Go to content

Facet z kasą, blond piękność i chude kobiety. Stereotypy, które najwyższy czas wziąć pod lupę

Fot. iStock/gpointstudio

W głowach nie od dziś mamy mocno utrwalone stereotypy dotyczące tego, co w życiu przynosi szczęście i powodzenie. Wszystkie te utarte schematy, choć bywają kuszące, w wielu przypadkach się absolutnie nie sprawdzają. Bo czy w prawdziwym życiu kobiety lubią mężczyzn z pieniędzmi, a blond piękności z wielkim biustem z marszu znajdują chętnego do ożenku?

Stereotypy, które najwyższy czas wziąć pod lupę

Kobiety często przeglądają się w oczach mężczyzn niczym w lustrze. Wielu z nas potrzebna jest męska aprobata, czujemy się piękniejsze, bardziej dowartościowane. Nie zawsze jednak uleganie chęci podobaniu się facetom ma sens, szczególnie jeśli dążąc do osiągnięcia różnie pojmowanego przez nas ideału, kierujemy się złymi, choć kuszącymi wzorcami.

Chude ciało, wielkie piersi — tego (nie) chcą mężczyźni?

Czas przyznać to uczciwie. Nie raz zdarzyło się nam przeglądać tęsknie w lustrze lub wbijać w przyciasne ubrania wspominając czule licealne czasy, gdy to nasze ciało wyglądało inaczej, zapewne o wiele smuklej. W głowach od dawna mamy ułożone, że mężczyźni kochają kobiety chude i dobrze uposażone biustem. W dodatku gdzie nie spojrzymy po świecie zagranicznych i rodzimych gwiazd, właśnie taki trend najczęściej obserwujemy. Tylko jak my tutaj, zwykłe śmiertelniczki mamy osiągnąć w naszym mniemaniu „idealne ciało”?

Robimy to zupełnie niepotrzebnie myśląc, że tak trzeba i już. A wcale dziewczyny o ciele supermodelek (raczej superchudych modelek) nie przyprawiają mężczyzn o palpitacje serca. Dosłowna chudość nie kojarzy się ze zdrowym ciałem, a wg psychologa Viren Swami z Anglia Ruskin University, mężczyźni wolą kobiety o większych ciałach. Poza tym, oddalając się od stereotypu, warto przypomnieć, że to osobowość ma główny wpływ na nasze preferencje. Dla przykładu, ludzie otwarci na doświadczenie, mogą mieć skłonności do uważania za bardziej atrakcyjne przedstawicielki niekonwencjonalnego piękna — np. panie o większej masie ciała. Co ciekawe, mężczyźni, którzy są głodni, o wiele częściej wskazują swoje preferencje w kierunku pełniejszych pań.

Fot. iStock/mirelabella

Fot. iStock/mirelabella

Przebadano również preferencje 361 Brytyjczyków odnośnie do wielkości piersi u kobiet. Wynik? 32.7% mężczyzn woli średnie piersi, następnie uplasowali się wielbiciele małych oraz wielkich biustów.

Jeśli kobieta próbuje dojść do fizycznej doskonałości, aby zwiększyć szanse przyciągania mężczyzn do siebie, ma duże szanse przyciągnąć tych, którzy domagają się fizycznej doskonałości. Trudno sprostać temu przez całe życie.

Kobiety wolą „złych chłopców”?

Zdecydowanie w mężczyźnie typu „macho” jest coś niesamowitego, pociągającego. Obietnica gorących nocy, swego rodzaju niebezpieczeństwa oraz tajemnicy może kusić nie jedną, całkiem ustatkowaną życiowo kobietę. Tym tematem również zajęli się badacze, którzy wzięli pod lupę schematyczne zamiłowanie kobiet do mężczyzn kipiących testosteronem. Wynik jest jednoznaczny. Przeciętne kobiety uważają „Bad Boysów” za doskonały materiał na krótkoterminowe szaleństwo, jednak na stałych partnerów poszukują zupełnie innego typu mężczyzn. Większość z badanych pań szuka mężczyzn bardziej delikatnych, z cechami miłej osobowości, z którymi przez długi czas będzie można dojść do porozumienia i znaleźć satysfakcję.

Czy kobiecy intelekt przeraża mężczyzn?

Wbrew stereotypowi, że mężczyźni lgną do niewymagających i niemądrych pań, wcale tak nie jest. Wpływ na takie przypadki może mieć fakt, że niektóre kobiety celowo kreują się na mało błyskotliwe, aby lepiej odwołać się do ludzi i osiągnąć swój cel. A mężczyźni traktują takie zdobycze o zakwestionowanej inteligencji, jako łatwiejsze do wykorzystania w ramach źródła seksualnej przyjemności. Mimo tego poszukują inteligentnych kobiet na partnerki długoterminowe. Lepiej nie udawać głupiej panienki, by przyciągnąć mężczyznę, to może zadziałać, ale żebyś się nie rozczarowała, że taki typ kobiety, przyciągnie wcale nie mądrzejszego mężczyznę.

Fot. iStock/Ridvan çelik

Fot. iStock/Ridvan çelik

Czyje pieniądze przyciągają kobiety?

Fakt, mężczyźni narzekają, że kobiety najbardziej kochają w nich pieniądze. Zachowanie mężczyzn i kobiet ukształtował dobór naturalny, aby zmaksymalizować sukces reprodukcyjny, czyli liczbę posiadanych dzieci. Dla kobiet czynnikiem ograniczającym w tej kwestii jest dostęp do pieniędzy, by utrzymać dzieci. Bogaci mężczyźni sami sobie są po trosze winni, ponieważ epatując swym majątkiem, przyciągają właśnie taki, a nie inny typ kobiet.

Dzisiejszy świat wygląda jednak inaczej niż przed stuleciem i kobiety samodzielnie zarabiają nie tylko na własne utrzymanie. Obecnie niezależne materialne kobiety zwracają mniejszą uwagę na zasób portfela od innych kobiet, a bardziej szukają satysfakcji w fizycznych doznaniach, częściej też wybierają facetów młodszych od siebie.

źródło: www.psychologytoday.com