzymuje część pyłu, to już rozpuszczony w śluzie kwas i tak będzie drażnił śluzówkę, niszcząc aparat rzęskowy”.*

Ale oprócz tego, co zdarzyć się może w przyszłości, występuję szereg objawów świadczących o tym, że w naszym organizmie doszło do zatrucia.

Jak rozpoznać u siebie zatrucie? Objawy zatrucia smogiem

OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (0) OBJAWY ZATRUCIA SMOGIEM (2)

Ból głowy – całkiem niedawno zespół badaczy z Chile postanowił sprawdzić, jak poziom zanieczyszczeń wpływa na występowanie migren. Przeanalizowali dane z 7 lat: te dotyczące stanu powietrza w Santiago oraz przyjęć do szpitala i zgłoszeń na izbę przyjęć z powodu bólów głowy i migren. Wynik był jednoznaczny. Za każdym razem, gdy stan powietrza ulegał pogorszeniu, ludzie częściej cierpieli z powodu silnych bólów głowy. Ten objaw występuje prawie natychmiastowo.

Piekące oczy – to również objaw, który zaobserwujemy praktycznie od razu. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na podrażnienie spojówek.

Problemy w skupieniu się i ciężka głowa – gdy oddychamy zanieczyszczeniami ciężej się skupić. Przeprowadzono wiele badań mających na celu potwierdzenie, tej zależności. jedno z nich z udziałem myszy. Dwie grupy tych zwierzaków poddano próbie smogowej – jedna z nich przebywała w warunkach odtwarzający smog, druga oddychała czystym, filtrowanym powietrzem. „Smogowe” myszy dużo gorzej radziły sobie z zadaniami (np. z przejściem przez labirynt) i wykazywały zachowania depresyjne *tak, można to zaobserwować).

Kaszel – objaw oczywisty, bo od razu potrafimy powiązać go z przyczyną. Przy wysokich zanieczyszczeniach, zaczynamy kaszleć praktycznie od razu po wyjściu na zewnątrz. Przy mniejszych stężeniach, kaszel pojawia się zazwyczaj stopniowo.

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – zapylenie powietrza wpływa na podrażnienie śluzówki, a to z kolei powoduje stany zapalne oraz osłabienie naszej naturalnej bariery ochronnej.

Jeśli nie musisz – nie spędzaj czasu na zewnątrz.

Fot. iStock / fightbegin

Fot. iStock / fightbegin


*źródło: pulmonologia.mp.plhellozdrowie.pl


Zobacz także

Magda. Walka z murem. „Wszystko we mnie krzyczy, zerkam na zegarek, ile czasu zostało?”

Regulamin konkursu „Aktywne wakacje”

Jak odzyskać pieniądze od byłego partnera, czyli co można zrobić z długiem alimentacyjnym?