Zmarszczki palacza, czyli zmarszczki wokół ust, są nieestetycznymi zmianami, które, wbrew nazwie, dotyczą nie tylko palaczy. Takie zmiany nie tylko dodają lat, ale także nadają smutny wyraz twarzy. W jaki sposób powstają zmarszczki palacza, i jak można się ich pozbyć?
Zmarszczki palacza — kiedy powstają?
Zmarszczki to specyficzna „ozdoba” twarzy, z której mało kto jest zadowolony. Są to zagłębienia uwidaczniające się skórze, które zazwyczaj powstają najpierw wokół ust, pod oczami, oraz na czole, szczególnie pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka). Powstają ze względu na stopniową utratę przez skórę włókien kolagenu i elastyny, które stanowią dla niej specyficzne rusztowanie. Równie negatywnie na stan skory wpływa ubytek kwasu hialuronowego, który odpowiada za jej sprężystość i jędrność. Warto przy tym zaznaczyć, że procesy te są w pełni naturalne, natomiast do powstawania zmarszczek przyczyniają się inne działania.
Twarz, którą znaczą zmarszczki wydaje się starsza, często smutniejsza, co obniża często samoocenę kobiet. Zmarszczki palacza pojawiają się jako jedne z pierwszych i zdecydowanie zaliczamy je do zmian w strukturze skóry, do których nikomu nie spieszno.
Zmarszczki palacza — jak wyglądają?
Zmiany te, czyli zmarszczki palacza uwidaczniają się jako niewielkie, pionowe wgłębienia w skórze wokół ust. Bywają czasem mylone z bruzdami nosowo-wargowymi, czyli dwiema wyraźnymi kreskami łączącymi nos i kąciki ust. Zmarszczki palacza charakteryzują się obecnością na skórze drobnych linii nad górną wargą.
Przyczyny powstawania zmarszczek palacza
Zmarszczki palacza mogą formować się już od 25 roku życia, co może przyspieszać kilka czynników. Niezdrowy tryb życia i stosowanie używek fatalnie wpływają na stan cery, a przez to przyspieszają pojawienie się zmarszczek. Szczególnie destrukcyjnie działa palenie papierosów. Zaciąganie się papierosem oznacza częste napinanie mięśni nad ustami, co powoduje szybsze wiotczenie skóry. Czynność palenia zmusza skórę do ciągłego wysiłku, a wchłanianie szkodliwych substancji obecnych w dymie papierosowym truje ją i prowadzi do nadmiernego wysuszenia i osłabienia, opóźniając proces regeneracji.
Zmarszczki palacza o częściej dotyczą również osób z wadami zgryzu, oraz z ubytkami w uzębieniu. Pogłębia je notoryczne korzystanie ze słomek do picia, oraz picie bezpośrednio z butelki. Szkodliwe jest także częste żucie gumy, które nadmiernie obciąża mięśnie w okolicach ust, a to z kolei prowadzi do spadku elastyczności skóry.
Skórze szkodzi również narażenie na działanie promienie UV, które pogłębia naturalne zmiany postępujące z wiekiem. Zmarszczki palacza pogłębiają także normalne codzienne czynności, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie. A chodzi o mówienie, uśmiechanie się, przeżuwanie pokarmu, przybieranie grymasów, np. bezwiedne układanie ust w tzw. dzióbek. Także życie w stresie przekłada się na szybsze powstawanie problemu zmarszczek.
Zmarszczki palacza — jak się pozbyć problemu?
Nie da się uniknąć powstawania zmarszczek wokół ust, ale można zrobić wiele, by spowolnić ten nieunikniony proces. Przede wszystkim trzeba odstawić nałogi i zmienić przyzwyczajenia, które przyczyniają się do tworzenia się zmarszczek palacza. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, stosowanie kremów, które zawierają w składzie jedną z cennych dla skóry substancji: kwas hialuronowy zapewniający elastyczność skóry i wysoki poziom jej nawilżenia; kolagen, odpowiedzialny za młody wygląd skóry; koenzym Q10, zwiększający możliwość regeneracji skóry; oraz witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i jest konieczna do właściwej produkcji kolagenu.
Część z tych składników można dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Witaminę C dostarczają warzywa i owoce, koenzym Q10 znajdziemy w a mięsie tłustych ryb morskich, natomiast kolagen można dostarczyć wraz z galaretkami i żelatyną, z podrobami zwierzęcymi oraz w zupach gotowanych na kościach. Ponieważ niełatwo jest zadbać o zbilansowaną dietę, pomocne może się okazać stosowanie suplementów diet zawierających powyższe, wartościowe dla skóry substancje.
Aby zahamować zmarszczki palacza, raz w tygodniu dobrze jest wykonać delikatny peeling naskórka warg i skóry wokół ust. Należy czynność wykonywać bardzo delikatnie, by nie uszkodzić cienkiego naskórka. Peeling nie tylko usunie martwy naskórek, ale usprawni mikrokrążenie i przygotuje na nałożenie kosmetyków, które będą wchłaniały się lepiej.
Duże znaczenie ma masaż twarzy, oraz ćwiczenia (joga twarzy), które warto połączyć z nakładaniem na obszar wokół ust odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego. Takie połączenie lepiej dotleni i odżywią skórę wokół ust. Konieczna jest również codzienna ochrona, szczególnie latem przed promieniami słonecznymi oraz zimą przed mrozem.
Jeśli powyższe metody nie przyniosą właściwego rezultatu, można skorzystać z możliwości redukcja zmarszczek przy pomocy botoksu. Poradzi on sobie nawet w przypadku głębszych bruzd. Wstrzyknięcie botoksu paraliżuje mięśnie wokół ust, co powoduje wygładzenie skóry i pozbycie się zmarszczek palacza. Zabieg utrzymuje się do 6 miesięcy, po czym należy go powtórzyć, aby podtrzymać efekt.
FB/ohmepl